Ay Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Ay Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Geçtiğimiz günlerde dolunay gerçekten inanılmazdı. Bütün sosyal medyada ay fotoğrafıları görmekten sıkıldım diyebilirim bu gördüğüm ay fotoğrafları arasında ne yazık ki çoğu başarısız ve hatalıydı. Bu yazımda sizlere ay fotoğrafını en kusursuz olarak nasıl çekebileceğimizi dilim döndüğünce anlatacağım.

Ay parlak fakat gökyüzü karanlık olduğu için fotoğraf makinemizin pozlaması genellikle şaşırıyor ve karanlık yerden pozlama alıyor bunu yaptığı içinde fotoğrafımızda ay’ın detayı gözükmüyor. Bu da istenmeyen bir durumdur.

Öncelikle ay fotoğrafı için gerekli olan ekipmanlarımızı listeleyelim;

wedding-equip

Tripod: Akşam fotoğraf çekeceğimiz fotoğraf makinemizi sabitlememiz gerekiyor. Uzun pozlama yapmayacağız fakat ince bir netlik yapacağımız için kusursuz bir fotoğraf için tripodsuz çekmenizi önermiyorum.

Zoom Lens: Lens olarak 300mm ve üzeri bir lensle çekmenizi öneriyorum, 300mm’de bile çekim yaptığınız zaman kadraja tam olarak sığmayacak ve sonrasında baya bir crop yapmamız gerekicek.

Uzaktan Kumanda: Yüksek odak uzaklığında, zoom lensle çekim yaptığımız ve sonrasında da croplayacağımız için titreşimi minimuma indirmek adına , uzaktan kumanda , eğer kumandanız yok ise 2 saniyeli gecikmeli çekim modunda çekim yapmanızı öneririm.

Ekipmanları tamamladık, gelelim ISO diyafram ve enstantane ayarlarına,

ISO–  Temiz bir fotoğraf almak adına ISO muzu 100’de tutuyoruz.

Diyafram- Ay çok parlak olduğu için diyafram değerimizi f10-f16 değer aralığında seçiyoruz.

Enstantane- Mümkün oldukça yüksek bir enstantane değeri kullanıyoruz. 1/60ve üzeri Uygun olacaktır. Daha düşük bir değer seçerseniz, dünyanın hareketinden dolayı ay hareket edecek ve fotoğraf bulanık çıkacaktır.

Eğer çekimi diyafram öncelikli modda yapmak istiyorsanız,

Sadece diyafram ve ISO değerlerinizi yukardaki değerleri girin ve Ölçüm modunuzu Evaluate’ten Spot metering’e alın ve çekiminizi gerçekleştirin.

Bunların dışında Manuel olarak netleme yapmanızı öneririm.

Mert Gundogdu  | Agustos 2014