Almanya – Romantik Yol Turu

Herkese Merhaba, Geçtiğimiz bayram tatilinde yurtdışına çıkalım diye düşündükten sonra nereye gitsek sorusuyla karşı karşıya kaldık. Sonrasında arkadaşlarla konuşurken, Almanya – Romantik Yol rotasınında ilerleme kararı aldık. Bu rota aslında çok meşhur, bilindik tur şirketlerinin de Romantik Yol isimli turları var. Fakat biz kendimiz dolaşmak istedik. Malum turla olduğunuz zaman genelde frekansınızın tutmadığı bir sürü insanla aynı otobüste tur rehberinin zamanlamasıyla ve ekstra tur satma çabasıyla uğraşma durumlarıyla hepimiz karşı karşıya kaldık.

Öncelikle belirtmek istiyorum bu rehberde diğer blog yazılarında olduğu gibi köylerin tarihinden vs bahsetmeyeceğim. Fotoğrafçı olduğum için çok fazla fotoğraflı ve nereleri nasıl fotoğraflayabileceğinizden bahsedeceğim.

062A8919

Almanya – Romantik Yol Turumuzu nasıl ayarladık? 

Bu yüzden ilk olarak rotamızı belirledik ve buna göre bir zaman aralığı çıkardık. Genelde turların yaptığının aksine biz tersten hareket ettik. Uçağımız Frankfurt’a hareket edecekti ve kapanış ise Munich’ten olacak şekilde uçak biletlerimizi aldık. Bilet arayışında www.expedia.com ‘u kullandık.

İkinci iş ise otomobilimizi ayarlamaktı. Burada yapılacak en mantıklı hareket bu oldu diyebilirim. Romantik Yol rotası için otobüste kullanabilirsiniz fakat bunun saatleriyle uğraşmak, oteli bulmak bavul sıkıntısıydı vs yaşamamak için otomobil kiralamanızı öneririm. Otomobil konusunda en büyük sıkıntıyı otopark ararken yaşadık diyebilirim. Çoğu tabela Almanca olduğu için neresi yasak, neresi doğru neresi paralı anlamak ilk etapta zor oldu. Fakat şehir içinde genellikle 09.00 – 19.00 arası otopark paralı ve otomatlardan fişinizi alıp otomobilinizin camına koyuyorsunuz. Yani Türkiye’deki gibi her sokakta bir İspark görevlisi yok 🙂

062A8787

Bunun için ise www.rentalcars.com ‘u kullandık ve Sixt firmasını tercih ettik ve otomobilimizi kiraladık.  Havaalanına gittiğimizde, Türk Ehliyetiniz ve adınıza ait bir kredi kartınız olduğu sürece herhangi problem yaşamadan otomobilinizi rahatlıkla kiralayabiliyorsunuz. Buradaki yanlışımız şu oldu; Yurtdışında otomobil kiralarken Tam Sigorta yaptırmayı unutmayın. Biz Tam Sigortayı rentalcars.com web sitesi üzerinden satın aldık. Fakat otomobili alırken Sixt görevlisine sigorta durumunu sormamla bir dumur yaşadım.  Rental Cars web sitesi üzerinden satın alınan sigorta Rental Cars firmasının sattığı ve Sixt Firmasının sigortası olmadığını belirtti. Eğer otomobile bir şey olursa, siz ücreti Sixt’e ödüyorsunuz ve sonrasında  Rental Cars’la iletişime geçip ödediğiniz ücreti kendilerinden almanız gerekiyordu. Çünkü yolda başınıza gelen şey büyükte olabilir ve görevli direk, otomobilin ücretini bize ödersiniz, onlarda size geri öderler diye durumu abartıp anlatınca, düşünmeden satın aldık. Açıkcası böyle bir durumda kesinlikle riske girmenin bir manası yoktu. 6 Günlük otomobil kirası için 80 Euro sigorta fiyatı ödedik.  Rental Cars’tan aldığımız garanti de 90 Euro civarındaydı. Çifte sigorta ile yola çıktık ama kafamız rahattı 🙂

Otomobil kiralarken  unutmamanız gereken bir durumda, otomobili aldığınız havaalanı ve bırakacağınız havaalanı farklı ise  ekstrandan 25 Euro daha ödemeniz gerekiyor. Bunun ödemesini ise sizlerden  Rental Cars değil, direk Sixt firması kontuarında ödüyorsunuz.

Bir diğer nokta ise,  Rental Cars firması otomobilde GPS’i günlük 7-9 Euro gibi bir fiyattan ayrıca kiralıyordu fakat bizim kiraladığımız otomobilde kendinden GPS vardı bunun için ekstra bir ücret ödemeden GPS’li bir otomobil kullandık. GPS konusunda, telefonumuza gittiğimiz ülkede offline olarak çalışan harita programı yüklemiştik fakat otomobilde GPS olması gerçekten çok önemli bir nokta olduğunu anladık. GPS mantığı Türkiye’deki gibi değil, gerçekten kusursuz çalışıyor. Bu yüzden otomobilinizde mutlaka GPS olmalı.

Otomobil kiralama ile son maceramız ise otomobili bırakırken oldu, Münich Havaalanında  Rental CarsPark kapalı otoparkı özel bir otopark. Bu otoparkı bulduk ve bir görevli bize otomobili park etmek için bir yer gösterdi. Fakat herkes otomobili aynı yere bırakıyordu. Sixt firmasına ait hiç bir görevli yoktu. Arabayı kitleyip Sixt firmasıyla telefonla görüştüm. Kendileri otomobili anahtarı üstünde bırakmamı belirttiler. Türküz içimiz rahat etmedi, ya otomobili götürürlerse ne olacaktı? Munich Havaalanında koştura koştura Sixt firmasının yerini bulup tekrardan derdimi anlattım. Sonra ordan da aynı cevabı alınca otomobili üstünde anahtarlı bir şekilde o otoparkta bıraktık ama içim rahat değildi. Neyse sonrasında kredi kartındaki provizyon kalkınca dedim ki otomobili sağ salim aldılar ve otomobil maceramız da böylelikle bitmiş oldu. 🙂

062A8811

Üçüncü olarak ise sıra konaklama ve uğrayacağımız köylerin listesine geldi. Bu sıralamayı yapmak zor olmadı. Zaten genellikle uğranacak yerler belli olduğu için üç aşağı beş yukarı rotamız belliydi.

Almanya - Romantik Yol Almanya - Romantik Yol

Yukarıda görmüş olduğunuz rotaya 1-2 ufak köy daha ekleyerek gezimizi sonlandırdık. Bu rota için ayrıca tek tek bilgilendirme yazıları yazacağım. Nerelerde neler yedik, nerelerde konakladık  hepsi burada olacak.

Fakat şunu söylemeliyim, hali hazırda Romantik Yol turunu düşünüyorsanız mutlaka gitmelisiniz.

İlk Durağımız Heidelberg; Heidelberg’te neler yapılır, neler yenir, nerelere gidilir? 

Mert