Canon 600d mi, 650d mi?

Arkadaşlar Merhabalar,
Bu yazımda, Canon’un her sene ürün gamına bir yenisi eklediği, giriş seviyesi makinelerden 600D ve 650D’nin farklarından bahsedeceğim.

Canon uzun zamandan beri giriş seviyesi fotoğraf makinelerine (xxxD) çok fazla yenilik getirmeden, 1-2 adet değişiklik yaparak piyasaya sunuyordu ve kullanıcıları da bu durumu alıştırdı. Fakat Canon 650D ile uzun süreden beri giriş seviyesi fotoğraf makinelerinde geliştirmediği özellikleri 650D ile geliştirdi. 650D’deki bu gelişmeler, ağabeyi olan 60D’ye kafa tutacak hale getiriyor. Bu yüzden 60D’nin yerine çıkacak olan fotoğraf makinesi (70D olabilir) hakkındaki beklentilerimizi de yüksek tutmamızı sağlıyor. Umarım Canon bizi bu konuda yanıltmaz.

Aşağıdaki grafikte 2 ürün hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Canon’u takip edenler, Canon’un her Şubat ayında Giriş Seviyesi olarak adlandırılan fotoğraf makinesi serisine bir yenisini ekler. Bu sene(2012) Şubat ayı geldiğinde, 650D beklentilerimiz vardı fakat ürün çıkmamıştı. Günler yerini aylara bıraktı 650D hala yoktu. Farklı bir ürün geleceği biraz belliydi ve Haziran ayında, Canon 650D’yi çıkardı.

Canon 650D ve 600D arasındaki farklılıkları yukarıdaki grafikte gördünüz. Peki bu farklılıkları biraz detaylandıralım.

Sensör:

D-SLR fotoğraf makineleri HD video sektörüne yeni bir soluk getirdiğini hepimiz biliyoruz. İnanılmaz kaliteli görüntüler ve çeşitli lensler sayesinde ilginç açılar yakalamamız çok kolaylaşmıştı. Fakat D-SLR fotoğraf makineleriyle video çekerken otomatik netleme yapmaya çalıştığımız zaman durum hiçte iç açıcı değildi. Bu konu’da en iyi teknoloji şuanda Sony’de. Canon’da yavaş ve lensin netleme yaparken çıkardığı sese bir çözüm üretmişti. Yavaş netleme için olan çözümü, Hybrid C-MOS sensör kullanarak çözmüş, Lenslerin netleme yaparken çıkardığı sesi engellemek için ise, özel bir netleme motoru geliştirmiş ve buna STM motor adını vermiş. Şu anda(Eylül 2012) bu teknolojiye sahip olan sadece 2 adet lens bulunmaktadır. ( 18-135 STM ve 40mm STM ) Bu iki teknoloji sayesinde otomatik netleme yaparken, 650D daha doğru karar verebiliyor ve hızlı bir şekilde netleme yapabiliyor bununla beraber netleme yaparken yumuşak bir geçiş sağlıyor.

İşlemci:

Canon 650D’ de Digic 5 işlemci kullanılıyor. Bu sayede fotoğraflar daha hızlı kaydediliyor ve ISO değeri ise 25.600’e kadar çıkabiliyor. Digic 5 sayesinde, fotoğraflarımızı çekerken chromatic aberration , köşe kararması gibi işlemleri yaparken bizi bekletmiyor ve 600D’den daha hızlı olmasını sağlıyor.

Netleme Noktası:

Canon 650D , 600D’de olduğu gibi 9 adet netleme noktasına sahip. Fakat buradaki en büyük fark 9 netleme noktasının 9’u da Cross Type yani Çapraz Netleme yapabilen odaklama noktaları olması olmuş.Canon 650D’ye 9 adet Cross Type Netleme noktası konulmasına çok şaşırdım ve sevindim. Canon 600D’de sadece orta nokta Cross Type netleme noktasına sahipti. Peki nedir bu Cross Type netleme noktası? Düşük ışık koşullarında netleme yapmamızı sağlayan bir teknolojidir.

ISO:

Canon 600D’nin ISO genişlemesini açmadığınız zaman, kullanabileceğiniz maksimum ISO değeri 6.400’du, Canon 650D’de ise bu değer 12.800’e yükselitmiş. ISO genişlemesini açtığınız zaman ise, 600D, 12.800’e ulaşabilirken 650D 25.600’e çıkabiliyor.

Dokunmatik Ekran:

Günümüzde devamlı olarak kullandığımız telefon ve tabletlerin dokunmatik oluşu, insanları bazen istem dışıda olsa gördükleri LCD ekranlara dokunmalarına sebep olmakta. Canon 650D ilk duyurulduğu zaman Dokunmatik olduğunu ve Iphone’daki gibi, fotoğraflar arasında gezinme ve fotoğrafları “pinch” hareketiyle büyütme özelliğine sahip olduğunu duymuştum ve ekran hakkında aklımda bir soru oluşmuştu. Eğer dokunmatik hassasiyeti başarılı değilse gerçekten büyük bir fiyasko olacaktı. Fakat 650D’yi gördüğümde dokunmatik olayının gerçekten kusursuz çalıştığını gördüm ve menüler arasında dolaşmayı ne kadar kolaylaştırdığını fark ettim. SLR fotoğraf makineleri video çekmeye başladığı zaman belli bir kısım çok tepki göstermişti, aynı konu dokunmatik ekran içinde geçerli ama ben kesinlikle yeni çıkacak olan bütün fotoğraf makinelerinin dokunmatik olmasından yanayım. (Canon 6D’nin dokunmatik olmaması benim için büyük bir hayal kırıklığı oldu.)

Çekim Hızı:

Digic 5 işlemci sayesinde, Canon 650D’nin saniyede çekim hızı 5.0fps’e yükseltilmiş ki, bu özellikte Canon’un giriş seviyesi fotoğraf makinelerinde yükseltmediği bir değerdi. Canon 600D ise 3.7 çekim hızına sahiptir.

Sonuç:

Eskiden yeni fotoğraf makinesi alacak olan arkadaşlar bana “Hangi fotoğraf makinesini almalıyım?” diye sorduklarında, Eğer Hareketli LCD ekran ihtiyacın varsa 600D al, yoksa 550D’yi gözün kapalı alabilirsin diyordum. Çünkü aralarında fazla bir farklılık yoktu. Fakat 600D ve 650D için bunu demek haksızlık olur. Canon giriş seviyesindeki makinelerin standardını yükseltti. Yazımın başında da söylediğim gibi, bu durum benim gelecek modeller hakkında ümitlendirmeye başladı. Bu iki makine arasında kaldıysanız kesinlikle almanız gereken model Canon 650D’dir.

1 thought on “Canon 600d mi, 650d mi?

Bir cevap yazın