Hallstatt Gezi Rehberi: Hallstatt’da ne yapılır?

Hallstatt’da Ne Yapılır?

Hallstatt için Instagram’ın meşhur ettiği Avusturya köyü desem bence yanlış olmayacak. İyi ki de meşhur etti. Hallstatt her mevsim ayrı güzel. Kışın kar manzarası, bahar mevsiminde ise renk cümbüşüne dönüşen manzarasıyla gerçekten eşsiz bir köy diyebilirim. Şimdi gelin Hallstatt’ta ne yapılır, nasıl gidilir onlara bakalım.

Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşım için en mantıklı yol kesinlikle otomobil olacaktır. Biz Eylül ayında gitmiştik o yüzden yollar ve hava harikaydı. Salzburg havalimanından otomobil ile yaklaşık 1 saat, Münich havalimanından ise 2,5 – 3 saatte ulaşabiliyorsunuz. Münich havalimanına uygun fiyatlı uçuş bulmak daha rahat olacağı için buradan gidip gelmek daha mantıklı olacaktır. Yok ben otomobil kiralamak istemiyorum dersenizde Viyana ve Salzburg’tan buraya tren ile gitmek mümkün. Tren biletinizini ne kadar erken alırsanız o kadar iyi olacaktır zira tren biletleri bir hayli pahalı. Bir ay önce satın alınan bir biletin fiyatı ortalama olarak 35 Euro. Tren seferleri için www.oebb.at/en adresinden detaylara bakabilirsiniz.


Hallstatt’ta Ne Yapılır? 

1.Burası otoparkın bulunduğu nokta, otomobil ile geldiyseniz buraya park edebilirsiniz. Tabelalar sizi buraya çok rahat bir şekilde getiriyor.

2.Hallstatt’ın en yüksek noktası Skywalk noktası, aynı zamanda burada dünyanın en eski Tuz Mağarası bulunuyor.

3.Hallstatt’ın o harika merkezi işte burası


Tuz Mağarası:

Tuz Mağarasına ve Hallstatt’ın en yüksek noktasına ulaşmak için bir adet füniküler bulunuyor. Bu fünikülerle yukarı çıkış ve tuz mağarası turu toplamda kişi başı 30 Euro.


Skywalk:

Bu füniküler ile yukarı çıktığınız zaman karşınıza öyle bir manzara çıkıyor ki ne desem boş. World Heritage View (Dünya Miras Görüşü) olarak adlandırılan bu manzara gerçekten eşsiz. Bu manzaradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

Gölde Bot ile Tur Yapmak:

Halsstatt’a gitmeden önce yapmak istediğim tek şey buydu diyebilirim. Burada bulunan botlarla bu harika gölde tur yapmak gerçekten inanılmaz keyifli olmalıydı ve bu gezide en çok keyif aldığım noktalardan biriydi. Gerçekten inanılmaz bir deneyim. Resmen huzuru yaşamak bu olsa gerek. Hallsstatt’a gittiğinizde eğer hava müsade ediyorsa bu botlardan bir tane mutlaka kiralayın. Botun 1 saatlik kirası 15 Euro. Bot turları 1 Nisan – 30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiğini de hatırlatayım.

 

Hallstatt Merkezini Dolaşmak:

Hallstatt’ın inanılmaz şirin bir merkezi var, bir aşağı bir yukarı dolaşın ve bu masalsı köyün tadını çıkarın.

 


Hallstatt’da Ne Yenilir?

 

Biz Hallstatt’a gelir gelmez Sky Walk’a çıktık ve çıktığımız zaman karnımız baya bir acıkmıştı. Hazır böyle bir manzarayı bulmuşken restoran gördük ve burada kötü bir şey olacağını düşünmeden oturduk. Ancak tam bir hayal kırıklığı oldu. Ben çok klasik bir spagetti söyledim ancak tam bir hayal kırıklığı idi. Burada belki bir şeyler içebilirsiniz ama yemek yemek için doğru bir yer olmadığını söylemek istiyorum.


Hallstatt’da Konaklama:

Biz Hallstatt’a günübirlik geldik ve aynı günün sonunda döndük. Bu yüzden konaklama konusunda sizlere bir öneride bulunamayacağım ancak Hallstatt’ın konaklama açısından pahalı olduğunu biliyorum. Bizim Hallstatt’tan sonraki rotamız Salzburg’tu. O yüzden gece konaklamamızı Salzburg’ta gerçekleştirdik ama şimdiki aklım olsa kesinlikle Hallstatt’ta konaklardım. Sabah erken saatte kalkıp, Hallstatt’a bir yürüyüş yapmak bence her şeye değer. Bununla beraber bence Hallstatt’a 1 gece konaklama bence yeterli olacaktır ancak ben huzura ulaşmak istiyorum diyorsanız 2 gece de konaklayabilirsiniz.


Fotografik Açıdan Hallstatt:

Hepimiz Hallstatt’ı o meşhur fotoğraf sayesinde öğrendik. Her Instagram fenomenininde mutlaka olması gereken o fotoğraf. Evet evet hatırladınız 🙂 Hallstatt’taki o meşhur pozu yakalamak isterseniz Göl Kenarından sağa doğru yürümeye devam edin ve kalabalığı görünce deklanşöre basın.

Ama bence Göl üzerinde bot ile istediğiniz yere giderek çok daha yaratıcı ve güzel kareler yakalayabilirsiniz bununla beraber Skywalk’taki o inanılmaz manzarayı da unutmamak gerekiyor. Hallstatt fotografik açıdan fotoğrafçıları doyuran bir yapıya sahip diyebilirim.

Bu yazımla sizlere faydalı bilgiler verebildiysem aşağıdaki yorumları kısmına yorum bırakabilir veya bu gönderiyi beğenebilirsiniz. 🙂

Mert Gündoğdu

Eylül 2017