Canon 7D Mark II mi Canon 6D mi?

Seminer ve eğitim vermeye gittiğim tüm yerlerde en çok karşılaştığım sorulardan bir tanesi de  “7D Mark II mi yoksa 6D mi almalıyım?” sorusu oluyor. Özellikle giriş segmentinde bir fotoğraf makinesi bulunan ve fotoğraf makinesini artık değiştirmek isteyen kişilerin aklını kurcalayan bu soruyu bu  sizler için dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Aslında bu iki fotoğraf makinesi kesinlikle kıyaslanmaması gereken elma ile armut gibi diyebilirim. Günün sonunda biri hız için üretilmiş crop sensöre sahip, diğeri ise uygun fiyatlı Full Frame Sensöre sahip bir gövde olarak özetlenebilir.

Öncesinde gelin iki makinenin kağıt üzerinde farklarına bakalım, sonrasında ise detaylı olarak bu farklar ne işe yarıyor bu noktaların üstünden geçelim.

ozellikler

Özellikler 7d7D Mark II 6d6D
Megapiksel 20.2mp 20.2mp
Sensör APSC CMOS 1.6x Çarpanlı Full Frame
İşlemci 2x Digic 6 Digic 5 Plus
ISO 100 – 25.600  H1:51,200 100-51,200 L1: 50 H1:102,400
Gövde Yapısı Magnezyum Gövde Magnezyum gövde, üst tarafı polikarbon
Ölçüm Sistemi 150.000 Piksel RGB+IR 63 Alandan iFCL Ölçüm Sistemi
AF Nokta Sayısı Geniş alanlı, 65 Noktalı çapraz tip  AF noktası Geniş alanlı, 11 Noktalı çapraz tip  AF noktası
Lens Bayoneti EF-S & EF EF
LCD Ekran 3.0″ 1.040.000 Noktalı 3.0″ 1.040.000 Noktalı
Dokunmatik Yok Yok
Hareketli Ekran Yok Yok
Canlı İzleme Var Var
Vizör Pentaprizma %100 kapsama alanlı parlak Vizör ve Akıllı Vizör II Pentaprizma %97 kapsama alanlı parlak vizör
Perde Hızı 8000 4000
Dahili Flaş Var  Yok
Fotoğraf Çekim Hızı Saniyede 10 Kare  Saniyede 4 Kare
Video 1920 x 1080 (59.94, 50. 29.97, 25, 24, 23.98 fps), 1280 x 720 (59.94, 50, 29.97, 25 fps), 640 x 480 (29.97, 25 fps) 1920 x 1080 (29.97, 25, 23.976 fps), 1280 x 720 (59.94, 50 fps), 640 x 480 (25, 30 fps)
Video Formatı  MPEG4 H264
Mikrofon Stereo Stereo
Hoparlör Mono Mono
Hafıza Kartı SD / CF SD
Mikrofon Girişi Var Var
Kulaklık Girişi Var Yok
Pil LP-E6 LP-E6
Pil Ömrü 670 960
Ağırlık 910 gram 770gram
Boyutları 149 x 112 x 78 mm 145 x 111 x 71 mm
Wi-Fi Yok Var
GPS Var Var

sensor

En önemli farkı en baştan anlatmak istedim. 7D Mark II, 1.6x çarpanlı bir sensöre sahipken, 6D Full Frame bir sensöre sahip. Peki bu ne demek? Sırayla gidecek olursak;

  • 7D Mark IIde hem EF-S hem EF Lensleri kullanabilirsiniz. Aradaki farkları öğrenmek için tıklayın.
  • 7D Mark II‘de kullandığınız lensin verdiği açı her zaman 1.6x çarpılmış hali olacaktır. Yani 7D Mark II‘ye taktığınız 10-18mm bir lenste alacağınız görüntü aralığı 16-29mm olacaktır.Bu özellikle vahşi yaşam fotoğrafçıları için bulunmaz bir nimet. Çünkü kullandığınız yüksek odaklı lenslerde bile 1.6x oranında çarpan elde etmiş oluyorsunuz.
  • 6D’de her zaman çok daha kaliteli fotoğraf elde edersiniz. Hem ISO performansı, hem renk geçişleri hem de alan derinliği olarak 6D her zaman 7D Mark II‘den daha kaliteli fotoğraf verecektir.
  • 6D‘de sadece EF lensleri kullanabiliyorsunuz. Aradaki farkları öğrenmek için tıklayın.

govde

7d mark 2 6d front

Gövde olarak 6D, 7D Mark II‘ye oranla biraz daha ufak ve 140 gram daha hafif bir gövde. 7D Mark II ele çok daha iyi oturuyor tabii bununda gövdenin ağır ve daha büyük olmasınında etkisi bulunuyor. Gövde yapılarına baktığınız zaman 7D Mark II tamamen magnezyum gövdeye sahipken, 6D‘nin üst bölgesi Wi-Fi’in daha iyi çalışması için polikarbon bir malzemeden yapılmış. Günün sonunda bakıldığı zaman Canon 7D Mark II hem toza hemde neme karşı çok daha dayanıklı bir gövdeyken, 6D’ de gövde yalıtımı 7D Mark II daha güçlü değil.

back

Yukarıdaki görselde 77D Mark II ve 6D‘yi yan yana görebilirsiniz. Bu görsellerde ürünün boyutları bire bir değildir. Lütfen boyut olarak kıyaslamayın. Gövdelere baktığımızda7D Mark II‘nin tuşsal açıdan daha zengin bir gövde olduğunu 6D’nin ise neredeyse bütün tuşlarının sağ tarafta konumlandırıldığını görüyoruz.  Günün sonunda Canon fotoğraf makinesi yelpazesine baktığınız zaman 7D Mark II çarpanlı gövdelerin en üstünde, 6D ise Tam Kare Sensörlü fotoğraf makinelerin en altında bulunuyor.

girisler

Fotoğraf makinelerinin girişlerine baktığımız zaman 7D Mark II‘de sırasıyla; Mikrofon Girişi, Kulaklık Girişi, Flaş senkron Girişi, Uzaktan Kumanda Girişi, USB 3.0 ve HDMI Girişi bulunuyor.

Canon 6D‘de, Uzaktan Kumanda girişi, Mikrofon Girişi, AV Girişi ve HDMI Girişi bulunuyor.

Burada önemli olan kısımlar, özellikle video çekimlerinde harici olarak kayıt aldığınız sesi dinlemenize yarayan kulaklık girişinin 7D Mark II‘de bulunuyor olması. Aynı zamanda USB 3.0 ile yüksek hızlı veri aktarımına da olanak sağlanmış.

hiz

Canon 7D Mark II Canon’un crop sensörlü makineler arasında bulunan en hızlı fotoğraf makinesi. 7D Mark II‘de bulunan 2 adet Digic 6 işlemci aslında bunun en bariz sebebi diyebilirim. Canon 6D‘de ise Digic 5 Plus işlemci bulunmakta.

Canon 7D Mark II saniye tam 10 kare fotoğraf çekebiliyor. Bu rakam gerçekten çok ciddi bir rakam. 6D‘nin saniyede çekim hızı ise saniyede 4 kare olarak bizlere sunuluyor.

Bunların dışında Canon 7D Mark II‘nin üstün netleme sistemini de unutmamak gerekiyor. Canon 7D Mark II’de bulunan 65 adet netleme noktasının hepsi çapraz tip yani cross type netlik noktaları. Çapraz tip netlik noktası ise özellikle karanlık alanlarda çok daha netlik yapmamızı sağalayan bir teknoloji olarak özetleyebilirim.

Canon 6D‘ye baktığınız zaman amacına uygun olarak 11 adet netleme noktası ve 1 adet cross type netlik noktası bulunuyor. Günün sonunda baktığınız zaman, siz de benim gibi netlemek için sadece orta noktayı kullanıyorsanız, bu konuda her hangi bir sıkıntı yaşamadan fotoğraflarınızı çekebilirsiniz.

Yazının en başında dediğim gibi iki ürün gerçekten çok farklı şekilde konumlandırıldığı yukarıda 7D Mark II’nin çok hızlı ve 6D‘nin daha yavaş netleme yapan bir gövde olması çok normal.

sensor

Gelelim zurnanın zırt dediği yere.. Bu iki ürünü bir birbirinden ayıran en can alıcı farkı sensörü. 7D Mark II 1.6x çarpanlı Sensöre sahipken, 6D Tam Kare bir sensöre sahip.

Bu iki sensörü birbirinden ayıran farklara bakacak olursak;

  1. Tam Kare Sensörde aldığınız alan derinliği hissiyatı
  2. Tam Kare Sensördeki renk geçişlerinin tutarlığı
  3. Tam Kare Sensörün Çarpanlı Sensörlere göre olan ISO Performansı
  4. EF, EF- S Lens Uyumluluk Süreci

Zamanında 450D kullanırken, gövde ufak geldiği için 40D’ye geçiş yapmıştım ve sonrasında ise 5D’ye geçmiştim. 450D’den 40D’ye geçtiğim zaman arada ciddi manada bir fark görememiştim. Fakat sonrasında hayallerimdeki makine 5D Mark II’ye ulaştığım zaman gerçekten çok farklı bir dünyaya adım attığımı hissetmiştim. Alan derinliği, renk geçişleri, ISO performansı gerçekten inanılmazdı.

İki makineyi ISO olarak kıyasladığınız arada dağlar kadar fark olduğunu aşağıdaki görselden görebilirsiniz. Test görselinde sağda 7D Mark II‘yi solda ise 6D‘nin 51.200 ISO performansını görebilirsiniz. Fotoğraflar %100 kesilerek eklenmiştir.

7dvs6dOlayın üçüncü boyutu olan lens parkuru ise tamamen çok farklı bir konu olarak irdelenmesi gerekiyor. Bu bağlantıya tıklayarak EF-S & EF lensler hakkında bilgi alabilirsiniz.

wifi

İki makineyi birbirinden ayıran özelliklerden bir tanesi de Wi-Fi özelliği oluyor. Canon 6D dahili olarak Wi-Fi ile birlikte geliyor. Peki bu bize ne gibi artılar sağlıyor? Birincisi fotoğraf makinenizi tablet veya akıllı telefonlarınızdan kontrol edebiliyor, ikincisi ise çektiğiniz fotoğrafları telefonunuza çok rahat bir şekilde aktarabiliyor ve hemen paylaşabiliyorsunuz. Aşağıdaki videoda detayları izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=u8nnyvNrsi8

sorucevap

Şimdi bu bölümde ise soru cevap şeklinde ilerleyeceğim. Bana Canon 7D Mark II mi yoksa Canon 6D mi diye soran dostlarıma sorduğum soruyu yazdıktan sonra altına 2 adet cevap yazacağım ve bu soruyu kendinize sorup en yakın cevabı kendinize seçmenizi rica edeceğim. Eğer bu soru cevap kısmına eklemek istediğiniz soru varsa mutlaka aşağıdaki yorumları kısmına yorumunuzu bırakın.

Soru(Mert Gündoğdu): Hali hazırda ne tarz çekimler yapıyorsunuz?

Cevap 1: Ağırlıklı olarak aksiyon, spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı yapmayı seviyorum. Bana gereken şey kesinlikle netleme ve saniyede çekim hızı. Saniyede 4-5 kare benim için yeterli bir makine olmayacaktır. Aynı zamanda daha büyük ve kötü hava koşullarına dayanıklı bir gövde ihtiyacım var. Tüm bunların dışında yüksek ISO performansından ziyade 1.6x çarpan oranı benim için çok önemli. Bu çarpan oranı sayesinde aynı lensle daha fazla zum yapmış oluyorum. 

Cevap (Mert Gündoğdu): Almanız gereken makine kesinlikle 7D Mark II..


 

Soru(Mert Gündoğdu): Hali hazırda ne tarz çekimler yapıyorsunuz?

Cevap 2: Ağırlıklı olarak manzara ve portre çekimleri yapıyorum. Manzara çekimlerinde zaten hıza ihtiyacım yok. Saniye de 4 kare çekim benim için yeterli bir orandır. Aynı zamanda gece çekimleri yaptığım için yüksek ISO performansı benim için olmazsa olmazlardan biri. Portre çekimlerinde renk geçişlerini ve alan derinliğini daha iyi bir seviyeye getirmek istiyorum. Bu yüzden büyük bir sensöre ihtiyacım var. Tüm bunların yanı sıra, taşıması rahat 5D Mark III yada 5D Mark IV gibi nispeten büyük gövdeleri taşımak istemiyorum. Tabii Wi-Fi ve GPS özelliklerini aktif olarak kullanacağımı düşünüyorum. Özellikle manzara çekimlerinde aktif hale getireceğim GPS özelliği sayesinde sonrasında nerede çekim yaptığımı rahatlıkla göreceğim.

Cevap (Mert Gündoğdu): Almanız gereken makine kesinlikle 6D..


 

Yukarıdaki bilgiler ışığında umarım iki makine arasındaki farkları sizlere anlatabilmişimdir ve aklınızdaki soruları giderebilmişimdir. Tüm merak ettiğiniz sorular için aşağıdaki yorumlar kısmına sorularınızı sorabilirsiniz.

Mert Gündoğdu – Kasım 2016