Canon 6D İncelemesi

canon 6d incelemesi

Arkadaşlar Merhaba,

Bu yazımda, Canon’un “ucuz” Full Frame Gövdesi olan Canon 6D ‘yi inceleyeceğim. Test ve detaylara girmeden önce bu fotoğraf makinesini test etmem için bana veren Selim Emanet’e çok teşekkür ederim.

Canon xxD serisinde yaptığı sınıf ayrımını, xD serisine de yaptığını rahatlıkla anlayabiliyoruz. Bildiğiniz üzere, Canon 50D mevcutten herkes 60D bekliyordu ve Canon, 7D’yi duyurmuştu ve şuanda 7D gerek crop faktörü , gerekse hızı olsun ornito çekimleriyle ilgilenen arkadaşların göz bebeği haline geldi. 7D’den sonra herkes forumlarda 60D gelecek mi , gelmeyecek mi diye çok keyboard eskitti ve sonunda 60D’de çıktı. 50D’nin büyük gövdesinden sonra 60D biraz daha ufak hatlara sahipti. Canon APS-C sensörlü xxD serisini aslında 2 ayrı sınıfa böldü. Şimdi aynı şeyi xD sınıfına da yaptı. 5D Mark 2 , den sonra gelen 5D Mark 3 ‘ün üstüne, Canon 6D geldi. Canon 6D’nin boyutları 5D Mark 2’den çok az daha ufak ama makineyi tuttuğunuz zaman farkı anlıyorsunuz. Canon burada da xD serisini 6D ve 5D Mark III olarak ayırdı ve ürün gamını arttırıp, daha çok kişiye hitap etmeyi amaçladı.

Canon 6D ‘nin Özellikleri;

-20.2 MP Tam Kare CMOS Sensör
-Digic 5+ İşlemci
-100 – 25600 Standart, 50-102.800 Genişletişmiş ISO
-Saniyede 4.5 FPS çekim hızı
-2 adet sessiz çekim modu
-1080p 30fps video kaydı
-11 noktalı otomatik netleme, Ortadaki Nokta Cross Type
-63 alanlı iFCL Ölçüm sistemi
-1.040.00 Noktalı 3″ ClearView LCD

 

TasarımISO Aralığı:
Tasarım olarak biraz daha yuvarlatılarak
hatlara sahip olan 6D, 5D Mark III’ten ufak,
60D’den biraz büyük bir gövdeye sahip.
ISO standart olarak 100-25.600 L:50 , H1: 51.200 H2: 102.400’e kadar
yükseltilebiliyor.
Digic 5+ İşlemci:11 Noktalı Otomatik Netleme Sistemi
5D Mark III’te de bulunan Digic 5+ işlemcinin aynısından Canon 6D’de de mevcut.
11 Adet Otomatik Netleme noktasına sahip olan 6D’de 1 adet cross type netleme noktası bulunmaktadır. Ortadaki netleme noktası -3EV’ye kadar netleme yapabilmektedir.
Lens Hata Düzetleme Menüsü:Çoklu Pozlama Modu:
Çevre aydınlatmasının yanı sıra, Kromatik Hata düzeltme özelliği de 6D’ye eklenmiş.5D Mark III’te de bulunan bu
özellik, 6D’ de mevcut. Fakat Ayar sayısı
5’ten 2 ye düşürülmüş.
HDR Modu:Dahili GPS:
HDR Modu 6D’ de mevcut. Fakat sadece JPG formatta çekim yapılmasına izin veriliyor.Bugüne kadar hiç bir Canon DSLR’de
bulunmayan Dahili GPS Canon 6D’yi
rakipleriden bir adım öne çıkarıyor.
Dahili Wi-Fi:Seri Çekim Modu:
Aynı GPS gibi, dahili Wi-Fi özelliğine sahip olan ilk D-SLR Canon 6D oldu.Canon 6D saniyede 4.5 fotoğraf çekebiliyor. Sessiz Hızlı Çekim modunda ise bu sayı 3 fotoğrafa düşmektedir.
Otomatik ISO Ayarları:Çekim Modu Tekeri:

Bu ayar sayesinde Otomatik ISO’da maksimum ve minimum değerleri girerek,
fotoğraf makineniz kullanılmasını istemediğiniz ISO değerlerinde fotoğraf çekmiyor.

6D’de kilitli çekim mod tekeri
kullanılmış. Ayrıca modları simgeleyen harflerin arası açılmış.
Sessiz Çekim Modu:Q Tuşu:
Canon 6D’ deki sessiz çekim modu 5d Mark III’ten bile daha sessiz çekim yapmamıza olanak sağlıyor.Q tuşu sayesinde, fotoğraf çekerken menüye kolay erişim imkanı sunulmuş,
ve çektiğimiz RAW fotoğrafları bu
tuşla işleme imkanı sunulmuş.
RAW Görüntü İşleme:
Elektronik Terazi:
6D’de Raw formatındaki fotoğrafları, makine üzerinden JPEG formatına çevirebiliyoruz. Bunu yaparken, Pozlama, beyaz ayarı, boyut, Picture Style gibi ayarları yapabiliyoruz.İlk olarak 7D’yle beraber
gördüğümüz elektronik teraz
6D’de de mevcut. Terazi’yi INFO
tuşuna 2 kere basarak açabilirsiniz.
SD Kart:Time Code:
Canon 6D’de diğer bütün Canon Full Frame gövdelerin aksine 1 adet SD Kart yuvası bulunmaktadır.Time Code desteği video çekenler için çok önemli bir özellikti ve mark 2′de bulunmuyordu. Canon kullanıcıların geri dönüşlerini dinleyerek bu özelliği de eklemiş.

canon 6d tasarım

Canon 6D yukarıda da bahsettiğim gibi, 5d Mark III’ten ufak, 60D’den biraz büyük bir gövde. 50mm 1.8 gibi ufak bir lensle kullandığınız zaman sol tarafın ufak oluşu hemen fark ediliyor. Fakat 24-105 gibi biraz büyük bir lensle kullandığınız zaman boyutunun ufak oluşu sıkıntı yaratmıyor. Tam tersine çok daha iyi oturuyor. Gövdenin üstündeki kaplama sayesinde makineyi bırakmak istemiyor, hep elimde kalsın diyorsunuz. Tuş hassasiyetleri kusursuz ayarlanmış. Deklanşörün hemen arkasında bulunan tekerin dönüş yumuşaklığı ve sessizliği çok başarılı.

6D’nin gövdesinin üst ve altı plastik, geri kalan bölümü ise, magnezyumdan yapılmış. Canon’dan yapılan açıklamaya göre bunun sebebi, GPS ve Wi-Fi’nin daha efektik çalışabilmesi. Bunun dışında kullanılan plastik gayet başarılı ve gövdenin hafiflemesine de yardımcı olmuş. Canon LCD’nin önündeki ekranı 5d’den farklı olarak cam değil, plastik bir malzeme kullanmış. Gövde 5D Mark III teki gibi taş gibi durmuyor ama verdiği hissiyat gayet güzel.

canon 6d

Canon 6D’yi tek elle rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Çekim sırasında kullanılan çoğu tuş sağ tarafa alınmış, sadece Menü ve Info Tuşları sol üstte duruyor. Bunlardan da en çok kullandığınız SET tuşuna atayabiliyorsunuz. Böylelikle çekim yapmak gerçekten çok kolaylaşıyor.

Benim alışamadığım tek nokta, 5D ve 1dX’te bulunan LCD’nin sağ üst koşesinde bulunan Analog tuşunun kaldırılmış olmasıydı. Çok uzun zamandan beri 5d Mark II kullandığım için elim hep oradaki tuşa gidiyor fakat analog bulamıyorum. Bu analog tuşunun yerine, gövdenin arkasında bulunan büyük tekerleğin içine, 8 yöne hareket edebilen bir tuş eklenmiş. Dediğim gibi alışık değilseniz, bu tuşa alışmak biraz vakit alabilir.

DOF tuşu diğer gövdelerde olduğu gibi, sol taraftan sağ tarafa alınmış ve çekim yaparken lensi tuttuğumuz sol elimizde çok rahat bir şekilde ulaşabileceğimiz bir noktaya konulmuş.

Mod Tekerleği de, kilitli sistemle değiştirilmiş. Benim beğenmediğim bir özellik. Fakat kimi zaman geliyor çekimlerde bu kilit lazım oluyor. Mod tekerleğinin sembollerinin arasında normalde 2 katı kadar mesafe bırakılmış ve tekerlerek tamamen doldurulmuş, ben bu görüntüye alışamadım. Zevk renk meselesi tabi ki..

ve D600 isimli rakibe gelecek olursak, geçtiğimiz gün çok az kurcalama imkanım oldu. 6D’nin kullanımın ne kadar kolay olduğundan ve çok daha kullanışlı bir gövde olduğunu söylemeye gerek duymuyorum. Nikon d600’de neredeyse her özelliğe bir tuş eklenmiş ve yine o karmaşık menüler. (alışmadığım için bana geliyor olabilir)

canon 6d incelemesi

 

-Menüler arasında 1DX ve 5D Mark III’te bulunan Otomatik Odaklama Menüsü ve Case’ler mevcut değil.
-Mod Tekerleğinde 6D’de C1 ve C2 varken 5D Mark III’te C3’te bulunmaktadır.
-6D Otomatik LCD Aydınlatıcı bulunmamaktadır.
-6D’nın Flaş senkronize hızı 1/180 iken, 5D Mark III’ün senkron hızı 1/200 dür.
-Yukarıda bahsettiğim gibi LCD ekranın dışı 6D’de plastik.
-5D Mark III’te 2 adet hafıza kartı slotu varken, 6D’de sadece 1 adet hafıza kart slotu mevcuttur.

canon 6d incelemesi

Wi-Fi özelliği bugüne kadar hiç bir D-SLR fotoğraf makinesinde bulunmuyordu. Canon 6D’yi ilk duyurduğu zaman bu özellik beni çok meraklandırmıştı. Meraklandığım kadar varmış. Gerçekten kusursuz ve yine kullanıcı dostu bir yazılımla Canon bize bu sistemi sağlamış. Wi-Fi kullanımını yukarıdaki video’yu izleyerek öğrenebilirsiniz. EOS Remote programının şuanda ufak tefek eksiklikleri mevcut. Wi-Fi bağlantı üzerinden video çekimi başlatılamıyor ve fotoğraf makinesinin menülerine giremiyoruz. İlerleyen zamanlarda belki bir firmware update ile bu özelliklerde gelirse kusursuz bir sistem olur. Dahili Wi-Fi özelliği Canon 6D’yi almak için başlı başına bir sebep bile olabilir.

canon 6d incelemesi

Canon 6D ilk duyurulduğu zaman, rakibi d600’ün 39 netleme noktasına sahipken, 11 netleme noktasıyla çıkışı Canon kullanıcılarını üzmüştü ve üstüne üstlük 11 adet netleme noktasının sadece 1 tanesinin cross type özelliğine sahip olması ise büyük bir hayal kırıklığı olmuştu. Canon’un en son çıkardığı giriş seviyesi makinesi 650D’nin bile 9 adet netleme noktasının hepsi Cross Type’ken 6D’nin 1 Cross Type oluşu gerçekten anlamsızdı. Gelelim meşhur şu 1 adet Cross Type noktasına. Bu Cross Type Canon 5D Mark III’ün Cross Type’larından daha düşük ışıkta bile netleme yapabiliyor deniliyor ve -3EV ‘de netleme yapabildiğin bahsediliyordu. Bunu inceleme yaparken denedim. Karanlık bir oda da, sadece dışardan yansıyan bir ışığın odayı aydınlattığı bir ortamda odanın içinde çok az ışık gelen bir yeri netlemeyi denedim ve gerçekten hızlı bir şekilde netledi açıkcası bu performansı beklemiyordum. Sonrasında kendi kullandığım 5D Mark II’yle aynı yere netlemeye denediğim de ise, Canon 50mm 1.8’in o içler acısı netleme arama sesiyle baş başa kaldım.
Bu durum tabi ki 1 adet cross type ve 11 adet normal netleme noktasının az olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Fakat benim gibi sadece ortadaki netleme noktasını kullanarak çekim yapan kullanıcılar için bu sistem gerçekten kusursuz çalışıyor. Bununların dışında netleme noktaları 7D, 5D Mark III ve 1DX’te olduğu gibi değişmeli değil, 5D Mark II’de olduğu gibi sabit noktalar var ve seçtiğiniz nokta kırmızı olarak yanıyor. Yeni netleme teknolojisine henüz alışmamış olanlar için 6D’nin netleme teknolojisi gayet yeterli gelecektir.
Açıkcası bugün 5D Mark III’te alsam, o aşırı gelişmiş netleme noktalarını kaç kere kullanırım hiç bilmiyorum. Çünkü hareket eden ve hızlı olan objelerle çalışmıyorum. Eğer sizde çalışmıyorsanız ve bu kadar hıza ihtiyacınız yoksa 6D doğru tercih olacaktır.

canon 6d incelemesi

canon 6d incelemesi

canon 6d incelemesi

canon 6d incelemesi

canon 6d iso testi


Canon 6D ISO Testimiz, Karanlık bir oda’da önceden manuel netleme yapılarak, uzaktan kumandayla çekilmiştir. Çekimde 580EX II flaş kullanılmıştır. Çekimler RAW olarak yapıldıktan sonra Adobe Camera RAW’da JPEG formatına dönüştürülmüştür. Herhangi bir gürültü giderme ya da işleme yapılmamıştır. Çekim tripod üzerinde gerçekleştirilmiş ve Canon EF 50mm f/1.8 lens ile gerçekleştirilmiştir. ISO testlerimize bir standart getirmek için özel olarak çıktısını aldığımız renk kartelamız üzerinden belirli renklerin %100 oradan kesilip konmuş halleridir. Renk kartelamızın tamamını aşağıdaki fotoğraftan görebilirsiniz.

Fotoğraflar orjinal boyutlarında %100 crop alınarak konulmuştur. İlk testimiz RAW fotoğrafların JPEG’e dönüştürülmesinden elde edilen ham fotoğraflardır. Üzerinde bir oynama yapılmamıştır.

Aşağıdaki testimizde ise, 6D ve 24-105 lens kullanılmıştır. 2 saniyeli gecikmeli çekim modu kullanılmıştır ve diyafram değeri olarak 8 kullanılmıştır.Fotoğraflar RAW olarak çekilmiştir ve hiç bir işlem görmemiştir. Fotoğrafların çeşitli yerlerinden %100 croplanan yerleri görebilirsiniz. Fotoğraflar RAW olarak çekilmiştir ve hiç bir işlem görmemiştir.

Aşağıdaki testimizde ise yukarıdaki fotoğrafların çeşitli yerlerinden %100 croplanan yerleri görebilirsiniz. Fotoğraflar JPEG formatında çekilmiştir ve hiç bir işlem görmemiştir.

Çekilen fotoğrafları daha önce yaptığım 5D Mark III ve 1Dx testleriyle kıyasladım ve sonuç gerçekten beklentimin üzerinde oldu. Canon 6D’nin ISO performansı 5D Mark III’ten çok daha iyi sonuçlar vermiş. Özellikle karanlık oda da flaşla aydınlatılmış olan çekim setup’ındaki sonuçlar gerçekten çok farklı. 6D’nin sonuçları Canon 1D X’in sonuçlarına çok yakın. 6D, abisi 5D Mark III’ten kesinlikle çok daha başarılı..

canon 6d alınır mı

Canon 6D ilk çıktığında fotoğraf severler tarafından çeşitli sebeplerden ötürü genelde eleştirildi. Özellikle en yakın rakibi olan D600’de 39 adet netleme noktası bulunması ve 6D’de sadece 11 adet netleme noktası oluşu bu eleştirilerin fazlalaştığı bir noktaydı. İnternetteki dedikodulara göre 1 adet Cross Type netleme noktası olan 6D’nin düşük ışıkta netleme hızı çok iyi olduğu söyleniyordu. Makineyi test ederken çeşitli karanlık ortamlarda çekimler yapmayı denedim. Gerçekten dedikleri gibi -3EV de netleme yapabilmesi çok büyük bir artı. Benim gibi de netlik noktalarını fazla kullanmayan biriyseniz 11 adet netleme noktası size fazlasıyla yetecektir.

6D’nin menüleri, 5D Mark III’ten çok daha yalın. Standart bir fotoğrafçının işine yarayacak çoğu özellik 6D’de bulunuyor. Tabi 5D Mark III’te olduğu gibi detaylı bir netleme menüsü bulunmamakta. Aynı şekilde 5D Mark III saniye de 6 kare çekerken, 6D saniyede 4.5 kare çekiyor. Yani 6D hızlı çekimlere fazla uygun değil.

Wi-Fi özelliği gerçekten çok hoşuma giden (bana göre) kullanışlı bir özellik olmuş. Özellikle stüdyo ortamlarında ya da still life tarzı ürün çekimlerinde çekimleri çok kolaylaştıracağını düşünüyorum. EOS Remote’un yapamadığı 1-2 özellik olduğundan yukarda bahsetmiştim. O özelliklerin de zamanla geleceğini düşünüyorum. Hepsini bir anda vermeme mantığı burda da ön plana çıkıyor. GPS ise çok gezen kişiler için gayet güzel bir özellik. Örnek olarak, Yurtdışına çıktığınız zaman çektiğiniz bütün fotoğrafları harita üzerinde görmeniz mümkün. Böylelikle fotoğraflarınıza bakarken artık nerde çektim gibi bir sıkıntı ortadan kalkıyor. Fakat WiFi ve GPS yoğun kullanımda pilin çabuk bitmesine sebep oluyor.

ISO testilerinde yaptığım karşılaştırma sonucunda, 5D Mark III’ten daha temiz görüntü verdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. ISO performansı neredeyse 1D X’e yakın bir sonuç veriyor. Fakat aynı durum video için söz konusu değil, 5D Mark II’nin de problemi olan “moire” 6D’de de mevcut. Hatta 5D Mark III’ten daha çok moire verdiği çeşitli internet sitelerinde videolarla örneklendirilmiş.

D600’le gövdeleri kıyaslayacak olursak, gövde yapısı, ergonomi ve kullanım kolaylığı açısında 6d kesinlikle 1 adım önde. D600’ün 39 netleme noktası mevcut, 6D’nin 11 adet, d600’de 2 adet SD kart slotu varken, 6D’de sadece 1 adet SD kart slotu mevcut. D600’de dahili flaş varken, 6d’de diğer Full Frame makinelerde de olmadığı gibi flaş bulunmuyor. Bunların yanı sıra, 6D’De Wi-Fi, GPS bulunmakta, d600’den daha hafif bir gövdeye sahip ve LCD ekranının nokta sayısı daha fazla.

5D Mark III’te bulunan özelliklerden 6D de de bulunanları mevcut. Canon, 5D Mark III’ün satışını baltalamamak için böyle bir yönteme baş vuracağı belliydi. Tabi bu kısıtlamaların arasında garibime gidenlerde oldu,HDR çekimi RAW kaydedememek gerçekten çok saçma bir kısıtlama olmuş.Yine HDR modunda 5D Mark III’teki 5 adet farklı çekim modu kaldırılmış. Sadece EV değerini ayarlayabiliyoruz. Çoklu Pozlama Modunda ise, yine 5 adet olan ayarlar, 2 ye düşürülmüş. Video kullanıcıları için ALL-I ve IPB formata çekim yapmaya olanak sağlayan 6D’de kulaklık girişi bulunmamaktadır. Canon 6D’nin şuanki Amerika satış fiyatı 2100$.Eğer 5D Mark III’ün hızına ve odaklama noktalarına ihtiyacınız yok ise, 6D gerçekten satın alınabilenecek bir alternatif olmuş.

Mert Gündoğdu | Şubat 2013

http://mertgundogdu.com.tr

 

1 thought on “Canon 6D İncelemesi

Bir cevap yazın