Samsung NX1 İncelemesi

Samsung NX1 İncelemesi

Bu yazımda sizlere, Samsung’un Eylül ayında dünya ya tanıttığı NX1 modelinden bahsedeceğim. Daha önce Samsung NX30 modelini sizler için test etmiştim. Fakat bu makine NX30’dan gerçekten çok farklı. Makineyi elinize alır almaz aradaki kalite farkını anlayabiliyorsunuz. Samsung bu makineyle beraber dünyada ilk defa, aynasız fakat APS-C sensörlü boyutta 28 megapikselli arkadan aydınlatmalı bir sistem kullanıyor. Bu sistem otomatik olarak makinenin düşük ışıktaki çekim kalitesini arttırıyor ve daha hızlı netleme yapmasını sağlıyor. Bugüne kadar piyasada olan aynasızların sensör boyutları bu makinenin neredeyse 1/3’ü oranında olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Aynı zamanda hatırlatmak isterim ki, piyasadaki en büyük sensörlü aynasız olmasının yanı sıra, en fazla megapiksel oranını da bu segmentte NX1’le alabiliyoruz. Bu makine 28 megapiksellik dev fotoğraflar çekebiliyor.

Samsung NX1

Samsung NX1 Önemli Özellikleri;

  • 28 megapiksel APS-C BSI-CMOS sensor
  • Hybrid OtomatikNetlemeSistemiwith 205 adet alanlı netleme
  • Devamlı netleme modunda saniyede 15 kare çekim hızı
  • 4K video çekimi
  • Kötü hava koşullarına dayanalıklı magnezyum gövde
  • 3″ hareketli Super AMOLED dokunmatik ekran
  • 36M noktalı OLED Elektronik Vizor
  • Üst LCD
  • Dahili Wi-Fi ve Bluetooth
  • USB 3.0

 

samsungnx1lensler

NX1 Samsung’un meşhur lensi 16-50mm f2-2.8 lensi ile birlikte satılıyor. Bu lens çıktığından itibariyle adından çok söz ettirdi. Piyasada hali hazırda NX Serisine uygun 13 adet lens bulunmakta fakat Samsung bu yelpazeyi genişletip biraz daha “Premium” segmente hitap eden lensler yapmayı planlıyor. Bunlardan biri de 16-50mm f2.0-2.8. Bu lensle beraber Samsung 3x zoomla beraber en kısık diyafram değerine ulaşmış oluyor. NX30 18-55 Ifunction lenslerle beraber geliyor.

I-Function lensler sadece Samsung’larda bulunuyor. Bu tuşa bastığınız zaman özel bir menü geliyor ve buradan hızlı bir şekilde Diyafram, Enstantane, ISO , Beyaz ayarı gibi özellikleri değiştirebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra lens üzerinden zoom yapma özelliği de mevcut.

 

samsungnx1tasarim

Samsung NX1 Gövde ve Tasarım

NX1’i elinize aldığınız zaman gerçekten Premium bir fotoğraf makinesi tutuğunuzu kesinlikle anlıyorsunuz. Gerek magnezyum gövdenin o kaliteli hissiyatı gerekse tuşların plastik kalitesi hepsi kusursuz bir harmoni oluşturmuş. NX30’un aksine makine ağır bir makine. Benim gibi ele oturan gövdeleri seven biri için gerçekten kusursuz bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebilirim. Özellikle önünde bulunan 16-50mm’de aynı kalitede olduğu için fotoğraf çekerken gerçekten zevk alıyorsunuz. Gövdenin ağırlık 520gram ve önündeki 16-50 ise 660 gram olduğunu düşündüğünüzde makineniniz 1.1 kiloya ulaşıyor. Uzun geziler için yorucu bir ağırlık olabilir.Makine elinize güzel oturuyor ve hiç bir parmağınız açıkta kalmıyor. Bu da makineye olan hakimiyetinizi doğrudan arttırıyor.

Tizen-Samsung-NX1-with-50-150MM_11

Makine de çok fazla tuş var fakat o kadar güzel yerleştirilmiş ki, kısa bir süre sonrasında rahatlıkla bütün makineye hakim oluyorsunuz. Tuşların hassasiyetleri ve boyutları güzel ayarlanmış bu sayede kullanırken herhangi bir zorluk yaşamıyoruz .Mode tekerleğinde daha önce hiç bir makinede görmediğim değişik bir kilitleme sistemi gelmiş, mod tekerleğinin ortasında tuşa basıp çevirmek yerine, bu tuşa bastığınız zaman mod tekerleği kilitleniyor, tuşa tekrar bastığınız zaman mod tekerleğini serbest bırakıyor. Bence diğer makinelere göre daha kullanışlı bir sistem olmuş.

 samsungnx1lcd

Samsung NX1 Vizör & LCD

NX30 incelememizden hatırlayan arkadaşlarımız varsa, NX30’un vizörü hareket edebiliyordu, makineyi alır almaz ilk iş vizörü çekmek oldu ve bu makinede vizörün sabit olduğunu gördüm. Hareketli vizör ne kadar önemli ve ne kadar kullanılacak bir özellik olduğu zaten tartışılırdı bence kaldırılması gayet doğru bir karar olmuş. Vizör olarak elektronik vizör tercih edilmiş. 2.36 milyon noktalı ve %100 oranında görüntüyü bizlere yansıtıyor, yani vizörde ne görüyorsak çektiğimiz fotoğrafta aynı açıda oluyor.

samsung-nx1-side

LCD’ye gelecek olursak, Samsung cep telefonlarından duymuş olduğumuz Super AMOLED ekran kullanılmış. Ekran boyutu olarak 3 inc tercih edilmiş. Ekranımız dokunmatik ve hareket edebiliyor. 90 derece yukarı ve 45 derece aşağıya dönebiliyor. Dokunmatik hassasiyeti gayet başarılı ,dokunmatik ekran sayesinde makinenin kullanımı da gayet kolaylaşıyor. Menü arasındaki geçişleri çok rahat bir şekilde yapabilyoruz. Bu makineyle LCD’den fotoğraf çekmekte ayrı zevkli LCD’nin 1,036.000 Milyon renge sahip olması bunun bir sebebi.

Aynı zamanda NX1’de üst tarafa da LCD gelmiş. Bu LCD sayesinde ayarlarımızı burdan da görüp daha rahat değiştirebiliyoruz, makine de bir tek üst LCD yi beğenmedim, görüntü biraz sıkıştırılmış gibi gözüküyor. Bence LCD biraz daha büyük tutulup yazılar daha rahat belirtilmeliydi.

samsungnx1video

Samsung NX1 Video

NX1’le beraber artık 4K video kaydı yapabiliyoruz. 4K’da 24fps çekim yapabiliyoruz aynı zamanda UHD ( Ultra HD) çekim modunda ise 30 fps çekim hızına çıkabiliyor.Yeni sensörü sayesinde video çekimi sırasında netleme yapma performası gayet tatmikar seviyelere yükselmiş.

4K diyince akıllara tabi ki, çok hızlı ve yüksek kapasiteli hafıza kartları, 4k videoları oynatabilmek için yüksek performanslı bilgisayarlar ve bunları depolayacak harici diskler anlamına geliyor. NX1’le beraber Samsung bizlere bu konuda yardıcı olmak adına, H.265 adında bir codec kullanmış. Bu codec H.264’teki kaliteden ödün vermeden, daha az yer kaplayan bir format. Bu formatın şuan için ne olumsuz yanı, yeni bir format olduğu için ne yazık ki fazla yaygın değil bu yüzden her program bunu desteklemiyor. İlerleyen zamanlarda bunun bir problem olacağını düşünmüyorum. Bunun dışında 1080p’de 60,30,24 ve 1280p de 60,30, 480p’de 60 ve 30 fps video çekebiliyoruz. Çekimlerimiz bütün video çeken fotoğraf makineleri gibi 29 dakika 59 saniyeyle kısıtlanmış.

NX1’de harici mikrofon ve kulaklık girişi de unutulmamış, bu sayede video çeken kullanıcılara da ses konusunda esneklik tanınmış.

samsungnx1iso

Samsung NX1 ISO Performansı:

RAW çekimlerde 3200-6400 aralığına rahatlıkla çıkabiliyor fakat üstü seviyelerde noise biraz artıyor. Tabi ki RAW çekim olduğu düşünüldüğünde çeşitli programlarla Gürültü Giderme uygulandığı takdirde daha iyi sonuçlar elde edileceği aşikar.

Açık konuşmak gerekirse bu makinenin JPEG ISO performansı beni çok şaşırttı.

 

iso25600_colorsiso25600_grayiso25600_noise

samsungn1cekim

Samsung NX1 Performans:

Samsung NX1’deki DRIMe V sensörü, hali hazırda piyasada bulunan DRIMe IV versiyonundan tamı tamına 3 kat daha hızlı, tabi bu hızda bizim makinemize yansıyor. Samsung’un verilerine göre dünyanın en hızlı netleme yapan fotoğraf makinesi olan NX1 saniyede 15 kare fotoğraf çekebiliyor ve bunu RAW ve Jpeg beraber çekiyor olması gerçekten beni çok şaşırttı. Çekimler sırasında 5 saniye boyunca 15 kare RAW ve jpeg beraber çektikten sonra makine haklı olarak biraz soluklanmak istedi. 5 Saniye bence gayet güzel bir zaman dilimi..

 

Untitled-1

samsungnx1smart

Samsung NX1 Wi-Fi Bağlantı Özellikleri

Samsung gerek telefon gerekse televizyon camiasın kazandığı tecrübeyi bütün sektörlerde  mutlaka kullanıyor. Makineyle beraber, Remote Viewfinder Pro, Auto Share, Mobile Link, yazılımları geliyor.

Remote Viewfinder , yazılımıyla beraber fotoğraf makinemizin bütün özelliklerini akıllı telefonumuzdan yönetebiliyoruz.

Auto Share’ı açtığınız zaman fotoğrafları çektiğiniz anda akıllı telefonumuza ya da tabletimize düşüyor.

Mobile Link ile, fotoğraf makinemizdeki fotoğrafları tek bir anda 4 farklı cihaza yollamaya yarıyor.

Samsung NX1

samsungnx1netleme

Samsung NX1 Netleme Hızı:

Samsung NX1 Hybrid otomatik netleme sistemine sahip. Bu Hybrid Otomatik Netleme sistemi ise tamı tamına 205 adet phase-detection, 209 Noktadan Kontrast Denetleme , 153 noktadan ise cross-type netleme için bilgi topluyor. Gece ve gündüz netleme konusunda sıkıntı yaşamadan çekimlerimi gerçekleştirebildim. Samsung’a göre NX1 ‘in netleme sistemi -4 yani karanlıkla bile rahatlıkla netleme yapabiliyor, aynı zamanda çok daha kötü koşullar için Otomatik Netleme ışığı da bulunmaktadır

samsungnx1pil

Samsung NX1 Pil Ömrü:

Lithium-ion pille gelen NX1 tam dolu pille 500 kare çekebiliyor. Piyasadaki çoğu aynasız makinenin tam dolu pille 300 kare çektiğini düşünürsek , NX1’in performansı gerçekten çok başarılı..

samsungnx1nartieksi

Samsung NX1 Sonuç:

Samsung NX1 şuanda piyasada bulunan bütün APS-C fotoğraf makineleri arasında en yüksek megapiksele sahip olan fotoğraf makinesi bununla beraber yüksek ISO performansı ve dünyanın ilk arka aydınlatmalı APS-C CMOS sensörünün olması bu makineyi diğerlerinden çok ayrı bir nokraya taşıyor. Makinenin hızı (saniyede 15fps) ve sağlamlığından bahsetmiyorum bile, yine dokunmatik ve Wi-Fi ve bluetooth bulunuyor. Kullanımı gerçekten çok kolay ve anlaşılır. Aynı zamanda 4K video çeken fotoğraf makinesi. Ben bu makineyi gerçekten beğendim.

Makinenin tek eksi yönü bence fiyatı, fiyatı biraz daha cazip koşullara getirilirse bu makineyi almamak için bir sebep göremiyorum.

 

samsungnx1ornek

 

samsungnx1ornek samsungnx1ornek2 Samsung NX1 Samsung NX1 Samsung NX1