Dijital Reklamcılıkta Google Ads (AdWords) İle Tanışın ve Online Satışlarınızı Arttırın

Her geçen gün online’da ki web sitesi sayısı hızla artmakta ve online satış alanında rekabet çoğalmakta, peki siz onlineda ki yerinizi nasıl koruyorsunuz?

Online satışlarınızı arttırmanın en etkili reklam ayağı şüphesiz ki Google Ads (AdWords)’dür. Google Ads ile oluşturabileceğiniz kampanyalar sırasıyla Arama Ağı Reklamları, Görüntülü Reklamlar, Video (Youtube) Reklamları, Alışveriş Reklamları ve Mobil Reklamlardır. Bu reklam kampanya türlerine kısaca bakacak olursak:

Google Ads (AdWords) Arama Ağı Reklamları

Google Ads’de (AdWords) Arama Ağı reklamları ile belirttiğiniz anahtar kelimelerde üst sıralarda sponsor olarak çıkmanızı sağlayan reklam kampanyası türüdür. Bu reklam ile odaklandığınız ve amacınızı belirten anahtar kelimelerde ilk sıralarda görünürsünüz. Kullanıcı anahtar kelimeyi yazıp web sitenize tıkladığı anda Google size borç olarak anahtar kelime ücretini hesabınıza yansıtır.

Örneğin; web siteniz üzerinden siyah 3d kalem sattığını düşünelim. Kullanıcılar google.com’da ne aradıkları zaman web sitenize gelmesini istersiniz? Sırasıyla “3d kalem, siyah 3d kalem, 3d yeni kalem” gibi.. Bu anahtar kelimelerde organikte üst sıralara çıkmanız biraz zaman alacaktır. Dolayısıyla bu anahtar kelimelerde Google Ads (AdWords) Arama Ağı reklamları ile üst sıralara çıkabilirsiniz. Reklam kampanyanızı oluşturduktan sonra anahtar kelimeler alanına dilediğiniz anahtar kelimeleri yazıp üst sıralarda çıkabilirsiniz. TBM yani tıklama başına maliyet anahtar kelimenin yapısına, hacmine ve kalite puanına göre değişmektedir.

Google Ads (AdWords) Görüntülü Reklam Ağı Reklamları

Görüntülü Reklamlar ile daha ucuz maliyet ile web sitenizin trafiğini arttırabilir ve yeni müşterilere ulaşabilirsiniz. Görüntülü reklamlar özellikle re-marketing tarafında çok etkili olmakla beraber satışların arttırılması konusunda işletmelere çok yararlı bir kampanya türüdür.

Görüntülü reklamlar dediğimiz gibi daha düşük TBM’ye sahiptir. Analytics ile hesabınızı bağlayıp doğru hedeflemeler ile çok ciddi başarılar elde edebilirsiniz.

Google Ads (AdWords) Video (Youtube) Reklamları

Ürününüzü ya da firmanızı tanıtan çok güzel bir videonuzun olduğunu düşünelim. Bu videonuzun müşteriler tarafından izlenmesini ve onlara ulaşmayı hedefliyorsanız Youtube doğru platformdur. Bu reklam kampanyası ile doğru hedefleme yaparak videonuzun izlenmesini ve kullanıcıların sizi tanımasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de Youtube pazarında şuanda inanılmaz fırsatlar bulunmaktadır ve genelde ücretlendirmesi Arama Ağına oranla daha da düşüktür. Çünkü kullanıcı ilk 15 saniyede “reklamı atla” butonuna tıkladığı zaman ücretlendirilmeyeceksiniz ve ödeme yapmak zorunda kalmayacaksınız. Kullanıcı videonuzu tam anlamıyla izlerse ödeme yaparsınız. Dolayısıyla Youtube reklamları diğer reklam kampanya türüne göre daha ilgi çekicidir. Ancak doğru hedefleme yapılması gerekmektedir, yoksa reklamınız ve kampanyanız boşa gider.

Diğer reklam kampanya türlerine hızlıca bakacak olursak:  

Google Shopping yani Alışveriş reklamcılığını kullanmak için Google Merchant Center hesabınızın olması gerekmektedir. Daha sonra .xml olarak hazırladığınız ürün linklerini Merchant Center hesabınıza yükleyerek yayınlatabilirsiniz. Kullanıcılar ürününüze dair spesifik arama yaptıklarında direk ürününüzü en üstte ürün listelenen alanda (alışveriş alanında) görüntüleyeceklerdir. Ürün üzerine tıklanıldığında da ürün web sayfasına yönlendirilecektirler.

Mobil reklam kampanya türü ise, mobil app’i olup mobil uygulamasının indirilme sayısını arttırmak isteyen girişimciler ya da işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Bu reklam kampanyası ile mobil uygulamanızın çok sayıda insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu reklam kampanya türünde bir takım teknik konulara da hakim olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla mobil reklam kampanya uzmanı ile çalışmanızı şiddetle tavsiye etmekteyim.

Google Ads (AdWords) ve Sosyal Medya Reklamcılığı Danışmanlığı

Bunun için Dijital Pazarlama Uzmanı ile çalışmanızı öneririm. Dijital Pazarlama Danışmanı ile yapacağınız çalışmalar reklam performansınızın daha etkili ve verimli olmasını sağlayacaktır. Elbette reklamı kendinizde yayınlayabilir ve paylaşabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken nokta profesyonel danışmanlık sizi her zaman bir adım öne taşıyacak ve daha ucuz maliyet ile daha yüksek başarı elde etmenizi sağlayacaktır.

Bu konuda size önerebileceğim isim Faruk Toprak‘dır. Daha öncede Faruk ile AdWords Danışmanlık alanında çalıştım ve gayet memnun kaldım diyebilirim. Kendisine www.faruktoprak.com web sitesinden ulaşabilirsiniz.