Plantronics BackBeat 505 Bluetooth Kulaklık İncelemesi

Plantronics BackBeat 505

Herkese selamlar, bu yazımda sizler için Plantronics BackBeat 505 Bluetooth kulaklığını inceledim.

En son incelemeler ve haberleri anında görebilmek için kanalıma abone olmayı unutmayın 🙂

 

Plantronics aslında piyasada fazla bilinen bir marka değil fakat tarihi çok eskilere dayanan bir marka diyebiliriz. Hatta Ay’a ilk çıkan astronotlarda Plantronics kulaklık olduğunu biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum, öğrenmiş oldum ama aya ilk çıkan kulaklık markası olmak kulaklığın iyi olacağı anlamına gelmez 🙂

Plantronics BackBeat 505

Kutu İçeriği:

  • Plantronics BackBeat 505 Kulaklık
  • Şarj Kablosu
  • Kablolu Kullanım için Kablo
  • Taşıma Çantası
  • Kullanım Kılavuzu

Gövde Yapısı:

Plantronics BackBeat 505

Plantronics BackBeat 505 genel olarak plastik kafa bandının olduğu alanlar ise kumaş kaplı diyebiliriz. Kullanılan plastiğin kalitesi standart kulaklıkların bir tık üstünde. Kulaklık kısımlarında sağ tarafta tuşlarımız bulunuyor. Bu tuşlara ulaşması kolay ancak kullanılan malzeme gerçekten çok kötü. Uzun zamandır bu kadar toz tutabilen başka bir yüzey görmedim diyebilirim.

Gövde ağırlığı ise piyasadaki en hafif kulaklıklardan biri diyebiliriz sadece 155 gram ağırlığında.

Plantronics BackBeat 505 maksimumda yukarıdaki fotoğraftaki kadar katlanabiliyor. Bu bakımdan taşınabilirlik konusunda kendisine geçerli not veremiyorum.

Plantronics BackBeat 505 bizlere 3 farklı renk seçeneği ile geliyor.

Bunlar:

  • Beyaz
  • Gri
  • Koyu Gri

Benim incelediğim model siyah olan koyu gri rengi.

Tasarım olarak baktığımız zaman gerçekten çok hoş. Özellikle köşeli tasarıma sahip oluşunu çok beğendim. Plantranocs markasını PLT olarak kısaltmışlar. Daha dinamik ve gençlere hitap eden bir şekilde yazmışlar. Açıkcası PLT yazmasa daha şık olabilirmiş diyorum.

Plantronics BackBeat 505

Ergonomi:

Açıkcası büyük kulaklarım olduğu için kulağımı içine kapsamayan kulaklıklarla rahat edemiyorum. Plantronics BackBeat 505’de bunlardan biri oldu diyebilirim.  Yukarıdaki bant kısmı da çok sıkı olmadığı için kulağıma da bir baskı  yapmadı ki bu önemli bir nokta diyebiliriz. Ayrıca bu kulaklıkta hoşuma giden bir nokta ise boynunuza indirdiğiniz zaman çok rahat bir şekilde taşınabiliyor oluşu oldu. Bunun dışında taşıma kılıfı olduğu için darbe almadan taşımak kolay hale geliyor. Ancak bu kulaklığın katlanamadığını tekrardan hatırlatalım.

Kullanım:

Plantronics BackBeat 505

Kurulum için, sol kulakçığın altında bulunan açma kapama tuşunu aşağı doğru çektiğiniz zaman Plantronics BackBeat 505 açılıyor. Açıldıktan sonra aynı tuşu  ileri doğru itince Bluetooth bağlantı kuruluyor. Yine sol kulakçıkta bulunan büyük tuşa bastığınız zaman IOS’ta Siri, Android’te Google Now aktif hale geliyor.

Diğer kulakçığa geçtiğimiz zaman, ses yükseltme ve alçaltma tuşları bulunuyor, kulakçığın üstünde ise bir sonraki şarkı, bir önceki şarkıya geçiş ve çalan şarkıyı durdurup başlatma tuşlarımız bulunuyor.

Kulaklığımızda bulunan mikro usb giriş sayesinde ürünümüzü şarj edebiliyoruz. Plantronics BackBeat 505 aynı zamanda harici bir kablo yardımıyla da kablolu olarak kullanılabiliyor.

Plantronics BackBeat 505

Şarj – Pil Ömrü:

Plantronics BackBeat 505 modelinin şarj ömrü 18 saat olarak veriliyor. Pil tamamen boşken 2.5 saatte tam dolabiliyor. Kulaklığımızın şarj durumunu kolay bir şekilde öğrenmenin ne yazık ki bir yolu bulunmuyor. Ancak akıllı telefonununuzda bağlantıyı kurduğunuz zaman sağ üstte bir kulaklık işaretinin yanında kalan pil ömrü de gözüküyor. Buradan ne kadar şarjınız kaldını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu boyutlarda bir kulaklık için 18 saatlik bir pil ömrünün oluşu gerçekten çok önemli.

Bağlanabilirlik:

Plantronics BackBeat 505 Bluetooth 4.1 ile geliyor. Kulaklığı açar açmaz en son bağlı olduğu cihaza otomatik olarak bağlanabiliyor.

Plantronics BackBeat 505

Ses Kalitesi:

Öncelikle sizlere bir şey hatırlatmak isterim. Herkesin kulak zevki birbirinden çok farklı. Kimine göre dengeli bir ses önemliyken kimine göre bangır bangır bir kulaklık en iyi kulaklıktır. Plantronics BackBeat 505’e baktığımız zaman kulaklıkta 40mm’lik dinamik sürücüler bulunuyor. Bu fiyat aralığındaki çoğu kulaklıkta da bu büyüklükte sürücüler bulunmuyor. Bu sürücüler ne kadar büyük olursa o kadar dolgun bass alıyoruz. Bu üründe 40mm’lik sürücüler olmasına rağmen bu kulaklığın ses performansını beğenmendiğimi söyleyebilirim. Aynı zamanda daha da garip bir durum ise şu, 40mm’lik sürücülerin olmasına rağmen kulaklıkta büyük bir izolasyon problemi var diyebiliriz, benim kulaklarımı kapatmadı hatta alttan çok fazla ses alıyor.

Mikrofon ve Çağrı Kalitesi:

Bu kulaklık ile mikrofonla konuşurken herhangi bir sıkıntı yaşamadığımı belirtmek istiyorum. Karşı taraf görüşme sırasında çok net bir şekilde benim sesimi aldı ben de aynı şekilde karşı tarafı sorunsuz şekilde duydum.

Sonuç:

Yazımın başında da dediğim gibi Plantronics BackBeat 505, çok çeşitli fiyatlarda internette bulunabiliyor. Ancak bu kulaklığı almanızı önermiyorum.

Bu ürün hakkında aklınıza takılan tüm sorular ve yorumları aşağıdaki yorumlar bölümünden bana yazabilirsiniz.

 

Eğer incelemeyi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda beğenmeyi ve hatta paylaşmayı unutmayın! 🙂

Mert Gündoğdu – Ocak 2018