Yongnuo YN-468-II Flaş İncelemesi

Yongnuo YN-468-II Flaş İncelemesiYongnuo YN-468-II

Bu yazımda Yonguo’nun YN-565’in bir düşük modeli olan Yongnuo YN-468-II ’yi inceleyeceğiz.

Bu flaş Kasım 2011’yılında piyasaya selefi olan Yongnuo YN-468-II ’in yerine çıktı. Yani anlayacağınız YN-565’ten sonra piyasaya sunulmuş. Bu flaştan önceki YN- 46x Serilerine bir türlü ısınamamıştım. Gerek güçlerinin düşük olması, gerekse kullanılan plastiğin kalitesizliği beni bu flaşlardan soğutmuştu, fakat YN- 560 serisiyle atağa kalkan Yongnuo firması kaliteyi gerçekten beklenenden üst seviyeye çıkarmıştı ve bunu YN- 468’e de uygulamış ve gayet başarılı bir flaş ortaya çıkmış.

Yongnuo YN-468-II Kutu İçeriğine bakacak olursak;

  • Yongnuo YN-468-II Speed lite
  • Kadife Kılıf
  • Flaş Standı
  • Kullanım Klavuzu

Yongnuo YN-468-II

Dış Yapısı:

YN-468 yukarıda da bahsettiğim gibi gayet iyi kalitede bir plastikten yapılmış. YN-460’daki o kötü görünüm ortadan kalkmış. Yinede Yn-560’dan biraz daha kötü gibi geldi bana. Kırmızı ışığa sahip LCD ekran çok kullanışlı ve büyüklük oranı gayet başarılı. LCD bütün ayarları ayrı ayrı görebileceğiniz şekilde tasarlanmış. Eski modellerde led ışıklar sayesinde zoom oranları , güç seviyeleri ve mod seviyelerini görebiliyorduk ki bu bence Yn-468 için çok büyük bir değişim.

Bir diğer fark ise Tuşlarda olmuş. Tuşların (nefret ettiğim) yumuşak plastik yapısı değiştirilmiş ve sert plastik kullanılmış. Tuşları kullanmak için eski modellerdeki gibi parmağımızla bir baskı uygulamamıza gerek yok, normal bir dokunuşla tuşlar istediğiniz işlemi gerçekleştirmeye hazır.

Yongnuo YN-468-II

Pil yuvası da YN 468’de değişmiş ve daha önce hiç görmediğimiz bir tasarımla bize sunulmuş.

Yongnuo flaşlarının fotoğraf makinelerine bağlanan kısmını 2011’den beri metal girişler kullanmaya başladı. Bu metal girişler Yn-468’de de mevcut.

Yongnuo YN-468-II

Flaşın kafası;

Yatay düzlemde, 270 Derece

Dikey düzlemde ise -10 ve + 90derece kalkabiliyor.

Zoom Özelliği;

Bildiğiniz gibi gerek Canon serisi flaşlar gerekse yeni nesil yongnuo flaşlar, fotoğraf makinemizin üstündeki objektifin odak uzaklığını otomatik olarak algılayıp ona göre en uygun ayarı kendi bize sunuyor. Bir üst modeli olan YN-56x Serisi 24-105 aralığındaki objektiflerde sorunsuz şekilde çalışıyor, fakat Yn-468’de Zoom aralığı 24- 85mm’ye düşürülmüş. Bunun sebebi ise boyutlarının daha ufak olmasıdır. Flaşın önündeki paneli indirdiğimiz zaman desteklediği geniş açı tam kare sensörlerde 18mm’ye kadar düşüyor bu da APS-C sensörlerde 11mm’ye tekabul ediyor. Zoom özelliğini otomatik algılamasının yanı sıra, manuel olarakta ayarlayabiliyoruz. Flaşımızın zoom ayarını değiştirmek için, mode tuşuyla On/off tuşuna aynı anda basıyoruz ve zoom ayarımız değişiyor.

YN-468’in Zoom Aralıkları;

24mm – 35mm – 50mm – 70mm – 85mm – auto

YN-468’in çekim Modları: Bu flaşta; E-TTL Modu , Manuel Modu, Multi Modu , S1 ve S2 modu olmak üzere 4 adet çekim modu bulunuyor.

E-TTL Mod: Bu modayken fotoğraf makinenizi otomatik moda alırsanız,hiçbir ayar yapmadan bütün ışık koşullarında doğru pozlamaya sahip olursunuz. Gövdeniz eğer eski bir gövdeyse flaşta sadece TTL yazar, eğer daha güncel bir gövdeniz varsa E-TTL yazar. Bu flaşla değil kullandığınız gövdeyle alakalıdır. Ben testi gerçekleştirirken 5D kullandığım için sadece TTL yazdı.

 

Manuel Mod: Manuel Güç. Flaşın hangi güçte patlamasını istiyorsak, onu ayarlayıp çekiyoruz.

Manuel Mod Ayarları:

1/1 — 1/2 — 1/4—1/8 —1/16 —1/32—1/64 — 1/128

Gördüğünüz gibi bu flaşın gücü 1/128’e k adar düşebiliyor, rakibi olan Canon 430EX’te bu değer 1/64’e kadardır.

[


Multi Mod:
Bu mod Canon flaşlarda sadece 580 EX’serisin de bulunmaktadır. Multi moddayken , deklanşöre 1 kere bastığımız zaman, kaç kere arka arkaya patlamasını istiyorsak onu ayarlıyoruz. Bu patlamaların hz ayarlarını da yaparak flaşın patlama hızını ayarlayabiliyoruz.

Flash Gücü: 1/128 – 1/64 – 1/32 – 1/16 – 1/8 – ¼

Frekans:1 Hz – 50 Hz

Flaş Çakma Sayısı:1 ila 100 kez arka arkaya çakabiliyor.

Peki bu mod ne işe yarıyor?

Öncelikle karanlık bir yerde çekim yapmamız gerekiyor.

Yavaşbir perde hızı kullanmamız gerekiyor. 4-5 saniye yada yapılan çekimde ne isteniyorsa.

Bu mod hareketsiz cisimlerde yapılan çekimlerde bir işe yaramayacaktır.

Hareketli bir nesne , karanlık bir yerde hareket ederken flaşınız ayarladığınız aralıklarda perdeniz açıkken patlıyor ve böylelikle, sensörümüz flaşın patladığı andaki görüntüyü hafızaya alıyor. Böylelikle ilginç çekimler yapabiliyoruz. 

 

S1: S1 moduna aldığımız zaman flaşımız, fotoğraf makinemizin üstündeki dahili flaşla ya da harici başka
bir flaşın patlamasıyla aynı anda patlar.

S2: Bu modda ise ayarladığınız değerlerde flaşınız, etrafta patlayan diğer flaşlara göre daha geç patlıyor. YN-468’in Gücü: Bu flaşın Klavuz numarası (Guide Number)Resmi olarak 33 olarak açıklanmış, 430EX’le olan fark burada ortaya çıkıyor. 430 EX’in klavuz numarası 43’tur. Yani Yn-468’den çok daha güçlü bir flaştır. Bunun yanı sıra YN560 ve YN 468’le bir çekim yaptım. Sağ tarafta YN-468 1/1 Güçte Zoom 50mm’ye ayarlanmış, Sol tarafta ise YN-560 1/1 güçte Zoom 50mm’ye ayarlanmış bir çekim de YN-560’in çok az bir farkla önde olduğunu söyleyebilirim. Eğer sadece Still Life çekecekseniz bu flaş gayet yeterli olacaktır. Fakat zoomlu lensler kullanıyorsanız, YN 468’in desteklediği maksimum uzaklık 85mm’dir. Bu uzaklık YN-560’da 105mm’dir.

Yongnuo YN-468-II Dolum Süresi:

Flaşın tam güçte geri dolma süresi 2 saniyeyle 6 saniye arasında değişiyor. Bu fark pillerinizin doluluk oranıyla alakalıdır. Tam dolu bir pille 2 saniye de 1/1 güçte geri dolum yapabiliyor.

Yongnuo YN-468-II Otomatik Netleme Işığı:

Otomatik Netleme ışığı YN-565’te olduğu gibi sadece Ortadaki netleme Noktasına yardımcı oluyor.

Yongnuo YN-468-II E-TTL Performansı:

YN 565’ten önce Yongnuo’nun ürettiği TTL özelliğine sahip olan flaşların piyasadaki namı hiç iyi değildi. Benimde düşüncem olumsuz yöndeydi. Fakat YN-565’le gerçekten beklenmeyen bir performans sergileyen Yongnuo, bir düşük modeli olan YN-468 II’yle beraber düşüncemi olumluya çevirdi. Ucuz fiyata TTL teknolojisini isteyenler bu sefer rahatlıkla YN-468 II’ yi alabilir. Yaptığım karşılaştırmalar da Canon 580 EXII’ye göre fotoğraflar biraz daha aydınlık çıkıyor, bunun sebebi de yapılan ölçümdeki ufak sapmalar.

Yongnuo YN-468-II Rear Curtain Sync: Bu çekim modunu Canon flaşlardan biliyoruz. YN-468II’de Rear Curtain Sync’i aktif hale getirmek için Mode tuşuyla + tuşuna aynı anda bastığımızda Rear Curtain Sync’nin logosu LCD ekranda aktif hale geliyor. Rear Curtain Sync aktif olduğunda ise, uzun pozlama yapılan çekimlerde, perdenin açılıp kapanma anı 1/250’lerdeki gibi ani olmaz. Bunu hemen bir örnekle açıklayalım, geceleyin flaş yardımıyla bir portre çekiyorsunuz, flaşınız sadece modeli aydınlatıyor ve geri kalan yerler simsiyah çıkıyor. Burada devreye Rear Curtain Sync giriyor, elle çekim yapıyorsanız estantaneyi fazla düşürmeden bir değer girin ve flaşınızı rear curtain sync’a alın. Deklanşöre bastığınız zaman ilk önce etraftaki ışıklar sensöre düşecek ve perde kapanırken flaş patlayacak ve modelinizde aydınlamış olacak. Böylelikle hem manzaranın olduğu hem de modelinizin sorunsuz aydınlandığı bir fotoğraf elde etmiş olacaksınız.

Yongnuo YN-468-II High Speed Sync: Bu çekim modunu yine Canon flaşlardan biliyoruz. Fakat YN-468 II’de bu özellik yok. Bu özellik ise yüksek perde hızlarında flaş senkronunu tutturmaya yarıyor. Normal modayken hiç flaşla 1/200’ün üstüne çıkamazsınız. Fotoğrafın altında kararmalar başlar. Bu da perdenin açılıp kapanma hızından dolayıdır. Fakat HSS özelliği olan flaşlar 1/500 ve yukarısındaki değerlerde senkronu tuttururlar.

Yongnuo YN-468-II

Sonuç:

YN-468 –II TTL özellikli ve ucuz bir flaş isteyenler için şuan için tek seçenek olarak gözüküyor. Fiyat olarak 95 -110 dolar civarlarında E-Bay üzerinden alınabiliyor. Canon 430EX’lerin ikinci ellerinin 300-350 tl ye satıldığı düşünülürse mantıklı bir seçenek gibi gözüküyor. Fakat Canon 430EX’in daha güçlü ve daha fazla özelliğe sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Tasarım olarak LCD ekranı, kaliteli duruşu, yenilenmiş pil yuvasıyla çok başarılı bir flaş olmuş.

1 thought on “Yongnuo YN-468-II Flaş İncelemesi

Bir cevap yazın