Fujinon 23mm F/1.4 R İncelemesi

 Fuji 23mm f1.4 incelemesi

Herkese Merhabalar,

Size bu yazımda Photoworld Dergisi için incelemiş olduğum Fuji X-T1’in yanında gelen  ufak canavar Fujinon XF 23mm f/1.4 R Lens hakkındaki yorumlarımı paylaşacağım.

Dış Yapısı:

Öncelikle lensin dış gövdesinden bahsetmek istiyorum. Lensi elinize aldığınız zaman Fuji X-T1’deki sağlam magnezyum gövde hissiyatı aynı şekilde devam ediyor. Özellikle Canon kullanıcısı olan biri olarak, ağırlıklı olarak sertleştirilmiş plastik lensler görmekten sıkılmıştım. Her ne kadar L serisi lensler daha kaliteli olsa bile yine de Fuji bu konuda gerçekten daha kaliteli iş çıkarmış.

Ağırlık olarak 300g gelen bu canavarı X-T1’le beraber kullanırken çok ergonomik buldum.

Fuji 23mm f1.4 incelemesi

Lensin üstündeki bence en önemli ve hoşuma giden nokta ise,  üstünde bir diyafram halkasının bulunması oldu. Böylelikle fotoğraf çekerken diyaframı gövde yerine, lens üzerinden çevirerek değiştirebiliyoruz. Diyafram halkasını çevirdiğiniz zaman her diyafram değerinin üstüne geldiğinizde halkanın oturduğunu rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Tabi ki eğer bununla uğraşmak istemez ise halkanın en sağ tarafındaki A(Otomatik) moda getirirseniz otomatik moda getirebiliyorsunuz. İlk defa bu tarz bir lens kullandığım halde hemen alıştım ve çok hoşuma gitti.

Fuji 23mm f1.4 incelemesi

Fotoğraf Kalitesi:

Açık diyaframlı tüm lensler gibi, bu lenste de keskinlik f2’nin üstünde başlıyor ve 5.6-11 değerleri arasında en keskin sonuçlara ulaşıyor.  Lens 23mm fakat X-T1 1.5 çarpanlı bir fotoğraf makinesi olduğu için bu tam olarak 34.5mm’ye denk geliyor.  35mm’nin fotoğraf camiasındaki önemini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden ağırlıklı manzara çekimleri & sokak fotoğrafçılığı yapan fotoğrafçılar için gerçekten bulunmaz bir fırsat. Özellikle f/1.4 değeri sayesinde düşük ışık koşullarında ISO Ayarları biraz zorlanarak çok iyi sokak fotoğrafları çekileceğini düşünüyorum. Ayrıca f/1.4 ile gayet yaratıcı portreler çekilebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Netleme motoru internal olduğu için netleme yaparken dışarıda hareket eden bir mekanizma bulunmuyor. Böylelikle filtre kullandığınız çekimlerde herhangi bir problem olmayacaktır. Tamron lens kullananlar bilir, lensi manuel moda almak için netleme halkasını kendinize doğru çektiğiniz zaman Manuel netlemeye geçer. Fuji bu lenste bu özelliği kullanmış ve halkayı kendinize çektiğinizde manuel netleme moduna geçiyorsunuz.

Fuji 23mm f1.4 incelemesi

Lensin minimum netleme mesafesi normalde moda 60cm ila sonsuz arasında netlik sağlıyor. Fakat gövdemizden makro modunu açtığımız zaman netleme mesafesi 28cm’ye kadar netlik yapmamıza olanak sağlıyor.

Her lenste mutlaka baktığımız kenar karartma ve chromatic aberration bu lenste sadece f/1.4 ve f2.0 değerlerinde çok az seviyelerde mevcut. Bunların dışındaki diyafram değerlerinde gerçekten çok temiz fotoğraflar elde ediyoruz.

Artıları:

İnanılmaz kaliteli dış yapısı

Fiziksel olarak değiştirilebilen diyafram

En açık diyafram değerlerinde bile keskin sonuçlar

Kaliteli bokehler

Odaklama halkasının yumuşaklığı ve çevriliş rahatlığı

Eksileri:

Fiyatı 🙂

 

Satın almak için aşağıdaki bağlantıdan FujiFilm Türkiye’nin web sitesine ulaşabilirsiniz.

http://www.fujifilmshop.com/katalog/urun/xf_23mm_f1,4_r

 

 

Örnek Fotoğraflar:

Fuji 23mm f1.4 incelemesi
Fuji 23mm f1.4 örnek fotoğraflar
Fuji 23mm f1.4 örnek fotoğraflar
Fuji 23mm f1.4 Çekilmiş fotoğraf
Fuji 23mm f1.4 örnek fotoğrafla
Fuji 23mm f1.4 örnek fotoğrafla