İtalya Güney Kıyıları – Amalfi’de Ne Yapılır?

İtalya Güney Kıyıları yazı serimin dördüncü yazısı olan Amalfi’de Ne Yapılır bölümüne hoşgeldiniz.

Amalfi’ye Nasıl Gidilir?

Amalfi’ye ulaşmak için İtalya Güney Kıyıları’nın hepsinden deniz otobüsleriyle ve SITA Otobüsleri ulaşım imkanınız var. Bu otobüslerde kişi başı ücret 1.30 Euro ile 2.00 Euro arasında değişiyor. Ancak  yaz aylarında bu otobüsler gerçekten eziyete dönüşebiliyor. Yollar çok kısa olmasına rağmen, o kadar dar ve kıvrımlı ki 10 kilometrelik yolları 1 saat civarında alabiliyorsunuz. Tabii yazın hem sıcak hem de kalabalık oluşu otobüsleri de etkiliyor. Otobüslerin içinde klima olmasına rağmen yetersiz ve genellikle ayakta gidiyorsunuz ve tabii yine trafikten dolayı kalkış saatlerinde gecikmeler yaşanabiliyor.

Biz Positano‘dan Amalfi’ye otobüs ile gittik. Bu yol ortalama olarak 14 kilometre diyebiliriz. Ancak biz bu yolu otobüs il 1.30 saatte alabildik ve gerçekten büyük bir eziyete dönüştü diyebilirim. Bu yüzden yüksek sezonda otobüsle bu turu yapmayı düşünürken mutlaka iyi karar verin. Aynı şekilde otomobil ile bu yol bu şekilde uzun sürecektir ancak Amalfi’ de aynı zamanda otopark problemi de yaşacaksınız diyebilirim. Amalfi’nin girişinde ayrı bir trafik oluyor. Biz otobüsle geldiğimizde yaklaşık olarak 15-20 dakika Amalfi’ye girebilmek için bekledik. Trafik burada tek şeride düşüyor bu yüzden Amalfi’ye girerken den beklerseniz sebebi bu tek şeritli yol sistemi diyebiliriz.

Amalfi’ye Neler Yapılır?

  1. Amalfi Sahili: Burası Amalfi’ye geldiğiniz zaman otobüs duraklarının olduğu bölge diyebiliriz.
  2. Amalfi Limanı: Bu limandan İtalya Güney Kıyıları’na deniz otobüsleriyle ulaşım imkanı bulunuyor.
  3. Amalfinin Kalbinin attığı yer. Bütün her şey burada bulunuyor.
  4. Bizim otelimizin bulunduğu yer. Ulaşması gerçekten çok zordu. Tam 170 merdiven sonunda otele ulaşmıştık. Tam bir eziyet. Tam ismini de burada veriyorum. B&B Il Porticciolo di Amalfi 
  5. Smeraldino Restoran sizlere önereceğim restoran
  6. Atrani: Burayı da anlatacağım.

 

Amalfi’yi özetlemek gerekirse, çok ufak bir yer diyebiliriz. Bir gün burayı gezmek için çok fazla. Ancak Atrani ve Ravello taraflarına giderseniz, 1 tam gün kalmanız o zaman mantıklı hale geliyor.


Amalfi’de Nerede Kalınır?

Bu konuda sizlere konaklamanız için değil ama konaklamamız için bir öneride bulunacağım. İtalya Güney Kıyıları turumuzda en pahalı ve en beğenmediğimiz otel Amalfi’deydi. Otelin ismi  B&B Il Porticciolo di Amalfi. Otele ulaşmak için merkezden yola koyuluyorsunuz, ana yola çıkıp ezilme tehlikesi atlattıktan sonra karşınıza 170 merdivenlik bir yol çıkıyor. Bu 170 merdiveni de çıktıktan sonra otele ulaşabiliyorsunuz. Deniz manzaralı denilen oda da bir pimapen cam var ve deniz görüyor. Bunların yanında kahvaltısı berbat, Türk kahvaltısı beklemiyorum zaten ama gerçekten çok zayıf bir kahvaltı ve suratsız çalışanlarıyla olumsuz görüşüm iyice pekişmiş oldu. Siz siz olun Amalfi’de kalacaksanız mutlaka merdivensiz bir otel bulun 🙂


Amalfi’de Ne Yenilir?

1)Coppo Di Amalfi: Amalfi’ye gitmeden önce bu mekanı aklıma kazımıştım, çünkü burada yenilen yemekler tam bana göre. Kızartma balık ürünleri(karides, kalamar, sardalya vs vs) ve yanında bira. En sevdiğim yemekler atıştırmalık yemekler diyebilirim. Otelimize bavulları attıktan sonra buraya gitmeyi hak etmiştik! 🙂 Google Maps’e Coppo Di Amalfi yazmamıza rağmen bizi bu mekanın başka bir rakibi olan C.I.C.A’ya yönlendirdi. Bu süre zarfı içerinde yeterince acıktığımız için farklı bir yere girdiğimizi fark etmeden siparişlerimizi verdik. İnanılmaz güzeldi, yine açlığın kafama vurduğu anlardan olacak ki, fotoğraf için güzel bir kadraj ayarlamadan direk çekmişim 🙂

2)Lo Smeraldino:

Gitmeden önce yaptığım araştırmalar sonunda bulduğum diğer bir restoran ise Lo Smeraldino idi. Otelimizin yüksek konumundan dolayı tüm Amalfi’yi rahat bir şekilde görüyorduk. Fakat gecenin karanlığında bir restoran parıl parıl parlıyordu. Sonradan fark ettim ki burası zaten gideceğimiz restoranmış.  Otelimizden çıkıp yola koyulduk ve restoranımıza geldik. Rezervasyonumuz olmasına rağmen bizi sıradan bir masaya oturttular. Pek rezervasyona önem veren bir restoran değil. Çalışanlarda orta halli diyebiliriz. Değişiklik olması adına Deniz mahsüllü pizza söyledim ama bugüne kadar yemediğim kadar midye ve midye çeşidinin içinde olduğu bir pizza yedim. Muhtemelen 2 yıllık midyemi burada yedim diyebilirim. Deniz ürünlerini seviyorsanız denenebilir ancak pizza için pek doğru bir tercih değildi diyebilirim. Pizzalar ortalama olarak 10-15 Euro civarında fiyatlandırılıyor.

3) Dondurma:

Gündüz vakti önünden geçtiğimiz sırada deli gibi kuyruk olan bir yer vardı ve burayı aklıma not almıştım. Akşam yemek yedikten sonra Amalfi’nin merkezine geldik. Kuyruk bizi yanılmadı. Gayet güzel bir dondurma yedik. Fotoğrafta gördüğünüz boyutun fiyatı ise 5 Euro.

 


Amalfi’de denize nereden girilir?

Tabii ki Atrani’den girilir. 🙂 Amalfi’nin meydanın bulunan otobüslerle bir durak(1.30Euro) giderek ulaşabileceğiniz Atrani’de denize girmek kesinlikle çok keyifliydi. Atrani’ye geldiğiniz zaman aşağı doğru bakın, sağda ve solda iki farklı plaj göreceksiniz. Bu plajlardan sağdaki daha boş, soldaki ise daha dolu olduğunu göreceksiniz. Biz daha boş diye sağ taraftaki plaja girdik ancak buranın boş olma sebebi gerçekten çok farklıymış 🙂 Sağ taraftaki plajın konumundan dolayı bu plaj diğerine göre daha çabuk gölgede kalıyor. Güneşin geliş açısında bulunan binadan dolayı mutlaka diğer plaja gitmenizi önereceğim.

Atrani’nin plajı da denizi de gerçekten güzeldi. Aynı zamanda bu şekilde manzaraya sahip bir yerde denize de girmemiştim. İtalya’nın harika mimarisini izleyerek denize girmek çok keyifliydi. Fiyatlandırmaya gelecek olursak, 2 şezlong 1 şemsiye için toplamda 20 Euro ödedik.


Ravello

Ravello Amalfi’ye yaklaşık yarım saatlik mesafede. Atrani’ye gittiğiniz otobüslerle yine buraya gitmek mümkün tabii binmeden önce otobüsün Ravello’ya gittiğinden emin olun. Otobüsün fiyatı 1.30 Euro kişi başı.

Ravello, Amalfi’ye nazaran daha az turist olan, sessiz, sakin ve ufak bir yer ancak Ravello’daki bu sakinlik gerçekten çok hoşuma gitti. Her yer çok düzenli ve tertemizdi. Fazla insan olmamasından dolayı da Amalfi’den daha huzurlu bir yer diyebilirim. Amalfi gündüz vakti turist akınına uğradığı için ortalık baya bir kalabalık.


Fotografik Açıdan Amalfi:

Yazım boyunca kaldığımız otele çok laf ettim. Hatta burayı konaklamak için kesinlikle önermedim ancak iş fotoğrafa geldiği zaman bu merdivenler sizlere inanılmaz güzel bir Amalfi manzarası veriyor. Yukarı çıkınca aynı kartpostallardaki gibi bu açıyı elde etmeniz mümkün diyebilirim. Tabii ki en iyi fotoğrafı çekmek için mavi ışığı ve şehrin ışıklarının yanmasını beklemenizi öneririm.

Yukarıdaki manzara dışında, Amalfi’de fazla fotoğraflanacak bir alan olmadığını söyleyebilirim. Gündüzünden çok gecesi çok daha güzel malum boş turist kalabağından kurtulmuş oluyor ve tüm sokaklar size kalmış oluyor.


Bu yazımla sizlere faydalı bilgiler verebildiysem aşağıdaki yorumları kısmına yorum bırakabilir veya bu gönderiyi beğenebilirsiniz. 🙂

Mert Gündoğdu

Eylül 2017