MacBook Air M2 İncelemesi (Render, Photoshop, Isınma Testleri)

MacBook Air M2’nin Özellikleri Neler? MacBook Air M2 Alınır Mı? MacBook Air M2 Kimler İçin Uygun?


Ürün ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki videoya göz atmayı unutmayın.

MacBook Air M2‘yi satın almak için buraya tıklayın.


MacBook Air M2 Tasarım

Önceki nesil Macbook Air M1 kalından inceye geçen formda jilet gibi bir tasarıma sahipken, M2 tamamen aynı kalınlıkta tasarlanmış. M2 Macbook Air, önceki modelin en kalın noktasından daha ince bir yapıda. Her iki tasarım da aynı genişliğe sahip, ancak ‌M2‌ modeli biraz daha uzun. Konik bir tasarıma sahip olmamasına rağmen, yeni MacBook Air önceki nesile göre %25 daha az hacime sahip ve elde daha hafif bir hissiyatı var. Macbook Air M2, gece yarısı, yıldız ışığı, uzay grisi ve gümüş olmak üzere dört farklı renk seçeneği ile bizlere sunulmuş. Ayrıca ışığın geldiği açıya göre Mat siyah ve mavi renk karışık şekilde görülebiliyor.

MacBook Air M2 Teknik Özellikler

Macbook Air M2, 1.24 kilogram ağırlığa sahip. Ekran çerçevesi daha da incelmiş ve çentik tasarım dilinin bir parçası haline gelmiş. 13.6 inç boyutunda, 2560×1664 çözünürlüğü bizlere sağlayan Liquid Retina IPS ekran ile bizlere sunulmuş. 500 nit parlaklık seviyesine kadar ulaşabilen ekran, tasarımı ile de daha şık ve modern duruyor. Dışarıda ve kampüste kullanım için uygun bir ekran olduğunu söylemek mümkün.

Klavye bölümüne geldiğimizde ise Macbook Pro‘da olduğu gibi Touch ID mevcut. Görüntülü görüşmeler ve toplantılar için cihazda 1080p çözünürlüğe sahip bir webcam bulunuyor, fakat bu webcam’de Face ID ve Center Stage desteği bulunmuyor.

Macbook Air M2’nin giriş çıkışlarına baktığımızda ise, Magsafe şarj girişi, 2 adet Thunderbolt destekli Type-C girişi ve yüksek empedanslı kulaklık çıkışı cihazda mevcut. Hoparlör kısmına gelecek olursak, cihazda 4 adet hoparlör mevcut ve yüksek bass olmadığını söylemek mümkün ancak çok yüksek ve temiz bir ses performansı var.

MacBook Air M2 Performans Testleri

İncelemede kullandığım cihaz, baz model olan 8 Çekirdekli GPU, 8 Çekirdekli CPU ve 256 GB SSD kapasitesine sahip olan versiyon. LPDDR5 bellekler kullanılan cihaz, LP Low power yani saniye’de 100 GB veri aktarım hızı sağlıyor. 2. Nesil TSMC N5P ile üretilen cihazın transistör sayısı ise 16 milyar’dan 20 milyara çıkmış durumda.

Baz M1 ile Kıyaslama

  • Photoshop Açılış Hızı: M1 burada çok az bir fark ile önde.
  • Photoshop Fotoğraf Düzenleme: 62 adet raw fotoğrafı Camera Raw’da açarken M2 az bir fark ile önde.
  • Premiere Açılışı Hızı: Çok az bir fark ile M2 önde ama çok çok az.
  • Genel Değerlendirme: M1 ve M2’yi kıyasladığımızda, Premiere’de M2 nispeten daha hızlı açılırken, Photoshop’ta M1 bir tık daha hızlı yanıt veriyor.

Render Testi

Yeni bir medya motoru var böylelikle video işleme daha hızlı. Premiere’in sitesinde Apple Silikon için 16 GB ram öneriliyor.

Photoshop Testi

  • M1 – 2 dakika 50 saniye.
  • M2 – 2 dakika 19 saniye.

Bu testleri yaparken cihazda bulunan Pasif soğutmalı fansız tasarım ile sıcaklık değerleri ise 27-28 derece seviyesinden, 35-40 derece seviyesine kadar çıktı.

MacBook Air M2 Pil Performansı

Macbook Air M2, 52.6 watt saatlik lityum polimer pil kapasitesine sahip ve 18 saatlik pil ömrü sunuyor. Ayrıca 30 watt adaptör ile şarj edilebiliyor.

MacBook Air M2 Kutu İçeriği

Cihazın kendisi, 30 Watt veya 65 Watt Adaptör (opsiyonel) ve Type-C Magsafe kutu içeriği olarak bizleri karşılıyor.

MacBook Air M2 Kimler İçin Uygun?

Macbook Air M2, Pdf düzenleme, tez yazma vb. gibi temel işler için uygun bir cihaz. Aktif olarak Photoshop, Audition, Office programları ve iMovie gibi uygulamaları kullanacaklar için de yeterli bir cihaz.