Polarize Filtre Nasıl Kullanılır?

Bu yazımda sizlere Polarize Filtre Nasıl Kullanılır bundan bahsedeceğim.

Öncelikle Polarize filtre’nin genellikle renkleri ve özellikle mavi renkleri daha doygun gösterdiği için öncelikli olarak manzara fotoğrafçılarının olmazsa olmaz filtresidir. Bu filtrenin farkını en iyi gökyüzü fotoğrafları çekerken anlayabilirsiniz mavi rengindeki doygunluk artışını gördükten sonra sanki photoshop’ta mavi rengine saturation vermiş gibi bir fotoğrafa sahip olacaksınız.

Polarize Filtre Nasıl Kullanılır?
Polarize Filtre Kullanılmamış Fotoğraf; Aracın kapısında, sağ taraftaki oto yıkamayı detaylı olarak görebiliyoruz.

Polarize filtre renk doygunluğunu arttırmasının yanında ayrıca objelerin üstündeki yansımaları da yok etmeyi başarıyor. Bu özelliği sayesinde özellikle ürün fotoğraf çekimlerinde yansıma yapabilecek objelerin ( mücevher, saat vs ) çekimlerinde olmazsa olmaz bir aksesuardır.

Fakat benim polarize filtreyi kullandığım alan tahmin edebileceğiniz üzere otomobil fotoğrafçılığı üzerine. Bildiğiniz gibi ufacık ürünler çekerken bile yansıtıcılar filtreler kullanılırken, bir otomobil çekerken yansımalarla nasıl başa çıkacağız. Bir saat ve bir otomobilin kapladığı alanı göz önünde bulundurmanızı rica edeceğim 🙂

Polarize Filtre Nasıl Kullanılır?
Polarize Filtre Kullanılmamış Fotoğraf; Aracın kapılarında, çekim yapılan mekandaki kolon net bir şekilde seçilebiliyor.

Bu konuda ise öncelikle çekim yapacağımız alana mutlaka dikkat edeceğiz. Fotoğraf makinemizi konumlandırmamıza dikkat edeceğiz. Bu iki unsuru eledikten sonra hala yansımaları mevcut ise, yardımımıza polarize filtre koşuyor. Filtremizin önündeki alanı çevirerek otomobilimizin yansıma yapan alanlarını yok edinceye kadar çeviriyoruz ama bu tarz çekimlerde genellikle 2-3 kare çekmemiz gerekiyor çünkü aracın kaputundaki yansımayı götürürken tavandaki yansıma geri geliyor, fakat tavandaki yansımayı yok ederken kaputtaki yansıma geri geliyor. Böylelikle 2 kareyi photoshop yardımıyla birleştirip ortaya kusursuz ve yansımasız bir kare elde etmiş oluyoruz.

Polarize Filtre Kullanılmamış FotoğrafPolarize Filtre Kullanılmamış Fotoğraf

Bunların dışında polarize filtre kullanırken lensin önüne koyu bir cam koyduğumuzu düşünürsek, sensörümüze girecek olan ışığı da azaltıyoruz böylelikle gündüz vakti çekimlerde perde hızınız düşürse mutlaka ISO’nuzu arttırın ya da diaframınızın değerini düşürün.

Ben B&W’nin Slim 77mm’lik bir polarize filtresini kullanıyorum gayet başarılı bir filtre. Eğer bütçeniz el veriyorsa bu filtreyi almanızı öneririm. B&W dışında Hayyam’da genellikle satılan Kenko filtreleri de kullanmışlığım var, açıkcası hiç birimizin bina giydirecek boyutta baskılar aldığımızı zannetmiyorum, bu yüzden bu filtrelerde gayet kullanılabilir sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.


Bu yazımla sizlere faydalı bilgiler verebildiysem aşağıdaki yorumları kısmına yorum bırakabilir veya bu gönderiyi beğenebilirsiniz. 🙂

Mert Gündoğdu

Mayıs 2014