Canon 200D İncelemesi

Canon 200D , 29 Haziran itibariyle dünyaya tanıtıldı, Canon 100D‘nin devamı olarak gelen Canon 200D’yi gelin beraber inceleyelim.

En son incelemeleri ve haberleri kaçırmamak için kanalıma abone olmayı unutmayın.

 

Canon 100D, Dünyanın en ufak ve en hafif D-SLR fotoğraf makinesiydi. Canon 200D bu ünvanı devam ettiriyor ve arttırıyor. Canon 200D, hem Dünyanın en hafif DSLR fotoğraf makinesi hem de Dünyanın en hızlı netliğini 0.03 saniye ile gerçekleştiren fotoğraf makinesi ünvanına da sahip.  Canon 100D, benim de çok uzun süre ikinci gövde olarak kullandığım hatta adını da Atom Karınca koyduğum bir gövdeydi. Fakat fotoğraf makinesi piyasası 100D’yı ilk başlarda benimseyemedi ancak ürün piyasadan çekilmesine yakın kıymeti bilindi. Özellikle bu kadar hafif ve ufak olması sayesinde bütün lenslerimizi ve aksesuarlarımızı kullanabildiğimiz bir gövde vardı. Ancak herkesin ağzında olan aynasız kelimesi yüzünden bu makineye üvey evlat muamelesi yapıldı. Ama iki tip fotoğrafçı vardı; Birincisi D-SLR fotoğraf makinesi alacaksam biraz daha büyük olsun fotoğraf çektiğim belli olsun diyenler, ikincisi ise, ben hafif makine istiyorum D-SLR değil aynasız alacağım diyenlerdi. Neyse ki Canon 100D‘nin mantığını çoğu fotoğrafçı dostumuz artık anladı ve daha da güzeli artık 200D olarak yenilendi.

Canon 200D kimler için uygun?

 • Fotoğraf çekmeye yeni başlayacak olanlar
 • Cep telefonlarıyla ile fotoğraf çekmeye başlayan ama ilerledikçe cep telefonu kamerasının yetersiz kaldığını düşünenler
 • Blog ya da V-Log içerik üretecek olan kişiler
 • Hali hazırda fotoğraf makinesi ve Canon lensleri olan ancak büyük makine taşımak istemeyen kişiler için harika bir gövde
 • Benim gibi aynasız makineleri sevmeyen ancak ufak bir D-SLR arayanlar için uygun

Canon 200D

Canon ailesine baktığımız zaman güncel sıralama aşağıdaki gibi oluyor;

Canon 1300D  > Canon 200D > Canon 750D > Canon 800D > Canon 77D

Canon 200D Özellikleri:

 • 24.0 Megapiksel APS-C 1.6x Çarpanlı CMOS Sensör
 • Digic 7 İşlemci
 • Dual Pixel CMOS AF Netleme Teknolojisi
 • 100-25,600 ISO (51.200 Yükseltilebilir)
 • Saniyede 5 kare çekim hızı
 • 9 Noktalı Netleme Sistemi
 • 0.03 Saniye ile Dünyanın en hızlı netlemesi
 • 3.0” Hareketli ve Dokunmatik LCD ekran (1040K) noktalı ekran
 • 63 Alandan Ölçüm Sistemi
 • Geliştirilmiş Wi-Fi & NFC Bağlantısı
 • Bluetooth Üzerinden Bağlantı
 • Dahili Stereo Mikrofon
 • 1/4000 Enstantane Hızı
 • Akıllı vizör ve %95 Vizör Görüş açısı
 • HDR Fotoğraf ve Video Çekimi
 • Timelapse Video Çekimi
 • 1080p 60fps Video Çekimi
 • Selfie Modu
 • Mikrofon Girişi
 • Beyaz ve Gri Renk Seçeneği

Digic 7 İşlemci:

Canon 200D’nin kalbinde Digic 7 işlemci bulunuyor, bu işlemci abileri, 77D ve 800D‘de bulunuyor. Canon 200D bizlere 24 megapiksellik fotoğraflar üretirken,  maksimum ISO değeri olarak 25.600’e yüksek ISO modunda ise 51.200’e kadar yükselebiliyor. Digic 7 sayesinde; 0.03 saniye ile Dünya’nın En Hızlı Netleme hızı, yüz ve obje takibindeki tutarlılık arttırılmış oluyor ve yüksek ISO’larda çok daha temiz fotoğraflar elde etmiş oluyoruz.

24.0 Megapiksel APS-C 1.6x Çarpanlı CMOS Sensör:

Canon 200D’nin Sensörüne baktığımız zaman ise şuanda bütün test sitelerinden ödül üstüne ödül alan Canon 80D’deki 24.2 megapiksellik sensörün aynısı bu makinede kullanıldı. Böylelikle daha yüksek ISO’da daha iyi gürültü performansı elde ederken, Dinamik aralık performansı da yükselmiş oluyor. Fotoğraf makinemiz RAW’ları 14bit olarak kaydediyor. Bu sayede çok daha iyi renk geçişleri elde etmiş oluyoruz.

Canon 200D – DUAL Pixel CMOS AF Netleme Sistemi:

Canon 200D’nin netleme sistemine gelecek olursak, Canon 200D bizlere Dual Pixel CMOS AF sistemi ile sunuluyor. Bu sistem hali hazırda 1D X Mark II ve 5D Mark IV’te de kullanılan sensörde bazlı bir netleme teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde netleme hem daha hızlı hem de çok tutarlı bir hale geliyor. Özellikle hareket eden objelerde netlik takibi konusunda çok başarılı olduğunu belirtebilirim. Canon 200D’de 9 adet netleme noktası bulunuyor.

Canon 77D ve Canon 800D bildiğiniz gibi Dünya’nın En Hızlı Netlemesini yapan fotoğraf makineleriydi. Aynı şekilde Canon 200D’de Canlı izleme modunda 0.03 saniyede netleme yaparak bu rekora ortak oluyor.

Dual Pixel CMOS AF şuan için Dünya’ca kabul edilen en iyi çalışan netleme sistemlerinden biridir. Fotoğraf makinelerinde bulunan bütün pikseller kendi içlerinde 2 fotodiyota bölünüyor ve bulunan tüm pikseller hem netleme yapma hem de görüntüyü kaydetme işlemini aynı anda yapabiliyor.

Aslında aşağıda bulunan görsel ile bu konuyu çok daha iyi anlayabilirsiniz. 760D, 750D gibi gövdeler Hybrid CMOS AF kullanıyor, sağ taraftaki görselde gözüktüğü üzere mavi pikseller görüntü kaydı, sarı pikseller ise netleme yapmak için kullanılıyor. Fakat Dual Pixel CMOS AF kullanan 77D, 80D, 800D , M5 ve M6 gibi gövdelerde bütün pikseller her iki işlem içinde kullanılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=vE2e6XCXqjo&t

Dual Pixel CMOS AF aynı zamanda LCD’de dokunduğumuz yere netleme yaparken çok tutarlı ve netliği kaçırmadan akıcı bir şekilde 2 nokta arasında netleme yapmamızı sağlıyor. Canlı İzleme modunda  hızlı çekim yaparken SERVO AF çalışıyor.

Canon 200D – Gövde & Tasarım:

Canon 200D

Canon 200D’nin gövdesine baktığımız zaman selefi Canon 100D‘den farklı detaylar görüyoruz.

Canon 200D

200D’ye üstten baktığımız zaman en belirgin değişiklik sol tarafa eklemiş olan Wi-Fi tuşu olmuş. Bu özel tuş sayesinde menüden Wi-Fi bölümünü bulmak için vakit kaybetmeden tek tuşa basarak Wi-Fi ayarlarımızı rahatlıkla yapabiliyoruz. Sağ bölümde ise yine sade bir tasarım bizi bekliyor. ISO ve Display Tuşlarının hemen arkasında konumlanan fotoğraf makinesini açıp kapamak ve video modu için kullanılan tuş değiştirilmiş ve kullanımı daha pratik hale getirilmiş. Bu tuşun yanında bulunan Çekim Modu kadranı da çok daha sade hale getirilmiş. Eskiden çekim mod tekerleğinin üstünde bulunan Portre, Manzara gibi hazır çekim modları artık SCN modunun içine eklenmiş ve böylelikle daha kolay anlaşılır bir çekim kadranı oluşturulmuş. Çekim Modu Kadranı da kendi arasında Yaratıcı Çekim Modları ve Otomatik Çekim Modları olarak ikiye ayrılmış.

Canon 200D

Yaratıcı Çekim Modları:

 • Manuel (M)
 • Diyafram Öncelikli (AV)
 • Enstantane Öncelikli(TV)
 • Program Modu (P)

Otomatik Çekim Modları:

 • Otomatik Akıllı Sahne
 • Flaş Kapalı
 • Yaratıcı Otomatik
 • Sahne Modları
 • Yaratıcı Filtreler

Çekim Modları ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=XmKmh4IPYqg

200D’nin arka tarafına baktığımız zaman ise,  3.0” büyüklüğünde ve 1.040.000 noktaya sahip LCD ekran tam dokunmatik olup, yukarı doğru 85 derece aşağı doğru ise 180 derece hareket edebilme özellike sahip. Dokunmatik ekran sayesinde ister menüler arası geçileri, isterseniz çektiğiniz fotoğraflar arasında gezinmeyi isterseniz de canlı izleme modunda dokunduğunuz yere netleme yapabilmek için kullanabiliyorsunuz.

Canon 200D Dünyanın en hafif hareketli LCD’ye sahip D-SLR fotoğraf makinesi olarakta başka bir Dünya rekorunu da elinde tutuyor. Canon 200D sadece 453 gram ağırlında. Canon 100D ise 400 gram ağırlığındaydı.

Canon 200D

Ekranın sağ tarafında bulunan tuşlar ise mümkün oldukça ufak tutulmuş. Canon giriş seviyesi makinelerde olan dört yönlü ok tuş sistemi ve ortasında Q tuşu bulunuyor. Hemen üstünde diyafram veya pozlamayı değiştiren tuş, hemen altında ise fotoğrafları izleme ve fotoğrafları silme tuşu yer alıyor.

200D’nin girişlerine baktığımız zaman ürünün sağ tarafında HDMI ve USB Girişleri bulunurken, sol tarafında uzaktan kumanda ve harici mikrofon girişi bulunuyor. NFC Alanı da yine ürünün sol tarafına yerleştirilmiş.

Canon 200 bizlere üç farklı renk seçeneği ile sunulacak. Bu renkleri aşağıda görebilirsiniz. Ben henüz sadece siyah olan versiyonu canlı olarak gördüm. Ancak gri ve kahverengi kombinasyonunu beğendim diyebilirim 🙂

 

 

 

 

Canon 200D Kullanım:

Fotoğrafa yeni başlayacak dostlarımızın en büyük sıkıntısı fotoğraf makinelerindeki kullanım zorluğu diyebilirim. Canon bu konuda rakiplerinden çok ileride olduğu zaten tüm dünya fotoğrafçıları tarafından kabul edilmiş bir gerçek. Canon’un kullandığı kullanıcı ara yüzünden daha basit bir kullanıcı ara yüzü bulunmuyor. Canon bu ara yüzü aynı zamanda sezgisel olarak nitelendiriyor. Sezgisel Arayüz ise hangi menünün nerede olacağını bilmeseniz bile tahmin edebilmeniz anlamına geliyor. Daha önceki Canon fotoğraf makinelerinde bulunan menü açıklamalarının yazdığı Rehber kısmına ek olarak, artık fotoğrafa yeni başlayacak dostlar için çok daha kolay kullanım sağlamak adına yepyeni bir ara yüz geliştirdi. Bu ara yüzde, diyafram ve enstantane çekim öncelikli modlarda değer değişimlerinin bizlere nasıl fotoğraflar vereceğini önceden makinenin içine eklenmiş özel presetlerden görmemizi sağlamış.

Aşağıdaki galeride bu menülerden örnekleri görebilirsiniz.

Canon 200D – Video:

Canon 200D’nin video özelliklerine bakacak olursak, Canon 200D Full HD 1080p,  60fps video kaydı yapabiliyor. Video çekim sırasında AF hızını 10 farklı kademe de değiştirebilirken, video çekimi sırasında  netliği ister kilitleyebiliyor, istersek de arkadaki objelere geçiş hızını belirleyebiliyoruz. Movie Servo AF sistemi Full HD 60p’de kullanılabiliyor.

Video sıkıştırma yöntemi olarak IPB ve IPV Light olarak iki seçeneğimiz bulunuyor.

Video konusunda bence en önemli olan nokta ise, Canon 200D’de bulunan ve yukarıda bahsettiğim Dual Pixel Otomatik Netleme Teknolojisi. Canon 100D’de bulunan Hybrid CMOS AF netleme sisteminden çok ciddi şekilde farklı olan bu teknoloji sayesinde; çok tutarlı ve çok hızlı netleme yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda objeler arasında netlik geçişini dokunmatik ekran sayesinde dokunduğunuz bir noktadan diğer bir noktaya kusursuz ve pürüzsüz bir şekilde gerçekleştiriyor. Aynı zamanda yüz takip özelliği ve hareketli ekranı sayesinde kendinizi çekerken yüz takibini açtıktan sonra kadrajın dışına çıkmadığınız sürece fotoğraf makinesi sizi takip edecek ve netlik bozulmayacak olması gerçekten hayatı çok kolaylaştırıyor.

Canon 200D  HDR video çekim özelliğiyle beraber geliyor. Bu özelliği kullanabilmek için, fotoğraf makinesini video moduna aldıktan sonra Çekim Mod Kadranından SCN moduna gelmeniz gerekiyor. Bu çekim modunda Canon 200D çekimi 60p yapıyor ama bizlere 30p veriyor bunun sebebi ise, çektiği karelerin yarısını normal pozluyor, diğer yarısını ise eksik pozluyor ve bu kareleri birleştirerek bizlere HDR video veriyor.

Video çekimi sırasında 3X ila 10X arasında dijital zum yapabiliyoruz.

Fotoğraf makinemizde aynı zamanda Timelapse video yapma imkanın da bizlere sunulmuş. Kırmızı rengi Shoot 5 Menüsüne geldiğiniz zaman karşımıza gelen Time-lapse Video’ya geldiğinizde detaylı bir  menü sizleri karşılıyor. Canon 200D, Timelapse videoları çekerken ise MOV/ ALL-I formatında ve Full HD 1080p boyutunda kaydediyor ve 200D ile gelen yeni özellik sayesinde her fotoğraf için yeni pozlama yapıp ona göre çekim yapabiliyor.

Video çekenler için ise mikrofon girişleri unutulmamış. Bu sayede harici olarak bir mikrofon kullanabiliyoruz.

Video çekimine başlamadan önce videolarımızı filtreli olarak çekebiliyoruz. Canon bizlere burada 5 adet farklı filtre sunuyor.  Bu filtreler: Rüya, Eski Video, Hatıra, Dramatik Siyah Beyaz ve Minyatür Efekti.

Aynı zamanda Makinemizin Wi-Fi özelliği sayesinde akıllı cihazlarımızdan video çekimini başlatıp durdurabiliyoruz.

Canon 200D – SCN  Sahne Modları:

Canon 200D’de Çekim Mod Kadranından SCN bölümünü seçtiğimiz zaman karşımıza 11 farklı çekim modu çıkıyor. Bunlar;

 • Portre
 • Grup Fotoğrafı
 • Manzara
 • Spor
 • Çocuk
 • Yakın Çekim
 • Yiyecek
 • Mum Işığı
 • Gece Portre
 • Elde Gece Sahnesi
 • HDR Çekim Modu

Bu Sahne Modları özellikle fotoğrafçılığa yeni başlayan dostlarımız için gerçekten yararlı olabilecek çekim modları, ancak fotoğrafçılığınızı daha hızlı bir şekilde geliştirmek istiyorsanız sizi Yaratıcı Çekim modları kısmına bekliyorum 🙂

Yaratıcı Filtreler Fotoğraf & Video:

Canon 200D’de Çekim Mod Kadranından Yaratıcı Filtreler  bölümünü seçtiğimiz zaman hem videoda hem de fotoğrafta kullanabileceğimiz filtreler çıkıyor.

Fotoğraf Filtreleri:

 • Kumlu Siyah – Beyaz
 • Yumuşak Odak
 • Balık Gözü Filtresi
 • Yağlı Boya Filtresi
 • Oyuncak Kamera Filtresi
 • Minyatür Efekti
 • HDR Standart Tablo
 • HDR Canlı Tablo
 • HDR Koyu Tablo
 • HDR Gofre Tablo

Video Filtreleri:

 • Rüya
 • Eski Filmler
 • Anı
 • Dinamik Siyah Beyaz
 • Minyatür Efektli Video

Canon 200D – Wi-Fi & NFC Bağlantısı:

Canon 200D Wi-Fi ve NFC desteği ile geliyor. Canon fotoğraf makinelerinde, Wi-Fi kullanımı artık yenilenen Camera Connect aplikasyonu  gerçekten çok kolay hale getirilmiş. Camera Connect aplikasyonu ile fotoğraflarınızı akıllı cihazlarınıza aktarabilir ve akıllı cihazlar üzerinden fotoğra makinenizi  kontrol edebilirsiniz. DLNA & NFC uyumluğu olan cihazlara herhangi bir bağlantı kablosu kullanmadan 2 ürünü birbirine gösterek fotoğraf aktarımı yapabilir ve Wi-Fi baskı cihazlarıyla kablosuz baskı alabilirsiniz.

top_features_1

Peki bu Camera Connect ne işe yarar? Bu aplikasyonu akıllı cihazlarınıza indirdiğiniz zaman fotoğraf makinenizi akıllı tabet yada telefonlarınızdan kontrol edebilir ve çektiğiniz fotoğraf ve videoları Wi-Fi bağlantısı üzerinen akıllı cihazlarınıza aktarabilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

NFC özelliği ise, NFC özelliğine cihazlarla herhangi bir kablo olmadan, iki ürünü birbirine dokundurarak fotoğraf aktarımı yapmanızı sağlar.

Canon 200D – Bluetooth Bağlantısı:

EOS M5 ile hayatımıza giren Bluetooth özelliği Canon 200D’de bizlere sunuldu. Bu özellikle birlikte artık bağlantıyı oluşturmamız daha da kolaylaştırıyor. Bluetooth bağlantısını bir kere kurduktan sonra telefon ya da makine uyku moduna girse bile sürekli birbirleriyle iletişim halinde oluyorlar. Aynı zamanda Bluetooth bağlantı Wi-Fi bağlantıya oranla çok daha az pil harcamakta olduğu için çok daha efektif diyebilirim. Bluetooth bağlantı ile birlikten fotoğraf çekimi ve çektiğiniz fotoğraflarınızı akıllı cihazlarınıza aktarabiliyorsunuz.

Canon 200D Akıllı Vizör:

Canon’un artık yeni çıkan bütün fotoğraf makinelerinde bulunan akıllı vizör teknolojisi, Canon 200D’ de de bizlere sunulmuş. Canon’da üç farklı vizör bulunuyor. Bunlardan birincisi 800D ve 77D‘de, ikincisi 80D‘de ve üçüncüsü 5D Serilerinde bulunan akıllı vizörler. Bu vizörlerin hepsi makine segmentiyle beraber gelişiyor ve çok daha özelleştirebilir ve daha çok özelliği bizlere sunabiliyorlar. Canon 200D’nin vizöründeki uyarıları ise yukarıdaki menüden görebilirsiniz.

Canon 200D Kutu İçeriği:

 • Canon 200D Gövde
 • Canon 18-55mm
 • LC-E17 Şarj Aleti
 • LP-E17 Pil
 • Boyun Askısı
 • Türkçe Kullanım Kılavuzu
 • 2 Sene Canon Eurasia Garanti Kartı
 • Ücretsiz 4 Saatlik Sınıf Eğitimi Hakkı Sağlayan Canon Görsel Akademi Kartı

 

Canon 200D, 2 adet kit lensle beraber satılıyor olacak. Bu lenslere bakıldığı zaman biri Canon EF-S 18-55mm F/3.5-5.6 DC III diğeri ise Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM. Bu iki lense baktığınız zaman aralarında fiyat farkları mevcut olacaktır. Çünkü IS STM olan versiyonda, IS titreşim engelleyiciyi, STM iste Step Motorlu Netleme sistemi olduğunu belirtiyor. Peki bunlar ne işe yarar, titreşim engelleme özellikle ışığın az olduğu ve düşük enstantane de çekim yaptığımız durumlarda elimiz titreşimini algılayıp ona göre bu titreşim engellemeye çalışan bir teknollojidir. STM ise, özellikle otomatik netleme sistemi ile video çeken kullanıcılar için olmazsa olmazdır. Bir alandan diğer alana netlik yaparken netleme motorunun çıkardığı sesi minimize eder ve bu geçişi çok pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirir.

Canon 200D, Crop çarpanlı bir gövde olduğu için hem EF hemde EF-S lenslerle uyumludur. Bu farkları bilmiyor iseniz, aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

1018-checkerLens tavsiyelerime gelecek olursak, Canon 200D için ilk etapta 18-55mm ile başlamanızı öneririm.

Sonrasında eğer 18mm sizle genişlik açısından yetmiyor ise, ilk etap fiyat performans canavarı Canon EF-S 10-18mm‘yi öneriyorum. Lens bir üst segmenti olarak bilinen 10-22mm’yle neredeyse aynı performansı sağlıyor ve fiyat olarak baktığınızda yarı yarı daha uygun. Lenste aynı zamanda IS ve STM olması da büyük 2 artı..

İkinci olarak herkesin çantasında mutlaka olması gereken bir lens olan, Canon 50mm f/1.8 STM’yi önereceğim. Bu lensle en çok istenen “arkası bulanık” fotoğrafları çok rahatlıkla çekebileceksiniz. Önerdiğim bu 3 lens arasında en uygun fiyata sahip olan lenste Canon 50mm f/1.8 STM’dir. Bu lensin eski versiyonu 50mm f/1.8 II, Canon’un bugüne kadar en çok üretilen ve en çok satan lensidir.

Üçüncü olarak ise, eğer 18-55mm’nin 55mm’si sizlere yetmiyor ve daha fazla zum yapmak istiyorsanız burada sizlere yine bir fiyat performans canavarı 55-250mm’yi önereceğim. Bu lenste yine hem IS hemde STM olduğu için özellikle yüksek zum değerlerinde çok daha net fotoğraf çekmemizi sağlıyor.

 

Canon 200D Aksesuarlar:

 • Battery Grip: Canon 77D’ye Battery Grip Takılmıyor.
 • GPS: GP-E2 GPS Vericisi
 • Pil: LP-E17
 • Şarj Cihazı: LC-E17, LC-E17E
 • Elektrik Kablosu: AC-E6N ve DR-E18

Canon 200D vs Canon 100D:

 

EOS 100D EOS 200D
Sensör & İşlemci
Sensör 18.0 MP APS-C CMOS 24.2 MP APS-C CMOS
İşlemci DIGIC 5 DIGIC 7
RAW Var, 14-bit Var, 14-bit
ISO 100-12,800 – 25,600 100-25,600,  51,200
Ergonomi
Vizör Pentamirror %95 Gösterim Pentamirror %95 Gösterim
LCD Ekran Dokunmatik, 3.0-inc 1,040k Noktalı Hareketli ve Dokunmatik, 3.0-inc 1,040k Noktalı
Netleme
AF Nokta Sayısı 9 Adet netleme noktası 9 Adet netleme noktası
Netleme Teknolojisi Hybrid CMOS AF Dual Pixel CMOS AF
AF Alanı 80% yatay  & dikey 80% yatay  & dikey
Düşük Işıkta Netleme EV-1 EV-3
Video
Maksimum Bitrate Full HD 60p Full HD 60p
Mikrofon Girişi Var Var
Kulaklık Girişi Yok Yok
Diğer
Sürekli Çekim Hızı 3 fps 3.5 fps
Enstantane  1/4000 1/4000
Lens Hata Düzeltmeleri Peripherial illumination, Chromatic Abberation Peripherial illumination, Chromatic Abberation, Diffraction Correction
Time-Lapse Yok Var
Wi-Fi & NFC Yok Var
Bluetooth Yok Var
Pil Ömrü 380 Kare
Boyutlar 117 x 91 x 69 mm
Ağırlık 400 gram  453 gram

 

200D’nin  1300D’ye göre Artı Yönleri:

 • 24 Megapiksel
 • Digic 7 İşlemci
 • Dual Pixel CMOS AF
 • Dünyanın En Hızlı Netlemesi
 • Daha Hafif ve Ufak
 • Hareketli ve Dokunmatik LCD Ekran
 • Daha hızlı fotoğraf çekim imkanı
 • Full HD 60 fps video çekimi
 • HDR Video ve Timelapse Video Çekimi
 • Mikrofon Girişi

800D’nin 200D’ye göre Artı Yönleri:

 • 800D’ de 45 Hepsi Çapraz tipte Adet Netleme Noktası varken, 200D’de 9 adet netleme noktası bulunuyor.
 • 800D’de 7560px RGB-IR Ölçüm Sistemi bulunuyor.
 • Daha hızlı fotoğraf çekim imkanı
 • Biraz daha büyük ve ağır

200D ve 800D’nin Ortak Yönleri:

 • Digic 7 İşlemci
 • Sensör
 • Aynı Kit Lens
 • Dual Pixel CMOS AF Netleme
 • Dünyanın En Hızlı Netleme Sistemi
 • Hareketli ve Dokunmatik Ekran
 • Mikrofon Girişi

Sonuç:

Beni tanıyanlar bilir, Canon 100D ilk çıktığı zaman satın almıştım ve dünyanın en ufak ve en hafif DSLR fotoğraf makinesi olduğu için yedek gövdem olmuştu kendisi. Şahsen aynasız fotoğraf makinelerini sevmediğim için, (ergonomik eksiklikler, pil problemi ve elektronik vizör) 100D bana ilaç gibi gelmişti. Ancak, dünya piyasasında 100D ne yazık ki yanlış anlaşıldı. 1200D ve 1300D gibi makinelerden üst segment olmasına rağmen, küçük boyutlarından dolayı daha alt segment gibi düşünüldü. Ancak 100D ve 200D 1300D serisinden daha üstün bir makine diyebiliriz.

100D’den sonra herkesin istediği gibi her şeyden önce gelişmiş Wi-Fi, Bluetooth, NFC gibi gelişmiş kablosuz bağlanma özellikleriyle bizlere sunuluyor. Hareketli LCD Ekranı ve bence en önemlisi Dual Pixel Netleme Teknolojisiyle beraber Digic 7 işlemciyle bizlere sunuluyor ki, bence giriş segmenti ya da yedek bir gövde için gerçekten harika bir makine oluyor diyebilirim.

200D özellikle benim gibi aynasız fotoğraf makineleriyle arası olmayan kullanıcılar için gerçekten biçilmiş kaftan diyebilirim. Güncel aynasız modellerin 400 gram bandında olduğunu düşünecek olursak 450 gramlık bu canavar bence çok güzel bir alternatif. Hem de tüm Canon lens ve aksesuarlarınızı rahatlıkla kullanabileceğiniz bir fotoğraf makinesi.

Mert Gündoğdu – Haziran 2017