Lowepro Fastpack 250 İncelemesi

Lowepro Fastpack 250 İncelemesi

Herkese merhabalar;

Önümüzdeki günlerde gideceğimgezi için, kullanışlı bir çanta arayışına girmiştim. Tercihen hali hazırda sahip olduğum Pro Runner 350AW’den ufak ve ekipmanlarıma daha rahat bir ulaşım sağlayan bir çantaydı.Ekipmanlara rahat ulaşım dediğimiz zaman akıllara gelen ilk çanta serisi Lowepro Slingshot serisidir. Slingshot serisi yandan asmalı ve tek hareketle ekipmanınıza ulaşım imkanı sağlayan ve fotoğrafçılar tarafından çok rağbet gören bir çantadır. Geçen gittiğim tatilde Slingshot 200AW’yle gitmiştim. Ekipmanlara ulaşımı gayet rahat, fakat bütün gün ayakta olduğunuz ve yürümeniz gerektiği gezilerde bu çanta size gün sonunda çok güzel ağrılar hediye ediyor. İşte bu yüzden aradığım çantanın hem yandan ulaşım olanağı, hemdebir sırt çantası olması gerekiyordu. Hayyam Foto Teknik’te bu istediğim özelliklere sahip iki çanta vardı. BiriFastpack 250 diğeri ise Versapack 200’dü. Tercihimi Fastpack 250’den yana kullandım. Ayrıca bu çantanın 3 farklı boyutu var. Bunlar Fast Pack 100, 250 ve 350’dir.

Fastpack 250, günlük kullanım için gerçekten çok rahat bir çanta. Boş ağırlığı 1.6 kilogram. İçine bir adet gövde üzerine takılı 17-40 ve etrafına 3 adet lens rahatlıkla sığıyor. Laptop bölümü olmasına rağmen bu bölüm çantanın kalınlığını fazla büyütmüyor. Çantanın kırmızı, mavi ve siyah olmak üzere 3 farklı rengi bulunuyor. İstediğiniz bütün renk seçeneklerini rahatlıkla Türkiye’de bulabilirsiniz.

Çantamız 3 bölümden oluşuyor. Birincisi üst bölüm. Bu bölüm gerçekten çok büyük ve kullanışlı. Özellikle gezilerdeyken kişisel eşyalarınız için güzel bir bölümünüz oluyor. Bu bölüme gördüğünüz üzere Canon 10-22 kutusunu koyduğumuz halde sağ ve sol taraflarında kullanabilir kısımlar kalıyor. Bu bölümün önünde bir gizli göz daha bulunuyor. Buraya da ufak kişisel eşyalarınızı rahatlıkla koyabilirsiniz.

İkinci bölümümüz ise fotoğraf makinemiz ve diğer aksesuarlarımızı koyduğumuz bölüm. Bu çanta toplamda 4 adet lensi sorunsuz taşıyabiliyor. Çantamızın bu bölümünü ekipmanlarımız doğrultusundan istediğimiz gibi kişileştirebiliyoruz. Fastpack 250 bir gövde ve üstüne 70-200 büyüklüğünde bir lensi rahatlıkla alabiliyor. Bunun dışında 2 adet boş alan daha kalıyor. Buralara ise parasoley, filtre, uzaktan kumanda gibi diğer ekipmanlarınızı rahatça koyabilirsiniz.

Fotoğraf makinemizi koyduğumuz ikinci bölümün hemen önünde bir göz daha bulunuyor. Burası daha dar bir göz, özellikle filtre ve hafıza kartları için yapıldığı belli.

Çantamızın yan kısımına gelecek olursak bütün Lowepro çantalarda olduğu gibi lastikli file alan unutulmamış. Bu bölüme suyunuzu, şemsiyenizi aklınıza gelen bütün her şeyi koyabilirsiniz.

Fastpack 250’nin üçüncü bölümü ise laptop bölümüdür. Bu bölüme 15’ bir laptopu rahatlıkla sığdırabilirsiniz.

Sırt kısımına gelecek olursak, çantanın omuzlara asma kısmı Prorunner 350’ye oranla daha ince kalıyor. Alt taraftan Sliplock patentli bel desteği kısmı da mevcut. Omuzluk kısımlarından bir tanesinde ufak bir göz eklenmiş.

Kişisel Yorumum:

Çanta gerçekten çok ergonomik bir yapıya sahip. Hem sırt çantası hemde ekipmanınıza kolay ulaşım sağlayan bir çantası arıyorsanız Fast Pack 250 doğru bir tercih olacaktır.Kişisel eşyalarınızı koyabileceğiniz bir çok gözü olduğu için tam bir gezi çantasıdır.Bunun dışında Laptop bölümünün de olması gerçekten çok büyük bir artı olmuş. Çantayı 2 kere tüm gün boyunca sırtımdan çıkarmadan dolaştım diyebilirim. İçinde Gripli 5d Mark II + 17-40 + 50mm ve bir takım kişisel eşyalarım vardı. Çanta yükü omuzlarınıza eşit olarak böldüğü için en ufak bir rahatsızlık hissetmedim. Çantanın tek eksik yönü, neredeyse bütün Lowepro çantalarda olmasına rağmen bunda olmayan yağmurluğudur. Çantanın yağmurluğu yok fakat, su geçirmeyen bir yapıya sahip olduğunu yazıyor. Çantayı yağmur altında kullanmadığım için objektif bir yorum yapamayacağım. Ayrıca diğer çantalarda bulunan tripod & monopod bağlama kısımları ve harici çanta bağlamak kısımları da Fastpack 250’de bulunmuyor. Bu tarz bir çanta da bunlar eksi yön olarak sayılır mı? Bence sayılmaz.

Bir cevap yazın