Otomobil Fotoğrafçılığına Giriş: (F)OTO 101

Otomobil fotoğrafçılığına giriş : (F)OTO 101

Bu yazı da Otomobil Fotoğrafçılığı’nın Türkiye’deki yeri ve Otomobil fotoğrafçılığına gönül vermiş kişilerin karşılaştıkları olaylardan bahsederek konumuza yavaş bir giriş yapmak istiyorum.

Otomobil merakı ya da hevesi olmayan, fotoğrafla ilgilenen ya da ilgilenmeyen herhangi biriyle konuştuğunuz zaman konu fotoğrafa geldiği zaman diyaloglar genellikler şöyle oluyor.

-Ben otomobil fotoğrafları çekiyorum.

-A-aa ne gerek var ki, zaten internette modeli yazınca binlerce fotoğraf çıkmıyor mu? Bizim bir arkadaş var o model çekiyor.

E tamamda zaten herkes Moda/Portre Fotoğrafçısı. Bu ülkeye bu kadar moda fotoğrafçısı fazla bile : ).

Otomobil fotoğrafçılığı Türkiye’de çok gelişmiş bir sektör değil. Bunun başlıca sebepleri hiçbir Türk firmasının otomobil üretmiyor olmasıdır. Genellikle kataloglar yurtdışından hazır gelir ve bu katalog tercüme edilerek direk bayilere dağıtılır. Peki Türkiye’de hiç mi çekim olmuyor, tabi ki büyük prodüksiyonların, setlerin kurulduğu çekimler oluyor ama sayısı ciddi manada çok çok az.

Eski bir fotoğrafçı sayılmam, 2008 yılında fotoğraf çekmeye başladım. Fotoğraf çekmeye başladığımız zaman internette Türkçe hiçbir kaynak bulamıyordum. Hep yabancı kaynaklardan okuyarak çoğu şeyi öğrendim. Sonra amatör olarak başladığımız CanonTURK oluşumunu kurduk ve amacımız bu kaynakları tercüme ederek ve zamanla oluşan kendi fikirlerimizden makaleler incelemeler yazarak Türkçe kaynakların oluşmasını sağladık. Zamanla farklı sitelerde kuruldu, bizden önce kurulmuş olan sitelerde vardı. Her site kendi içinde çok güzel dokümanlar oluşturdu ve artık fotoğraf konusunda herhangi bir şey araştırıldığında bir değil bir çok web sitesi arama motorlarında çıkmaktadır. Türkiye’de otomobil fotoğrafıyla uğraşan çok az kişi bulunmakta. Aralarında takip ettiklerimin sayısı 2 ya da 3’ü geçmez. Uğraşan sayısı bu kadar az olunca tabi doküman hazırlayacak kişi sayısı da aynı oranda düşüş gösteriyor.

Otomobil forumlarında otomobil fotoğrafı hevesi olan genç arkadaşlarımızın fotoğraflarını arada görüyorum, fotoğraflar gerek ışık kullanımı gerekse komposizyon olarak binlerce hatayla dolu. Benim çektiklerimde hata yok mu? Elbet var. Ama burada önemli olan bu hataları kabul edip, kendini geliştirmek adına bir çaba sarf etmektir. Zamanında fotoğraflarını yorumladığım arkadaşlardan çok azı yorumlarımı yapıcı olarak almıştır, genel olarak eleştirilere saldırgan cevaplar ya da benim zevkim bu tarzında klasik cevaplardan verip kestirip attılar.

Bu serideki amacım ise; Otomobil fotoğrafçılığına gönül veren biri olarak, bende ilk otomobil fotoğrafı çekmeye başladığım zaman yeterli bilgiye sahip değildim. (hala eksik olduğum yönler var) İnternetten bol bol araştırma yapıyordum fakat spesifik olarak otomobil fotoğrafçılığına adanmış çok az makale ve yazı bulabiliyordum.Kenarda köşede kalmış bir yazı ya da tek bir backstage fotoğrafını inceleyerek bir çok teknik öğrendim. Bugüne kadar okuduklarım, yurtdışından çekim arkaları, çekimlerde yaşadığım talihsizlikler , deneyimleri, fotoğrafları nasıl çektiğimi, nasıl işlediğimi, eğer vaktim gibi bir çok şeyi burada paylaşacağım. Umarım güzel bir seri olur.

Sizde aklınıza takılan sorularınızı mail atarak ya da Facebook Sayfam’dan mesaj atarak sorabilirsiniz.

Instagram

Bir cevap yazın