Romantik Yol – Heidelberg

Romantik yol hakkında giriş yazımı yazdıktan sonra, şimdi ise sıra geldi ilk durağımız Heidelberg ‘te ne yapılacak, ne yenilecek bunlardan bahsetmeye. Otomobilimizi alır almaz ilk durak olarak GPS’imize Heidelberg yazdık ve GO! dedik.

Heidelberg, güney-batı Almanya’da yer alan bir şehirdir. 1386’de kurulmuş Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi bu şehirdedir. Şehri ikiye bölen nehrin adı Neckar’dır.

Screen Shot 2016-07-17 at 22.06.51Normalde Heidelberg Romantik Yol’un rotasında bulunan bir lokasyon değil. Fakat internette okuduklarımıza istinaden ilk olarak buraya gittik. Heidelberg’e uğradığınız zaman Würzburg’a 2.30 saat yolunuz olacağını unutmamanızı öneririm.  45-50dk’lık bir yolculuk sonrası Heidelberg’e ulaştık ve otomobilimizi şans eseri Tourist Information’ın önüne park ettik.

Heidelbergİçeri girip biraz soruşturduk. 1.5 Euro’ya satılan haritada bir yürüyüş yolu mevcut ve bu yolda bulunan kliseler ve tarihi yapıların olduğu bir rota bulunuyor. Bu rotayı izleyerek ilk olarak ulaştığımız nokta Karl-Theodor Köprüsü’nün üstü oluyor. 

Heidelberg Heidelberg

Köprü yolundan dümdüz ilerlediğimiz zaman ortam gittikçe şirinleşmeye başlıyor ve bu sokağı bitirdiğimizde  Hauptstrasse‘ye ulaşıyoruz. Bu cadde Avrupa’nın sadece yayalar için ayrılmış olan tamı tamına 1.5 kilometre olan bir caddesi. Caddeyi İstiklal Caddesi gibi düşünebilirsiniz. Aklınıza ne gelirse bu caddede bulabilirsiniz.

062A8735

Cadde boyunca yürüyüşümüzden bir yan paralel yoldan geri dönmeye başlıyoruz ve hedefimizde artık Heidelberg Kalesi var. Biraz yürüdükten sonra elimizdeki haritaya bakıyoruz. Kaleye iki adet çıkış yolu bulunuyor, ya arkadan dolaşacağız ya da ön taraftan merdivenlerle çıkacağız derken, merdiveni seçiyoruz ve bitmek bilmeyen bir merdiven serüvenine tutuluyoruz  ve en sonunda Kale’ye ulaşıyoruz. Ulaştığımız zaman ise bizi böyle bir manzara bekliyor.Heidelberg

Burada manzarayı izlerken, o kadar merdiven çıktığımız için metobolizma da hızlandığından dolayı karnımız acıkıyor ve herkesin elindeki sosislilerin kaynağını arıyor ve bulunuyoruz. Gerçekten çok lezzetli ve çok baharatlı bir sosise denk geldiğimizi belirtmek isterim ama kesinlikle öneririm.

062A8754

Biz Kale’ye girmeye gerek görmedik. O yüzden etrafında bir tur attık.

062A8762 062A8758 062A8748

Çıktığımız merdivenleri bu sefer inmeye başladık. Merdivenlerin bir kısmı yukarıdaki fotoğrafta gözüküyor. Merdivenleri bitirince biraz daha şehir turumuza devam ediyoruz ve Hauptstrasse‘nin başına çıkıyoruz, keyifli bir meydan bizi bekliyor.

Heidelberg Heidelberg

Yine yukarıda bahsettiğim Köprüyle Hauptstrasse‘nin bağlandığı şirin sokaktan geri dönerken, daha önceden gözümüze kestirdiğimiz dondurmacıdan dondurmamızı alıyoruz.

062A8779

Heidelberg Üniversite şehri olduğu için cıvıl cıvıl özellikle gece hayatı hızlı olan bir şehirmiş fakat bizim ilk konaklamamız Würzburg’ta ve daha 2.30 saatlik bir yol bizi bekliyor.

Artık Würzburg’a doğru yavaştan yola koyulma zamanı…

062A8783

062A8787  062A8778  062A8742