Canon Power Zoom Adapter PZ-E1 İncelemesi

Canon 2016 yılında özellikle video çeken kullanıcılar için gerçekten güzel ürünler çıkardı. Bunlardan biri de Canon Power Zoom Adapter PZ-E1 oldu. Bu ürün Canon 80D ve Canon 18-135mm Nano USM Lensle beraber tanıtıldı.

Power Zoom Adapter PZ-E1
Power Zoom Adapter PZ-E1

Canon Power Zoom Adapter PZ-E1’in esas amacı, video çekimi sırasında el ile zum yapma sırasında oluşan titreşimleri minimize etmesi.

Bu adaptör hakkında en çok merak edilen konu şuan için hangi lensle uyumlu olduğu.. Bu adaptör şuan için sadece Canon 18-135mm f/3.5-5.6 IS Nano USM ile çalışıyor. Zum işlemini ister gövde de bulunan tuşu ileri iterek istersekte Wi-Fi üzerinden de yapabiliyoruz. Tabii bunun için gövdemizin Canon 80D olması gerekiyor. Lensin altında bulunan bir bölüme monte ediliyor.

Ürünün üstünde 2 farklı hız modu bulunuyor. Bunlar hızı ve yavaş modlar. Hızlı modda 2.4 ila 14 saniye arasında zoom yaparken, yavaş modda ise 9.5 – 14 saniye arasında en geçiş açıdan en dar açıya yolculuğunu tamamlayabiliyor.

pze1

Canon Power Zoom Adapter PZ-E1, 4 adet ince kalem pille çalışmakta olup, çok kompakt ve hafif bir tasarıma sahip. Ürünün üstünde bulunan kilit açma kapatma tuşu da yine kolay kullanım hedeflenerek tasarlanmış. Ürün hakkındaki kısa inceleme videosunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=KJAa0kfBrRc

Video çekerken artık titreşimsiz zum yapabiliyoruz. Fakat peki ya netleme sesi? Artık yeni Nano USM teknolojisiyle beraber netleme gerek hız, gerek tutarlılık gerekse de sessizlik konusunda STM netleme moturunun da üstüne çıkan bir teknoloji olarak geliyor.

usm

Peki  ya sonuçlar nasıl oluyor, bunun için sizlere Canon 80D ile bir video çektim. Video oda odamda tamamen sessiz bir ortamda telefonum üzerinden iki farklı hız modunda da zum yapıyorum. En Hızlı modda biraz motor sesi duyuyoruz fakat arttırabilir 10 kademeli hızda en yüksek hızda bunun normal olduğunu belirtmek gerekiyor.  Bunun dışında netlikte oda karanlık olmasına rağmen en hızlı modda bile sıkıntısız bir şekilde takipte kalıyor.

Ürünün Türkiye satış fiyatı henüz belli olmamakla beraber, satışa Temmuz 2016 sonu başlanacağı bilgisini verebilirim.

https://www.youtube.com/watch?v=Hr99A9T0AfQ&feature=youtu.be

Power_Zoom_Adapter_PZ-E1-Profile-RIGHT Power_Zoom_Adapter_PZ-E1-FSL Power_Zoom_Adapter_PZ-E1-EF-S_18-135mm_f3.5-5.6_IS_USM-Profile-RIGHT

Haziran 2016

Mert Gündoğdu