Canon EOS M50 Fotoğraf Makine İncelemesi

Canon EOS M50 İncelemesi ile karşınızdayım.

Canonun aynasız segmentte yeniden bir isimlendirmeye gittiğini EOS M100 modeli ile anlamıştık. Aynı D-SLR’daki gibi sayılar ufaldıkça segmentin yükseldiğini anlıyoruz.

En son incelemeleri ve haberleri kaçırmamak için kanalıma abone olmayı unutmayın.

 

Canon EOS M50

Canon’un Aynasız Segmentine baktığımız zaman güncel sıralama şu şekilde;

M100 > M50 > M6 > M5

Gerçi EOS M50’ye EOS M5’in altında konumlanıyor demek biraz hata olabilir. Sebebini aşağıda sizlere anlatacağım 🙂 Sanki bu özelliklerle adı EOS M5 Mark II olsa daha doğru olacaktı. Ancak daha alt segmentte bu tarz özellikleri görüyor olmamız üst segmentte de güzel bir hareketlenme olacağının işareti diyebilirim.

Şimdi yavaştan incelemeye başlayalım;

EOS M50’nin kalbinde Canon ailesinin en hızlı işlemcisi olan Digic 8 ve 1.6x APS-C Sensörünün gücü birleşiyor. Bunlarla da kalmayarak netleme hızını en yüksek seviyeye çıkarmak için Dual Pixel CMOS AF teknolojisi kullanıldı. Bunun sayesinde Liveview modunda netliği sabitleyerek saniyede 10 kare, sürekli netleme yaparak ise saniyede 7.4 kare fotoğraf çekebiliyor. Maksimum ISO değeri 25.600’a yükseltilmiş.

Video çekimlerinde 4K 25 fps, 1080 60fps ve 720p’de 120 fps video çekimini bizlere sağlarken, harici mikrofon girişi sayesinde daha kaliteli bir ses kaydı imkanını bizlere sağlıyor.

İlk defa EOS M50 ile bizlere sunulan bir diğer özellik ise çektiğiniz fotoğrafı, çektiğiniz anda hiç bir şey yapmadan akıllı cihazlarınıza aktarabiliyor olmanız. Bu sayede çektiğiniz fotoğrafları hemen sosyal medyada paylaşabiliyor olacaksınız.

 

EOS M50 Özellikleri:

 • 24.0 Megapiksel
 • APS-C 1.6x CMOS Sensör
 • Digic 8 İşlemci
 • Saniyede 10 Kare fotoğraf çekim hızı
 • 100 – 25.600 ISO aralığı
 • 143 adet Odaklama Noktası
 • Dahili Vizör (2.36milyon noktalı, 120 fps yenileme hızına sahip)
 • 3.0” 1.040.000 Noktalı Hareketli ve Dokunmatik LCD
 • 14 Bit Raw Canon Raw 3 formatı
 • Dual Pixel CMOS AF Netleme Sistemi
 • 4K 25 fps, 1080p 60fps, 720p 120 fps Video Kaydı
 • 4K Timelapse
 • HDR Video
 • 5 Yönlü Titreşim Engelleyici (Video)
 • Focus Peaking
 • Mikrofon Girişi
 • Wi-Fi & NFC Bağlantı
 • Bluetooth Bağlantı
 • Sessiz Fotoğraf Çekim Modu

M50 İnceleme

Canon EOS M50 Kimler için?

Canon EOS M50

 • Sokak Fotoğrafçılığı ile ilgilenenler ( Özellikle EF-M 22mm lens ile birlikte)
 • D-SLR gibi ağır bir makine taşımak istemeyen ancak D-SLR kalitesinde fotoğraf çekmek isteyenler
 • Hali hazırda Canon lensleri olan ama hafif yedek bir gövde arayan kullanıcılar

M50 İnceleme

Digic 8 İşlemci:

Artık tamamen yenilenmiş daha önce hiç bir Canon fotoğraf makinesinde kullanılmamış Digic 8 işlemci Canon EOS M50 ile karşımıza çıkıyor.

Yenilenmiş işlemci her zaman olduğu gibi bizlere hızın yanında güzel artılar da sağlıyor;

 • Çok daha iyi bir Odaklama Performansı
 • 4K Video Çekimi
 • Gelişmiş Buffer
 • Gelişmiş ISO Peformansı
 • Gövde içinde Digital Lens Optimiser

 

M50 İnceleme

Canon EOS M50

M50 bizlere Dual Pixel CMOS AF sistemi ile sunuluyor. Bu sistem hali hazırda 1D X Mark II ve 5D Mark IV’te de kullanılan bir odaklama teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde odaklama hem daha hızlı hem de çok tutarlı bir hale geliyor. Özellikle hareket eden objelerde netlik takibi konusunda çok başarılı olduğunu söylebilirim. Dual Pixel CMOS AF aynı zamanda LCD’de dokunduğumuz yere odaklamayı yaparken çok tutarlı ve odağı kaçırmadan akıcı bir şekilde 2 nokta arasında odaklama yapmamızı sağlıyor.  Aşağıdaki video sayesinde Dual Pixel CMOS AF Odaklama teknolojisini çok daha iyi anlayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=vE2e6XCXqjo&t

Aşağıdaki görsele baktığımız zaman EOS M50’nin yenilenmiş odaklanma sisteminde takip alanının da daha geliştiğini görüyoruz. EOS M5 neredeyse bisikletli kişinin sadece suratını alırken, EOS M50 bu alanın neredeyse 6 katı daha büyük bir alan içerisinde odaklama takibini gerçekleştiriyor.

Canon EOS M50

EOS M50’de 143 adet odaklama noktası bulunuyor ve bu odaklama noktaları Liveview’da bakılan alanın %80’ini kapsıyor bu sayede rahat bir şekilde odaklama yapabiliyoruz. EOS M5 ve M6’ya baktığımız zaman bu odaklama sayılarının 49 adet olduğunu hatırlamakta fayda var. Burada yaklaşık olarak 3 katı bir fark görüyoruz.

Canon EOS M50

Göze Odaklama: (EYE AF)

Canon EOS M50 ile birlikte Canon aynasız segmentine artık çektiğiniz modele gözden odaklama takibi yapabiliyoruz. Bu teknoloji özellikle Dual Pixel CMOS AF ile birlikte çalıştığı zaman gerçekten tüm rakiplere fark atıyor diyebiliriz. Burada isterseniz manuel olarak istersenizde otomatik olarak hangi göze odaklayacağınızı seçebiliyorsunuz. EYE AF sadece One Shot  AF modunda çalışıyor.

LCD Üzerinden Dokunmatik Odaklama:

Touch Drag AF

EOS M5 ile birlikte ilk defa tanıtılan Touch & Drag AF sistemi EOS M50’de de bizlere sunuluyor. Bu sistem gerçekten çok kullanışlı ve severek kullandığım bir özellik. Özetle bahsetmek gerekirse, fotoğrafı vizörden bakarak çekerken, LCD ekranda dokunduğunuz noktayı netlemeye sağlıyor. Yukarıdaki menüde gördüğünüz gibi bu alanı istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. İsterseniz sadece sol yada sağ tarafta kullanabiliyorsunuz ancak bence en kullanışlı olan kesinlikle Sağ Alt tercihi.

G1X Mark III Touch Drag af

Aşağıdaki görsele baktığınız zaman Touch & Drag Odakalama sistemini daha iyi anlayabilirsiniz. İlk görselde arkadaki gitar netken, LCD üzerinden parmak hareketinizle önde bulunan gitara netliği alabiliyorsunuz.

M50 İnceleme

Canon EOS M50 ’nin video özelliklerine bakacak olursak, 4K 25fps, 1080p’de 60 fps, 720p’de 120 fps video çekimini bizlere sağlıyor.. Fotoğraf makinemizde harici mikrofon girişi bulurken, kulaklık girişi bulunmuyor.

Canon EOS M50

4K Video çekerken, odaklama sistemi olarka Contrast Detect AF modunu kullanabiliyoruz ve yaklaşık olarak 1.5x croplu olarak video çekimini gerçekleştirebiliyoruz. Aynı zaman da 5 Yönlü Digital Titreşim engelleyicinin de etki gücü biraz azalacağının da altını çizelim.

Canon EOS M50

HD modda 120fps Super Slow Motion video çekimi yapabiliyoruz, çekim yaparken Otomatik netlemeyi kilitliyor ve ses kaydı almadan bir video kaydı gerçekleştirebiliyoruz.

Canon EOS M50

Video menüsüne geldiğiniz zaman, Kayıt Modunda bizler iki seçenek bekliyor, bunlar sırasıyla;

 • Video Otomatik Pozlama
 • Video Manuel Pozlama

Videoları MP4 formatında kaydedebiliyor ki bu format özellikle akıllı telefon ve tabletler için en iyi görüntüyü sağlayan format olduğunu hatırlatmakta fayda var. Böylelikle makinenizle çektiğiniz bir videoyu sosyal medyada paylaşmak için akıllı cihazlarınıza attığınız zaman en iyi görüntüyü almış olacaksınız.

Çektiğimiz 4K Videolardan 4K Frame Grab özelliği sayesinde 8.0 megapiksellik fotoğrafları videonun içinden alıp ayrı bir dosya olarak kaydetme imkanımız da bulunuyor.

EOS M50 – 5 Yönlü Titreşim Engelleyici:

Video çekimi sırasında 5 yönlü Digital IS’i aktif hale geliyor. Bu özelliği lensinizde IS bulunsun ya da bulunmasın kullanılabiliyorsunuz. Eğer lensiniz IS ise, ozaman Canon’un Combination IS olarak adlandırdığı teknoloji sayesinde hem lensteki IS hemde gövdedeki IS kullanılıyor ve daha da sabit bir görüntü elde etmiş oluyoruz.

Bunun dışında EOS M50’de ilk defa gördüğümüz bir teknolojis olan Dual Sensing IS bulunuyor. Bu titreşim engelleme teknolojisi dijital bir system değil. Lenste bulunan gyro sensörleri sayesinde tespit edilen titreşimler sensöründe yardımı ile birlikte bizlere ekstra yarım stopluk bir artı sağlıyor. Dual Sensing IS teknolojisi ile uyumlu lensler ise;

 • 15-45mm
 • 18-150mm
 • 55-200mm

Focus Peaking:

Canon M100 Focus Peaking

Video çekim yaparken, Focus Peaking özelliği sayesinde netlik yaptığınız alanı çok daha rahat bir şekilde anlayabiliyor ve bu sayede isteyenmeyen netsizlik durumlarının da önün geçmiş oluyorsunuz. Canon EOS M50’de Focus Peaking üç farklı renkte Peaking gösterimi bizlere sağlıyor. Focus Peaking modunu aktif hale getirmek için fotoğraf makinesini Manuel Odaklama Moduna almanız gerektiğini unutmayın.

Timelapse Video:

Canon EOS M50

Bunlarla beraber Timelapse video özellik de bulunuyor. Hem de 4K ! Aynı 6D Mark II’de olduğu gibi EOS M50’de de Timelapse video çekimini 4K Olarak gerçekleştirebiliyoruz.

EOS M50 Menüler:

Bugün Canon’un 1300D modelinden tutunda 1DX Mark II’ye kadar menü sistemine baktığınız zaman aynı temel taşların üzerine kurulu olduğunu göreceksiniz. Tabii ki bu iki modelin menüleri arasında dağlar kadar fark var ama ikisinde kullandığınız zaman ne kadar kolay ve sezgisel bir kullanıma sahip olduğunu kendiniz de göreceksiniz. Canon EOS M50 bizlere her şeyin başında bu kolay ve sezgisel kullanımı sağlıyor.

M50 İnceleme

EOS M50’nin gövdesine baktığımız zaman EOS M5’e benzer ancak biraz daha yumuşak hatlı bir fotoğraf makinesi görüyoruz.

M50 İnceleme

Gövdede ilk olarak, üstünde konumlandırılmış yükselti dikkatimizi çekiyor, bu yükselti de hem bir dahili flaş hem de dahili bir elektronik vizör bulunmakta. Bu vizör 2.360.000 noktaya sahip olup aynı zamanda 120 fps gibi yüksek bir kendini yenileme zamanlamasına sahip. Böylelikle fotoğraflarınızı çekerken artık son halini görmüş olacağız.

M50 İnceleme

EOS M50’nin arkasına baktığımız zaman 3.0” büyüklüğünde ve 1.0400.000 noktaya sahip bir LCD ekran görüyoruz. EOS M5’te çok eleştirilen hareketli ekranın sistemi değiştirilmiş ve klasikleşmiş yandan açılan ve kamerayı kullanan kişinin kendisini çekebileceği bir şekilde hareketli LCD bizlere sunulmuş. Dokunmatik ekranı ister menüler arası geçiler, ister çektiğiniz fotoğraflar arasında gezinmeyi, istersenizde canlı izleme modunda dokunduğunuz yere netleme yapabilmek için kullanabiliyorsunuz.

M50 İnceleme

EOS M50’nin tüm tuşları sağ tarafa konumlandırılmış. Bu sayede tek elle çekim yapmak çok kolay bir hale getirilmiş.

M50 İnceleme

Makinenin üst tarafına baktığımı zaman 2 farklı tekerlek görüyoruz. EOS M5’ten çok daha sade bir tasarıma sahip. Sağ tarafta bulunan tekerlek mod tekerleğimiz. Buradan Diyafram öncelikli mod, otomatik mod gibi modlar arasında geçişi sağlıyoruz.

İkinci tekerleğimiz  ise deklanşör tuşunun etrafında bulunuyor. Bu tekerlek ile diyafram, enstantane gibi değerleri değiştirebiliyoruz. Yine üst tarafta video çekimini durdurup başlatma ve istediğimiz bir özelliği atayabileceğimiz tuşumuz bulunuyor.

M50 İnceleme

Ürünün yanındaki girişlere bakacak olursak, sağ tarafta usb girişi ve HDMI girişi  ve  Wi-Fi Bağlantı için harici bir tuş bulunurken, sol tarafta ise harici mikrofon girişi ve NFC bağlantı bölümü bulunmakta.  Tabii tüm bu giriş çıkışlardan en çok bizim mutlu eden kesinlikle mikrofon girişi desem yanılmayız değil mi? 🙂

M50 İnceleme

Canon EOS M50 ‘nin altında ise hafıza kart ve pil yuvası bulunuyor. Hafıza kartı olarak SD kartlar kullanılıyor ve pil olarakta LP-E17 pilinden güç almaktadır.

M50 İnceleme

Aynı zamanda Canon EOS M50 bize iki farklı renk seçeneği ile sunuldu. Bunlar, Siyah ve Beyaz renk seçenekleri. Keşke beyaz yerine gümüş yapsalardı değil mi? 🙂  yada aynı EOS M6’da olduğu gibi gümüş siyah karışık bir kombinasyon da harika olurdu.

EOS M50’de Wi-Fi & NFC ve Bluetooth bulunuyor. Ancak EOS M50’de daha önce hiç bir fotoğraf makinesinde olmayan bir özellik bulunuyor. Eskiden çektiğiniz fotoğrafı bağlantıyı kurduktan sonra akıllı cihaz üzerinden seçerek aktarabiliyorduk. Artık deklanşöre bastığınız anda çektiğiniz fotoğraf akıllı cihazlarınıza otomatik olarak aktarılıyor olacak.

EOS M50 aynı zamanda yeni uygulama olan Image Transfer Utility 2 ile de uyumlu olarak çalışıyor. Bu sayede çektiği fotoğrafları otomatik olarak bilgisayara da aktarmak mümkün hala geliyor. Bugüne kadar Image Transfer Utility’nin eski versiyonu otomatik data transferine izin vermiyordu ancak Image Transfer Utility 2 ile bunun üstesinden gelindi.

Çekim sonrasında eve geldiğiniz zaman, fotoğraf makinenizi açıp bıraktığınız sürece fotoğrafların otomatik olarak aktarılma işlemi başlayacaktır. Bunun için hem EOS M50 hem de bilgisayarınız evinizdeki network ağına bağlı olmalı ve fotoğraf makinenizde ITU2 ile bağlantıyı kurmanız gerekiyor.  Desteklenen dosyalar ise RAW(CR3) ve Jpeg formatları. Video konusunda 4K videolarda dahil olmak üzere tüm videoları otomatik olarak aktarabileceksiniz.

 

EOS M5

Bunların yanı sıra Wi-Fi ve NFC ile birlikte akıllı cihaz ve bilgisayarlar üzerinden fotoğraf makinemizi kontrol edebiliyor, çektiğimiz fotoğrafları akıllı cihazlarımıza aktarabiliyor ve Wi-Fi üzerinden kablosuz olarak baskı alma imkanımız oluyor.

Bluetooth bağlantısını bir kere kurduktan sonra telefon ya da makine uyku moduna girse bile sürekli birbirleriyle iletişim halinde oluyorlar. Aynı zamanda Bluetooth bağlantı Wi-Fi bağlantıya oranla çok daha az pil harcamakta olduğu için çok daha efektif diyebilirim. Bluetooth bağlantı ile birlikten fotoğraf çekimi ve çektiğiniz fotoğraflarınızı akıllı cihazlarınıza aktarabiliyorsunuz.

5D Mark IV’te olmak dahil üst segment fotoğraf makinelerinde bulunan HDR modu EOS M50’de de karşılaşıyoruz. Bu mod kendi için 5 farklı bölüme ayrılıyor ve hepsi farklı sonuç veriyor.

Canon EOS M50, Aynasız segmentte EOS Utility desteği olan ilk kamera oldu. Bu sayede fotoğraf makinenizi EOS Utilty’ye bağlayarak bilgisayar üzerinden çekim yapabiliyor hale geliyoruz.

Çektiğiniz fotoğrafları aynı zamanda anında Digital Photo Professional’da görmekte yine mümkün.

 

EOS M50 Kişileştirme:

EOS M5

EOS M50, aynı üst segment D-SLR fotoğraf makineleri gibi kişileştirme konusunda bizlere çok fazla seçenek sunuyor. Makine üstünde bulunan bir çok tuşun işlevini değiştirebiliyor, hızlı çekim ekranı üzerinde görmek istediğimiz yada istemediğimiz detayları kaldırabiliyoruz, vizördeki görünüm için iki farklı seçenek bulunuyor. Aşağıda bu bahsettiğim konular hakkında bir görsel görebilirsiniz. Aşağıda fotoğrafı bulunmayan bir çok diğer seçenek ise makinede sizleri bekliyor.

M50 İnceleme

Yeni CR3 RAW Formatı:

Gelişen teknolojiler ve yükselen megapiksel değerleriyle beraber artık RAW format çekim yapanlar olarak hafıza kartı yetiştirememeye başladık. Ancak Canon bu konuda da bir yenilik yaparak, yeni CR3 formatındaki RAW seçeneğini bizlere tanıttı. Bu formata Canon RAW ismi veriliyor. Bu format daha öncesinde M-RAW ve S-RAW olarak adlandırılan RAW formatların yerini alıyor.  Tam çözünürlükte  %40 oranında daha az dosya boyutlarına sahip fotoğraflar elde etmiş oluyoruz.

Canon EOS M50

Sessiz Çekim Modu:

Sessiz çekim modu sayesinde fotoğraf makinenizle çekim yaparken herhangi bir şekilde deklanşör sesinden rahatsız edebileceği ortamlarda fotoğraf çekebilmek adına bizlere sunulan bir özellik. Hali hazırda çoğu D-SLR gövdede bulunan bu özellik EOS M50 ile aynasız segmente de gelmiş oluyor. Uygun durumlara örnek olarak, uyuyan bebekler, konserler, müzeler vb diyebiliriz.

Sessiz modda çekim yaparken, flaş kullanımı, sürekli hızlı çekim ve uzun pozlama sırasında gürültü engelleyici çalışmıyor.

Canon M50 Kullanım:

Fotoğrafa yeni başlayacak dostlarımızın en büyük sıkıntısı fotoğraf makinelerindeki kullanım zorluğu diyebilirim. Canon bu konuda rakiplerinden çok ileride olduğu zaten tüm dünya fotoğrafçıları tarafından kabul edilmiş bir gerçek. Canon’un kullandığı kullanıcı ara yüzünden daha basit bir kullanıcı ara yüzü bulunmuyor. Canon bu ara yüzü aynı zamanda sezgisel olarak nitelendiriyor. Sezgisel Arayüz ise hangi menünün nerede olacağını bilmeseniz bile tahmin edebilmeniz anlamına geliyor. Daha önceki Canon fotoğraf makinelerinde bulunan menü açıklamalarının yazdığı Rehber kısmına ek olarak, artık fotoğrafa yeni başlayacak dostlar için çok daha kolay kullanım sağlamak adına yepyeni bir ara yüz geliştirdi. Bu ara yüzde, diyafram ve enstantane çekim öncelikli modlarda değer değişimlerinin bizlere nasıl fotoğraflar vereceğini önceden makinenin içine eklenmiş özel presetlerden görmemizi sağlamış.

Aşağıdaki galeride bu menülerden örnekleri görebilirsiniz. Tabii bu menüler hoşunuza gitmez ve geleneksel Canon menülerine dönmek isterseniz bu mümkün hale getirilmiş.

M50 İnceleme

Canon EOS M50

Aksesuar ve lensler konusuna gelince, işin rengi değişiyor. Flaşlar seçenekleri olarak Canon’un 270 EX’ten 600EX’e kadar bütün modellerini kullanabiliyorsunuz.

Lenslerde ise hali hazırda yedi adet EF-M lens bulunuyor:

 • EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
 • EF-M 22mm f/2 STM
 • EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM
 • EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM
 • EF-M18-55mm f/3.5-5.6 IS STM
 • EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM
 • EF-M 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM

Aşağıdaki videoda ise bu lenslerin detaylı şekilde açıklamasını bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=T7Pdwd3Esdk&t

M50 İnceleme

M50 İnceleme

Canon EOS M50 Kutu İçeriği:

 • Canon EOS M50 Gövde
 • EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM
 • LC-E17 şarj aleti
 • LP-E17 şarj
 • Boyun askısı
 • 2 Sene Canon Eurasia Garanti Belgesi
 • Ücretsiz 4 Saatlik Sınıf Eğitimi Canon Görsel Akademi Kartı

M50 İnceleme

Canon EOS M50

Hatırlarsanız, yazımın başında sizlere EOS M50’yi EOS M5’in ve M6’nin altında konumlanıyor ancak bence hak etmiyor demiştim. Peki ya sizce hak ediyor mu? 🙂

Ortalama fiyat olarak şuan piyasada bulunan 750D ile aynı fiyat aralığında olduğunu da düşünürsek, gerçekten fiyat performans için en uygun aynasızlardan biri olmuş diyebilirim. Özellik olarak EOS M5’in çok üstünde bir performans sunan, Canon giriş segmentinde hem aynasız hem de d-slr segmentte ilk defa 4K video çeken bir gövde ile karşı karşıyayız. Bunun dışında fotografik özellikleri de gerçekten çok başarılı. Uygun fiyatlı bir aynasız fotoğraf makinesi arayanlar için gerçekten piyasayı sallayacağa benziyor diyebiliriz .

 

EOS M50 hakkında bütün soru, öneri ve inceleme hakkındaki görüşleriniz aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Mert Gündoğdu – Şubat 2018