Canon 1300D İncelemesi

Canon’un giriş segmentindeki temsilcisi Canon 1300D İncelemesi ile karşınızdayım. Canon 1300D’yi 10 Mart 2016 tarihi itibariyle duyurdu. Canon 1300D  Canon ailesine bakıldığı zaman 1300D,  1200D’nin yenilenmiş versiyonu  olarak karşımıza çıkıyor. Konumlandırma olarak bakıldığı zaman Canon giriş seviyesinde şuanda 4 farklı ürün olduğunu görüyoruz. Bunlar sırasıyla; 1300D , 100D, 750D ve 760D’dir.

https://www.youtube.com/watch?v=ZW1KRnuC_Os

Canon 1300D
Canon 1300D

Canon 1300D, fotoğraf çekmeye başlayacak yada hali hazırda cep telefonları ve kompakt fotoğraf makineleriyle fotoğraf çeken kullanıcıların DSLR dünyasına ilk adımlarını atabilmeleri için en uygun fotoğraf makinesidir.

Fotoğraf makinesi alırken yada bir arkadaşımızın elinde gördüğümüz zaman ilk sorduğumuz soru fotoğraf makinesinin megapikseli oluyor. Ben bunu, güzel bir otomobil gördüklerinde “Kadran kaç abi” diye soran ufak çocukların sorusuna benzetiyorum. Çünkü fotoğrafın kalitesini megapiksel değil, fotoğraf makinesinin sensörü belirler. Fotoğraf makinesinde kullanılan sensör ne kadar büyük ise, elde edeceğimiz fotoğrafın renk geçişleri, ISO performansı ve alan derinliği aynı oranda artacaktır.

Canon 1300D APS-C boyutunda bir sensöre sahip, bu da hali hazırda cep telefonlarımızda bulunan sensörlerden tam 25 kat büyük bir boyut.  Burada söylenmesi gereken şey, herkes kendi işini yapmalı, fotoğraf makinesi fotoğraf çeksin, akıllı cihazlarda iletişim kurmamızı kolaylaştırsın 🙂

1300dozellikler

 

  • 18megapiksel CMOS 1.6x Çarpanlı Sensör
  • Sensör Boyutu: 22.3mm x 14.9mm
  • DIGIC4 + İşlemci
  • Saniyede 3 Kare Çekim Hızı (96 fotoğraf)
  • ISO100-6400 (ISO12800)
  • Wi-Fi & NFC Desteği
  • Full HD 1080p 30 fps
  • Akıllı Otomatik Çekim Modu
  • Yaratıcı Filtreler
  • 3” Sabit 920.000 Noktalı LCD

Canon 1300D kalbindeki Digic 4 Plus işlemci sayesinde, 18 megapiksellik fotoğraflardan saniyede 3 kare çekebiliyor. Fotoğraf makinemiz arka arkaya 96 adet fotoğrafı da kaydedebiliyor.  Fotoğraf makinemiz APS-C 1.6x çarpanlı sensörüyle beraber bizlere 18 megapiksel fotoğraflar üretiyor. Netleme sistemi olarak, 9 adet netleme noktası bulunan fotoğraf makinemizde, 3inclik bir LCD’de bulunmaktadır. Ölçüm sistemi olarak  63-alandan iFCL ölçüm yapabilen bir sensör kullanılmış. Canon 1300D’nin maksimum ISO değeri ise 12.800 olarak belirlenmiş. Video konusunda bizlere ise 1080p’de 30 fps kayıt yapma imkanı sağlamış. Fotoğraf makinemizde aynı zamanda Wi-Fi & NFC olduğu için çektiğimiz fotoğrafları çok kolay bir şekilde akıllı tablet yada telefonlarımıza aktarabiliyoruz ve fotoğraf makinemizi bu cihazlardan kontrol edebiliyoruz.

Canon 1300D

Canon 5DS Serisi ile Canon ailesine gelen özelliklerden biri  “Beyaz Öncelikli” otomatik beyaz ayarıydı. Canon 1300D’de bu özellikte bizlere sunuluyor. Daha önce beyaz ayarımızı otomatikte bıraktığımız çekimlerde kimi zaman istenilen beyazlık net bir şekilde algılanamayabiliyordu. Bu özellikle birlikte, artık makinemizin Otomatik Beyaz Ayarı menüsüne 2 ayrı seçenek geliyor: “Ortam Öncelikli” ve “Beyaz Öncelikli”

1300dgovde

Canon 1300D

Canon 1300D’nin gövdesine bakacak olursak, 1300D Karbon Fiber ve Polikarbon karışımı bir yapıya sahip. Dünyanın en hafif DLSR Fotoğraf makinesi olan Canon 100D’den sadece 85gram daha ağır olan 1300D taşınabilirlik konusunda en rahat fotoğraf makinelerinden biri. Selefi 1200D ile kıyaslandığı zaman gövde kalitesindeki kalite artışını rahatlıkla hissedebiliyoruz. Giriş seviyesi bir fotoğraf makinesi için yeterli seviyede dayanıklı ve sağlam olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Canon 1300D

Canon 1300D de bütün tuşlar makinenin sağ tarafına konumlandırılmış. Ürünü tek elle çok rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz.  Makinenin ele oturuşu gayet iyi. Tuşların hassasiyetleri ve kaliteleri de gayet güzel. Canon 1300D, 3inch ve 921.000 noktalı LCD ile bizlere sunuluyor. Bu fotoğraf makinesinde dokunmatik LCD bulunmuyor. Canon fotoğraf makineleri bilindiği üzere piyasadaki en kolay kullanıma fotoğraf makineleri. Menüler gayet anlaşılır ve hangi özelliğin nerde olacağını tahmin bile edip bulabiliyorsunuz. Bu sayede fotoğraf çekerken gayet rahat bir şekilde ayarlarınızı yapabiliyorsunuz ve fotoğraf kaçırmıyorsunuz. Tabii ki fotoğraf çekmeye yeni başladığınız zaman  belirli bir alışma süreci olacaktır fakat bu süreç diğer makinelerden kesinlikle çok daha kısa olacağı aşikar. Zaten bu dediğim olayı diğer fotoğraf makinelerini menülerini gördükten sonra anlayacaksınız 🙂

1300d TOP copy

Canon 1300D ‘nin üst kısmına baktığınız ise, yine bütün tuşların sağ tarafta konumlandığını göreceksiniz. Yukarıda da dediğim gibi, sadece sağ elinizle fotoğraf çekebiliyorsunuz. Mod tekerleğinin yanındaki flaş tuşuna bastığınızda makinemizde bulunan dahili flaş otomatik olarak açılacaktır. Yukarıda bulunan mod tekerleğinin özelliklerinden yazımın devamında bahsedeceğim.

1300d BODY RIGHT copy

Canon 1300D de bulunan girişlerine bakacak olursak sırasıyla, Kablolu kumanda girişi, USB girişi ve HDMI girişleri mevcut. Fotoğraf makinemiz SD Hafıza kartlarıyla uyumlu ve pil olarak ise LP-E10 kullanıyor.

Canon 1300D yazısının altına da çok ince piano black çizgi eklenmiş. Bu ufak çizgi makineye dışardan bakıldığı zaman daha da şık gözükmesini sağlamış. Burada kesinlikle abartma yapmıyorum, 1200D ve 1300D’ yi yanyana gördüğünüz zaman bana hak vereceksiniz 🙂

1300dwifi

Canon, 2016 yılında Wi-Fi ve NFC’ye gerçekten çok önem veriyor ve artık çoğu gövdesinde bizlere Wi-Fi & NFC’yi sunuyor. Özellikle şuanda yeni çıkan bütün Kompakt fotoğraf makineleri, Aynasız Fotoğraf Makineleri ve Premium G Serisi fotoğraf makinelerinin hepsinde Wi-Fi & NFC bulunmaktadır.

top_features_1

Peki bu Camera Connect ne yapar? Bu aplikasyonu akıllı cihazlarınıza indirdiğiniz zaman fotoğraf makinenizi akıllı tabet yada telefonlarınızdan kontrol edebilir ve çektiğiniz fotoğraf ve videoları Wi-Fi bağlantısı üzerinen akıllı cihazlarınıza aktarabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

NFC özelliği ise, NFC özelliğine cihazlarla herhangi bir kablo olmadan, iki ürünü birbirine dokundurarak fotoğraf aktarımı yapmanızı sağlar.

1300dyaratici

Canon 1300D bizlere 5 adet Yaratıcı Filtre moduyla geliyor. Bu  Filtreler , Kumlu Siyah Beyaz,  Yumuşak Odak, Balık Gözü Efekti, Oyuncak Kamera Efekti ve Minyatür Efekti olarak sıralanıyor.

1300dcekimmodlari

Fotoğraf Makinemizin çekim modlarına bakılacak olursa, 4 adet Yaratıcı Çekim Modu,  9 adet ise otomatik çekim modu bulunuyor.

Yaratıcı Çekim Modları; Manuel, Diyafram Öncelikli, Enstantane Öncelikli ve Program Modları. Otomatik Çekim Modları ise; Akıllı Otomatik, Flaşsız Çekim Modu, Yaratıcı Otomatik, Portre , Manzara, Makro, Spor , Yemek ve Gece Portre Modu olarak adlandırılıyor. 1300D Sadece bu modlarla da kalmıyor aynı zamanda seçtiğiniz mod içerisinde Q tuşuna basarak  gireceğiniz menüde tonlama yapmamızı da sağlıyor.

Çekim Modları hakkında merak ettikleriniz aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz;

https://youtu.be/XmKmh4IPYqg

1300dakilli

Akıllı Otomatik mod, özellikle fotoğraf makinesi yeni aldığınızda ilk olarak kullanabileceğiniz bir mod olarak sunuluyor. Canon 1300D burada çekilen fotoğrafta bulunan, yüzleri, renkleri, kontrastı, hareket eden bir objenin mi yoksa sabit bir objenin mi seçildiğini hatta makinenin tripod üzerinde mi yoksa elde mi tutulduğunu anlayıp ona göre kendisini ayarlayıp en iyi fotoğrafı bizlere sunuyor. Özellikle fotoğrafçıkta yeniyseniz ve ilk etapta diyafram enstantaneden ziyade kompozisyonu kafanızda oturtmak istiyorsanız bu moda aldıktan sonra rahatlıkla çekimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

1300dlens

Canon 1300D, 2 adet kit lensle beraber satılıyor olacak. Bu lenslere bakıldığı zaman biri Canon EF-S 18-55mm F/3.5-5.6 DC III diğeri ise Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM. Bu iki lense baktığınız zaman aralarında fiyat farkları mevcut olacaktır. Çünkü IS STM olan versiyonda, IS titreşim engelleyiciyi, STM iste Step Motorlu Netleme sistemi olduğunu belirtiyor. Peki bunlar ne işe yarar, titreşim engelleme özellikle ışığın az olduğu ve düşük enstantane de çekim yaptığımız durumlarda elimiz titreşimini algılayıp ona göre bu titreşim engellemeye çalışan bir teknollojidir. STM ise, özellikle otomatik netleme sistemi ile video çeken kullanıcılar için olmazsa olmazdır. Bir alandan diğer alana netlik yaparken netleme motorunun çıkardığı sesi minimize eder ve bu geçişi çok pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirir.

Canon 1300D, Crop çarpanlı bir gövde olduğu için hem EF hemde EF-S lenslerle uyumludur. Bu farkları bilmiyor iseniz, aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

1018-checkerLens tavsiyelerime gelecek olursak, Canon 1300D için ilk etapta 18-55mm ile başlamanızı öneririm.

Sonrasında eğer 18mm sizle genişlik açısından yetmiyor ise, ilk etap fiyat performans canavarı Canon EF-S 10-18mm‘yi öneriyorum. Lens bir üst segmenti olarak bilinen 10-22mm’yle neredeyse aynı performansı sağlıyor ve fiyat olarak baktığınızda yarı yarı daha uygun. Lenste aynı zamanda IS ve STM olması da büyük 2 artı..

İkinci olarak herkesin çantasında mutlaka olması gereken bir lens olan, Canon 50mm f/1.8 STM’yi önereceğim. Bu lensle en çok istenen “arkası bulanık” fotoğrafları çok rahatlıkla çekebileceksiniz. Önerdiğim bu 3 lens arasında en uygun fiyata sahip olan lenste Canon 50mm f/1.8 STM’dir. Bu lensin eski versiyonu 50mm f/1.8 II, Canon’un bugüne kadar en çok üretilen ve en çok satan lensidir.

Üçüncü olarak ise, eğer 18-55mm’nin 55mm’si sizlere yetmiyor ve daha fazla zum yapmak istiyorsanız burada sizlere yine bir fiyat performans canavarı 55-250mm’yi önereceğim. Bu lenste yine hem IS hemde STM olduğu için özellikle yüksek zum değerlerinde çok daha net fotoğraf çekmemizi sağlıyor.

1300dmenuler

1300dvideo

Canon 1300D, 1080p’de 30 fps video çekimini bizlere sağlıyor.  Yazımın başında da bahsettiğim gibi, akıllı cihazlarda bulunan sensörden yaklaşık 25 kat büyük sensörün faydalarını video çekiminde de görüyoruz. Canon 1300D bizlere sinematik ve alan derinliğinin yüksek olduğu videolar çekmemizi sağlıyor. Aynı zamanda 50mm 1.8 STM gibi bir lensle objenin net, arka planın ise bulanık olduğu çok iyi görüntüler elde etmemizi sağlıyor.  Hybrid CMOS AF II netleme teknolojisi sayesinde video çekiminde otomatik netleme yapmayı da sağlıyor. Otomatik netleme yaparken daha sessiz ve daha hızlı netleme yapmak için STM Netleme Motoruna sahip olan lensleri kullanmanız gerektiğini hatırlatmak isterim. Bu lensler içindeki özel Step motor sayesinde daha tutarlı ve sessiz netleme yapmak için tasarlanmıştır.

1300dsonuc

Canon 1300D özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayanlar ve hali hazırda cep telefonu yada kompakt  fotoğraf makineleriyle fotoğraf çeken kişilerin DSLR dünyasına adım atmaları en uygun fotoğraf makinesi diyebilirim. Fotoğrafta kalite elde etmek istiyorsanız, aslında megapikselin hiçbir önemi olmadığını ve  keskin ve gürültüsüz fotoğrafın tek çözümünün sensör büyüklüğünde olduğunu bilmeniz gerekiyor. Megapikselin sadece fotoğrafın boyutunu belirttiğini hatırlatıp,  Akıllı cihazlardan yaklaşık 25 kat büyük sensörüyle, çok daha keskin fotoğraf ve videolar çekerken, yüksek ISO değerlerinde bile daha temiz fotoğraflar elde etmenizi sağlayacak ve Gelişmiş Wi-Fi özellikleri sayesinde çekilen fotoğrafları hemen akıllı cihazlarınıza atıp istediğiniz gibi paylaşabileceğiniz bir fotoğraf makinesi olmuş.

Ürün hakkında tüm sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıdan bana iletebilirsiniz.

Mert Gündoğdu – Mart 2016