LaCie Porsche Design Hard Disk İncelemesi

LaCie Hard Disk markasını son zamanlarda fotoğrafçılar arasında konuşulmaya başlandı. Çünkü Zoom İthalat Türkiye’nin dört bir yanında bu konuda gerçekten çok yoğun bir tanıtım programı içerisinde. Geçtiğimiz bir etkinlikte Jirayr Abi ile muhabbet ederken, gözüm LaCie Porsche Design versiyonuna takıldı. Gerçekten bir hard disk ne kadar şık olabilir diye düşünürseniz, işte o kadar diyebilirim. Gerçekten çok kaliteli bir tasarıma sahip. Şimdi gelin detaylarına bakalım.

Kutu İçeriği:

  • LaCie Porsche Design Mobile Drive
  • USB 3.0 Kablo
  • Kolay Kullanım Kılavuzu

Tasarım:

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu ürün gerçekten çok özel bir tasarıma sahip. LaCie firması Porsche Design ile ilk olarak 2003 yılında hard disk üretmeye başlamışlar. Porsche Design denildiği zaman, gözlükten tutun, saate her türlü aksesuarı bulmak mevcut. Bu ürünlerin en önemli özelliği ise belirli bir tasarım kalitesine sahip olmaları. İki üst segment firmanın birleşmesiyle ortaya gerçekten harika bir ürün çıkmış. LaCie bunu şöyle açıklıyor; Porsche Design’ın tasarımı, LaCie’nin tecrübesi.

Ürünü elinizle tuttuğunuz zaman verdiği hissiyat gerçekten çok farklı. Tıraşlanmış metal dokusu ile üstünden elinizi hareket ettirdiğiniz zaman harika bir ses çıkıyor. Köşeli kenarları sayesinde çok karakteristik bir tasarıma sahip.

LaCie Porsche Design çok ince gözüküyor ancak etrafında 3mm’lık güçlü aliminyum bir kaplama bulunuyor ama tabii ki yine de dikkatli kullanmakta fayda var, çünkü bu ürünün esas amacı tasarım olduğu için daha korunaklı şekilde taşımanızı öneririm. Ürünün boyutlarına baktığımız zaman 77 x 130 x 18 mm ağırlığı ise yaklaşık 260 gram. Eğer biraz sakarsanız ve hard disk konusunda biraz daha kafanızın rahat olmasını istiyorsanız, sizlere kesinlikle LaCie Rugged USB 3.o Thunderbolt modelini öneririm. LaCie Rugged USB 3.o Thunderbolt incelemesi için tıklayınız.

Yukarıdaki fotoğrafta iPhone 7 Plus ile inceliğini, aşağıdaki fotoğrafta ise boyutlarındaki farkı görebilirsiniz.

Aşağıdaki görselde ise, herhangi bir teknoloji mağazasından satın alabileceğiniz hard disk ile yan yana görebilirsiniz. LaCie Porsche Design tasarımlıyla  burada kendisini gerçekten ön plana çıkarıyor.

LaCie firması aslında genellikle hard disklerinin sağlamlığıyla bilinen bir firma. Özellikle başka bir modeli var ki, üstüne 1 Ton baskıda da bulunsanız, 1 metreden aşağıda atsanız hard disk bozulmuyor. Eğer onu da test imkanı bulabilirsem onu da mutlaka yazacağım.

Hız:

LaCie Mobile Drive üstünde bulunan USB 3.0 ara yüzü ile birlikte, 700mb’lık bir dosyayı 7 saniyenin altında aktarabiliyor ki, bu gerçekten harika bir hız diyebiliriz. USB 2.0 ile kıyaslandığı zaman ise bu  yaklaşık olarak 25-30 saniyeye tekabül ediyor. USB 3.0 olması, özellikle fotoğrafçılar için çok önemli bir detay. Artık günümüzde makinelerimizin megapikselleri yükseldiği için bir çekime gidip geldiğimiz zaman GB’larca yer kaplayan fotoğraflarla geliyoruz. Hele RAW çekip, RAW formatta yedekliyorsanız bu boyutlar çok daha fazla artıyor. Bu tarz durumlarda USB 3.0 ile hiç beklemeden rahatlıkla aktarımlarınızı yapabiliyorsunuz.

Ürün Yelpazesi:

LaCie ve Porsche Design ailesinin toplamda yedi farklı modeli bulunuyor. Ürünler 500 gb’tan başlıyor ve 8 TB’ye kadar yükselebiliyor.

Benim kullandığım modelin ise üç farklı modeli bulunuyor;

  • LaCie Porsche Design Mobile Drive 500GB
  • LaCie Porsche Design Mobile Drive 1TB
  • LaCie Porsche Design Mobile Drive 2TB

Otomatik Eco Mod:

Bu mod sayesinde, hard diski kullanmadığınız zamanlarda laptopunuzun pilini daha az kullanmak için otomatik olarak kendisini eco moda alıyor ve böylelikle enerji kullanımında %40 oranında tasarruf etmiş oluyor.

Kurulum:

LaCie Porsche Design’ı bilgisayarına bağladığınız zaman kullanıcı dostu bir arayüzle kuruluma başlıyor. Burada hoşuma giden nokta ise tüm arayüzün Türkçe dil seçeneğine sahip olmasıydı. Kurulumu yaparken aşağıdaki gibi açıklama kısmı geliyor ve ister Mac uyumlu istersenizde Mac / Windows uyumlu olarak harici diskinizi bölebiliyorsunuz.

Sonuç:

Açıkcası LaCie Porsche Design tasarımıyla beni kendisine aşık etti diyebilirim. Ürünü masaya koyduğunuzda bile bakması keyif veriyor. Performans açısında zaten hız amaçlı üretildiği için herhangi bir şüpheniz olmasın. Şuanda piyasada bulunan yüzlerce harici hard disklerden sırf tasarımı yüzünden bile satın alınabilecek bir ürün diyebilirim.  LaCie Porsche Design ve diğer tüm LaCie marka harici diskleri en uygun fiyatla Zoom İthalat’dan satın alabilirsiniz. Benim selamımı iletirseniz de ufak bir indirim olacaktır 😉

Mayıs 2017 – Mert Gündoğdu