Özel Röportaj: “Huawei akıllı saat dünyasında zirveyi hedefliyor”

Özel Röportaj: “Huawei akıllı saat dünyasında zirveyi hedefliyor”

Geçtiğimiz hafta Huawei’in özel davetiyle Huawei Tüketici Elektroniği Grubu Akıllı Giyilebilir Cihazlar ve Sağlık Ürün Grubu Dünya Başkanı Rico Zhang ile kısa bir röportaj/sohbet gerçekleştirme fırsatım oldu. Sınırlı zamanım olduğu için çok fazla soru soramadım ancak Huawei’in kuvvetli olduğu akıllı saatler kısmında aklıma takılan soruları kendisine ilettim.

Mert Gündoğdu: Huawei Watch Ultimate modeli ile hem Tag Heuer Connected gibi üst düzey saatlere rakip hem de spor özellikleri ile Garmin gibi saatlere rakip olan bir model yarattınız. Huawei Watch Ultimate için ana hedef pazarı aslında hangisidir?

Rico Zhang: Öncelikle Huawei, bahsettiğiniz markayı rakibimiz olarak görmüyor. Her zaman en yenilikçi ürünleri yaratmaya kendimizi adadık ve Huawei Watch Ultimate çok yeni bir çığır açan üründür. Ultimate’ın ilhamı, nihai keşif ruhundan gelir ve keşif ruhuna ve nihai deneyimin peşinde koşan insanlara benzeri görülmemiş bir saat sağlamak istiyoruz. Watch Ultimate da bunu başarmış durumda. Watch Ultimate’ın Türkiye’deki satış hacminin Apple Watch Ultra’yı geçtiğini duydum. Türk tüketicilere de Huawei’ye verdikleri destek için teşekkür ediyoruz. Profesyonel bir dış mekan akıllı saati olarak Huawei Watch Ultimate, birkaç sektör uzmanının rekor kırmasına tanıklık ediyor. İster Everest Dağı üzerinde 8000 metre süzülürken Rekor Kıran Yamaç Paraşütü’ne eşlik edin, ister mağara dalışı için Asya rekorunu kıran dalgıç, ister Asya rekorunu kıran serbest dalgıç olsun.

M.G.:Akıllı saat sürecinizde tasarım ve işlevsellik arasındaki dengeyi nasıl oluşturuyorsunuz?

Rico Zhang: Huawei büyük bir teknoloji ve Ar-Ge şirketidir, öncelikle en iyi akıllı saat işlevsellik özelliklerine odaklanıyoruz. Bu sayede insanlara en iyi deneyimi sağlıyoruz. Tasarım olarak baktığımızda, insanların akıllı saatlerinin günlük hayattaki her senaryoya uygun olmasını istediğini, takım elbise giyebilmek, Smart casual veya spor giyebilmek istediklerini biliyoruz. Tasarım ve değiştirilebilir kayış seçenekleri ile akıllı saatlerimizin günlük hayata uyum sağlamasını istiyoruz. Tasarım ve işlevselliği bu şekilde dengelemeye çalışıyoruz. Her şeyden önce, işlev ve tasarım birbiriyle tamamen çelişen iki konu değildir. Huawei, dünyanın en iyi Ar-Ge ve üretim ekiplerine sahiptir. Tasarım endüstrisinde dünya lideri olan Paris Güzel Sanatlar Akademisi ile de bir işbirliği yaptık. Her yeni nesil ürün, tasarımı sürekli olarak yeni bir düzeye taşıyor ve işlevlerini üst seviyeye çıkarıyor. İşlevsellik ve tasarım arasında bir çatışma olduğunda, tasarım arayışından vazgeçmeyi düşünmek yerine önce yeni çözümler ararız. Mevcut başarılarımız, tasarım ve işlev arasında tüketici memnuniyetini sağladığımızı tam olarak gösteriyor ve bunu daha iyi yapmaya devam edeceğiz.

M.G.: Üst seviye akıllı saatlerden, giriş seviyesi band modellerine kadar kuvvetli bir ürün aileniz ve hatta Watch Buds gibi yaratıcı ürünleriniz de var. Bundan sonra ne olacak? Huawei’den ne beklememiz gerekiyor?

Rico Zhang: İnovasyon gücümüzü gösteren Watch Buds’ın yeni ve daha gelişmiş özelliklere sahip devam modeli için çalışmalara başladık. Tüketicilerin en çok sevdiği Watch GT serisinde ise Watch GT4 modelleri ile tamamen yenilenmiş bir tasarım dili ve çok daha etkileyici özellikler yer alacak. Buna ek olarak, Huawei Health servislerinde de kesintisiz olarak iyileştirmeler ve yenilikler üretmek için ciddi bir efor ile çalışmalarımız devam ediyor.

M.G.: Gördüğüm kadarıyla, uyku, SpO2, adım takibi gibi tüm özellikler Huawei akıllı saatlerinde gayet tutarlı bir şekilde iyi performans gösteriyor. Peki bir sonraki önemli özellik ne olacak?

Rico Zhang: Watch 4 Serisi Çin’de kan şekeri ve sağlık kontrolü işleviyle lanse edildi ve bunların dışında akciğer ve solunum durumu kontrolü hedefliyoruz. Türkiye’de kan şekerine bağlı hastalık yaygın olduğu için kan şekeri fonksiyonunu Türkiye’de de başlatmayı planlıyoruz. Teknik ve regülasyon süreçlerini bitirdiğimizde ileride aktif hale getireceğiz.

M.G.:Huawei akıllı saatleri, piyasadaki diğer cihazlarla veya platformlarla entegrasyonu ne seviyede? Farklılıklar görebilecek miyiz?

Rico Zhang: Akıllı saat modellerimiz tüm işletim sistemleri ve akıllı telefon modelleriyle uyumludur. Buda aslında, her akıllı telefon kullanıcısının bir Huawei akıllı saatine sahip olabileceği ve yeteneklerimizden yararlanmanın keyfini çıkarabileceği anlamına geliyor. Huawei Wear her zaman bağımsız bir kategori olmuştur. Sadece Huawei kullanıcıları için değil, tüm tüketiciler için tatmin edici bir deneyim sunmak istiyoruz. Cihazlarımız Harmony, Android ve iOS ile uyumludur. Aslında, Türkiye’deki kullanıcılarımızın %90’ı Huawei olmayan cep telefonu kullanıcılarıdır. Bireysel işlevler, sisteme bağlı olarak değişebilir, ancak tüketicinin temel işlevler üzerindeki deneyimini etkilemez.

M.G.: Bu değerli röportaj için çok teşekkür ederim.