JBL Go Bluetooth Hoparlör İncelemesi

JBL Go Bluetooth Hoparlör İncelemesi ile karşınızdayım. Artık herkes kablolardan kurtulmak istiyor. Öncelikle prizlerden kurtulduk şimdi ise sıra AUX kablolarına geldi. Geçtiğimiz sene boyunca tüm Teknoloji Mağazalarında hatrı sayılır bir şekilde ürün gamı ve stand boyutlarının arttığı Bluetooth Hoparlörler gerçekten çok revaçta. Bugünkü konuğumuz ise JBL’in avuç içine sığan atom karıncası JBL Go.

 
En son incelemeleri ve haberleri kaçırmamak için kanalıma abone olmayı unutmayın.

 

Öncelikle inceleme videomuzla başlayalım:

JBL Go

Tasarım:

JBL Go’nun minimalist bir tasarımı var. 68.3 x 82.7 x 30.8 mm gibi ufak boyutları sayesinde avucunuzun içine sığan bir tasarımı mevcut. Durum böyle olduğu için mont ceplerine ya da kargo şort, pantolon gibi kıyafetlerin ceplerine rahatlıkla sığıyor. Aynı zamanda 130 gramlık ağırlığı ile gerçekten çok hafif bir gövdeye sahip diyebilirim. Aşağıdaki görselde iPhone 7 Plus ile olan boyut karşılaştırmasını görebilirsiniz.

JBL Go
JBL Go – iPhone 7 Plus

 iPhone 7 Plus her ne kadar diğer iPhone modellerine göre çok daha iyi bir hoparlöre sahip olsa da, hiç bir zaman harici bir hoparlör kalitesine ulaşamayacağı aşikar. Hatta JBL Go bazı cep telefonlarının yanında hediye olarakta veriliyor ki bence gerçekten çok güzel düşünülmüş bir promosyon diyebilirim. Eğer benim gibi müzik dinlemeden yaşamayanlardansanız JBL Go sürekli çantanızda bulunabilir ve varlığını unutabilirsiniz.

Şimdi ise abisi JBL Charge 2 ile yan yana görelim:

JBL Go JBL Charge

JBL Go plastik bir yapıya sahip ve etrafı Kauçuk gibi bir malzemeyle kaplanmış. Bu sayede çok daha rahat tutabiliyoruz ve elimizden kaymıyor.

JBL Go’nun sağ tarafında iki adet giriş bulunuyor. Bunların bir tanesi AUX Kablo girişi diğeri ise Mini USB ile şarj etme girişi. Kutu içerisinden bir adet mini USB şarj kablosu çıkıyor ancak USB’yi Prize çeviren adaptör kutu içerisinden çıkmıyor.

JBL Go yedi farklı renk seçeneği ile geliyor.

Ürünün sol tarafına baktığımız zaman ise el askısı takabileceğimiz bir alan görüyoruz ancak kutunun içerisinden bu askı çıkmıyor. JBL Bu askıyı bizlere opsiyonel olarak satmayı uygun görmüş.

JBL Go

Kullanım:

JBL Go’nun kullanımı gerçekten çok basit. JBL Go’nun üstünde beş adet tuş var. Sırasıyla bakacak olursak:

  • Açma Kapama
  • Bluetooth Eşleştirme Tuşu
  • Ses Kısma
  • Seç Açma
  • Telefon Yanıtlama – Sonlandırma Tuşu

JBL Go’yu açtıktan sonra, ilk iş olarak eşleştirme yapmamız gerekiyor. JBL Go ‘yu açtığınız zaman ürünün önündeki mavi led ışık yanmaya başlıyor. Bunun için Bluetooth Logosu olan tuşa basıyoruz ve telefonumuz ya da bilgisayarımızın Bluetooth Kısmına gidiyoruz ve JBL Go yazısının üstüne tıklayıp eşleştirmeyi gerçekleştiriyoruz.

Bunların dışında sesi açma kapamak için iki adet tuşumuz ve en sonda bulunan telefon tuşumuzla, dahili mikrofonu sayesinde görüşmelerimizi de yapabiliyoruz. Telefon tuşu aynı zamanda çalan müziği durdurmak ve sonra tekrar başlatmak içinde kullanılabiliyor.

 

Pil:

Bluetooth Hoparlörlerin en can alıcı noktalarından biri de kesinlikle pilleri olduğunu söyleyebilirim. JBL Go 600mAh pilleriyle bizlere sunuldu. Pil performansı JBL tarafından 5 saat olarak belirlenmiş ancak son ses olarak dinleyecek olursanız pili 1 saat 20 dakika içerisinde bitiyor. Ancak orta seviye seslerde kullanırsanız gerçekten hatrı sayılır bir zaman ürün sizleri müziksiz bırakmıyor. Sizlere şöyle bir örnek verebilirim: geçenlerde kiraladığım bir otomobilde ne yazık ki bluetooth yoktu, yanımda da JBL Go vardı ve konsolun ortasına yerleştirdim. Ortalama bir ses seviyesinde 7 saatlik bir performans gösterdi ki benim gönlümü fethetti ve parasını o 7 saatlik yol boyunca çıkardı diyebilirim 🙂

Ürünün Kutusundan turuncu renkte bir micro USB kablo ile çıkıyor. Bu kablo ile standart bir iPhone prizine takıp şarj edebilirsiniz. Bunun dışında eğer kablonuzu kaybederseniz Samsung, Asus gibi micro USB kablo kullanan telefonların kablolarıyla da şarj edebilirsiniz ancak siz yinede şarj etmeden 5V 0,5A’lık bir kablo olması gerektiğini unutmayın.

JBL Go’nun pili bir saatte dolduğunu söylemekte de fayda var.

Ses Kalitesi:

Öncelikle ses yüksekliğinden bahsetmek istiyorum, ürünü eğer ofis veya ev gibi kapalı ortamlarda kullanmak için satın alacaksanız size fazlasıyla yetecektir. Ofiste en düşük ses seviyesinde bile dinlerken kaliteli sesi sizlere sağlayacaktır. Ev ortamında ise rahat taşınabilir olması sayesinde yemek yaparken mutfağa, duş alırken banyoya götürdüğünüz zaman %50 ses seviyesinde gayet yeterli sesi size veriyor. Sesi tam açıkken 10 metrekarelik bir oda da rahatsız edebiliyor. Ancak açık alan ve gürültülü ortamlardaki performansı düşük kalıyor ama bu biraz da sizin nasıl bir bir ses seviyesiyle tatmin olmak istediğinizle ve dinlediğiniz müzik tarzıyla alakalı diyebilirim. Bu hoparlörün özellikle orta basları güçsüz olduğu için Deep House ve EDM gibi müzik tarzlarını dinlerken  tatmin etmeyecektir çünkü bu şarkıların en önemli yapı taşları baslardan oluşmaktadır. Sonuç olarak ürünün fiyatı ve boyutu ortada olduğu için burada beklentinizi çok yukarı çıkarmamanızı öneririm ama dediğim gibi kapalı alanlarda orta seste güzel bir ses verdiğini söyleyebilirim. Ses son seviyeye ulaştığı seviyelerde ise ufak ses bozulmaları arada olabiliyor.

JBL Go 180 kHz ila 20 kHz arasında bir frekans aralığına sahip. 20 kHz kabul edilebilir bir yüksek limit sayılabilir ancak 180 kHz bas frekansları için uygun değil.  Özellikle vokalli pop şarkıları  çok güzel bir şekilde dinleyebileceğiniz bir ürün diyebilirim.

Hali hazırda kullandığım Macbook Pro’nun üstünde bulunan hoparlörlerden çok daha iyi ses verdiğini söyleyebilirim. Eğer laptopunuza bağlamak için ufak ve uygun fiyatlı bir Bluetooth Hoparlör arıyorsanız JBL Go sizin için de doğru tercih olacaktır.

Telefon görüşmeleri için ise, karşı tarafın sesini çok iyi verdiğini ancak içinde bulunan mikrofonun fazla uzaktan konuşmak için elverişli olmadığını belirtmek isterim.

Sonuç:

Tam bir fiyat performans ürünü diyebilirim. Boyundan çok fazla iş yapıyor. 5 saatlik şarj ortalamasıyla, Bluetooth bağlantı ve AUX kabloyla müzik aktarımını sağlaması ve telefonla konuşmayı da bizlere sunmasıyla benden geçer not alıyor diyebilirim. İsmi gibi: JBL Go. Ürünü satın alın ve istediğiniz yere müzik keyfini götürün.


Bu ürün hakkında merak ettiğiniz detayları aşağıdaki yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Mert Gündoğdu – Mart 2017