Otomobil Fotoğrafçılığında hangi ekipmanlar kullanılmalıdır?

Otomobil Fotoğrafçılığı’nda hangi ekipmanlar kullanılmalıdır?

Eğer fotoğraf çekmeye yeni başlıyorsanız, hele çektiğiniz fotoğraf türü Otomobil Fotoğrafı gibi niş bir fotoğraf dalıysa internette bilgi bulmanız ne yazık ki biraz zor. Öncelikle fotoğraf çekmeyi öğrenebileceğiniz giriş seviyesi bir fotoğraf makinesiyle, fotoğraf dünyasına adım atabilirsiniz. Hemen Nikon mu Canon mu? diye sorduğunuz duyar gibi oldum. Günümüzde diğer dallarda olduğu gibi teknoloji fotoğrafçılık sektöründe de ilerledi. Nikon’un renkleri, Canon’un ISO’su başarılı gibi bazı tabuları artık yıkmak gerekiyor. Gidin hangi makine size daha fazla güven veriyor ve tuttuğunuz zaman içinizde fotoğraf çekme şevki oluşturuyorsa omakineyi alın. Çok klişe olacak fakat, günümüz karanlık odası artık Photoshop   programı. Ayrıca “Hangi Photoshop programını kullanıyorsun ?” diye soranlara da selam ediyor ve Photoshop’un başlı başına bir program olduğunu sadece versiyonlarının (CS serisi) olduğunu buradan belirtmek istiyorum.

mert gündoğdu backstage

Çekime giderken olmazsa olmaz ekipmanlarım;

  • D-SLR Gövdeve Lensler
  • Sağlam Bir Tripod
  • Polarize Filtre
  • Harici Flaş ve Flaş tetikleyiciler

 

Not: Yapacağım lens önerileri aktif bir Canon kullanıcısı olduğum için Canon’un lensleri olacaktır. Eğer tercihinizi farklı bir markadan yana kullandıysanız, aynı Odak Uzaklıklarına sahip olabileceğiniz alternatif lensler mevcuttur.

D-SLR’ımızı seçtik fakat yanına ne lens alacağız burası biraz karışık ne yazık ki. Kit lensi olarak tabir edilen fotoğraf makinemizle beraber gelen lens genelde 18-55mm ya da 18-135mm eğer full frame bir gövde alırsanız 24-105mm lenslerle beraber gelecektir. Eğer bütçeniz el veriyorsa kesinlikle 18-135mm’lı olan seti almanızı öneririm. Çünkü kısa bir süre sonunda 18-55’in açısı size yetmeyecek biraz daha fazla zoom yapmak isteyeceksiniz.

Burada herkesin genellikle düşündüğü bir yanılgıya değinmek istiyorum. éFotoğraflarım kötü çünkü lensim / ekipmanım yetersiz”. Bu bahane sizi sadece daha iyi bir lens alıncaya kadar idare edecektir. Bu esas yapılmasıgereken, lens ya da gövdeyi değiştirmeyi düşünmekten çok, her şeyden kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

1)Fotoğraf terimlerine hakim miyim? (Diyafram , Enstantane , ISO , Beyaz Ayarı , Netlik Ayarı

) 2)Makinemin bütün özelliklerini biliyor muyum?

3)Işık kullanmayı biliyormuyum?

Kendinize bu soruları sorduktan sonra, bütün cevaplar evet ise ve hala çektiğiniz fotoğraflar sizi tatmin etmiyor ise, bol bol fotoğraf izleyerek (özellikle yabancı sitelerde) gözünüzü eğitmenizi önerebilirim. Fakat fotoğraf camiasındaki genel yanılgı “ O kadar para verdik , hala iyi fotoğraf çekemiyoruz “ oluyor. Yukarıdaki 3 sorunun cevaplarını düşünün ve eksikliklerinizi gidermeye yönelin. Bundan 2-3 sene önce 40D kullanırken, hayalimde hep 5D Mark II vardı, kendimi bu makineye hazır hissetmediğim için almıyordum fakat gün geldi ve “artık 40D bana yetmiyor” dediğim zaman 5D’ye geçtim ve hala 5D Mark II kullanıyorum.

Özet geç dediğinizi duyar gibiyim, İşin özü, kit lensle de kaliteli işler çıkarabilirsiniz bu yüzden kendimizi geliştirmeye bakalım. Geçelim diğer lenslere.. Öncelikle çekeceğiniz otomobilin için çekmek için Ultra Geniş Açı Lens gerekmektedir. Bu lensler APS-C Sensörlü makinelerde 10-20mm aralığına Full Frame Sensörlü makinelerde 16-35 aralığına tekabül eder. Böyle bir lense sahip olursanız otomobilin içini kadraja tam olarak sığdırabilir ve Ultra Geniş Açı Lens’in sağladığı perspektiften dolayı otomobilin içi olduğundan büyük gözükecektir.

Bütçenize bağlı olarak APS-C Sensörlü makineler için önerim:  Sigma 10-20mm olacaktır, bir üst kalite için Canon’un Canon 10-22mm Lensi’ni önerebilirim.

Full Frame Sensörlü makineler için ise: Canon 17-40mm, 16-35mm gibi lensler uygun olacaktır. Ultra Geniş Açı Lensle çektiğim bir kare;

porsche cayman interior

Ultra Geniş açı lensler iç çekimleri dışında eğer çekeceğiniz otomobilde perspektif bozulması olmasını istemiyorsanız ve bu konuda tecrübeniz yoksa otomobiliniz olduğundan daha büyük ve normal tasarımının dışında bir görüntü elde edersiniz. Güzel kullanılırsa bu da bir avantaja dönebiliyor dikkat edilmesi gereken bir nokta..

bmw m3 exterior

   Makro Lensler;

Beni takip eden arkadaşlarım genellikle Detay çalışmalarımı beğenirler. Genel olarak detay çekmeyi ve detaylara takılan biri olduğumdan dolayı detay fotoğraflarımın daha iyi olduğunu zannediyorum. Detay fotoğraflarımı çekerken, Canon 100mm 2.8 USM Makro lens kullanıyordum. Bu lensin sağladığı minimum netleme uzaklığının düşük olması benim için büyük bir avantajdı ve bugüne kadar kullandığım en keskin lenslerden biri olduğunu açıkça söyleyebilirim. Geçtiğimiz günlerde Flaş sistemimi TTL sisteme geçirmek için bütçe yaratmak için satmak zorunda kaldım ve detay fotoğraflarını şuanda 24-105’le çekip , cropluyorum. 100mm APS-C Sensörlerde 160mm’ye yakın bir kadraj sağlayacağı için sizlere Canon’un 60mm EF-S Makro lensini önerebilirim, şahsen kullanmadım ama kullanan kişiler gayet başarılı işler çıkarıyor. Bunların dışında, bazı tele foto lenslerin, odak uzaklıklarının sonlarına doğru makro özelliği kazanan versiyonları mevcut. Bu tarz lenslerle çekilen makroların sizi tatmin etmeyeceğini söyleyebilirim.

APS-C Sensörlü makineler için: Canon EF-S 60mm Makro Lens

Full Frame Sensörlü makineler için: Canon EF 100mm 2.8 USM Lens ya da bu lensin L versiyonu.

aston martin carbon black DBS

Tele Foto Lensler

Telefoto lensler, özellikle otomobilleri dıştan çekerken doğal bir alan derinliği veriyor. Bir objeyi ne kadar uzaktan çekerseniz, objenin proporsiyonunu o kadar iyi yansıtırsınız, ne kadar geniş açıdan çekerseniz de bir o kadar yanlış bir proporsiyona sahip olursunuz. Bunun dışında 50mm gibi bir açıda çekim yaparken diyaframı 8,9 gibi değerlerde tuttuğunuz zaman arka plan yeteri kadar ölmez ve otomobili arka plandan koparmada zorlanırsınız. Fakat yüksek odak uzaklığına sahip bir lensle, 200mm de çekilen bir otomobil kadraja daha iyi oturacak ve yüksek odak uzaklığının sayesinde, arka plandan koparmamız kolaylaşacaktır.

APS-C Sensörlü makineler için önerilerim: Canon 55-250mm , Canon  70-300mm , Canon 70-200 Serisi ve diğer yüksek odaklı L serisi lensleri tercih edebilirler

. Full Frame makine sahipleri ise bütçeye göre: Canon   70-300mm ,Canon 70-200 Serisi ve diğer yüksek odaklı L serisi lensleri tercih edebilirler.

otomobil fotoğrafı için ekipman seçimi

 Canon 5D Mark II & Canon 100-400mm @ 400mm

Prime Lensler:

Detay çekimleri için olmazsa olmaz Canon 50mm1.8 hem uygun fiyatı hem de sağladığı açık diyafram değeri sayesinde bize çok yaratıcı kareler çıkarmamızı sağlayacaktır. Ürün, fiyat olarak 200 lira civarında seyrediyor. Bu lensi herkese öneriyorum. Makine ve Lensimizi seçtik sıra geldi tripoda.. Tripod genellikle gece ve makro çekimlerinde kullanılır diye biliyoruz. Fakat hepimiz insanız ve en beklenmedik yerde oluşabilecek bir durumdan dolayı elimiz titreyebilir. Bu yüzden gece gündüz demeden ve üşenmeden mutlaka tripod üzerinden çekim yapmanızı öneririm. Böylelikle çekim yaparken gözünüzden kaçabilen netsiz bir kareyi evde görüp üzülme oranınızı azaltmış olursunuz. Ayrıca tripodla çekim yaparken, Liveview açılarak kadrajınızı rahat bir şekilde görerek istediğiniz gibi değiştirebilir 4-5 kere çekim yapmaktansa tek karede çekimi halledebilirsiniz. Burada size önerim benimde kullanmış olduğum Manfrotto 055XPROB Modeli olacaktır. Sağlamlığı ve değişik çekim açılarına sağladığı uyum sayesinde kendisinden vazgeçemez durumdayım. Ağırlık olarak eğer çekimlerde elde taşınacaksa uzun bir süreden sonra ağırlığını hissettirmeye başlıyor.   Manfrotto’nun dışında önerebileceğim markalar fiyat performansta SLIK olacaktır. Manfrotto’dan da kaliteli bir ürün bakanlar olursa Gitzo’yu araştırabilirler ama fiyatları biraz uçuk..

otomobil fotoğrafı için ekipman seçimi

Polarize Filtreler;

Otomobiller çok büyük objeler oldukları ve temiz oldukları zaman etrafındaki her hangi bir objenin yansımasını otomobilde bire bir görürsünüz ve bu kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Fakat ülkemizde zaten çekim yapacak yer sıkıntısı bu kadar yüksekken, mekanı bulduktan sonra yansımalar yüzünde o kareyi çekmemezlik yapmak yerine, polarize filtre kullanarak bu yansımaları olabildiğince yok edebiliriz. Böylelikle hem mekanı kullanmış olur hem de istenmeyen yansımalardan kurtulmuş oluruz. Polarize filtreler sadece yansıma yok etmek için değil, mavi olan gökyüzünü daha da kontrastlı hale getirebilirler. Fakat hava kararmaya başladıkça bu filtreyi kullanmak elde fotoğraf çekmeyi zorlaştıracaktır, yukarda da bahsettiğim gibi her zaman tripod kullanmak bunun tek çözümüdür.

Flaşlar ve Tetikleyiciler;

otomobil fotoğrafı için ekipman seçimi

Piyasada çeşitli flaş tetikleyicileri ve harici flaşlar bulunmaktadır. Bunları tekrardan yazmaktansa daha önceden hazırlamış olduğum bir kılavuzu aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz. http://www.mertgundogdu.com/hangi-flasi-almaliyim/ Flaşlı çekimler ışık kullanımına alışkın olmayanlar için gerçekten çok zordur. Kimi zaman gündüz flaş kullanımını sadece şov amaçlı kullandığımı düşünen arkadaşlar bile oldu. Onlara göre hava yeterince! güneşli. Fakat otomobilin duruş açısına göre sağ ve ya sol tarafından bir flaşa gerek olduğu aşikar. Yeri geldiğinde ise hiç flaşsız çekimlerde yapıyorum. Bu tarz durumlarda ise otomobili, güneş ışığından maksimum şekilde yararlanabileceğim şekilde konumlandırıyorum. Aklınıza takılan sorularınızı ya da önerilerinizi  Facebook Sayfam’dan mesaj atarak bana iletebilirsiniz. Keyifli Çekimler.  

Instagram

Bir cevap yazın