BW 10 Stop ND Filtre İncelemesi

BW 10 Stop ND Filtre İncelemesi ile karşınızdayım. Filtre denildiğinde bir çok kişini akılına gelen ilk marka şüphesiz ki B+W’dir. B+W firması 1947’e Almanya’ın Berlin şehrinde Biermann ve Weber adındaki iki ortak tarafında kuruldu. B+W’in isimi de bu iki ortağın baş harfleri.

BW 10 Stop ND Filtre

B+W 77mm 3.0/1000x (110) Neutral Density filtre ışığı 10 stop gücünde engelliyor. Bu da bize harika bir olanak sağlıyor. Gündüzleri uzun pozlama yapmamıza olanak tanıyor. 10 stop ışık engellemesine örnek verecek olursak eğer pozometremiz normal bir fotoğraf çekimi esnasında enstantaneyi 1/60 olarak ayarlıyorsa, BW 10 Stop ND Filtre taktıktan sonra 15 saniye pozlayabiliriz.

BW 10 Stop ND Filtre

BW 10 Stop ND Filtre, Neutral Density filtreler arasında en kaliteli olan versiyondur. 10 Stop olduğu için lensimizin önüne taktığımız zaman vizörden baktığımızda hiç bir şey göremiyoruz. .Filtrenin tek kötü yanı bence bu. Vizörden bir şey görmememiz demek deklanşöre bastığımızda ortaya ne çıkacak bilmiyoruz demek : ) Burada daha önceki tecrübeleriniz ve lense olan hâkimiyetiniz size büyük fayda sağlayacaktır. Vizörden baktığımızda bir bir şey göremiyorsak fotoğraf makinemizde bir şey göremiyor demektir . Yani ND’le yapılan çekimlerde mecburen Manuel Odaklama (MF) yapmamız gerekiyor. (Filtreyi ilk aldığımda bu yüzden güzel bazı kadrajlarım harcandı.) Benim gibi Ultra Geniş Lens kullanan kullanıcılarımıza tavsiye olarak MF yaparken sonsuzu netlemelerini öneriyorum. En iyi sonuçlara sonsuza netlediğim zamanlarda elde ettim. Ayrıca filtreyi kullanırken Manuel Mod’da çekim yapmamız gerekiyor. Burada ISO’yu en düşük seviyeye getirerek, Diyaframı da lensimizin imkanları doğrultusunda en kısık seviye ye (f20-22) getirmemiz gerekiyor. Böylelikle ND filtremizden maksimum faydayı sağlamış oluruz.

BW 10 Stop ND Filtre

Bunun dışında ND filtre aldığınızda işiniz bitmiyor. Sağlam bir tripod ve uzaktan kumanda olmazsa istenilen sonuçlara ulaşamayabilirsiniz. Kumandanız yok ise 2 saniye gecikmeli çekimde maksimum 30 saniyelik pozlama yapabilirsiniz. Bulb modunu kumandasız yapmayı denerseniz fotoğraflarınızda netsizlik meydana gelecektir bu da hiç birimizin istemediği bir durum. Kumandasız 30 saniye pozlayarak uzun pozlanmış kareler elde edebilirsiniz fakat tripodunuz olmadan ND filtre kesinlikle almayın. Çünkü uzun pozlamanın esas ilacı tripodtur. Ekipmanınıza uygun bir tripod aldıktan sonra ND filtrenizi alın ve kendinizi sahillere atın. 🙂

Bu filtreyle çektiğim bazı örnek fotoğraflar;

BW 10 Stop ND Filtre

BW 10 Stop ND Filtre