Bayan Model Çekiminde 21 Poz Örneği

Bayan Model Çekiminde 21 Poz Örneği

Eğer bayanları fotoğraflarken, fikirleriniz tükenmiş durumda ve yaratıcılıkta çıkmaza girdiyseniz aşağıdaki örnek pozları kullanabilirsiniz.

Erkek Model Çekiminde 21 poz örneği için buraya bakabilirsiniz.

Bir çok profesyonel fotoğrafçı fotoğraf çekimlerinde buna benzer teknikler kullanıyor. Eğer fotoğrafları çekilecek kişi deneyimsiz ise, aşağıdaki örneklere birlikte bakmanızı tavsiye ederim.

Bayan Model Çekiminde 21 Poz Örneği
1. Başlangıç için basit bir portre. Model omzunun üzerinden bakacak. Farklı açılardan çekmeniz daha ilginç sonuçlar verebilir.

 

Bayan Model Çekiminde 21 Poz Örneği
2. Portre fotoğraflarında eller genelde görünmez ya da fazla ön planda değildir. Ancak modelden ellerini farklı konumlarda oynatmasını isteyerek(yüzünde, saçlarında vb.) yaratıcı sonuçlar alabilirsiniz. Unutmayın eller yanlardan görünecek, karşıdan değil!

 

 

Bayan Model Çekiminde 21 Poz Örneği
3. Kompozisyon kurallarından 3-1 kuralına aşinasınızdır. Aynı yöntemle, köşegenleri kullanarak hoş efektler oluşturabilirsiniz. Ayrıca kameranızı daima altın kurala göre tutmak zorunda değilsiniz. Makinenizi eğip-bükmekten, kadrajınızı değiştirmekten korkmayın. İlginç ve farklı perspektifler yakalayabilirsiniz.

 

 

Bayan Model Çekiminde 21 Poz Örneği
4. Oturan model için gerçekten sevimli bir poz. Dizler birbirine değmeli ve hafifçe yukarıdan çekilmeli.

 

 

Bayan Model Çekiminde 21 Poz Örneği
5. Modelin yere uzandığı bu tür pozlar da çekici olabilir. Yere yatın ve zemin hizasına yakın bir yerden çekin.

 

 

Bayan Model Çekiminde 21 Poz Örneği
6. Modelin yerdeki pozunun farklı bir çeşiti daha. Eller zemine dayalı da olabilir. Dış çekimlerde çok işe yarayan bir pozdur özellikle çayırda çimende.

 

 

Bayan Model Çekiminde 21 Poz Örneği
7. Temel pozlardan biridir. Yere uzanın ve zemin hizasına yakın çekin. Sonra kademeli olarak yukarıya doğru çıkarak çekmeye devam edin. Ayrıca modelden ellerinin konumunu değiştirmesini isteyebilirsiniz.

 

 

posing-photographing-female-models08.png
8. Tüm vücudu alacak şekilde basit ama güzel pozlardan birisi daha. Farklı el ve bacak konumlarında çekmeyi deneyin ve modelin gözlerine odaklanmayı unutmayın.

 

 

posing-photographing-female-models09.png
9. Şirin bir poz. Farklı yüzeylerde kullanılabilir. Örneğin, yatakta, kumsalda, çimende vb. Alçak bir açıdan çekin ve gözlere odaklanın.

 

 

posing-photographing-female-models10.png
10. Güzel ve basit pozlardan birisi. Model zeminde oturuyor.

 

 

posing-photographing-female-models11.png
11. Başka basit ama samimi bir poz. Farklı yönlerden ve açılardan çekmeyi deneyin.

 

 

posing-photographing-female-models12.png
12. Modelin vücudunun güzelliğini göstermek için güzel bir poz. Arka planda ışık varken, silüet şeklinde çekilmesi oldukça işe yarar.

 

 

posing-photographing-female-models13.png
13. Basit ve gelişigüzel bir poz. Bir çok şekilde denenebilir. Modelden vücudunu döndürmesini isteyin. Kafasının ve ellerinin konumunu isteğinize göre değiştirin.

 

 

posing-photographing-female-models14.png
14. Basit ve zarif pozlardan birisi. Model hafifçe yana dönecek. Elleri arka ceplerde.

 

 

posing-photographing-female-models15.png
15. Öne doğru hafifçe eğilme. Üst vücut hatlarını vurgulamak için etkili bir poz.

 

 

posing-photographing-female-models16.png
16. Çekici bir poz. Kollar başın üzerinde tutularak vücut hatları vurgulanabilir. Genelde fit bayanlarda işe yarar.

 

 

posing-photographing-female-models17.png
17. Tam boy poz için sonsuz çeşitlilik vardır. Modelden hafifçe vücudunu döndürmesini, kafasının konumunu, bakış yönünü vs. değiştirmesini isteyin.

 

 

posing-photographing-female-models18.png
18. Modelin ayakta durup, sırtını duvara yasladığı rahat pozlardan birisi. Model duvarı sadece yaslanmak için değil, ellerini koymak veya bacağını dinlendirmek için de kullanabilir.

 

 

posing-photographing-female-models19.png
19. Bu tip pozlar ince, atletik yapılı vucuda sahip bayanlar için elverişlidir. Vücut S şeklinde kavis almalı, eller serbest olmalı ve ağırlık tek bacağa verilmeli.

 

 

posing-photographing-female-models20.png
20. İnce modeller için zarif bir poz. Bir çok şekilde uygulanmasını mümkündür. En uygun duruşu bulmak için modelden, ellerini yavaşça hareket ettirmesini ve vücudunu sürekli kıvırmasını isteyin. Güzel bir poz yakalayınca pozisyonunu korumasını isteyin ve fotoğraf çekin.

 

 

posing-photographing-female-models21.png
21. Romantik ve zarif bir poz. Her hangi bir örtü(hatta perde bile) kullanılabilir. Modelin arkası tamamen açık olmak zorunda değil. Bazen hafif açık omuz da oldukça işe yarayabilir.

 

 

Başlangıç için şimdilik bu kadar. Her bir poz örneğinin yalnızca başlangıç noktası teşkil ettiğini unutmayın. Her poz sonsuz varyasyonda çekilebilir. Yaratıcı olun ve pozunuzu ayarlayın(Modelden ellerinin, bacaklarının, vücudunun vb. konumunu değiştirmesini isteyebilirsiniz)

 

Yazı ve görseller: Kaspars Grinvalds

Çeviri-Düzenleme: Salim Çallı