JBL T500 BT Kulaklık İnceleme 🎧 – Mert Gündoğdu

Bu incelemenin video versiyonunu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz;
https://www.youtube.com/watch?v=wtyggMdYbTY

JBL T550 BT Kutu İçeriği:

  • JBL 550BT Kulaklık
  • Şarj Kablosu
  • Kullanım Kılavuzu

Kutu içerisinden herhangi bir taşıma kılıfı çıkmıyor, bu yüzden ürününüzü güzelce saklamak için mutlaka bir kılıfta taşımanızı öneririm.

🚨🛒Güncel fiyat için➡️https://app.hps.im/d7ct/mt19ek8k

Gövde Yapısı:

JBL 550BT tamamen sert ve mat plastikten yapılmış. Ürünü elinize aldığınız zaman mat hissiyatının biraz daha iyi olmasını beklerdim. Açıkcası hafif kauçuk bir malzeme ile kaplanmış olsaydı çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

Kulaklığın JBL tarafından altı çizilen özelliği ise kesinlikle taşınabilir ve katlanabilir oluşu diyebiliriz. Bu tarz kulak üstü kulaklıkların en büyük problem genellikle katlanamadıkları için taşırken fazla yer kaplıyor oluşu. Ancak kulaklık siz istemesiniz de katlanabiliyor yani, katlanabilir bölgeleri çok oynak diyebiliriz. Kulağınızdan çıkarır çıkarmaz hareket etmeye meyilli. Bu yüzden çantanızın içine koymadan önce mutlaka bir kılıfa koymanızı öneririm. JBL T450BT hafifliği ile de ön plana çıkıyor, kulaklığımız tam 115 gram ağırlığında. Özellikle kulaklığın üst kısmında herhangi bir kaplama olmadığı için burası gerçekten çok ince ve sizi terletmeye bir yapıya sahip.

 

JBL 450BT modeli bizlere 3 farklı renk seçeneği ile geliyor.

Bunlar:

  • Siyah
  • Mavi
  • Beyaz
  • Pembe

Bu kulaklığı sadece Bluetooth bağlantı yolu ile kullanabildiğinizi hatırlatmak isterim, eğer kablolu şekilde başka bir cihaza bağlamak isterseniz bu ne yazık ki mümkün değil.

Ergonomi:

Açıkcası büyük kulaklarım olduğu için kulağımı içine kapsamayan kulaklıklarla rahat edemiyorum genelde ancak JBL TT50BT ile böyle bir sıkıntı yaşamadım. Yukarıdaki bant kısmı da çok sıkı olmadığı için kulağıma da bir baskı da bulunmadı. Ayrıca bu kulaklıkta hoşuma giden bir nokta ise yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi boynunuza indirdiğiniz zaman çok rahat bir şekilde taşınabiliyor oluşu.

Kullanım:

Kurulum için, sağ kulakçığın altında bulunan açma kapama tuşuna 1-2 saniye bastığınız zaman JBL 550BT açılıyor. Kulaklığımız açıkken açma kapama tuşunun altında bir ışık görüyoruz. Bu ışık sayesinde ürünün açık olup olmadığını anlayabiliyoruz. Bu tuşların hemen yanında ise ses yükseltme ve kısma tuşlarımız bulunuyor. Ses yükseltme ve kısma tuşlarının ortasında ise çok fonksiyonlu bir tuş bulunuyor. Bu tuş sayesinde çalan müziği durdurup başlatabiliyoruz ya da gelen telefon aramasını cevaplandırıp, sonlandırabiliyoruz. Bu üç tuşu kulaklık kulağınızdayken birbirinden ayırt etmek biraz zor, özellikle orta tuşu anlamak gerçekten uzmanlık istiyor. Tuşların kalitesi ve hissiyatına bakacak olursak biraz daha iyi olmasını beklerdim diyebilirim.

Şarj – Pil Ömrü:

JBL T550BT modelinin şarj ömrü 16 saat olarak veriliyor. Şarj olurken kulaklık üzerindeki led ışık yanıyor ve pil tamamen dolduğunda bu led ışık sönüyor ve böylelikle şarjın tamamlandığını anlayabiliyoruz. Pil tamamen boşken 2 saatte tam dolabiliyor ve dediğim gibi 16 saatlik bir müzik dinleme imkanını bizlere sağlıyor. Kulaklığımızın şarj durumunu kolay bir şekilde öğrenmenin ne yazık ki bir yolu bulunmuyor. Ancak akıllı telefonununuzda bağlantıyı kurduğunuz zaman sağ üstte bir kulaklık işaretinin yanında kalan pil ömrü de gözüküyor. Aynı zamanda yine JBL T500 BT modeliyle hızlı şarj imkanı da sunuluyor. Böylelikle 5 dakikalık bir şarj ile 1 saatlik müzik dinlemek mümkün kılınmış.

Bağlanabilirlik:

JBL T550BT Bluetooth 4.1 ile geliyor. Kulaklığı açar açmaz en son bağlı olduğu cihaza otomatik olarak bağlanabiliyor. Bu üründe NFC ya da kablolu kullanma imkanı bizlere sunulmamış o yüzden tek bağlantı yolu olarak Bluetooth tercih edilmiş. Bağlantı kurulma aşaması da gayet kolay ve hızlı diyebilirim. Bunlara ek olarak JBL T550 BT modelinde yeni gelen bir özellik ise aynı anda 2 farklı cihaza bağlanabiliyor oluşu diyebiliriz.

Ses Kalitesi:

Bu ürünün dış kalitesini fazla beğenmesemde ses kalitesini cidden beğendim diyebilirim. Kulaklıklarında bulunan 32mm’lık dinamik sürücülerin sayesinde gayet tatminkar bir bas seviyesini bizlere sağlıyor. Daha yeni yeni kulak içi kulaklıklardan kulak üstü kulaklıkları test etmeye başladığım için en büyük sıkıntım ses seviyesinin bana kulak üstü kulaklıklarda yetmiyor oluşuydu ancak JBL T550BT modeli ile en yüksek ses seviyesine geldiğim zaman elim artık telefonun ses açma tuşuna gitmiyor diyebilirim ki benim gitmiyorsa sizin de zaten gitmeyecektir çünkü yüksek sesli müzik dinlemeyi seven bir yapım var. Müzik dinlerken güzel bir ses kalitesi alıyoruz ancak üst segment kulaklıklardaki gibi çok net bir ses almıyoruz diyebilirim. Ancak bu herhangi bir problem yaratmıyor çünkü bu ses kalite farkını daha üstün bir kulaklığınız olmadığı sürece anlamıyorsunuz.

🚨🛒Güncel fiyat için➡️https://app.hps.im/d7ct/mt19ek8k

Mikrofon ve Çağrı Kalitesi:

Bu kulaklığın kesinlikle geliştirilmesi gereken nokta bu diyebilirim. Mikrofonların konumlandırılmasından mı yoksa yetersizliğinden mi bilinmez, konuşulurken genellikle karşı taraf sesinizi çok az  alıyor ancak karşı tarafını konuşma sesini rahatlıkla duyabiliyorsunuz.

 

Bu ürün hakkında aklınıza takılan tüm sorular ve yorumları aşağıdaki yorumlar bölümünden bana yazabilirsiniz.

 

Eğer incelemeyi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda beğenmeyi ve hatta paylaşmayı unutmayın! 🙂

Mert Gündoğdu – Kasım 2018