Yongnuo YN-560 İncelemesi

Yongnuo YN-560 İncelemesi

Uzun süreden beri ikinci bir flaş arıyordum. Tekrardan Canon’un orijinal Speedlite 430EX’inden mi yoksa yeni çıkan ve 580EX gücünde diye lanse edilen Yongnuo 560 arasında gidip geliyordum. 430EX ikinci el piyasasında 300 – 350 tl’ye bulunabiliyor. YN-560 ise 150TL gibi bir fiyata sıfır olarak alınabiliyor. Bende ikinci bir TTL’li flaşa ihtiyacım olmadığı için tercihim YN-560’tan yana oldu.

Eskiden YN-460 kullanmış biri olarak gerçekten bu flaş inanılmaz derecede kaliteli. Tuşları, kullanılan malzeme her şeyiyle Canon kalitesinde diyebilirim. İnternette çok methini duymuştum fakat gerçeği görünce fark inanılmaz. YN-460’ı severek kullanan bir sürü kişi mevcut ama ben bu flaşı sevmeyenler arasındayım. Birazda dış görüntüye önem veren biri olarak YN-460 benden geçer not alamamıştı ve kısa bir süre içinde satmıştım. Tuşlarına basmak bir eziyet, fazla bastırsan düşecek gibi bastırmazsan açılmıyor. Neyse konumuza geri dönelim. YN-560’ın tuş takımı gerçekten çok başarılı yapılmış. Tek beğenmediğim tuşu Pilot tuşu oldu. Çünkü basımı hiç kolay değil. Gayet sert bir şekilde bastırmamız gerekiyor pilot yapabilmek için. Yine YN-460’ta beğenmediğim bir özellik pil yuvasıydı. Pilleri sorunsuz bir şekilde yerleştirmek ve muhteşem pil kapağını sorunsuz bir şekilde kapamak gerçekten beceri istiyordu. Fakat YN-560’ın gerek pil yuvası olsun gerekse pil kapağı olsun gerçekten çok kaliteli bir şekilde üretilmiş. Bunun dışında ses tuşu eklenmiş. Böylelikle flaş ikinci bir çakışa hazır olduğunda bir ses çıkararak kullanıcıya hazır olduğunu haber veriyor. İstenirse bu ses kapatılabiliyor.

Gelelim dış görüntüye önem vermeyenlerin konularına. Flaşın dolum hızı gerçekten çok hızlı. Tam güçte ikinci bir flaş çakımı için 2 saniye bile beklemiyorsunuz. Zaten düşük güçte dolum hızını anlatmama gerek yok. Flaşta yine her zaman ki gibi 3 mod var.

M: Manuel Güç. Flaşın hangi güçte çakmasını istiyorsak ona ayarlıyoruz.
S1: ilk flaş çaktığında senkronlu bir biçimde kendini tetikliyor.
S2: Gecikmeli olarak çakıyor.

Güç menüsü ikiye ayrılıyor. Birincisi zoom olarak 24 28 35 50 70 80 105 olarak 7 farklı mm ayarı ikincisi ise mode tuşuna basarak ulaştığımız güç ayarı. Manuel olarak ilk önce çekim yapacağımız odak uzaklığını seçiyoruz, sonra mode tuşuna basarak seçtiğimiz odak uzaklığında hangi güçte patlamak istediğimizi seçiyoruz.

YN-560 Canon Speedlite 580EX’le aynı boyutlara sahip bir flaştır. Yine 580EX’te bulunan geniş açı adaptoru ve flaş sektirme aparatları bulunmaktadır.

S2 modunda gecikmeli çekim yaptığını yukarıda bahsetmiştim. S2 modunda ortam bir flaş çaktığını gördüğü anda yine kendi ayarladığımız belli bir saniye sonra tekrardan çakıyor böylelikle değişik kareler yakayabiliyoruz.

Fakat bu flaştaki en büyük yanılgı gücünün 580EX’le aynı olduğuna dair olan bilgilerdir. Yaptığım denemeler sonucunda bu flaşın 430EX’ten güçlü fakat 580EX’in gücüne yaklaşamadığına karar verdim. Alacak olan arkadaşların YN-460 yerine biraz daha fazla para verip bu flaşı almasını kesinlikle öneriyorum. Çünkü fiyatını kesinlikle hak ediyor.

Kutu İçeriği;

  • YN-560
  • Flaş Standı
  • Kullanım Klavuzu
  • Kadife Taşıma Kabı

Aşağıdaki fotoğrafta 430EX ve Yongnuo 560’ın farkını görebilirsiniz.
Fotoğraf aynı ışık koşullarında ISO 320 Diyafram f:11 Estantane 1/160’ta çekildi. Odak uzaklığı ise 50mm’dır. Flaşların ikiside tam güçte Manuel modda çekim yapılmıştır.

1 thought on “Yongnuo YN-560 İncelemesi

Bir cevap yazın