Sony A7 İncelemesi

sony a7 incelemesi

Herkese Merhaba,

Sizlere bu yazımda Sony A7 ‘den bahsedeceğim. Sony A7 hem aynasız hemde Full Frame bir gövdeye sahip. Sony son zamanlarda fotoğraf camiasına çok önemli makineler çıkardı. Bu makineler biraz da Sony’inin deneyleri gibiydi. Aynasızlar, lensi değişmeyen Full Frame’ler bir sürü model derken en sonunda Full Frame lensi değişen bir makineyle karşımıza çıktı. Aynı Nikon D800 gibi Sony A7 serisini 2 farklı model olarak duyurdu. Bunlar Alpha 7 ve Alpha 7R. Aynı zamanda bu kamerayla beraber Sony halihazırda bulunan Alpha ve Nex serilerini bu Alpha çatısı altında birleştirme karar aldı.

photo 1

A7 ve A7R dışarıdan bakıldığında pek farklı gözükmüyor fakat içlerinde 2 ayrı fotoğraf makinesi var desem yanlış olmaz. A7 Full Frame 24mp CMOS sensörle gelirken, A7R 36 megapiksel CMOS sensörle ve sensörünün önünde Low Pass Filtresi olmadan geliyor. Böylelikle A7R’de daha az noise ve daha keskin görüntüler almamızı sağlıyor. A7 netleme sistemi olarak Hybrid AF ( alan takibi yapabilen) kullanırken, A7R ise klasikleşmiş kontrast farklıklarından netleme yapan sisteme sahip. Sony A7’deki elektronik perde modu sayesine kimlerimiz tarafından beğenilen perde sesi azaltılmış ve perde açılıp kapanırken oluşabilecek potansiyel titremelerin önüne geçilmiş. 2 Makinede de Sony’nin en son ürünü olan Bionz X işlemci kullanılmış. LCD olarak XGA elektronik vizör, hareketli LCD, Wi-Fi ve kötü hava koşullarına dayanaklı gövde yapısı iki makinenin de ortak özellikleri.

Sony A7
Gövde ( fiyatlar) $1699$2299
Megapiksel24.3 megapiksel36.3 megapiksel
Optik Low – Pass FiltresiEvetHayır
Odaklama SistemiHybrid Otomatik NetlemeKontrast Odaklı
Gövde YapısıKompositMagnezyum Gövde
Elektronik Birinci PerdeEvetHayır
Sürekli Çekim HızıSaniyede 5 kareSaniyede 4 kare
Flaş Senkron Hızı1/2501/160
Gövde Ağırlığı474 g465 g

 

sony a7 lensler

Lensler:

Sony A7 E-bayonetle geliyor, fakat Full Frame’in kalitesini sonuna kadar almak istiyorsanız, Sony’nin bu fotoğraf makinesiyle beraber tanıttığı EF serisi lenslerini almanız gerekiyor. Mevcut olan E serisi lensler APS-C Sensörler için üretildiği için Full Frame sensörlere fiziksel olarak uysa bile performans açısında bekleneni veremiyor. EF lenslerin hepsi kötü hava koşullarına uyumlu , inner zoom özelliği ve titreşim engelleyici bulunuyor. Şuan için EF bayonetli olan lensler şu şekilde, 24-70mm F4 Carl Zeiss OSS, 28-70mm F3.5-5.6 Sony OSS , 70-200mm f4 Sony G OSS , 35mm f2.8 Carl Zeiss, 55mm f1.8. Sony 2015 yılı içerisinde toplamda 15 adet FE lens çıkarmayı planlıyor. Bunların içinde Makro ve ultra geniş açılı lenslerde olacak.

fe-lenses

sony a7 govde

Gövde:

Sony A7 ve A7r Dünya’nın en ufak ve en hafif Full Frame Sensörlü ve lensi değişebilen fotoğraf makinesi oldu. A7 serisini elinize aldığını zaman gerçekten inanılmaz sağlam bir gövde tuttuğunuzun hissiyatını alabiliyorsunuz. Fakat bu konuda A7R , A7’ye göre bir adım daha önde. A7R tamamen magnezyum gövdeye sahipken, A7’de ön tarafta ve tuşların sağlamlaştırılmış plastik olması bu gövdeye yakışmamış. Yukarıda da bahsettiğim gibi makine toz ve suya dayanıklı olarak yapılmış.

a7_body_magnesium

Fotoğraf makinesi ergonomi açısından gayet başarılı. Tuşlar gayet başarılı yerleştirilmiş. İstenilenler rahatlıklar yapılabiliyor.

[dt_gap height=”15″ /]

sony a7 vs Canon 100d

[dt_gap height=”15″ /]

Dünya’nın en ufak Full Frame makinesi olmasından dolayı fotoğraf makinesine yukarıdan bakıldığı zaman tuşlar çok dip dibe gibi gözüküyor.

[dt_gap height=”15″ /]

Tuş hassasiyetleri gayet başarılı ayarlanmış, bastığınız zaman gerçekten bastığınızı anlayabiliyorsunuz. Bu tarz basit hataları halen bazı fotoğraf makinelerinde görebiliyoruz. Gövde yapısı gerçekten çok sağlam. Makineyi elinize aldığınız zaman “ben sağlamım” hissayatı veriyor. Yukarıdaki tekerlek tuşlarında tuş kilidi bulunmuyor. Test esnasında 1-2 kere pozlama tekerleğimin elimin deymesi yüzünden değiştiğine tanık oldum ama yinede büyütülecek bir problem değil.

sony_metabones_01-550x367

[dt_gap height=”15″ /]

Video çekimi için ayrı bir tuş kullanılmış ve video çekimlerindeki karmaşa ortadan kalkmış.

[dt_gap height=”15″ /]

sony a7 lcd

LCD ve Vizör

Sony a7’de 1.23 milyon noktalı bir LCD ekran kullanmış. LCD ekranımız aşağı doğru 45, yukarı doğru ise 84 derecesinde hareket edebiliyor. Günümüz modası olan selfie(özçekim) yapacaklara kötü haber, çekerken kendinizi göremiyorsunuz. 🙂 Ayrıca ekranı aşağı doğru çevirdiğimiz zaman makinemiz düz zeminde duramıyor.

[dt_gap height=”15″ /]

Vizöre gelecek olursa, Sony A7’de TruFinder adını verdiği elektronik vizör kullanılmış. Daha önce Sony Nex serisi kullanan kişiler bu vizöre yabancılık çekmeyecektir. LCD’sinden daha iyi çözünürlüğe sahip olan Vizör 2.4 milyon noktayı destekliyor ve gerçekten çok keskin bir görüntü veriyor. Ayrıca Viewfinder’in bu keskinlik ve parlaklığının sırrı ise OLED teknolojisi.

[dt_gap height=”15″ /]

Sony-A7-back

LCD ve vizör hakkında beğenmediğim 2 adet noktaya değinmek istiyorum. Birincisi LCD ve vizör arasındaki görüntü geçisini sağlayan sensör. Bu sensör hassasiyeti başarısız ayarlanmış. Sensörün önüne yanlışlıkla elim gelince bile otomatik olarak görüntüyü vizöre atıyor ve parmağımı çektiğim halde halen vizörde kalmaya devam ediyor. Anlayacağınız ufak bir gecikme var ama bu tarz durumlar 2014 üretimi bir makine için ne kadar kabul edilebilir bilmiyorum.

[dt_gap height=”15″ /]

İkinci nokta ise, LCD ekranın dokunmatik olması, günümüzde piyasaya çıkan neredeyse bütün fotoğraf makineleri dokunmatik ekranla geliyor. Makineyi test ederken el alışkanlığı olduğu için defalarda ekrana dokundum ve sonuç alamadım. Sonrasında da hep hayal kırıklığı yaşadım.

sonynetlemehizi

Netleme Hızı:

Sony A7 Hybrid otomatik netleme sistemine sahip. Bu Hybrid Otomatik NEtleme sistemi ise tamı tamına 117 alan ölçme noktasına sahip. İşte tam bu noktada A7R ve diğer klasikleşmiş fotoğraf makinelerinden kendisini ayırıyor. A7R kontrast bazlı netleme yapmaya çalışırken, A7 hybrid algılıyıclarla daha hızlı ve kolay netleme sağlıyor. Fakat aynı şeyi karanlık ortamlar için söylemek mümkün değil. Gündüz çekimlerinde hiçbir problem yaşamadığım halde, akşam yaptığım denemelerde netleme hızı biraz düşüyor.

sonya7sericekim

Seri Çekim Hızı:

Sony A7’de 2 adet hızlı çekim modu bulunmaktadır. Bu çekim modlarından biri Standart diğer ise Hız Öncelikli Çekim Modu.

Standart Çekim modunda saniyede 2.5 kare çekerken, hız öncelikli çekim modunda saniyede 5 kare çekebiliyor. Hız öncelikli çekim modunda daha hızlı çekim yapıyor fakat makinemizin ön belleği daha hızlı doluyor.

sony a

sonya7pilomru

Pil Ömrü,

Sony çoğu diğer fotoğraf makinelerinde kullandığı NP-FW50 pilini A7 Serisinde de kullanmaya devam etmiş. Sony A7 tam dolu pille 340 kare çekebiliyor. Aslına bakılacak olursa dahili flaşı olmayan bir fotoğraf makinesinin sadece 340 kare çekebiliyor olması biraz düşündürücü. Ayrıca son zamanlarda oldukça kullanılan Wi-Fi özelliğini de kullandığınızı düşünürseniz 340 kareye ulaşmak biraz daha zor gibi duruyor.

Sony A7’nin en sevdiğim özelliği ise USB üzerinden sarj olabiliyor olması. Makinemizi kapalı konumda bilgisayarımıza bağladığımız zaman otomatik olarak şarj olmaya başlıyor. Dolup dolmadığını herhangi bir ışıkla bildirmiyor, ben arada 2-3 kere açıp yüzde kaç dolduğuna baktım. Ayrıca pilimizin ne kadar kaldığını da yüzde olarak göstermesi ayrı bir güzel özelliği daha. Fakat pilin tam olarak dolması 4-5 saat alabiliyor.

sonya7fotografkalitesi

Fotoğraf Kalitesi:

RAW formatındaki çekimlerde gayet detay ve keskinlik alırken JPEG çekimlerde aynı kaliteye ulaşamadığımı söyleyebilirim. Açıkcası anı fotoğraflarım dışındaki bütün çekimlerimi RAW formatında yaptığım için bana bir sıkıntı oluşturmayan bir durum. Fakat yoğun çalışma tempomuzda fotoğraf çekimlerine çıktıktan sonra yüzlerce RAW fotoğraf işlemek kimi zaman bize keyif vermekten çok eziyete dönüyor. Bu yüzden bu makineyle RAW çekerek istediğiniz detaylı fotoğraflara ulaşabilirsiniz ama JPEG için aynı durum söz konusu değil.

sonya7ISO

ISO Performansı:

Sony A7’nin ISO performansı tam anlamıyla Full Frame bir gövdeye yakışır seviyede. Fotoğrafa yeni başlayan kişilerin DSLR dünyasına adım attıklarında sordukları sorulardan biri de Full Frame & Crop sensörlü fotoğraf makinelerinin farklarıdır. Bu soruya benim çok kısa 3 cevabım var. Birincisi ISO performansı ikincisi renk derinliği üçüncü ise alan derinliği. Sony A7’nin ISO performansı boyut olarak en az 2 katı olan makinelerle boy ölçüşecek seviyede. Bu makineyi test ederken yüksek ISO’lara çıkmaktan korkmadığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

DSC05362_colorerror DSC05362_colors DSC05362_gray DSC05362_noise

 sonya7artieksi 

Artıları:

 • Gerçekten rahatlıkla taşınabilir bir Full Frame Gövde olması.
 • RAW çekimlerdeki kaliteli sonuçları
 • Wi-Fi sistemi sayesine rahatlıkla fotoğraf paylaşımı
 • USB’den şarj
 • Başarılı video çekimi ve özellikleri
 • HDR ve Kaydırarak Panorama, Gülümseyince fotoğraf çekme gibi özellikler
 • Mikrofon girişi
 • Büyük ve keskin elektronik vizör

Eksileri:

 • Dikkatimi çeken en büyük eksikliği, fotoğrafı çektikten sonra izleme menüsüne ve aynı şekilde izleme menüsünden fotoğraf çekme menüsüne geçişlerde ciddi bir bekleme süresi mevcut
 • Yukarıdaki bahsettiğim bekleme süre sıkıntısını aynı zamanda fotoğraf makinemizi açtığımızda fotoğraf çekmeye hazır hale gelirken de yaşadım ve gerçekten hiç beğenmedim.
 • JPEG kalitesi RAW kalitesine oranla biraz daha düşük kalıyor.
 • Bu kadar kompact bir makine de dokunmatik ekran olmaması.
 • Boyutlarını ufak tutmak için koyulmamış olmasına rağmen bir pop-up flaş eksikliği yaşadım.
 • Pil ömürünün kısa olması
 • FE mount lenslerin az ve pahalı olması
 • Kutudan harici şarj aletinin çıkmıyor olması ve USB’den şarj süresinin 4-5 saat olması.

sonyornek

sonya7ornek sonya7ornek2 sonya7ornek3

 

Mert Gundogdu / Temmuz 2014

 

Instagram