Yongnuo YN-622C TTL İncelemesi

Yongnuo YN-622 TTL Flaş Tetikleyici İncelemesi

Herkese merhabalar,
Geçtiğimiz günlerde aldığım bir kararla, flaş ve tetikleyicilerimi TTL sistemine geçirdim. Tabi gönül isterdi ki bütün sistemi Canon 600EX RT flaşlar ve ST-E3 RT tetikleyiciyle değiştirmek ama bütçe sebebi ile, tercihim yine Yongnuo’dan yana oldu. İlk olarak Yongnuo’nun çıkardığı YN-622C’leri ve son olarakta YN 568 flaşlarımı aldım. Bu yazımda ise sizlere YN-622C’lerden bahsedeceğim.

Yongnuo YN-622 TTL Flaş Tetikleyici İncelemesi

YN-622’yi tercih etmemdeki en büyük etken, flaşlarımın da Yongnuo olmasıydı. Herhangi bir uyumsuzluk problemi yaşamak istemiyordum. İkinci etken ise, tabi ki fiyatı. Piyasadaki en ucuz TTL tetikleyici yine Yongnuo’nun ki oldu. Bundan önce RF-602 ve RF-603’ler de sorun yaşamadığım için gözüm kapalı aldım.

Otomobil çekerken, bir flaş sağda, bir flaş solda, diğer flaş otomobilin arkasında flaşların güç ayarını yapmak benim için tam bir işkenceye dönmüştü. Bu tetikleyiciler Canon’un External Flash Menu’süyle uyumlu olduğu için, YN568 flaşlarımı YN-622 Tetikleyiciler sayesinde gövde üzerinden kontrol etme imkanına sahip oldum ve bu rahatlık tamamen “anlatılmaz yaşanır” cinstendi.

mert gündoğdu backstage

Tetikleyicimiz üstünde 4 tane tuş mevcut. Açma – Kapama, Kanal Değiştirme Tuşu, Grup Değiştirme Tuşu ve Test Tuşu. Tuşların hassasiyet oranları YN-568 flaşla neredeyse aynı denebilir. Kullanımı gayet basit tutulmuş. Yn-622 diğer Yongnuo flaş tetikleyicilerden farklı olarak 2 adet kalem pil ile çalışıyor. RF-602 ve RF 603 bildiğiniz üzere 2 adet ince kalem pille çalışıyordu.

Dış yapı olarak kaliteli bir görüntüsü var, üst tarafı piano black kaplı olduğu için, çizilmeye çok müsait bu yüzden üstündeki jelatini çıkarmanızı önermem. Zaten üstünde jelatin olup olmadığı dikkatli bakmazsanız belli olmuyor. RF-602 ve 603’ün boyutlarına göre biraz daha büyük bir yapısı var. Ayrıca RF-603’te olmayan Hot Shoe sıkıştırma bölümü bu tetikleyicide mevcut. RF-603 serisinde çekim yaparken, gövde üstüne Rf-603 taktıktan sonra eğer bir flaş takarsanız, hot shoe’da sıkıştırma olmadığı için, flaş ve tetikleyicinin düşme ihtimali mevcuttu. Fakat artık bu durum söz konusu değil. Fakat bu sıkıştırmayı sağlayan bölüm biraz ufak yapıldığı için, tetikleyicileri takıp çıkarırken biraz güç uygulamamız gerekiyor.

Yongnuo YN-622 TTL Flaş Tetikleyici İncelemesi

YN-622’de 3 adet Kanal ve 3 Adet Grup mevcut. Kanallar genellikle aynı ortam çekim yapan farklı fotoğrafçıların flaşlarının patlamalarının karışmaması için kullanılıyor. Bunun dışında çekim yaparken fazla flaş kullanıyorsanız kanal kanal ayırabilirsiniz. Gruplarda ise, durum farklı. Her Kanalda 3 farklı grup mevcut. Örnek bir çekim düşünelim. 3 farklı flaşınız var. Flaşlarınızı A B C olarak farklı gruplara ayırdınız. Gövdeniz destekliyor ise, bu 3 Grupta bulunan flaşların hepsinin güç ayarını ayrı ayrı yapabilirsiniz. A Grubu 1/1, B Grubu ½, C Grubu ise 1/64 gibi ayarlanabiliyor. Tamamen sizin çektiğiniz ürünü , modeli vs nasıl çekmek istediğinize bağlı.

Flaşların güçlerini Manuel olarak ayarlayabildiğimiz gibi, TTL moda geldiğimiz zaman bütün ölçümleri tetikleyeci ve flaşlarımıza bırakabiliriz. Tabi TTL’le yapılan çekimlerde yaratıcılık biraz ikinci plana düşüyor. Her yer olması gerektiği gibi aydınlanıyor ve fotoğrafçının kalitesini belli eden “ ufak ışık oyunları” yapmasına engel olabiliyor. Bu yüzden TTL flaşların yanına yine Manuel kontrolu olan flaşlarla destek verilebilir.

Yongnuo YN-622 TTL Flaş Tetikleyici İncelemesi

YN-622, YN 560 modelini , fotoğraf makinemizin menüsünden kontrol etmemize izin vermiyor. Bunun için en azından Yn-565 modeline sahip olmamız gerekmektedir.

Yn-622’nin üstüne, RF 603 ya da RF-602’leri takıp elinizde olan flaşları manuel olarak kullanmanıza izin veriyor. Bu sayede, eğer TTL olmayan flaşlarınızı kullanacaksanız, YN-622 almanıza gerek kalmadan eski flaşlarınızı da kullanabilirsiniz.

Tüm bu özelliklerin dışında YN-622 High Speed Sync özelliğine de sahip. Böylelikle, HSS destekleyen bir flaşla rahatlıkla 1/8000 Enstantane’ye kadar çıkılabiliyor.

Sonuç:
Eğer benim gibi çekim yaparken, flaşlarınızla tek tek uğraşmak istemiyor ve gövde üzerinden flaşlarınızı kontrol etmek istiyorsanız tek yapmanız gereken şey bu tetikleyici ve ttl flaş sistemine geçmenizi öneririm. Fiyat performans olarak YN-622 benim için en iyi tercih oldu.Yaptığım bir ürün çekiminde aktif olarak kullandım ve en ufak bir sıkıntı yaşamadım. Sizlere de bu tetikleyiciyi gözüm kapalı öneririm. Eğer vakit bulabilirsem saha testiyle de karşınızda olacağım.

Bu tetikleyici hakkında merak ettiklerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak yazabilirsiniz.

http://www.canonturk.com/vbulletin/diger-fotograf-ekipmanlari/19435-yongnuo-yn-622-ttl-flas-tetikleyici-incelemesi.html

 

Mert Gündoğdu | Ocak 2013

http://www.mertgundogdu.com.tr

 

3 thoughts on “Yongnuo YN-622C TTL İncelemesi

Bir cevap yazın