Canon 6D Mark II İncelemesi

Türkiye’deki en detaylı ve birinci ağızdan hazırlanmış Canon 6D Mark II İncelemesi ‘yle karşınızdayım.

Mert Gündoğdu

Canon 6D Serisi bildiğiniz gibi Canon’un bütçe dostu Full Frame Sensörlü fotoğraf makinelerine verdiği serinin genel ismi diyebiliriz. Bütçesi 5D Serisine yetmeyen ya da 5D Serisindeki tüm özelliklere ihtiyacı olmayan fotoğrafçı dostlarımız için 6D Serisi tam bir ilaç niyetine piyasa sunuluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=-xFd0rVixLc

Canon 6D Mark II

Canon 6D Mark II hem amatör hem de profesyonel olarak fotoğrafçılıkla uğraşanlar için üretilmiş uygun fiyatlı full frame sensöre sahip bir fotoğraf makinesidir. Canon 6D Mark II,  Canon 6D’nin yenilenmiş versiyonudur. Şuan için Canon Full Frame ailesini 6D Mark II, 5D Mark IV , 5DS , 5DSR , 1DX Mark II olarak sıralayabiliyoruz.

Canon 6D kullanıcılarına dünya çapında bakıldığı zaman sadece fotoğraf çeken ileri amatör ve profesyoneller tarafından kullanıldığı göze çarpıyor. Yapılan araştırmalara göre ilk seri 6D’yi satan alan kullanıcıların ürünü satın alma sebepleri aşağıdaki gibi sıralanmış.

Tüm bu maddelere bakıldığı zaman Canon 6D Mark II’de yapılacak olan iyileştirmeler de ona göre konumlandırılmış.

Canon 6D Mark II’nin Özellikleri:

 • 26.2 Megapiksel Full Frame CMOS Sensör
 • Digic 7 İşlemci
 • Dünyanın en hafif Full Frame D-SLR Fotoğraf Makinesi
 • Kişileştirilebilir Dual Pixel CMOS Netleme Teknolojisi
 • Hepsi Çapraz Tipte 45 Adet Netleme Noktası
 • -3 EV Değerinde Netleme Yapabilme
 • ISO Hassasiyeti 100-40.000 (L:50 H:102.400)
 • Saniyede 6.5 kare fotoğraf çekim hızı (ayarlanabilir hız ve sessiz çekim modları)
 • 7560 Pixel RGB-IR Ölçüm Sistemi
 • 1.040 Milyon Renkli, Hareketli ve  Dokunmatik 3.2 LCD Ekran
 • 1/4000 Enstantane Süresi
 • 1/180 Flaş Senkron Süresi
 • Full HD 60 FPS Video Çekimi
 • HDR Video Çekimi
 • 4K Timelapse Video Çekimi
 • 5 Yönlü Dijital Titreşim Engelleyici
 • 100% Görünüme sahip Akıllı Vizör II Teknolojisi
 • Motorlu Perde Teknolojisi
 • Çoklu Pozlama, HDR Fotoğraf Çekim Modu
 • Wi-Fi & NFC ve Bluetooth Bağlantı
 • GPS
 • Toza ve Neme Karşı Dayanıklı Gövde

Canon 1D X Mark II ile birlikte değiştirdiği sensör yapısını, tüm fotoğraf makinelerine uyguluyor. En son ise 5D Mark IV ile dinamik aralık ve ISO performasının sınırlarını zorladığını hepimiz yakından biliyoruz.

6D Mark II’de de aynı 5D Mark IV ‘deki yapıda bir sensör kullanıldı. Sensör yapısının değişmesi ve bu teknolojinin Digic 7 işlemciyle taçlandırılmasıyla ortaya çıkan sonuçlar ise muazzam diyebilirim.

Canon tarafından üretilen bu sensörün bizlere sunduğu artıları şu şekilde sıralayabilirim;

 • Gelişmiş Dinamik Aralık
 • Hızlı Okuma ve Yazma Performansı
 • Sensör tarafından oluşan baz gürültünün azalması

Canon 6D Mark II’nin yüksek  ISO performansı 100 ila 40.000 değerlerini bize sunuyor. Yüksek ISO modunu açtığınız zaman ise, 50 ve 102,400 ISO’ya ulaşabiliyorsunuz. Canon 6D’yi hatırlayacak olursak bizlere 25.600’e, Canon 5D Mark IV ise 32.000’e kadar yükselme imkanı sunuyordu. Özel ISO menüsü sayesinde fotoğraf makinesinin çekim sırasında kullanacağı maksimum ve minumum ISO değerlerini belirleyebiliyoruz. İncelemenin başında 6D satın alınma sebeplerinin olduğu grafiği hatırlayacak olursak, ISO performansı ve değerlerinin öneminin yüksek oluşuna güzel bir cevap veriyor diyebiliriz.

Canon 6D Mark II’de şuanda Canon’un en hızlı işlemcisi Digic 7 kullanılmış. Digic 7, selefi Digic 6’ya göre %30 oranında daha performans sağlıyor.  Tabii Digic 7 sayesinde makinemizin performansı ve özellikleri de aynı oranda artıyor.

Digic 7’nin bize getirdiği yeniliklere bakacak olursak;

 • Yüksek ISO Performansı
 • Saniye 6.5 Kare Fotoğraf Çekim Hızı
 • Dual Pixel CMOS AF ile kusursuz Netlik Takibi
 • 5 Yönlü Digital Titreşim Engelleyici

Canon 6D Mark II, 26 megapiksellik bir sensör ile bizlere sunuldu. 20 megapiksel olan Canon 6D’den tam 6 megapiksel daha yüksek bir çözünürlükle geliyor. Tabii burada önemli olan nokta; megapiksel değeri yükselirken, Full Frame sensörün üstün kalitesi sayesinde ISO Performansında, renk geçişlerinde ve Dinamik aralık performanslarınında aynı şekilde yükseliyor oluşu.

Canon ailesine baktığımız zaman, APS-C Sensörlü fotoğraf makineleri şuanda 24 megapiksel bandına oturmuşken, Full Frame’de ise, 5D Mark IV 30.4 megapiksel, 5DS / 5DSR 50.6 megapiksel ve 1DX Mark II 20.2 Megapiksel olarak bizlere sunuluyor. Tüm fotoğraf makinelerinin kendisine özel bir konumlandırması olduğu için Profesyonel Seri tüm makinelerin megapiksel değerleri birbirinden farklılıklar gösteriyor. Canon 6D Mark II’nin en yakın rakibi Nikon D750’nin 24 megapiksel olduğunu da hatırlamakta yarar var.

Canon 6D Mark II, Saniyede 6.5 Kare fotoğraf çekim hızına sahip. Megapiksel olarak 6D’den daha yüksek bir değere sahip olmasına rağmen, saniyede 6.5 kare fotoğraf çekerek Digic 7’nin de tüm nimetlerinden yararladığını söyleyebiliriz. Abisi 5D Mark IV‘ün saniyede 7 kare fotoğraf çekim hızına sahip olduğunu hatırlayacak olursak, 6D Mark II’nin bu konudaki performansının gerçekten çok iyi bir değer olduğunu söyleyebiliriz. 6D Mark II ile birlikle vahşi yaşam ya da ornito gibi yüksek hızlı çekim yapmak mümkün hale geliyor. Canon 6D Serisi, Full Frame serisine ilk adım olduğu için 1/4000 enstantane ile devam ediyor. Buradaki ayrımı aynı çarpan gövdeli makinelerde olduğu gibi düşünebilirsiniz. Canon 77D‘ye kadar 1/4000 olan senkron hızı 80D, 7D Mark II gibi üst gövdelerde 1/8000’e çıkabiliyor.

Canon 6D Mark II’nın motor modlarına bakacak olursak;

 • Tek Çekim
 • Yüksek Hızlı Seri Çekim
 • Düşük Hızlı Seri Çekim
 • Sessiz Tek Çekim
 • Sessiz Sürekli Çekim
 • Zamanlayıcı 10 saniye
 • Zamanlayıcı 2 saniye
 • Zamanlayıcı Seri Çekim

Canon 80D ile tanıtılan Hepsi Çapraz Tip 45 Adet netleme noktalı netleme sistemi Canon 6D Mark II’de de bizlere sunuldu. Canon 6D’yi hatırlayacak olursak, 11 adet netleme noktasının sadece ortadaki noktası çapraz tipteydi ve Canon 6D netleme konusunda güncel makinelere göre biraz eski bir teknoloji olarak kalıyordu. Ancak yeni sistemle fotoğrafçı dostlarımızın bir isteği daha yerine getirilmiş oluyor.

1DX Mark II modeliyle ön plana çıkan f/8 diyafram’da netleme yapabilme özelliği artık Canon 6D Mark II’de de bizlere sunuluyor. Canon netleme konusunda gerçekten büyük bir atılım yapıyor. Burada yine Canon, netleme nokta sayısını arttırmaktansa, çok daha spesifik bir alana doğru ilerlediğini görüyoruz. Canon 6D’ye baktığım zaman f/8 diyaframdaki bir lensle netleme yapmak olanaksızken, Canon 6D Mark II ile birlikte seçilebilir 27 adet netleme noktasını kullanabiliyoruz ve bunlardan tam 9 tanesi çapraz tipte çalışıyor.

Netlik Sistemindeki yenilikler sadece yukardakilerle de kalmıyor. Canon 6D Mark II ile birlikte artık Netleme sistemlerinde de çok ince ayarlar yapabiliyoruz. Aşağıda da gördüğünüz üzere Canon 6D Mark II’de tam 16 adet ayar yapabildiğiniz bir otomatik netleme menüsü var.

Tüm bunlara ek olarak Canon 6D Mark II  -3EV’de bile netleme yapabiliyor.

Netleme Noktaları ve tüm detayların Canon 6D ve Nikon 750 ile kıyaslandığı tabloyu da sizlerle aşağıda paylaşıyorum.

EOS 6D Mark II EOS 6D Nikon D750
Netleme Noktaları 45 11 51
Çapraz Tip Netleme Noktaları 45 1 15
f/8 Extender Kullanımlı Netleme Noktaları 27 0 1
f/8 Extender Kullanımlı Çapraz Netleme Noktaları 9 0 1

 

6D Mark II – DUAL Pixel CMOS AF Netleme Sistemi:

Canon 6D Mark II’nin netleme sistemine gelecek olursak, Canon 6D Mark II bizlere Dual Pixel CMOS AF sistemi ile sunuluyor. Bu sistem hali hazırda 1D X Mark II ve 5D Mark IV’te de kullanılan sensörde bazlı bir netleme teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde netleme hem daha hızlı hem de çok tutarlı bir hale geliyor. Özellikle hareket eden objelerde netlik takibi konusunda çok başarılı olduğunu belirtebilirim.

Dual Pixel CMOS AF şuan için Dünyaca kabul edilen en iyi çalışan netleme sistemlerinden biridir. Fotoğraf makinelerinde bulunan bütün pikseller kendi içlerinde 2 fotodiyota bölünüyor ve bulunan tüm pikseller hem netleme yapma hem de görüntüyü kaydetme işlemini aynı anda yapabiliyor.

Aslında aşağıda bulunan görsel ile bu konuyu çok daha iyi anlayabilirsiniz. 760D, 750D gibi gövdeler Hybrid CMOS AF kullanıyor, sağ taraftaki görselde gözüktüğü üzere mavi pikseller görüntü kaydı, sarı pikseller ise netleme yapmak için kullanılıyor. Fakat Dual Pixel CMOS AF kullanan 77D, 80D, 800D , M5 ve M6 gibi gövdelerde bütün pikseller her iki işlem içinde kullanılıyor.

Dual Pixel CMOS AF aynı zamanda LCD’de dokunduğumuz yere netleme yaparken çok tutarlı ve netliği kaçırmadan akıcı bir şekilde 2 nokta arasında netleme yapmamızı sağlıyor. Canlı İzleme modunda  hızlı çekim yaparken SERVO AF  çalışıyor ,Video çekimindeki dijital zum sırasında ve Extender’la yapılan çekimlerde netlik yapabilmemizi sağlıyor.

 

Canon 6D Mark II’nin gövdesini elinize ilk aldığınız zaman, Canon 6D’ye göre daha ele oturan ve daha iyi bir malzeme kalitesine sahip olduğunu anlayabiliyorsunuz. 6D Mark II’nin sağ tarafta bulunan fotoğraf makinesini tuttuğunuz alan daha derin olduğu için artık ele çok daha rahat oturuyor. 6D’nin gövdesini tutarken serçe parmağım dışarıda kalırken, 6D Mark II’de gövde elime tam şekilde oturuyor. Bununla beraber Canon 6D Mark II’nin gövde kalitesinin de çok yükseldiğini makineyi elinize aldığınız an anlayabiliyorsunuz.

Canon 6D Mark II

Canon 6D Mark II, Dünyanın en hafif, hareketli LCD Ekrana sahip Full Frame Sensörlü Fotoğraf makinesi olarak tarihteki yerini alıyor. Kendisi tam  685 gram ağırlığında. Tabii burada 5D Mark IV’ün 800 gram olduğunu da hatırlamakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Ön taraftına baktığımız zaman aynı 5D Mark IV’te olduğu gibi 6D Mark II’nin de isimi artık yukarıda yazıyor ve alt tarafta ise uzaktan kumanda girişi bulunuyor.

Canon 6D Mark II

6D Mark II’nin sol tarafına baktığımız zaman sırasıyla, Mikrofon Girişi, NFC Bölümü, HDMI ve Mini USB Girişlerini görüyoruz.

Canon 6D Mark II

6D Mark II’nin sağ tarafına baktığımız zaman ise bir adet SD Kart girişini görüyoruz. Fotoğraf makinemiz SD, SDHC ve SDXC (UHS-I) hafıza kartlarını destekliyor. Fotoğraf makinesinin altına baktığımız zaman ise pil kısmını görüyoruz. Canon 6D Mark II, tam dolu bir LP-E6N piliyle beraber 1200 kare fotoğraf çekebilmektedir.

Canon 6D Mark II

Canon 6D Mark II, hareketli ve tam dokunmatik bir LCD’ye sahip. Bu LCD ekran, 3.0” büyüklüğünde ve 1.040.000 noktaya sahip.  LCD ekran tam dokunmatik olup, yukarı doğru 85 derece aşağı doğru ise 180 derece hareket edebilme özellike sahip. Dokunmatik ekran sayesinde ister menüler arası geçileri, isterseniz çektiğiniz fotoğraflar arasında gezinmeyi isterseniz de canlı izleme modunda dokunduğunuz yere netleme yapabilmek için kullanabiliyorsunuz.

6D Mark II aynı zamanda toz ve neme karşı da kuvvetlendirilmiş. Canon 6D’yi hatırlayacak olursak, kötü hava koşullarına karşı bir koruması bulunmuyordu ancak 6D Mark II bu konuda kendisini gerçekten çok geliştirmiş diyebiliriz.

Yukarıdaki görsellerde Canon 6D Mark II ve Canon 6D’yi yan yana görebilirsiniz.

6D Mark II 6D 5D Mark IV
Megapiksel 26.2 Megapiksel  20.2 Megapiksel  30.4 Megapiksel
ISO 100 – 40000

(L: 50 H2: 102400)

100 – 25600 (L: 50, H2: 102400) 100 –  32000
(L: 50  H2: 102400)
Netleme Sistemi 45 Adet Çapraz Tipte Netleme 11 Adet Netleme Noktası 61 Adet Netleme Noktası 41 Adet Çapraz Tip
Ölçüm Sistemi 7560 pixel RGB+IR 63 Alanı 150K RGB+IR
Çekim Hızı Saniyede 6.5 Çekim Hızı Saniyede 4.5 Çekim Hızı Saniyede 7 Çekim Hızı
Netleme Sistemi Dual Pixel CMOS AF Contrast AF Dual Pixel CMOS AF
Perde Hızı 1/4000 1/4000 1/8000
LCD Boyutu 3.0 inç 1.04 milyon noktalı 3.0 inç /10.4 milyon noktalı 3.2 inç /16.2 milyon noktalı
Dokunmatik / Hareketli Dokunmatik / Hareketli Yok Dokunmatik
Video Çekimi Full HD 60 FPS Full HD 30 FPS 4K 30 FPS
Time lapse (4K/FHD) Time lapse
BoyutAğırlık 144.0×110.5×74.8 mm 685gram 144.5×110.5×71.2mm 680gram 150.7×116.4×75.9mm 800gram

Canon 6D Mark II – Video:

Canon 6D Mark II’nin video özelliklerine gelecek olursak, Canon 6D Mark II Full HD  60fps video kaydı yapabiliyor. Video kaydı yaparken herhangi bir crop olmadığını belirtmek isterim. Canon 6D Mark IIbir çok yeni özel ayarlarla geliyor. Video çekim sırasında AF hızını 10 farklı kademe de değiştirebilirken, video çekimi sırasında  netliği ister kilitleyebiliyor, istersek de arkadaki objelere geçiş hızını belirleyebiliyoruz. Movie Servo AF sistemi Full HD 60p’de kullanılabiliyor. Videoları MP4 formatında kaydedebiliyoruz. Renk formatımız ise 4:2:0 (8bit) olarak belirlenmiş.

Canon 6D Mark II’de bulunan Dual Pixel CMOS AF Teknolojisi, tümüyle kişileştirilebilir bir ara yüze sahip. Bu sayede video çekimlerinde istediğimiz çekimleri elde ederken çok daha rahat edebiliyoruz.

Video sıkıştırma yöntemi olarak IPB ve IPV Light olarak iki seçeneğimiz bulunuyor. Video çekiminde hafıza kartı olarak ALL-I Formatta, SD UHS I, IPB Formatta kayıt için ise SD Class 10 hızı ve üzerindeki kartları kullanmak yeterli olacaktır.

Bunların dışında HDR video çekimi de Canon 6D Mark II’de mevcut. Bu çekim modunda Canon 6D Mark II çekimi 60p yapıyor ama bizlere 30p veriyor bunun sebebi ise, çektiği karelerin yarısını normal pozluyor, diğer yarısını ise eksik pozluyor ve bu kareleri birleştirerek bizlere HDR video veriyor. 6D Mark II’de HDR Video çekebilmek için, Yukarıdaki Çekim Mod Tekerlerleğini SCN Moduna getirip, video çekimine başlamanız yeterli olacaktır.

Fotoğraf makinemizde aynı zamanda Timelapse video yapma imkanın da bizlere sunulmuş. Canon 6D Mark II’yle gelen 4K timelapse özelliği daha da geliştirilmiş diyebiliriz.

Menülerden ara zamanlayıcıya geldiğinizde detaylı bir  menü sizleri karşılıyor. Canon 6D Mark II, Timelapse videoları çekerken ise MOV/ ALL-I formatında kaydediyor ve 9Canon 6D Mark II ile gelen yeni özellik sayesinde her fotoğraf için yeni pozlama yapıp ona göre çekim yapabiliyor.

Video çekenler için ise mikrofon girişleri unutulmamış. Bu sayede harici olarak bir mikrofon kullanabiliyoruz.

Video çekimine başlamadan önce videolarımızı filtreli olarak çekebiliyoruz. Canon bizlere burada 5 adet farklı filtre sunuyor.  Bu filtreler: Rüya, Eski Video, Hatıra, Dramatik Siyah Beyaz ve Minyatur Efekti.

Aynı zamanda Makinemizin Wi-Fi özelliği sayesinde akıllı cihazlarımızdan video çekimini başlatıp durdurabiliyoruz.

EOS M5 ile hayatımıza giren Dijital 5 Yönlü Titreşim Engelleyici, Canon 6D Mark II’de de bizlere sunuldu. Video konusundaki en büyük gelişme dahili 5 yönlü Digital IS olduğunu belirtmek isterim. Artık video çekimi yaparken lensinizde IS olsun olmasın en stabil görüntüyü elde edebiliyorsunuz. Bununla beraber eğer lensinizde IS var ise Canon’un Combination IS adını verdiği teknoloji sayesinde hem Lens hem de gövdedeki titreşim engelleciler gücünü birleştirmiş oluyor.

Timelapse Video & Fotoğraf ve Bulb Modu:

Canon 6D Mark II, içinde Intervalometre ile geliyor. Artık fotoğraf makinemiz bir yandan bulb modunda diğer yandan timelapse çekim yaparak bize istediğimiz zaman aralığında istediğimiz kadar fotoğraf çekebilme özgürlüğü tanıyacak. Bulb modundayken 1 saniyeden 99 saat 59 dakika, 59 saniye uzunluğunda fotoğraf çektirmek mümkün. Fotoğraf çekim sayısını ise 1 ila 99 kare arasında ayarlayabiliyorsunuz. Bu ayarda 00’ı seçerseniz fotoğraf makineniz siz durdurana kadar fotoğraf çekecektir.  Timelapse video çekebilmek için fotoğraf makinenizi “video” moduna aldığınızda “timelapse” menüsü aktif hale geliyor. Aksi durumda, “Fotoğraf Çekim” modunda “Ara Zamanlayıcı” menüsünden çekim başlatırsanız, makineniz size sadece fotoğrafları verecek, çekimi video formatında kaydetmeyecektir.

Canon6D Mark II – Wi-Fi & NFC Bağlantısı:

Canon 6D Mark II , Wi-Fi ve NFC desteği ile geliyor. Canon fotoğraf makinelerinde, Wi-Fi kullanımı artık yenilenen Camera Connect aplikasyonu  gerçekten çok kolay hale getirilmiş. Camera Connect aplikasyonu ile fotoğraflarınızı akıllı cihazlarınıza aktarabilir ve akıllı cihazlar üzerinden fotoğra makinenizi  kontrol edebilirsiniz. DLNA & NFC uyumluğu olan cihazlara herhangi bir bağlantı kablosu kullanmadan 2 ürünü birbirine gösterek fotoğraf aktarımı yapabilir ve Wi-Fi baskı cihazlarıyla kablosuz baskı alabilirsiniz.

Detaylara aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz;

http://www.canon.com.tr/apps/canon-camera-connect/

 

Canon 6D Mark II – Bluetooth Bağlantısı:

EOS M5 ile hayatımıza giren Bluetooth özelliği Canon 6D Mark II’de de bizlere sunuldu. Bu özellikle birlikte artık bağlantıyı oluşturmamız daha da kolaylaştırıyor. Bluetooth bağlantısını bir kere kurduktan sonra telefon ya da makine uyku moduna girse bile sürekli birbirleriyle iletişim halinde oluyorlar. Aynı zamanda Bluetooth bağlantı Wi-Fi bağlantıya oranla çok daha az pil harcamakta olduğu için çok daha efektif diyebilirim. Bluetooth bağlantı ile telefonu bir kumanda olarak kullanabiliyorsunuz.

Bununla beraber BR-E1 Bluetooth Uzaktan Kumanda ile fotoğraf makinenizi telefondan kullanmadan harici olarak tetikleyebiliyorsunuz.

062A9442-checker copy

Canon 6D Mark II yenilenmiş Akıllı Vizör Teknolojisi ile geliyor bunun sayesinde, Vizörde fotoğrafımızı çekerken, gözümüzü vizörden kaldırmadan çeşitli ayarları görebiliyor hale geliyoruz.  Yeni Pentaprizma Vizör sayesinde %98 görünüm elde ediyoruz.

Vizör yapısıyla 5D Mark IV’ün akıllı vizörüne benziyor. Yukarıdaki görselde ne gibi özelliklerin olduğunu görebilirsiniz.

062A9429-checker

6D Mark II, dahili GPS le beraber geliyor. Böylelikle çektiğimiz video ve fotoğrafların EXIF bilgilerine lokasyonumuzu ekleyebiliyor ve bütün makinelerinin saatini uydudan kalibre etmemizi sağlıyor. Özellikler aynı anda 4-5 makineyle yapılan çekimlerde makinelerin saatlerini kalibre ettikten sonra bütün fotoğrafları doğru bir zaman çizelgesinde görülmesi özellikle ajanslar için büyük bir gelişme.

GPS Modu bizlere aynı 5D Mark IV’te olduğu gibi 2 farklı mod ile sunulmuş.Birinci modda, kamera kapalı olsa bile GPS arka tarafta çalışıyor ve makineyi açıp fotoğraf çektiğinizde hali hazırda GPS koordinatlarınız güncel hale oluyor. Tabii arka planda GPS’in sürekli çalışıyor oluşu fotoğraf makinesinin pilinin daha hızlı bitmesine sebep olacaktır.

Ancak İkinci Modu seçerseniz ise, fotoğraf makinesini kapattığınız an GPS’te kapanıyor ve açtığınız zaman tekrardan GPS’ten koordinatları buluyor. Bu modu kullanırsanız fotoğrafı çekmeden önce biraz bekleyip GPS’ın koordinatları alması için biraz beklemenizi öneririm.

Lens Düzeltmeleri:

 • Çevre Aydınlatma Düzetlme
 • Bozulma Düzeltme
 • Kromatik Hata Düzeltme
 • Kırınım Düzeltme

Canon 1D X Mark II ve 5D Mark IV gibi Canon’un en üst segment fotoğraf makinelerinde bulunan Kırınım Düzeltme özelliği de artık Canon 6D Mark II’de bizlere sunuldu. Kırınım Düzeltmeyi kısaca anlatmak gerekirse, yüksek diyafram değerlerine çıkıldığında (F:29 gibi) lenslerde oluşabilecek softluk problemlerinin önüne geçiyor.

Bunun yanı sıra kişileştirmeye önem veren Canon, istediğiniz ayarı açıp kapamanıza olasılık tanıyor. Kişileştirmeden bahsetmişken, makinemizin üstündeki 9 adet tuşun işlevi değiştirilebiliyor. Böylelikle  makinenizi istediğiniz gibi kişileştirebiliyorsunuz. Canon 6D Mark II ile birlikte artık Canlı İzleme Ekranımızı da kişileştirebiliyor ve istediğimiz özellikleri ekleyip kaldırabiliyoruz.

Beyaz Ayarı:

5DSbeyaz

Canon 5DS Serisi ile Canon ailesine gelen özelliklerden biri de “Beyaz Öncelikli” otomatik beyaz ayarıydı. Bu özellik artık Canon 6D Mark II’de de bulunuyor. Daha önce beyaz ayarımızı otomatikte bıraktığımız çekimlerde kimi zaman istenilen beyazlık net bir şekilde algılanamayabiliyordu. Bu özellikle birlikte, artık makinemizin Otomatik Beyaz Ayarı menüsüne 2 ayrı seçenek geliyor: “Ortam Öncelikli” ve “Beyaz Öncelikli”.

Yukarıda bahsettiğim üzere Canon 6D Mark II bizlere HDR Video çekebiliyordu. Bununla beraber Canon 6D Mark II, diğer Canon gövdeler gibi 5 farklı HDR seçeneğini bize sunuyor.

Canon 6D Mark II’de HDR Çekim için, Shoot 3 Menüsünden HDR Modu kısmına gelmeniz yeterli.

Bu HDR modları;

 • Doğal
 • Standart Tablo
 • Canlı Tablo
 • Koyu Tablo
 • Gofre Tablo

HDR Modunda,  deklanşöre basınca 3 adet fotoğrafı arka arkaya geçiyor. 3 adet fotoğraf çekmesinin sebebi ise, 3 farklı pozlama değerinde çekim yapmasıdır.  HDR çekimler yaparken mutlaka tripod kullanmanızı öneririm. Menülerde hangi pozlama değerlerini baz almak istiyorsanız onu seçebiliyorsunuz. +-1 +-2 +-3 ve Otomatik Modları bulumakta. İsterseniz çekilen bütün fotoğrafları isterseniz ise sadece HDR fotoğrafın kaydedilmesini ayarlayabileceğiniz bir menü de bulunmakta. 5D Mark IV, oluşturduğu HDR fotoğrafın RAW halini kaydetmiyor.

Analog fotoğraf makinelerinden bildiğimiz çoklu pozlama özelliği, Canon 6D Mark II’de de bizlere sunuldu. Çoklu Pozlama Menüsüne girdiğimiz zaman hangi ayarlarda çekmek istiyorsak seçiyoruz.

Canon 6D Mark II’de Çoklu Pozlama için, Shoot 3 Menüsünden Çoklu Pozlama kısmına gelmeniz yeterli.

Bize sunulan ayarlar ise şöyle;

 • Eklemeli
 • Ortalama

Pozlama sayısı olarak maksimum 9 adet fotoğrafı, tek fotoğrafta birleştirebiliyoruz. Yine HDR menüsünde olduğu gibi çektiğimiz bütün fotoğrafları ayrı ayrı kaydetme imkanımız mevcut.

titresim

7650 piksellik RGB ölçüm sisteminin bir artısı da “Anti Flicker” özelliği. İnsan gözü, florasan gibi yapay ışıklardaki renk değişimlerini ve dalgalanmalarını anlamaz. Fakat fotoğraf makinemizin sensörleri bunları anlar ve çektiğiniz fotoğraflarda farklı tonlamalar ve dalgalanmalar görülebilir. Ancak “anti flicker” özelliği ile bu görüntü probleminin de önüne geçilmiş oluyor.

Canon 6D Mark II Kutu İçeriği:

 • Canon 6D Gövde
 • LC-E6 Şarj Aleti
 • LP-E6N Pil
 • Boyun Askısı
 • Türkçe Kullanım Kılavuzu
 • 2 Sene Canon Eurasia Garanti Kartı
 • Ücretsiz 4 Saatlik Sınıf Eğitimi Hakkı Sağlayan Canon Görsel Akademi Kartı

Canon Wireless File Transmitter WFT-E7 V2 ve WFT-E7’nin ilk versiyonuna yapılacak olan yazılım güncellemesi ile

Flaş ve flaş tetikleyciler; Canon (90EX, 220EX, 270EX, 270EX II, 320EX, 380EX, 420EX, 430EX, 430EX II, 550EX, 580EX, 580EX II, 600EX, 600EX-RT, 600EX-RT II  Macro-Ring-Lite MR-14EX, Macro Ring Lite MR-14EX II, Macro Twin Lite MT-24EX, Speedlite Transmitter ST-E2, Speedlite Transmitter ST-E3-RT

Battery Grip; BG-E21

Uzaktan Kumanda; Bluetooth Kumanda BG-E1, Wireless Controller LC-5, Remote Controller RC-6 and Speedlite 600EX-RT II

Pil; LP-E6N – LP-E6

Şarj Aleti: LC-E6

Adaptör: ACK-E6

Canon 6D Mark II’yi özetlemek gerekirse, Dünya’nın en hafif Full Frame Sensöre sahip D-SLR Fotoğraf makinesi olarak tarihe geçiyor. Digic 7 İşlemci, saniyede 6.5 kare çekim hızı, 26 megapiksellik çözünürlük, Dual Pixel CMOS AF Netleme Teknolojisi, yeni sensör sistemi, Wi-Fi & NFC & Bluetooth Bağlantıları, Harketli ve Dokunmatik LCD ekranı ve GPS özellikleriyle bütçesi 5D Mark IV’e yetmeyen tüm fotoğrafçı dostlara gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir fotoğraf makinesi olduğunu söyleyebilirim.

İlerleyen zamanlarda, Canon 5D Mark III, 5D Mark IV ve 6D gibi gövdelerle de kıyaslayacağım. Şuanki ürün ne yazık ki örnek fotoğraf paylaşabileceğim bir demo olmadığı için testleri buraya koyamıyorum.

 

Bu da bonus video 🙂

 

Canon 6D Mark II hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumları kısmından bana sorabilirsiniz.

Ayrıca bu detaylı incelemeyi beğendiyseniz, sosyal medya hesaplarınızda beğenmeni hatta paylaşmayı unutmayın 🙂

Teşekkürler.

Mert Gündoğdu – Haziran 2017