Canon 2000D Fotoğraf Makine İncelemesi

2000D İncelemesi

Canon 2000D , 28 Şubat 2018 itibariyle dünyaya tanıtıldı, 1300D’nin devamı olarak gelen Canon 2000D’yi gelin beraber inceleyelim.

🚨🛒Güncel fiyat için➡️ https://app.hps.im/d7ct/1zn2g22z 

 

Ben de dahil olmak üzere ismini 1400D olarak beklerken, Canon burada bizleri isimlendirme olarak şaşırttı daha önce kullanılmamış bir isim olan 2000D serisini bu makine ile başlatmış oldu. Aynı zamanda 2000D’nin bir alt segmenti olan 4000D’yi de unutmamak lazım. Çok daha uygun fiyatlı olan 4000D’de yine aynı gün tanıtıldı. 4000D incelemesine ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Canon 2000D’nin Canon ailesindeki yerine bakacak olursak, kısaca 1300D’nin yenilenmiş hali diyebiliriz. Canon Giriş Segmenti D-SLR fotoğraf makinelerine baktığımız zaman ise güncel sıralama şu şekilde diyebiliriz;

4000D > 2000D > 200D > 750D > 800D

Fotoğraf makinesi alırken yada bir arkadaşımızın elinde gördüğümüz zaman ilk sorduğumuz soru fotoğraf makinesinin megapikseli oluyor. Ancak burada büyük bir yanılgı söz konusu. Çünkü fotoğrafın kalitesini megapiksel değil, fotoğraf makinesinin sensörü belirler. Fotoğraf makinesinde kullanılan sensör ne kadar büyük ise, elde edeceğimiz fotoğrafın renk geçişleri, ISO performansı ve alan derinliği aynı oranda artacaktır.

Canon 2000D, APS-C 1.6x çarpanlı bir sensöre sahip, bu da hali hazırda akıllı telefonlarda bulunan sensörlerden tam 19 kat büyük bir boyut diyebiliriz.  Burada söylenmesi gereken şey, herkes kendi işini yapmalı, fotoğraf makinesi fotoğraf çeksin, akıllı cihazlarla da iletişimde kalmaya devam edelim 🙂

2000D İnceleme

 • Hali hazırda kompakt fotoğraf makinesi ya da cep telefonları ile amatör olarak çekim yapan kullanıcılar için
 • Fotoğrafa yeni başlayan meraklılar için
 • Fiyat performans bir fotoğraf makinesi arayanlar için

2000D İnceleme

 • 24megapiksel
 • CMOS 1.6x Çarpanlı Sensör
 • DIGIC4 + İşlemci
 • Saniyede 3 Kare Çekim Hızı
 • ISO100-6400 (ISO12800)
 • Wi-Fi & NFC Desteği
 • Full HD 1080p 30 fps
 • Akıllı Otomatik Çekim Modu
 • Yaratıcı Filtreler
 • 3” Sabit 920.000 Noktalı LCD Ekran

Canon 2000D kalbindeki Digic 4 Plus işlemci sayesinde, 24 megapiksellik fotoğraflardan saniyede 3 kare çekebiliyor. Fotoğraf makinemiz arka arkaya 96 adet fotoğrafı da kaydedebiliyor.  Fotoğraf makinemiz APS-C 1.6x çarpanlı sensörüyle beraber bizlere 24 megapiksel fotoğraflar üretiyor. Netleme sistemi olarak, 9 adet netleme noktası bulunan fotoğraf makinemizde, 3inclik bir LCD’de bulunmaktadır. Ölçüm sistemi olarak  63-alandan iFCL ölçüm yapabilen bir sensör kullanılmış. Canon 2000D’nin maksimum ISO değeri ise 12.800 olarak belirlenmiş. Video konusunda bizlere ise 1080p’de 30 fps kayıt yapma imkanı sağlamış. Fotoğraf makinemizde aynı zamanda Wi-Fi & NFC olduğu için çektiğimiz fotoğrafları çok kolay bir şekilde akıllı tablet yada telefonlarımıza aktarabiliyoruz ve fotoğraf makinemizi bu cihazlardan kontrol edebiliyoruz.

🚨🛒Güncel fiyat için➡️ https://app.hps.im/d7ct/1zn2g22z 

2000D İnceleme

Canon 2000D

Canon 2000D’nin gövdesine bakacak olursak, Karbon Fiber ve Polikarbon karışımı bir yapıya sahip. Dünyanın en hafif DLSR Fotoğraf makinesi olan Canon 200D’den sadece 85gram daha ağır olan 2000D taşınabilirlik konusunda en rahat fotoğraf makinelerinden biri. Giriş seviyesi bir fotoğraf makinesi için yeterli seviyede dayanıklı ve sağlam olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Canon 2000D

Canon 1300D ile gövdesini kıyasladığımız zaman 2000D’nin dış yapısı daha farklı bir kaplamaya sahip, bu da otomatik olarak ürünü elinize aldığınız zaman vermiş olduğu hissiyatı değiştiriyor. 1300D ile 4000D’nin gövde kalitesi birbiri ile aynı diyebiliriz.

Canon 2000D

Canon 2000D’nin arka tarafına baktığımız zaman, bütün tuşların makinenin sağ tarafına konumlandırıldığını görüyoruz. Ürünü tek elle çok rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz.  Makinenin ele oturuşu gayet iyi. Tuşların hassasiyetleri ve kaliteleri de gayet güzel. Canon 2000D, 3.0″ ve 921.000 noktalı LCD ile bizlere sunuluyor. Bu fotoğraf makinesinde dokunmatik LCD bulunmuyor. Canon fotoğraf makineleri bilindiği üzere piyasadaki en kolay kullanıma fotoğraf makineleri. Menüler gayet anlaşılır ve hangi özelliğin nerde olacağını tahmin bile edip bulabiliyorsunuz. Hatta bunun bir ismi var; “Sezgisel Arayüz” 🙂 Bu sayede fotoğraf çekerken gayet rahat bir şekilde ayarlarınızı yapabiliyorsunuz ve hiç bir anı kaçırmıyorsunuz. Tabii ki fotoğraf çekmeye yeni başladığınız zaman  belirli bir alışma süreci olacaktır fakat bu süreç diğer makinelerden kesinlikle çok daha kısa olacağı aşikar. Zaten bu dediğim olayı diğer fotoğraf makinelerini menülerini gördükten sonra anlayacaksınız. 🙂

2000D İncelemesi

Canon 2000D ‘nin üst kısmına baktığınız ise, yine bütün tuşların sağ tarafta konumlandığını göreceksiniz. Yukarıda da dediğim gibi, sadece sağ elinizle fotoğraf çekebiliyorsunuz. Mod tekerleğinin yanındaki flaş tuşuna bastığınızda makinemizde bulunan dahili flaş otomatik olarak açılacaktır. Yukarıda bulunan mod tekerleğinin özelliklerinden yazımın devamında bahsedeceğim.

2000D İncelemesi

Canon 2000D de bulunan girişlerine bakacak olursak sırasıyla, Kablolu kumanda girişi, USB girişi ve HDMI girişleri mevcut. Fotoğraf makinemiz SD Hafıza kartlarıyla uyumlu ve pil olarak ise LP-E10 kullanıyor.

Fotoğraf Makinemizin çekim modlarına bakılacak olursa, 4 adet Yaratıcı Çekim Modu,  9 adet ise otomatik çekim modu bulunuyor.

Yaratıcı Çekim Modları; Manuel, Diyafram Öncelikli, Enstantane Öncelikli ve Program Modları. Otomatik Çekim Modları ise; Akıllı Otomatik, Flaşsız Çekim Modu, Yaratıcı Otomatik, Portre , Manzara, Makro, Spor , Yemek ve Gece Portre Modu olarak adlandırılıyor. 1300D Sadece bu modlarla da kalmıyor aynı zamanda seçtiğiniz mod içerisinde Q tuşuna basarak  gireceğiniz menüde tonlama yapmamızı da sağlıyor.

Çekim Modları hakkında merak ettikleriniz aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz;

https://youtu.be/XmKmh4IPYqg

Akıllı Otomatik mod, özellikle fotoğraf makinesi yeni aldığınızda ilk olarak kullanabileceğiniz bir mod olarak sunuluyor. Canon 2000D burada çekilen fotoğrafta bulunan, yüzleri, renkleri, kontrastı, hareket eden bir objenin mi yoksa sabit bir objenin mi seçildiğini hatta makinenin tripod üzerinde mi yoksa elde mi tutulduğunu anlayıp ona göre kendisini ayarlayıp en iyi fotoğrafı bizlere sunuyor. Özellikle fotoğrafçıkta yeniyseniz ve ilk etapta diyafram enstantaneden ziyade kompozisyonu kafanızda oturtmak istiyorsanız bu moda aldıktan sonra rahatlıkla çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

2000D İnceleme

Canon 2000D, 1080p’de 30 fps video çekimini bizlere sağlıyor.  Yazımın başında da bahsettiğim gibi, akıllı cihazlarda bulunan sensörden yaklaşık 19 kat büyük sensörün faydalarını video çekiminde de görüyoruz. Canon 2000D bizlere sinematik ve alan derinliğinin yüksek olduğu videolar çekmemizi sağlıyor. Aynı zamanda 50mm 1.8 STM gibi bir lensle objenin net, arka planın ise bulanık olduğu çok iyi görüntüler elde etmemizi sağlıyor.  Hybrid CMOS AF II netleme teknolojisi sayesinde video çekiminde otomatik netleme yapmayı da sağlıyor. Otomatik netleme yaparken daha sessiz ve daha hızlı netleme yapmak için STM Netleme Motoruna sahip olan lensleri kullanmanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Bu lensler içindeki özel Step motor sayesinde daha tutarlı ve sessiz netleme yapmak için tasarlanmıştır.

 

2000D İncelemesi

Canon Wi-Fi ve NFC’ye gerçekten çok önem veriyor ve artık çoğu gövdesinde bizlere Wi-Fi & NFC’yi sunuyor. Özellikle şuanda yeni çıkan bütün Kompakt fotoğraf makineleri, Aynasız Fotoğraf Makineleri ve D-SLR makinelerinin hepsinde Wi-Fi & NFC bulunuyor.

Malum herkes çektiğini, gördüğünü yediğini içtiğini hemen paylaşmak istiyor. Ancak fotoğraf makineleriyle çektiğiniz zaman aktarım yapmak genellikle bir sıkıntı oluyor. Ancak Wi-Fi uyumlu bu makineler sayesinde çektiğiniz fotoğrafları akıllı cihazlarınıza aktarmak gerçekten çok kolay. Aşağıdaki videoda ilk bağlantıyı kurduktan sonra yapılan çekimlerde bağlantıyı tekrardan kurmak çok kolaylaşıyor.

Wi-Fİ özleliği sayesinde çektiğiniz fotoğrafları akıllı cihazlarınıza aktarabilir ve fotoğraf makinenizi akıllı cihazlarınız üzerinden kontorl edebilirsiniz.

NFC özelliği ise, NFC özelliğine cihazlarla herhangi bir kablo olmadan, iki ürünü birbirine dokundurarak fotoğraf aktarımı yapmanızı sağlar. Genellikle Android telefonlarda bulunan bir özellik olduğunun altını çizelim.

Öncelikle akıllı telefonumuza Canon Camera Connect yazılımını Apple Store ya da Google Store’dan indiriyoruz. Sonrası ise aşağıdaki videoda 🙂

2000D İncelemesi

Canon 2000D bizlere 5 adet Yaratıcı Filtre moduyla geliyor. Bu  Filtreler , Kumlu Siyah Beyaz,  Yumuşak Odak, Balık Gözü Efekti, Oyuncak Kamera Efekti ve Minyatür Efekti olarak sıralanıyor.

Canon 2000D Kutu İçeriği:

 • Canon 2000D Gövde
 • Canon 18-55mm
 • LC-E17 Şarj Aleti
 • LP-E17 Pil
 • Boyun Askısı
 • Türkçe Kullanım Kılavuzu
 • 2 Sene Canon Eurasia Garanti Kartı
 • Ücretsiz 4 Saatlik Sınıf Eğitimi Hakkı Sağlayan Canon Görsel Akademi Kartı

Canon 2000D, 2 adet kit lensle beraber satılıyor olacak. Bu lenslere bakıldığı zaman biri Canon EF-S 18-55mm F/3.5-5.6 DC III diğeri ise Canon EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS II STM. Bu iki lense baktığınız zaman aralarında fiyat farkları mevcut olacaktır. Çünkü IS STM olan versiyonda, IS titreşim engelleyiciyi, STM iste Step Motorlu Netleme sistemi olduğunu belirtiyor. Peki bunlar ne işe yarar, titreşim engelleme özellikle ışığın az olduğu ve düşük enstantane de çekim yaptığımız durumlarda elimiz titreşimini algılayıp ona göre bu titreşim engellemeye çalışan bir teknollojidir. STM ise, özellikle otomatik netleme sistemi ile video çeken kullanıcılar için olmazsa olmazdır. Bir alandan diğer alana netlik yaparken netleme motorunun çıkardığı sesi minimize eder ve bu geçişi çok pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirir.

1018-checker

Canon 2000D, Crop çarpanlı bir gövde olduğu için hem EF hemde EF-S lenslerle uyumludur. Bu farkları bilmiyor iseniz, aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Lens tavsiyelerime gelecek olursak, Canon 2000D için ilk etapta 18-55mm ile başlamanızı öneririm.

Sonrasında eğer 18mm sizle genişlik açısından yetmiyor ise, ilk etap fiyat performans canavarı Canon EF-S 10-18mm‘yi öneriyorum. Lens bir üst segmenti olarak bilinen 10-22mm’yle neredeyse aynı performansı sağlıyor ve fiyat olarak baktığınızda yarı yarı daha uygun. Lenste aynı zamanda IS ve STM olması da büyük 2 artı..

İkinci olarak herkesin çantasında mutlaka olması gereken bir lens olan, Canon 50mm f/1.8 STM’yi önereceğim. Bu lensle en çok istenen “arkası bulanık” fotoğrafları çok rahatlıkla çekebileceksiniz. Önerdiğim bu 3 lens arasında en uygun fiyata sahip olan lenste Canon 50mm f/1.8 STM’dir. Bu lensin eski versiyonu 50mm f/1.8 II, Canon’un bugüne kadar en çok üretilen ve en çok satan lensidir.

Üçüncü olarak ise, eğer 18-55mm’nin 55mm’si sizlere yetmiyor ve daha fazla zum yapmak istiyorsanız burada sizlere yine bir fiyat performans canavarı 55-250mm’yi önereceğim. Bu lenste yine hem IS hemde STM olduğu için özellikle yüksek zum değerlerinde çok daha net fotoğraf çekmemizi sağlıyor.

2000D İnceleme

2000D 1300D 4000D
Megapiksel  24.1 MP  18.0 MP  18.0 MP
AF noktası 9 Adet 9 Adet 9 Adet
Cross-type AF nokta 1 Adet 1 Adet 1 Adet
Video Çekim Boyutu 1920 x 1080 (30p/25p/24p)
1280 x 720 (60p/50p)
640 x 480 (30p/25p)
1920 x 1080 (30p/25p/24p)
1280 x 720 (60p/50p)
640 x 480 (30p/25p)
1920 x 1080 (30p/25p/24p)
1280 x 720 (60p/50p)
640 x 480 (30p/25p)
LCD Ekran Boyu 3.0”/TFT 3.0”/TFT 2.7”/TFT
LCD Çözünürlük  920,000 Nokta  920,000 Nokta  230,000 Nokta
Hareketli Ekran Yok Yok Yok
Wi-Fi / NFC Var / Var Var / Var Var / Yok
Pil Ömrü: Vizör / LCD Ekran  500/ 240   500/ 180   500/ 180
Boyut (mm)  129.0 x 101.3 x 77.6  129.0 x 101.3 x 77.6  129.0 x 101.6 x 77.1
Ağırlık  475 g  485 g  436 g

2000D İnceleme

Canon 2000D özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanlar ve hali hazırda cep telefonu yada kompakt  fotoğraf makineleriyle fotoğraf çeken kişilerin DSLR dünyasına adım atmaları en uygun fotoğraf makinesi diyebilirim. Fotoğrafta kalite elde etmek istiyorsanız, aslında megapikselin hiçbir önemi olmadığını ve  keskin ve gürültüsüz fotoğrafın tek çözümünün sensör büyüklüğünde olduğunu bilmeniz gerekiyor. Megapikselin sadece fotoğrafın boyutunu belirttiğini hatırlatıp,  Akıllı cihazlardan yaklaşık 19 kat büyük sensörüyle, çok daha keskin fotoğraf ve videolar çekerken, yüksek ISO değerlerinde bile daha temiz fotoğraflar elde etmenizi sağlayacak ve Gelişmiş Wi-Fi özellikleri sayesinde çekilen fotoğrafları hemen akıllı cihazlarınıza atıp istediğiniz gibi paylaşabileceğiniz bir fotoğraf makinesi olmuş.

Ürün hakkında tüm sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıdan bana iletebilirsiniz.

Mert Gündoğdu – Şubat 2018