Ev Yapımı Fotoğraf Aksesuarları

Ev Yapımı Fotoğraf Aksesuarları

Bu yazımda sizlere, aslında sürekli kullandığımız objeleri kullanarak nasıl daha yaratıcı fotoğraf çekebileceğiniz hakkında ufak tüyolar vereceğim.  Herkesin  ev yapımı fotoğraf aksesuarları hakkında bir bilgisi olduğunu düşünüyorum, lütfen sizde sizin fikrinizi yorum kısmından ekleyin.

Aslında burada bahsedeceğim bütün ürünlerin, hali hazırda piyasada fotoğraf makineleri için yapılmış profesyonel ürünlerin bir ucuz versiyonları olacaktır. Tabi ucuz etin yahnisi yavan oluyor, bunu da unutmamak lazım. Fakat hali hazırda kendi el beceresine güvenen ve yeni fotoğraf çekme yöntemleri geliştirmeyi seven dostlarımız bu yazıdan çok memnun kalacaklardır.

 

1) UV Filtrenin etrafına vazelin sürün.

İlk etapta kulağa değişik gelse de, bu sayede kendinden “photoshoplu” fotoğraflarınız olacaktır.

uv lens vazelin Ev Yapımı Fotoğraf AksesuarlarıFotoğraf: Jason Fitzpatrick

2) Kendi Bokehinizi oluşturun.

Bu çekim tekniğinde ise, 50mm 1.8 bir lensiniz var ise, lensininiz önüne geçecek boyutta özel bir kapak hazırlayın. Arka planda oluşmasını istediğiniz şekli bu kapağın tam ortasına işleyin ve sonrasında çekim yaparken bu kapağı lesin önüne geçirin ve güzel bokehlerinizin tadını çıkarın 🙂

ozel bokeh ozel bokeh

3) Kahve tutucusuyla Parasoley yapın.

Çok güneşli havalarda parasoleyinizi evde unuttuysanız hiç panik yapmayın, en yakın Starbucks & Kahve Dünyası vs gibi kahve dükkanlarına gidin ve bir adet kahve tutucusu alın ve lensinizin ön tarafına geçicek boyutta modifiye edin.

Ev Yapımı Fotoğraf Aksesuarları

 

4) Pringles Kabıyla stüdyo tarzı flaş elde edin.

Genellikle stüdyolarda kullanılan bu tarz ekipmanlar bir dünya para oluyor, fakat aşağıda göreceğiniz fotoğrafta pringles kutusuyla bu işi çözebiliyoruz. Eğer Pringles’a çok takıldıysanız, üstünü kaplayabilirsiniz.

pringles snoot flash

5) Bakliyatla makineyi sabitlemek!

Tripodla ihtiyacınız var ne yazık ki yanınızda yok, bu tarz bir durumda, ufak bir torba ve kuru bakliyat edinebileceğiniz bir yer var ise, kendinize çok sağlam bir tirpod yapabilirsiniz.

bakliyat tripodBAKLİYAT TRIPOD

6) Ring Flaş Yapımı 

Bu ürünün profesyonel olanı gerçekten çok pahalı bir ürün. Ben zamanında 100 lu CD kablarıyla yapmayı denemiştim. Baya da sağlam bir rig flash olmuştu fakat sonrasında 1-2 çekim sonrasında kendisinden haber alamadım.

ring flash

7) Bütün Camlar Lightbox ! 

Bundan sonra evinizdeki bütün camları lightbox olarak görmenizi sağlayacak olan bu öneriyi aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz.

cam lightbox

 

8)Bu plastik torba ne işe yarar?!

Durun, o torbayı çöpe atmayın, yok olma süresi en az 1000 yıldır. Bu yüzden bu torbayı saklayın ve aşağıdaki gibi kullanın. Böylelikle fotoğraflarınıza daha çok like alabilirsiniz 🙂

plastik torba

9) Kartvizitle Flaş Yumuşatın! 

Amerikalılar gibi ilk görüşte birbirinize kartvizitinizi vermek yerine, bi tanesini fotoğraf makinenize harcayabilirsiniz. Böylelikle flaşı direk ürüne değil, flaşı yansıtarak kullanabilir ve daha yumuşak bir ışık elde edebilirsiniz.

Kartvizit

10) Süt Kabından flaş difizörü

Aslında Türkiye’de ağırlık olarka Tetrapak kutularda olan süt kablarından bazıları ve yine bazı ayran kablarınını doğru ölçüde keserek flaşınıza difizör yapabilirsiniz.

süt kabından flaş difozuru

 

Sizde kendi fikirlerinizi aşağıdaki yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

 Mert Gundogdu  / Şubat 2015