Sony MDR-ZX310 Kulaklık İncelemesi

Herkese merhabalar, bu yazımda Sony’nin MRD-ZX300W modelinin yenilenmiş versiyonu olan Sony MDR-ZX310 Kulaklık incelemesi ile karşınızdayım.  Sony’nin fiyat performans kulaklığı olan MDR-ZX310’un Kutu Açılış ve İlk izlenim videosu için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

https://www.youtube.com/watch?v=-qkfV0mLIPU&t

 

Sony MDR-ZX310W Kutu İçeriği:

 

Ürünün kutu içeriği aslında zaten kendisi, kutuda sadece kulaklık ve garanti kartı bulunuyor. Bunun dışında ekstra bir şey bulunmuyor. Kutusu da gayet basit bir kutu diyebiliriz.,

Sony MDR-ZX310

Gövde Yapısı:

Sony MDR-ZX310 ‘u ilk olarak elime aldığım zaman bende bıraktığı hissiyatı beğendim. Kullanılan plastik kalitesi bu fiyat etiketine sahip bir ürün için gayet güzel. Aynı şekilde bu kalite ürünün kablosunda da devam ediyor. Kablomuz kauçuk bir malzeme ile kaplanmış bu sayede sürekli kabloya dokunmak istiyorsunuz diyebilirim. Bunun yanı sıra bu ürünün kablosunun da önceki modele göre daha kalınlaştığını ve dayanıklılığının arttığının da altını çizmek istiyorum. Ürünle beraber gelen bu kablonun boyu ise 1.2 metre.

Bu kulaklığın üst bandı fazla sert değil. Bu yüzden uzun kullanımlarda kulağa baskı yapacağını düşünmüyorum. Bu bakımdan da bu ürünü beğendiğimi söyleyebilirim. Kafanıza taktığınız zaman ise nerdeyse kafanızda yokmuş gibi hissediyorsunuz, Sony MDR-ZX310 yaklaşık 125 gram ağırlığında.

Sony MDR-ZX310

Sony MDR-ZX310 için Sony MDR-ZX300’ün yeni versiyonu demiştik. Buradaki en büyük değişiklik kesinlikle kulaklık padlerinde olmuş diyebiliriz. Kulaklık padleri suni deri ile kaplanmış. Gayet güzel bir hissiyatı var ve aynı şekilde yumuşaklık oranını da beğendim. Bunların dışında bu kulaklık padlerini çok rahat bir şekilde çıkarıp yıkayabiliyoruz.

Sony MDR-ZX310

Kulak üstü kulaklıkların en büyük sorunları büyük oldukları için taşınabilirlik seviyelerinin düşük olması. Ancak Sony MDR-ZX310 modeli ile yukarıda görmüş olduğunuz gibi katlanabiliyor ve tanışabilirlik açısından kendisini rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor diyebiliriz. Bununla beraber kulaklık padlerinin arkasındaki alanın tasarımı kulaklığın görünüm kalitesini arttırmış.  Sony logosunun yapıştırma baskı gibi olmasını beğenmedim, 3 boyutlu bir Sony logosu çok daha güzel durabilirdi.

Bunlara ek olarak, Sony MDR-ZX310’da bir mikrofon bulunmadığının da altını çizelim. Yani bu kulaklıkla telefonla görüşme yapmanız mümkün değil.

Sony MDR-ZX310 ‘un 5 Farklı rengi bulunuyor. Bunlar:

 

Sony MDR-ZX310

Ses kalitesi:

Sony MDR-ZX310 fiyat performans kulaklığı ve 50-100TL arasında değişen bir fiyat etiketine sahip. Bu uygun fiyatına rağmen boyutundan daha büyük işler yapıyor diyebiliriz. 30mm’lik sürücüleri sayesinde ciddi kuvvetli bir bas elde ediyoruz. Tabii ki çok net ve temiz bir ses alamıyoruz ancak ev kullanımı için ses yüksekliği bence yeterli. Sony, MDR-ZX310 için maksimum desibel seviyesini 98 olarak belirlemiş ve aynı zamanda Sony’nin kendi sitesinde ses yatılımlı kulaklık olarak geçiyor ancak bu ürünün yatılım özelliğini beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Ürünün ses yalıtımı ZX100 modeline göre daha iyi ancak tamamen bir yatılım sağlamıyor.  Yüksek seste müzik dinlerken etrafınızda aynı müzikleri dinlemek durumunda kalıyor. Bu ürünün frenkans aralığı ise 10 ila 24.000 arasında.

Özellikle inceleme videomda ses seviyesini düşük bulmuştum ancak sonrasında bilgisayarda dinlediğim zaman ses seviyesi gayet yeterli ve bas seviyesininde gayet yüksek olduğunu ama ancak genel olarak net bir ses vermediğini söyleyebilirim. Son ses dinlerken bas sizi rahatsız edebilir.

 

Sonuç:

Sony MDR-ZX310, yedek kullanım için mükemmel sayılabilecek bir başlangıç seviye kulaklığı. Seste veya rahatlıkta son nokta değil, ama fiyatına göre oldukça iyi. Çok hafif ve rakiplerine göre dış yapısı gayet kaliteli.Bu fiyata sahip olan bir kulaklık için gerçekten çok iyi bir sesi var diyebilirim. Bu fiyata alınabilecek en iyi kulaklıklardan biri diyebiliriz.

 

 

Bu ürün hakkında aklınıza takılan tüm sorular ve yorumları aşağıdaki yorumlar bölümünden bana yazabilirsiniz.

Eğer incelemeyi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda beğenmeyi ve hatta paylaşmayı unutmayın! 🙂

Mert Gündoğdu – Ağustos 2017