Canon EOS-M İncelemesi

canon eos m incelemesi
Arkadaşlar Merhaba,

Her zaman olduğu gibi yeni çıkan ürünleri inceleme imkanım olduğu zaman görüşlerimi sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bugün Canon’un yeni çıkan çoğu bütün ürünlerini görme imkanım oldu. Bu yazımda EOS- M hakkındaki görüşlerimi bildireceğim fakat 1DX , 6D ve G15’le de ilgili yazılarımı hazırladıktan sonra CanonTURK’ten ulaşabilirsiniz.

EOS – M’in özelliklerini kısaca hatırlayalım;

  • Yeni EF-M lens Yuvası
  • 18 MP APS-C Hybrid CMOS Sensör
  • Video’da sürekli Otomatik Netleme Sistemi , Objeyi Takip etme sistemi
  • 14 bit Digic 5 İşlemci
  • ISO 100-12800 ve 25600’e yükseltme seçeneği
  • Saniyede 4.3 çekim hızı , otomatik netleme takibiyle saniyede 3 fotoğraf çekim hızı
  • 1080p video kaydı ve streo sesi kaydı (25p ve 24p seçeneğiyle )
  • Harici mikrofon girişi ve ses şiddeti ayarlama
  • 1040k noktalı 3.2 dokunmatik Clearview II LCD ekran
  • Yaratıcı Filtreler

Tasarım & Ergonomi:

EOS – M dedikodu aşamasındayken, herkes Canon’dan Retro bir tasarım bekliyordu. Fakat Canon herkesi yanıltıp yeni bir tasarımla karşımıza çıktı. Çıkan bu tasarımı beğenler elbet olmuştur fakat ben beğenmemiştim ve makineyi elime alınca da bu fikir değişmedi. Belki de ufak makinelere alışık değilim o yüzden bir garip geldi. Ön taraftaki çıkıntı, fotoğraf makinesini tutarken size o sağlamlığı hissettiremiyor ve makine her an elinizden düşecek gibi oluyor. İki el tutmaya kalsanız garip bir durum ortaya çıkıyor. Kullanılan malzeme kaliteli bunu dokunur dokunmaz anlayabiliyoruz fakat kalite her zaman durumu kurtaramıyor.

canon eos m incelemesi

LCD:

EOS-M 1.040.00 Noktalı 3.2 Dokunmatik Clearview II LCD ekrana sahiptir. LCD’si Dokunmatik hassasiyeti gayet başarılı. Kıyaslamak gerekirse Iphone hassasiyetinde diyebilirim. Dokunmatik olması, menüler arasında dolaşırken işimizi gerçekten çok kolaylaştırıyor. Canon EOS-M’de sabit LCD kullanmış. Bunun sebebi ise, Canon EOS-M mümkün olduğunca kompakt boyutlarda tutmak istemiş. Fotoğraflara bakarken, fotoğrafları yine Iphone ve Ipad’te olduğu gibi parmağınızı sağa sola kaydırabilir, zoom yapmak için “pinch” hareketini yapabilirsiniz.

Kullanım:

Yukarıda bahsettiğim gibi, dokunmatik LCD ekran kullanımı gerçekten çok kolaylaştırıyor. Fakat şöyle bir sıkıntı var. Canon üründe tuş sayısını baya bir azaltmış ve makineyi elime aldığımda Çekim modu olarak M’deydi ve menüler arasında dolaşmama rağmen AV yada TV moduna alamadım. Yardım istediğimde, görevli arkadaşta bulamadı başka birisine verdiler o buldu ve AV moduna geçebildim. Bunun dışında yine bütün ayarlar dokunmatik olarak yapılıyor. ISO Testini yaparken ISO değiştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Sadece 2 dokunma ile ISO’yu değiştirdim. Menülerde ayar değişikliği yapmak gerçekten bebek oyuncağı ama fotoğraf çekerken anı kaçırmamak istiyorsak, makineye alışmamız gerekli.

canon eos m incelemesi

Otomatik Netleme Hızı:

EOS – M’i test ederken üstünde Canon EF-M 22mm 2.8 Pancake lens takılıydı çekim yaptığım yer fazla karanlık olmamakla beraber, iç mekandı. Fakat netleme yaparken lens gitti geldi ve netlemeyi anca bulabildi ve bunu bi kere yapmadı ne zaman fotoğraf çekmeye çalışsam EOS-M’in netlemesini bekledim. Netleme süresini size şöyle açıklayabilirim. Live View’le çekim yaparken Otomatik netleme yaparken beklediğimiz gibi bir süre geçiyor netleme yapabilmek için. Bu gerçekten can sıkıcı bir durumdu benim için. Tabi güzel ışık alan yerlerde böyle bir problem olacağını zannetmiyorum ama ürünü dışarı çıkarıp çekim yapmadığım için bilemiyorum.

Menüler:

Menü tasarımı olarak Canon’un bütün D-SLR’larında kullandığı menü tasarımı kullanılmış. Aşağıdaki fotoğraflardan menüleri görebilirsiniz.

canon eos m incelemesi

 

ISO Testi:

Fotoğraflar JPEG formatında ve elde çekilmiştir. Lens olarak Canon EF-M 22mm f/2.8 Pancake lens kullanılmıştır. Çekimler Diyafram öncelikli modda yapılmıştır. Tripod kullanımı mümkün olmadığından dolayı mümkün oldukça kadrajı sabit tutmaya çalıştım yinede ISO değiştirmek için makinenin ayarlarını değiştirirken ufak kadraj oynamaları oldu.

İlk incelemede fotoğraflar 18mp çekildikten sonra, Photoshop’ta 800px’e küçülmüştür. Fotoğraflarda Noise Reduction ya da herhangi bir dijital müdahele bulunmamaktadır.

İkinci incelemede ise, fotoğrafların sol üst köşesine yakın bir noktadan %100 crop alınıp, yine hiç bir dijital müdahalede bulunulmamıştır.

Çekimler Fuar alanında yapıldığı için imkanlar dahilinde yapılabilecek en iyi testi sizlere sunmaya çalıştım.

EOS-M’in Jpeg formatındaki sonuçlar beni fazlasıyla tatmin etti. Makine boyundan büyük işler yapıyor. Tabi RAW formatında nasıl ne tarz sonuçlar verir onu bilemiyoruz.

Sonuç:
EOS-M hakkındaki izlenimleri yukarıda yazdım fakat, hoşuma gitmeyen yönleri; elde garip durması ve netlemesinin yavaş olması oldu. Kullanımı menüler arasında çok kolay fakat, ilk zamanlarda zorluk çekilebilir. Vizörünün olmaması da ayrı bir tartışma konusu tabiki.. Adaptörü sayesinde, elinizdeki EF ve EF-S lenslere uyumlu hale gelmesi, yanında devamlı ağır bir gövde taşımak istemeyen fotoğrafçılar için gerçekten büyük bir kolaylık. ISO performası çok hoşuma gitti. Canon 22mm f2.8, Pancake olmasına rağmen kenarlarda bile güzel sonuçlar verdiğini gördüm. Boyundan büyük işler yapacağı kesin bir gövde olmuş EOS-M.

Mert Gündoğdu

Bir cevap yazın