Samsung NX30 İncelemesi

Son zamanlarda Samsung’un ismini fotoğraf camiasında sıkça duyar oldum ve bu ay sizlere Samsung  NX30 serisini inceleyeceğim. Nisan 2012’de tanıtılan NX20 serisinden sonra, yaklaşık 2 sene bekledikten sonra Samsung NX30 serisini piyasaya sundu. Bu iki fotoğraf makinesi arasında gerçekten çok güzel farklar mevcut. Bunları yazımın genelinde detaylı olarak anlatacağım ama sizlere ufak bir tablo hazırladım.

 

NX30NX20
Sensör20.3 mp APS-C Sensör20.3 APS-C Sensör
İşlemciDRIMeIV
ISO100 – 25.600100 – 12.800
AF SistemiHybrid Netleme ( 247 Noktadan Kontrast Denetleme , 105 noktadan alan denetleme)15 Noktadan Konrast Denetleme)
LCD3 inch Hareket Edebilen, 1,036.000 Milyon Renkli, Super AMOLED3 inch Hareket Edebilen, 614.000 Milyon Renkli, AMOLED
Dokumatik EkranVarYok
VizörHareket Edebilen Elektronik Vizor ( 2,359.00 Milyon renk)Elektronik Vizor ( 1,440.000 Milyon renk)
Flaş Senkron Hızı1/2001/180
Hızlı ÇekimSaniyede 9 kareSaniyede 8 Kare
Video Çekimi1080p/601080p30
3D Fotoğraf ÇekimiVarVar
Sıkıştırılmamış Video FormatıVar 4:2:0 1080/30pYok
Mikrofon GirişiVarYok
WirelessVar + NFCVar
Boyutları127 x 96 x 58 mm122 x 90 x 40 mm
Ağırlığı375 g341 g

 

samsungnx30lensler

Samsung NX30 Lensleri:

Piyasada hali hazırda NX Serisine uygun 13 adet lens bulunmakta fakat Samsung bu yelpazeyi genişletip biraz daha “Premium” segmente hitap eden lensler yapmayı planlıyor. Bunlardaın biri de 16-50mm f2.0-2.8. Bu lensle beraber Samsung 3x zoomla beraber en kısık diyafram değerine ulaşmış oluyor. NX30 18-55 Ifunction lenslerle beraber geliyor.

I-Function lensler sadece Samsung’larda bulunuyor. Bu tuşa bastığınız zaman özel bir menü geliyor ve buradan hızlı bir şekilde Diyafram, Enstantane, ISO , Beyaz ayarı gibi özellikleri değiştirebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra lens üzerinden zoom yapma özelliği de mevcut.

666-Samsung-NX30-with-lenses_1392897615

 

samsungnx30tasarim

Samsung NX30 Gövde ve Tasarım

NX30’u ilk elinize aldığınız zaman ilk hissettiniz makinenin gerçekten çok hafif olması. Özellikle uzun soluklu fotoğraf gezilerine gidiyorsanız bu ergonomik yapıyı çok beğeneceksiniz. Makinenin verdiği hissiyat çok güzel. Özellikle sağ tarafta bulunan handgrip bölgesinin kaplamasını çok beğendim.

Makineyi tutar tutmaz baş parmağınız mod tuşuna, işaret parmağınızda direk deklanşör oturuyor. Deklanşörün yanına konulan diğer tuşlara da rahatlıkla ulaşılabiliyor. NX30’da ergonomik bulmadığım tek nokta, sağ tarafta bulunan, Motor modlarını değiştireceğimiz tekerleğin sadece saat yönünde dönüyor olması. Açıkcası tam tersi yöne doğru döndirebiliyor olsaydık tam anlamıyla kusursuz bir kullanımı olacağını düşünüyorum. Tuşların hassasiyet oranları ve hissiyatları gayet başarılı olmuş. Tekerleklerde dönmeyi engelleyici sistem olamamasına rağmen el değişip de mod değişecek bir yumuşaklığı olmadığı için sıkıntı yaşamadım.

Samsung-NX-30

Aynasız olmasına rağmen DSLR boyutlarında olan Samsung NX30, kardeşi samsung NX20’den ele çok daha iyi oturuyor. Özellikle deklanşörünün bulunduğu ve hand grip olarak adlandırılan bölgenin derinliğin arttırılması makineye olan hakimiyetimizi arttırmış. 2 Makine arasındaki boyut farkı cidden fazla fakat Samsung müşteri geri dönüşlerini takip eden ve onlara önem veren bir firma olduğu için boyutu arttırıp daha ergonomik bir tasarım tercih etmiş. Arka taraftan bakıldığı zaman 2 makine arasında fazla bir fark göze çarpmıyor. Sadece 3 tuşun yerlerinin değiştiğini görüyoruz.

samsungnx30lcd

Vizör & LCD

NX30’la beraber gelen hareketli vizör özelliği gerçekten çok dikkat çekici. Bugüne kadar hiçbir fotoğraf makinesinde böyle bir deneyim yaşamamıştım. Hareketli LCD’lere alışığız fakat hareketli vizör iddalı bir seçim olmuş. Vizör 80 dereceye kadar hareket edebiliyor. 2,359.00 Milyon renkli vizörün performansını gayet beğendim. Normalde elektronik vizörlü fotoğraf makinelerde vizörden ziyade LCD’den çekim yapmayı tercih ederim fakat NX30’un gözü saran Vizör lastiği ve tasarımını gayet beğendim ve sıkça kullandım. Vizör konusunda söylebileceğim tek olumsuz nokta, düşük ışık koşullarında görüntüde gecikme yapması ve kare kare hale dönüşmesi. Bu konu da rakiplerinin ne yazık ki gerisinde.

samsung-NX30-16-50mm_005-640x426

LCD’ye gelecek olursak, NX20’ye göre Super AMOLED farkını direk anlayabiliyorsunuz. Super AMOLED sayesinde LCD Ekran NX20’ye göre %33 oranında daha parlak hale gelmiş. Demin vizörden bahsetmiştim fakat bu makineyle LCD’den fotoğraf çekmekte ayrı zevkli LCD’nin 1,036.000 Milyon renge sahip olması bunun bir sebebi. Aynı şekilde kullanımı kolaylaştıran diğer bir unsur ise, LCD’nin hareketli olması. Bu sayede zorlu kadraj seçimlerinde ekranı istediğiniz gibi çevirebiliyorsunuz ve tabi ki artık aynasızların olmazsa olması dokunmatik ekran da NX30’da bulunuyor. Dokunmatik hassasiyeti de gayet başarılı. Fotoğraf arasında dolaşmak , fotoğrafları büyütmek gibi işlemlerde dokunularak yapılabiliyor. Anlayacağınız Samsung hayatınızı kolaylaştırmak için bütün özellikleri bu fotoğraf makinesine eklemiş.

samsungnx30video

Video

Video konusunda NX30, Aynasız sınıfının en üst segmentiyle rahatlıkla baş edebiliyor. 1080/60p çekim yapabilen NX30, stereo ses kaydı yapabiliyor ve aynı zamanda hem optik hemde elektronik olmak üzere 2 adet titreşim engelleyeci kullanıyor. Bunların dışında harici mikrofon girişi bulunan NX30’da manuel olarak ses şiddeti ayarlama imkanı da mevcut. Ayrıca video çeken kullanıcılar için en önemli özellik ise, çekilen videoları sıkıştırılmamış şekilde de alabiliyoruz fakat bunun için 1080/30p çekim yapmamız gerekiyor.

samsungnx30iso

Samsung NX30 ISO Performansı:

RAW çekimlerde 800-1600 aralığına rahatlıkla çıkabiliyor fakat üstü seviyelerde noise biraz artıyor. Tabi ki RAW çekim olduğu düşünüldüğünde çeşitli programlarla Gürültü Giderme uygulandığı takdirde daha iyi sonuçlar elde edileceği aşikar.

JPEG çekimlerde ise, Nikon 5300 ve Canon 650D 700D gibi makinelerden daha iyi olduğunu söyleyebilirim. 6400 ISO’da bile Nikon ve Canon’dan daha keskin sonuçlar almak mümkün oluyor. Açık konuşmak gerekirse bu makinenin JPEG ISO performansı beni çok şaşırttı.

samsungnx30fotografm

Samsung NX30 Fotoğraf Kalitesi:

NX30 20.3 megapiksel APS-C sensöre sahip.   Normal ayarlarda NX30’un JPEG Kalitesi gayet kesinlik ve başarılı sonuçlar veriyor. Hatta çoğu fotoğraf makinesinde istediğimiz ve fotoğrafları daha canlı olmasını sağlayan güzel bir kontrast ayarı mevcut. Renkler gerçekten çok canlı ve özellikle manzara çekimlerinde çok başarılı sonuçlar sağlıyor. JPEG çekimlerde NX30 otomatik olarak kenar kararması ve bozulmaları engelliyor.

ISO değerlerine gelecek olursak,  ISO 3200’e kadar gayet kullanılabilir fotoğraflar çekebiliyoruz. ISO 3200’den sonra fotoğraflardaki gren oranı artıyor.

photo

Samsung NX30 Performans:

Tuşlara bastıktan sonra nerdeyse hissilmeyecek bir gecikme mevcut. Fakat çekimlerde sizi yarı yolda bırakacak ya da çekmek istediğiniz fotoğrafı çekmenize engel olacak bir gecikme değil.  Otomatik netleme hızı ise gerçekten çok başarılı Hybrid AF sisteminin özelliği burada ortaya çıkıyor. Düşük ışık koşullarında bile gayet güzel netleme yapabiliyoruz fakat ortam iyice karardıktan sonra her fotoğraf makinesi gibi netleme hızı da düşüyor.  Güncel giriş seviyesi D-SLR fotoğraf makineleriyle rahatlıkla kapışabilecek hızlı bir netlik sağlıyor.  Ortamdaki ışık azaldığı zaman LCD ve elektronik vizörde  takılmalar biraz can sıkabiliyor.

samsungnx30smart

Smart Camera 3.0

Samsung gerek telefon gerekse televizyon camiasın kazandığı tecrübeyi bütün sektörlerde  mutlaka kullanıyor. Makineyle beraber, Remote Viewfinder Pro, Auto Share, Mobile Link, Baby Monitor yazılımları geliyor.

Remote Viewfinder Pro, yazılımıyla beraber fotoğraf makinemizin bütün özelliklerini akıllı telefonumuzdan yönetebiliyoruz.

Auto Share’ı açtığınız zaman fotoğrafları çektiğiniz anda akıllı telefonumuza ya da tabletimize düşüyor.

Mobile Link ile, fotoğraf makinemizdeki fotoğrafları tek bir anda 4 farklı cihaza yollamaya yarıyor.

Baby Monitor ise bugüne kadar hiç bi fotoğraf makinesinde görmediğim ama adından da anlaşılacağı gibi akıllı telefonumuzdan fotoğraf makinemize bağlanarak, makineyi yerleştirdiğimiz yeri izlememizi sağlıyor.

samsungnx30netleme

Samsung NX30 Netleme Hızı:

Samsung NX30 Hybrid otomatik netleme sistemine sahip. Bu Hybrid Otomatik Netleme sistemi ise tamı tamına 247 Noktadan Kontrast Denetleme , 105 noktadan alan denetleme noktasından netleme için bilgi topluyor. Gece ve gündüz netleme konusunda sıkıntı yaşamadan çekimlerimi gerçekleştirebildim.

samsungnx30cekim

Samsung NX30 Çekim Hızı:

NX30 2 adet çekim modyla geliyor, bunlardan biri Continuous, diğeri ise Burst modu. Burst modunda 1 saniye boyunca 30 fps, 2 saniye boyunca 15 fps ya da 3 saniye boyunca 10 fps çekim yapabiliyoruz. Bu çekim modunda netlik ve pozlama ilk kareden alınıyor. ISO ise 3200’e limitlendirilmiş, minimum enstantane hızı ise 1/30.

Sürekli Hızlı çekim modu ise saniyede 9 kare, Normal Sürekli çekim modunda ise 4 kare fotoğraf çekebiliyoruz.

Samsung NX30 Pil Ömrü:

BP1410 Lithium-ion pille gelen NX30 tam dolu pille 360 kare çekebiliyor. Piyasadaki çoğu aynasız da bu seviyelerde. Boş pilin dolması ise ortalama 200 dakika alıyor.

samsungnx30artieksi

Samsung NX30 Sonuç:

Eğer NX20 sahibiyseniz ve Samsung’tan ayrılmak istemiyorsanız, NX30 sizin için gerçekten çok doğru bir tercih olacaktır. Gelişmiş AF sistemi, yükseltilmiş fotoğraf kalitesi, Sosyal medyayla olan entegrasyonu, Baby Monitor, Group Share gibi özellikleri, video çekiminde çift titreşim engelleyici olması, 1080/60p video , saniyede 9 kare fotoğraf , harici mikrofon girişi ve sıkıştırılmamış video çekme olanaklarının hepsi bu makinede mevcut. NX30 , NX20’ye göre biraz daha büyük ama yine de gayet hafif olduğu için taşırken hiçbir sıkıntı yaşamıyorsunuz ve büyüyen gövdesiyle elinize daha iyi oturduğu için fotoğraf çekerken kendinizi daha rahat hissediyorsunuz.

NX30 Wi-Fi özellikleri açısından piyasadaki diğer tüm fotoğraf makinelerinden kesinlikle çok önde, fakat ucuzluk, boyut ya da hız açısında diğer makinelerden çok bir farkı bulunmuyor.

Artıları:

 • 20 Mp APSC Sensör
 • Hareket edebilen Vizör
 • Super AMOLED Dokunmatik LCD
 • Kullanışlı Wi-Fi seçenekleri
 • Düşük ışık seviyelerinde bile Hybrid AF sayesinde hızlı netleme
 • Kullanım kolaylığı
 • I-fn Lensleri

Eksileri:

 • Düşük ışıkta LCD ve Vizörde lag olması.
 • Gürüntü engelleyici kapalı olduğu zaman biraz yüksek noise seviyesi mevcut.
 • Açma Kapama tuşunu hafifliği yüzünden makine elinizin değmesiyle açılıp kapanabiliyor.
 • Motor Modu tekerleğinin dönüş açısının saat yönünde dönüyor olması elimizin pozisyonuna göre ters kalıyor.
 • LCD Ekranı çok güneşli havalarda çok parlıyor.

nx30ornek

Samsung NX30 Samsung NX30 Samsung NX30 Samsung NX30 Samsung NX30

Mert Gundogdu  / Ekim 2014