Sennheiser MOMENTUM 2 Kulaklık İncelemesi

Sennheiser MOMENTUM 2 Kulaklık İncelemesi

Yıllardan beri kullandığım Sennheiser kulaklığım CX 300 II Precision’dan ne kadar memnun olduğumu zaten beni tanıyanlar biliyordur. Sennheiser macerama ilk olarak CX200 ile başlamıştım sonrasında ise CX 300 II serisine terfi etmiştim. Bu kulaklığı kaybetmeme rağmen gidip aynısını satın almıştım. Kulağa harika oturması ve ses kalitesi beni kendisine hayran bırakan en belirgin noktalarıydı. Sıra şimdi Sennheiser Momentum 2’de..

Sennheiser MOMENTUM 2

Sonralarda ise Kulak Üstü kulaklıklar yavaş yavaş moda oldu çok çeşitli tasarımlar yaptılar. Hatta bir ara Beats’ın kulak üstü kulaklıkları o kadar modaydı ki, herkesin boynunda bir tane görmeye başladık. Tabii Türkiye’deki esnaf durur mu? Bu olayı fark edip, tüm Türkiye’ye sahte kulaklıkları getirdiler. Derken derken Sennheiser bu konuya hem estetiği hem de kalitesiyle bir dokunuş yaptı. Bugün sizler için Sennheiser Momentum 2 Kulak Çevreleyen kulaklığını inceleyeceğim.

Tabii burada çok önemli bir nokta var; Sennheiser’in Türkiye’deki temsilcisi Bircom için Sennheiser’in yeri çok ayrı. 4. Levent’te bulunan Sennheiser Deneyim Merkezi gerçekten inanılmaz. Sennheiser’a ilk olarak yazdığım zaman çok hızlı bir şekilde geri dönüş sağlayan Serkay Bey, beni hemen Sennheiser Deneyim Merkezi’ne davet etti. Bu güzel davet sonrasında harika bir deneyim merkeziyle karşı karşıya kaldım. Kendisiyle yaklaşık 2 saatlik bir sohbet gerçekleştirdik. Sağolsun sıkılmadan, baştan sonra bütün seriyi bana tek tek deneyimletti ve Sennheiser hakkındaki bilinmeyen ufak detaylardan bahsetti. Tabii bu sırada Deneyim Merkezi’nde bulunan Ses Mühendisi Çağrı Bey’le de sohbete başladık. Gerçekten harika bir ekip ve harika ortam vardı diyebilirim. Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Sennheiser Momentum 2’nin Kulak üstü olan dört farklı modeli bulunuyor. Bunlar;

  • Sennheiser Momentum 2.0 Kulak Üstü Modeli
  • Sennheiser Momentum 2.0 Kulak Üstü Bluetooth Modeli
  • Sennheiser Momentum 2.0 Kulak Çevreleyen Modeli
  • Sennheiser Momentum 2.0 Kulak Çevreleyen Bluetooth Modeli

Bu yazımda ben sizler için Sennheiser Momentum 2.0 Kulak Çevreleyen Modelini inceliyor olacağım. Lafı fazla uzatmadan sizleri incelemeyle baş başa bırakmak istiyorum.

Tasarım:

Tasarımla ilgili olarak ilk yorumu burada babama bırakmak istedim. Bu yüzden eve gelir gelmez kulaklığı babama verdim. Kutusunu açıp bir ve ürünü şöyle bir inceledikten sonra; “Bu kulaklıkların AMG’si olmuş.” dedi ve ben de kendisine kesinlikle katılıyorum.

Sennheiser MOMENTUM 2

Sennheiser MOMENTUM 2, paslanmaz çelik gövde üzerine, kaliteli bir deri ile gerçekten premium hissini sizlere yaşatıyor. Kafanıza taktığınız kısımıda bulunan turuncu dikişler, siyah deri üzerinde gerçekten inanılmaz kaliteli duruyor. Yukarıdan aşağı doğru indiğimizde ise, sağ ve sol taraflarda metal plakalar üzerine yazılmış Sennheiser ve Momentum yazılarını görüyoruz. Ürünün aynı zamanda fildişi rengi de bulunuyor bu renk kombini de gerçekten başarılı duruyor ancak benim tercihim kesinlikle siyah olurdu.

Sennheiser MOMENTUM 2

Sennheiser’ın özel serilerinde, görme engelli kullanıcıların sağ ve sol kulaklığı şaşırmamaları adına sol tarafta, deri ve çelik kısmının birleştiği alanda üç adet nokta bulunuyor.

Sennheiser MOMENTUM 2

MOMENTUM Serisi hem yolculuk hem de günlük hayat için gayet uyumlu. Katlanan yapısı sayesinde çok daha az kaplıyor ve böylelikle çantanıza rahatlıkla koyabiliyorsunuz.

Kulaklığa dıştan baktığımız zaman retro tasarım izlenim bırakma sebebi aslında, kulaklıkların bağlı olduğu paslanmaz çelik alanlar diyebiliriz.

Sennheiser MOMENTUM 2

Kulaklık kısmına baktığım zaman ise, burada kullanılan deri çok yumuşak ve kaliteli. Yan tarafları ve kulağa direk temas eden yerde kullanılan derinin dokusu da birbirinden farklı, Sennheiser burada iki farklı deri kombinasyonu kullanmış. Kulaklık kısmına yan taraftan baktığınız zaman gayet mantıklı bir kalınlığı bulunuyor. Fazla kalın olmamasına rağmen ses kalitesi ve yalıtım oranı çok başarılı. Uzun süreli kullanımlarda ağrı, baskı ve terleme gibi sıkıntılar yaşamadığımı belirtmek isterim.

Kumanda kısmına geldiğimiz zaman ise, üç tuşlu bir kumanda karşımıza çıkıyor. Bunlar sırasıyla;

  • Ses Yükseltme Tuşu
  • Oynatma – Durdurma Tuşu
  • Ses Azalatma Tuşu

Sennheiser bir kulaklık alırken mutlaka kullandığınız telefon markasına uygun olan versiyonunu seçmeyi unutmayın. Bendeki versiyon şuan için Android versiyonu olduğu için ve bendede iPhone 7 Plus olduğu için sadece Oynatma Durdurma tuşununu çalıştığını belirtmek isterim. Kumanda da üç adet tuş var ama daha fazla işlemler yapabiliyor. Oynatma tuşuna 2 kere basarsanız bir sonraki şarkıya geçiyor. Bunun dışında gelen aramaları yine bu tuşla kabul edip, konuşma bittikten sonra kapatabiliyorsunuz.

Ürünle beraber gelen 3.5mm girişli kablonun uzunluğu da tam olarak 1.40m. Sennheiser burada bizlere cömert davranmış ancak özellikle yaz aylarında telefonumuzla dolaşırken bu kabloyu nereye sarabiliriz bunu düşünmeden edemedim. Yukarıdaki görsel gördüğünüz gibi bir adet 2.5mm 1 adet 3.5mm’lik giriş bulunuyor. Bunlardan 2.5mm’lik olanı kulaklığa takılıp kitlenirken, 3.5mm’lik olan ise telefon, tablet ya da bilgisayarınıza takacağınız kulaklık girişi olarak belirlenmiş.

Kutu İçeriği:

Kulaklıkla beraber gelen ürün demişken, kutu içeriğinden de bahsedelim.

Sennheiser MOMENTUM 2

Öncelikle, ürünün kutusu gerçekten kaliteli. Ürünü açtığımız zaman karşımıza direk büyük bir taşıma çantası çıkıyor. Bu çanta çok korunaklı ve yine ince detaylarla kalbimizi feth ediyor. Bu çanta da yetmiyor, içinde daha rahat taşınabilmesi adına bir de bez çanta çıkıyor. Bu çanta ürünü yer kaplamadan taşırken çizilmemesini sağlıyor. Demin bahsettiğim 1.40m’lik kablo ve kullanım kılavuzu bizleri karşılıyor.

Ses Kalitesi:

Sennheiser MOMENTUM 2

Sennheiser’a göre Momentum 2 Serisi bizlere en dengeli sesi veren kulak çevreleyen kulaklığı. Bu açıklamaya bire bir katılıyorum. Bu kulaklığı aldığınız zaman, bangır bangır bass sesi yerine, bassların, tizlerin ve midlerin en dengeli şekilde duyacağınız bir kulaklık satın almış alıyorsunuz. Türkiye’de ne yazık ki ne kadar bass o kadar iyi kulaklık gibi bir kanı var ancak bu kesinlikle doğru değil. Bu kulaklıkla en yüksek seste bile müzik dinlerken basslarda en ufak bir bozulma olmuyor. Bu yüzden eğer beklentiniz bass ağırlıklı bir kulaklık ise Momentum Kulak Çevreleyen model sizin kulaklığınız değil. Eğer bass istiyorsanız  Momentum’un Kulaküstü modelini sizlere önerebilirim.

Dengeli ses ne demek? Bunu şöyle açıklayabilirim, bangır bangır müzik dinlediğinizde belli bir zaman sonrasında artık kulaklarımız yoruluyor ve müzik dinlemek istemiyoruz çünkü kulaklık bass sesleri bizlere çok yoğun şekilde veriyor. Ancak basslar normal bir seviyede kaldığı zaman çok uzun süre kulaklarımızı yormadan müzik dinlemiş oluyoruz diyerek bu konuyu özetlemek istiyorum.

Sennheiser Momentum 2’nin kumandasının üstünde bulunan mikrofonda gayet başarılı. Telefonla konuşmaları çok rahat bir şekilde bu kulaklık üzerinden yapabiliyorsunuz.

Sonuç:

Sennheiser MOMENTUM 2 modeli, gerek tasarım gerekse kaliteli sesi ile gerçekten kendisini rakiplerinin bir adım önüne taşıyor. Yazımda da bahsettiğim gibi bu kulaklığın tasarımındaki premium detayları çok çok güzel ve kullanırken sizi mutlu ediyor diyebilirim.  Ses konusuna gelecek olursak, bass tiz ve midleri bizlere dengeli bir şekilde veriyor. Yani bass ağırlıklı bir kulaklık olmadığının altını çizmek istiyorum. Ürünle beraber gelen taşıma çanta ve kılıfı gerçekten çok kaliteli. Ben bu ürünü satın alacak olsam kesinlikle Bluetooth versiyonlusunu alırdım. Çünkü kutu içerisinden çıkan 1.4metrelik kablo bilgisayar başında sorun değil ancak telefona bağlı dışarıda yürüyüş yaparken biraz uzun geliyor diyebilirim.

Sennheiser MOMENTUM 2 Kulak Çevreleyen Kulaklığı hakkında aklınıza gelecek tüm soru ve yorumları bana aşağıdaki yorumlar kısmından bırakabilirsiniz.

İncelemeyi beğendiyseniz aşağıdaki beğen butonuna basmayı unutmayın. En büyük desteğiniz bu olacaktır 🙂

Mert Gündoğdu – Nisan 2017