Canon 800D İncelemesi

Canon bugün giriş segmentteki temsilcisi Canon 800D ’yi dünyaya duyurdu.

Canon 800D Dünyanın en hızlı netlemesini 0.03 saniyede yapan fotoğraf makinesi olarak abisi Canon 77D ile fotoğraf camiasına hızlı bir giriş yaptı. Giriş segmentindeki bir fotoğraf makinesi için böyle bir ünvana sahip olmak gerçekten çok önemli.

Canon 800D saniyede 6 kare çekim hızı, Dual Pixel CMOS AF Netleme Sistemi ve Video çekiminde 5 Yönlü Titreşim Engelleyiciye sahip ilk Canon D-SLR Fotoğraf makinesi oluyor. Canon 800D’ye Premium giriş seviyesi desek yanlış olmaz.

Canon Giriş Segmentine baktığımızda güncel sıralama aşağıdaki gibi yenilendi:

Canon 1300D > Canon 750D > Canon 760D > Canon 800D >  Canon 70D > Canon 77D > Canon 80D

Canon 800D, Canon 750D’nin yenilenmiş versiyonu olarak karışımıza çıktı. Ürün konumlandırması olarak ise Canon 77D ve Canon 80D’nin altında, 750D ve 760D’nin üstünde konumlanıyor.

Canon 800D bizlere ne özellikler sunuyor gelin yeni özelliklerine göz atalım:

 • 24 megapiksel CMOS Sensör
 • Digic 7 işlemci ve 14 bit RAW
 • ISO 100-25.600 H1: 51.200
 • Saniyede 6 kare çekim hızlı / Saniyede 3 kare sürekli sessiz çekim modu
 • Dual Pixel CMOS netleme sistemi sayesinde, Canlı İzleme ve Full HD video çekimde hızlı ve tutarlı netleme
 • 45 adet Çapraz Tipte Netleme Noktası / f/8’de 27 adet Seçilebilir Netleme noktası
 • Genişletilmiş AF Alanı
 • 3.0” Hareketli ve Dokunmatik LCD ekran (1040K) noktalı ekran
 • Akıllı vizör ve %95 Vizör Görüş açısı
 • 7,560 Piksel RGB+IR ölçüm sistemi sayesinde Renk Takibi
 • 1080p 60fps Video Çekimi
 • Video Çekiminde 5 Yönlü Titreşim Engelleyici
 • Dahili Stereo Mikrofon
 • Harici Mikrofon Girişi
 • Timelapse (1080p 60fps)
 • Geliştirilmiş Wi-Fi & NFC bağlantı
 • Bluetooth bağlantı
 • Video ve Fotoğrafta Kullanılabilir Filtreler
 • HDR Modu
 • Harici Flaş Tetikleyici

Canon 800D Kullanım:

Fotoğrafa yeni başlayacak dostlarımızın en büyük sıkıntısı fotoğraf makinelerindeki kullanım zorluğu diyebilirim. Canon bu konuda rakiplerinden çok ileride olduğu zaten tüm dünya fotoğrafçıları tarafından kabul edilmiş bir gerçek. Canon’un kullandığı kullanıcı ara yüzünden daha basit bir kullanıcı ara yüzü bulunmuyor. Canon bu ara yüzü aynı zamanda sezgisel olarak nitelendiriyor. Sezgisel Arayüz ise hangi menünün nerede olacağını bilmeseniz bile tahmin edebilmeniz anlamına geliyor. Daha önceki Canon fotoğraf makinelerinde bulunan menü açıklamalarının yazdığı Rehber kısmına ek olarak, artık fotoğrafa yeni başlayacak dostlar için çok daha kolay kullanım sağlamak adına yepyeni bir ara yüz geliştirdi. Bu ara yüzde, diyafram ve enstantane çekim öncelikli modlarda değer değişimlerinin bizlere nasıl fotoğraflar vereceğini önceden makinenin içine eklenmiş özel presetlerden görmemizi sağlamış.

 

Canon 800D Sensör:

Canon 800D’nin Sensörüne baktığımız zaman 1DX Mark II’yle beraber değişen sensör yapısının mirasıyla gelişen 80D’de bulunan sensörün aynısı kullanılıyor. Böylelikle daha yüksek ISO’da daha iyi gürültü performansı elde ederken, Dinamik aralık performansı da yükselmiş oluyor. Fotoğraf makinemiz RAW’ları 14bit olarak kaydediyor. Bu sayede çok daha iyi renk geçişleri elde etmiş oluyoruz. Canon 800D’nin kalbinde Digic 7 işlemci bulunuyor, bu işlemci sayesinde saniyede 6 kare fotoğraf çekebiliyor. Canon 800D bizlere 24 megapiksellik fotoğraflar üretirken  maksimum ISO değeri olarak 25.600’e kadar yükselebiliyor.

Canon 800D Netleme Sistemi:

Canon 800D’nin netleme sistemine gelecek olursak, Canon 800D bizlere Dual Pixel CMOS AF sistemi ile sunuluyor. Bu sistem hali hazırda 1D X Mark II ve 5D Mark IV’te de kullanılan sensörde bazlı bir netleme teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde netleme hem daha hızlı hem de çok tutarlı bir hale geliyor. Özellikle hareket eden objelerde netlik takibi konusunda çok başarılı olduğunu belirtebilirim. Dual Pixel CMOS AF aynı zamanda LCD’de dokunduğumuz yere netleme yaparken çok tutarlı ve netliği kaçırmadan akıcı bir şekilde 2 nokta arasında netleme yapmamızı sağlıyor. Canlı İzleme modunda  hızlı çekim yaparken SERVO AF  çalışıyor ,Video çekimindeki dijital zum sırasında ve Extender’la yapılan çekimlerde netlik yapabilmemizi sağlıyor.

Netleme noktalarının vizörde kapsadığı alanda 750D ve 760D’ye oranla ciddi şekilde genişledi. 760D’de bulunan 19 adet netleme noktası yerine, Canon 800D ile birlikte tam 45 adet hepsi çapraz tipte netleme noktası geldi.  Özellikle 1DX Mark II modeliyle ön plana çıkan f/8 diyafram gibi zorlu koşullarda bile 27 adet netleme noktasını kullanabiliyoruz ve bunlardan 9 tanesi çapraz tip.

800D orta noktadan netleme yapabilme hassasiyetini -3 EV’ye kadar yükseltiyor.  Bunların dışında netleme sistemine bir takım kişileştirilebilir özellikler geldi. Bunlar Takip hassasiyetini arttırma, takip hızını azaltma arttırma olarak sıralanabilir.

Canon 800D  aynı abileri Canon 77D ve Canon 80D gibi tam 45 adet çapraz netleme noktası ile geliyor. Fakat çıtayı yine yukarı taşıyor. Canon 800D Dünyanın en hızlı netlemesini yapan fotoğraf makinesi olarak piyasaya çıktı. Canlı izleme modunda 0.03 saniyede netleme yapabilen 77D ve 800D’de fotoğraf makineleri arasındaki rekoru kırmış bulunuyor.

Dual Pixel CMOS AF ve 7560 pixel RGB IR ölçüm sensörü sayesinde Canon 800D çok daha iyi bir şekilde renk  ve yüz takibini sağlıyor.

Canon 800D Gövde ve Tasarım:

Canon 800D

Canon 800D’nin gövdesine baktığımız zaman Canon 750D ve 760D’ye  çok benzer bir tasarım görüyoruz. Gövde, Aliminyum ve cam fiberiyle güçelndirilmiş polikarbon malzemeden üretilmiş. Canon 800D’nin boyutları 131 x 99.9 x 76.2mm, ağırlığı ise pil ve hafıza kartı dahil 532 gram.

Canon 800D

Canon 800D’nin arkasına baktığımızda ise yeni bir tuşla karşılaşıyoruz. Bu da Wi-Fi tuşu. Artık yeni fotoğraf makinelerimizde olmazsa olmaz Wi-Fi özelliği, ekstra bir tuş olarak bizlere geri dönüyor. Bu tuş sayesinde Wi-Fi bağlantısı da çok daha kolay hala gelmiş oluyor. Daha öncesinde kompakt ürünlerde gördüğümüz bu tuşu artık DSLR ürünlerde de göreceğiz gibi duruyor.

Canon 800D

Makinenin girişlerine bakacak olursak Canon 800D’de uzaktan kumanda, mikrofon,  HDMI ve USB girişleri mevcut. Canon 800D,  SD Kartlarla(SD,SDHC yada SDXC UHS-I hafıza kartlarıyla uyumlu ve LP-E17 piliyle çalışıyor.

Canon 800D

 

Mod tekerleğine baktığımız zaman Canon giriş segmentinde bulunan ana modların hepsini görüyoruz. Yaratıcı çekim modların ise etrafında bir çizgi bulunuyor. Bu çizginin içinde bulunan modlar: Diyafram Öncelikli, Enstantane Öncelikli, Manual ve Program modları.

 

Canon 800D

Ürünün arkasına baktığımız zaman 3.0” büyüklüğünde ve 1.040.000 noktaya sahip.  LCD ekran tam dokunmatik olup, yukarı doğru 85 derece aşağı doğru ise 180 derece hareket edebilme özelliğine sahip. Dokunmatik ekran sayesinde ister menüler arası geçişleri, isterseniz çektiğiniz fotoğraflar arasında gezinmeyi isterseniz de canlı izleme modunda dokunduğunuz yere netleme yapabilmek için kullanabiliyorsunuz.

Pil olarak selefi 750D’de olan LP-E17 pilini kullanıyor. Vizörden yapılan çekimlerde 600 kare çekim yaparken, Canlı İzleme modunda ise 270 kare çekim yapabiliyor. Şarj aleti olarak LC-E17’yi kullanıyor.

Canon 800D Video Özellikleri:

Canon 800D’nin video özelliklerine gelecek olursak, 800D Full HD  60fps video kaydı yapabiliyor. Video kaydı yaparken herhangi bir crop olmadığını belirtmek isterim. Videoları MP4 formatında kaydedebiliyoruz. Renk formatımız ise 4:2:0 (8bit) olarak belirlenmiş.

Video sıkıştırma yöntemi olarak IPB ve IPV Light olarak iki seçeneğimiz bulunuyor. Video çekiminde hafıza kartı olarak ALL-I Formatta, SD UHS Class 3 ve üzeri hafıza kartı, IPB Formatta kayıt için ise SD Class 10 hızı ve üzerindeki kartları kullanmak yeterli olacaktır.

Bunların dışında HDR video çekimi de 800D’de mevcut.  Burada Canon 800D çekimi 60p yapıyor ama bizlere 30p veriyor bunun sebebi ise, çektiği karelerin yarısını normal pozluyor, diğer yarısını ise eksik pozluyor ve bu kareleri birleştirerek bizlere HDR video veriyor.

Video çekimi sırasında 3X ila 10X arasında dijital zum yapabiliyoruz.

Fotoğraf makinemizde aynı zamanda Timelapse video yapma imkanın da bizlere sunulmuş.

Video çekenler için ise mikrofon girişleri unutulmamış. Bu sayede harici olarak bir mikrofon kullanabiliyoruz.

Video çekimine başlamadan önce videolarımızı filtreli olarak çekebiliyoruz. Canon bizlere burada 5 adet farklı filtre sunuyor.  Bu filtreler: Rüya, Eski Video, Hatıra, Dramatik Siyah Beyaz ve Minyatur Efekti.

Aynı zamanda Makinemizin Wi-Fi özelliği sayesinde akıllı cihazlarımızdan video çekimini başlatıp durdurabiliyoruz.

Canon 800D, fotoğrafa yeni başlayanlar için Sahne modlarını 800D’ de daha da kolay hale getirmiş. Yenilenen kullanıcı arayüzüyle beraber artık Sahneler arasında değişiklik yaptığınız zaman o sahnenin örnek bir fotoğrafı karşımıza geliyor.

Canon 800D’de fotoğraflarımızı çektikten sonra ya da çekim sırasında yaratıcı filtreler modunu kullanarak bu filtrelerle çekim yapabiliyoruz. aşağıdaki filtreleri ister fotoğraf isterseniz video modunda da kullanabiliyorsunuz.

 

 

EOS M5 ile hayatımıza giren Dijital 5 Yönlü titreşim engelleyici, Canon 77D’de de bizlere sunuldu. Video konusundaki en büyük gelişme dahili 5 yönlü Digital IS olduğunu belirtmek isterim. Artık video çekimi yaparken lensinizde IS olsun olmasın en stabil görüntüyü elde edebiliyorsunuz. Bununla beraber eğer lensinizde IS var ise Canon’un Combination IS adını verdiği teknoloji sayesinde hem Lens hem de gövdedeki titreşim engelleciler gücünü birleştirmiş oluyor.

Canon 800D Wi-Fi & NFC:

Canon 800D Wi-Fi ve NFC desteği ile geliyor. Canon fotoğraf makinelerinde, Wi-Fi kullanımı artık yenilenen Camera Connect aplikasyonu  gerçekten çok kolay hale getirilmiş. Camera Connect aplikasyonu ile fotoğraflarınızı akıllı cihazlarınıza aktarabilir ve akıllı cihazlar üzerinden fotoğra makinenizi  kontrol edebilirsiniz. DLNA & NFC uyumluğu olan cihazlara herhangi bir bağlantı kablosu kullanmadan 2 ürünü birbirine göstererek fotoğraf aktarımı yapabilir ve Wi-Fi baskı cihazlarıyla kablosuz baskı alabilirsiniz.

EOS M5 ile hayatımıza giren Bluetooth özelliği Canon 800D’ de bizlere sunuldu. Bu özellikle birlikte artık bağlantıyı oluşturmamız daha da kolaylaştırıyor. Bluetooth bağlantısını bir kere kurduktan sonra telefon ya da makine uyku moduna girse bile sürekli birbirleriyle iletişim halinde oluyorlar. Aynı zamanda Bluetooth bağlantı Wi-Fi bağlantıya oranla çok daha az pil harcamakta olduğu için çok daha efektif diyebilirim. Bluetooth bağlantı ile birlikten fotoğraf çekimi ve çektiğiniz fotoğraflarınızı akıllı cihazlarınıza aktarabiliyorsunuz.

 

 

Canon 800D Kutu İçeriği:

 • Canon 800D Gövde
 • Canon 18-55mm yada Canon 18-135mm Kit Lens
 • LC-E17 Şarj Aleti
 • LP-E17N Pil
 • Boyun Askısı
 • Canon Eurasia 2 Yıllık Garanti Kartı
 • Kullanım Kılavuzu
 • 4 Saatlik Sınıf Eğitimi Hakkı Sağlayan Canon Görsel Akademi Kartı

 

Daha önce giriş segmentinde bulunmayan Akıllı Vizör Teknolojisi, Canon 800D ile geliyor bunun sayesinde, Vizörde fotoğrafımızı çekerken, gözümüzü vizörden kaldırmadan çeşitli ayarları görebiliyor hale geliyoruz. Yeni Pentamiror Vizör sayesinde %95 görünüm elde ediyoruz.

 

80D ile Farklar:

Eksi Yönleri:

 • All-I Video Yok
 • Dual Pixel CMOS AF Üzerinde Ayar yapma yok
 • Kulaklık Girişi Yok
 • Pentaprism Vizör Yok
 • Pil Ömrü Daha Düşük
 • Üst Ekran yok
 • Tekerlek Tuşu Yok
 • Kötü Hava Koşullarına Karşı Koruması yok
 • Battery Grip Takılamıyor

Artı Yönleri:

 • Digic 7
 • 5 Yönlü Titreşim Engelleyici
 • Yeni Kullanıcı Ara Yüzü
 • Dünyanın En Hızlı Netlemesi
 • Bluetooth

77D ile Farklar:

Eksi Yönleri:

 • Arka Tekerlek Yok
 • Üst LCD Yok

Canon 800D yeni kit lensi olan 18-55mm f/4-5.6 IS STM lens ile birlikte tanıtıldı. Canon 800D yeni kit lensi ile birlikte 55mm’de Canlı İzleme Modunda dünyanın en hızlı netlemesini yapabilen D-DSLR fotoğraf makinesi oldu.

DSLR’nizi daha da kolay taşınabilir hale getiren kompakt tasarım

 • Yalnızca 61,8 mm uzunluğunda ve 215 g ağırlığındadır
 • Geniş açı zum ayarları manzara fotoğrafçılığı için mükemmeldir
 • Portreler ve ayrıntılı fotoğraflarda kısa telefoto ayarını kullanmak için zum yapın

Çok çeşitli nesnelerle harika sonuçlar

 • 4 kademeli Görüntü Sabitleyici, özellikle düşük ışıkta makinenin titremesinden kaynaklanan bulanıklığa karşı korur
 • Hızlı ve sessiz bir şekilde kilitlenen STM otomatik odaklamayla çok net görüntüler çekin
 • Süper Spectra kaplama, parlamaya ve gölgelenmeye karşı korurken etkileyici bir netlik sunar

Film çekerken net performans

 • STM otomatik odaklama, video çekerken doğal odak geçişleri için sessiz ve net odaklama performansı gösterir
 • Lensin Görüntü Sabitleyici özelliği, net ve sabit bir çekim için fotoğraf makinesinin hareketlerini dengeler
 • Lensin optikleri, mükemmel bir netliğe sahip ayrıntılı film çekimleri ortaya çıkarır

Kullanımı kolay çok yönlü tasarım

 • Manuel odaklama halkası, Görüntü Sabitleyici ve Odaklama Modu kontrolleri, gözünüz fotoğraf makinesindeyken kolayca bulunabilir
 • Opsiyonel lens siperliği, ışık önde çekim yaparken görüntü kalitesinden ödün vermez ve lensi istenmeden gerçekleşen çarpmalara karşı korur
 • Daha küçük DSLR gövdeleriyle harika uyum sağlayan kompakt tasarım