Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM İncelemesi

Herkese merhaba, bu yazımda size Canon’un en son çıkardığı makro lensi olan Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM ‘yi tanıtacağım. Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM gerçekten çok özel bir lens. Dünyada ilk defa Canon EF-M 28mm f/3.5 Makro IS STM ile beraber lensin ön tarafında bulunan ışık paneli, Canon’un yeni makro lensi Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM ile bizlere sunuldu.

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM Lens, Canon’nun üretmiş olduğu, en hafif, en geniş açı, en ufak ve en uygun fiyatlı EF-S bayonetli makro lensi diyebiliriz. Bu lenste Hybrid IS ve STM netleme moturunun da bizlere sunuluyor oluşu bu lensi eksiksiz bir makro lensine çevirmiş. Şimdi sözü fazla uzatmadan detaylara geçelim.

Ürünün özelliklerine bakacak olursak;

 • EF-S Bayonet
 • 35mm Odak uzaklığı (56mm)
 • 1:1 Büyültme Oranı
 • Dahili Makro Işık
 • Minumum Netleme Mesafesi 0.13m
 • f/2.8 Diyafram Açıklığı
 • Hybrid Titreşim Engelleyici
 • STM Netleme Motoru
 • 7 Adet Diyafram Bıçağı
 • 49mm Filtre Çapı
 • 69,2 x 55,8mm
 • 190 Gram

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM’nin ismi gayet uzun ancak, bu kısaltmalar neyi ifade ediyor bunlara bakalım;

EF-S: Electronic Short Focus olarak geçiyor. EF-S uyumlu lensler sadece APS-C 1.6x çarpanlı gövdelere uyumlu oluyor. (1300D, 100D, 700D, 750D, 760D, 60D, 70D, 77D, 80D, 7D Mark II gibi)

EF ve EF-S Bayonet farkı nedir bilmiyorsanız buraya tıklayarak detaylı olarak farkları görebilirsiniz.

35mm: Odak uzaklığı olarak 35mm olduğunu açıklıyor. Ancak lens EF-S olduğu için çarpanlı gövdelerde 1.6 ile çarptığımız zaman 56mm’ye tekabül ediyor.

f/2.8: Bu lensin maksimum diyafram açıklığının 2.8 olduğunu gösteriyor.

IS: Bu lenste Hybrid Titreşim engelleyici bulunuyor. Bu sistem Canon EF 100mm f/2.8L Makro IS USM’de bulunan titreşim engelleyici teknolojisinin bire bir aynısı. Bu sistem sayesinde 4 stop titreşim engelleyiciye sahip oluyor.

STM: Step Motor olarak adlandırılan netleme sistemi bu lenste bulunuyor. Step motor bizlere hem daha hızlı hem de daha sessiz netleme yapmayı sağlıyor. Özellikle video çekimlerinde bu teknoloji işimizi çok kolaylaştırıyor. Otomatik netleme yaparken en büyük sıkıntı bildiğiniz üzere netleme motorlarının ses yapması ve bu sesin videoya gelmesi. Ancak STM Motorlu lenslerle beraber bu problem ortadan kalkmış oluyor.

 

Gövde Yapısı:

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM ‘yi elinize aldığınız zaman kaliteli bir lens tuttuğunuzu hissediyorsunuz. Dış yapısı pürüzsüz bir malzemeyle kaplanmış ve üstünde bulunan tuşlar ve detaylar kendisini zaten gösteriyor. Eğer elinizde Canon EF 50mm f/1.8 STM lens var ise dış yapısı aynı kalitede diyebilirim. Bayonetin metal oluşu lensin kalitesini arttırmış.

Lenste 3 adet tuş bulunuyor. Lensin sol tarafında AF – MF ve Titreşim Engelleyici’yi açıp kapatabileceğimiz tuş ve onunda altında lenste bulunan led ışık panelleri aktif hale getirebileceğimiz tuş bulunuyor.

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM ‘de bulunan STM Motor sayesinde netleme halkasını sağa ve sola istediğiniz kadar çevirebiliyorsunuz. Tam zamanlı manuel netleme seçeneği olduğu için netlik otomatikte olsa bile manuel olarak müdahale edebiliyoruz.

Lensin en önemli özelliği olan ön tarafta bulunan Led ışık paneli. Bu ışık panelini ayrıca anlatacağım için şimdi kısa geçiyorum.

Hybrid Titreşim Engelleyici:

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM bizlere f/2.8 maksimum diyafram düşük ışık koşullarında çekim için uygun bir değeri bizlere sağlıyor ve bununla beraber Hybrid Titreşim Engelleciyi de bizlere sunuyor. 4 stopluk bir titreşim engelleyici sayesinde elde çekim yaparken titreşim olmadan fotoğraflar elde edebiliyoruz.

Makro çekimlerinde yansımaları yok etmek için genellikle polarize filtre kullanılır, polarize filtre lensin alacağı ışık değerini düşürdüğü için makinemizin enstantane değeride otomatik olarak düşecektir. Bu tarz durumlarda IS gerçekten hayat kurtarıyor diyebilirim.

Bu lensteki en dikkat çekici özellik ise bu IS’in Hybrid oluşu. Hybrid IS şuan için sadece Canon’un üst segment makro lensi olan Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM’de bulunuyor ki, bu fiyat performans lensinde karşımıza çıkması mutluluk verici.

Gerçi bu kadar teknoloji var ancak bana kalırsa eğer kaliteli bir makro fotoğraf çekecekseniz, mutlaka tripod kullanın. Çünkü makro fotoğrafçılık şakaya gelmez. Tripod üzerinde, manuel netleme yaparak ve mümkünse bir kumanda kullanarak fotoğraflar çekilmeli ki makinenin içinde veya dışında oluşabilecek bütün titreşimler minimize edilmeli. Böylelikle en keskin fotoğrafa ulaşabiliriz.

Led Işıklar:

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM ‘nin ön tarafında 2 adet led ışık bulunuyor. Bu ışıklar lensin sol tarafında en aşağıda bulunan tuş yardımı ile aktif hale getiriliyor. Bu led ışıklar, sağ ve sol olmak üzere ikiye ayrılıyor. İsterseniz sağ, isterseniz sol, isterseniz hepsini yakabiliyorsunuz. Aynı zamanda iki farklı güç modu da bulunuyor.

 

Led Işıklar bu gücü gövdenin pilinden alıyor. Parlak modda çalıştırdığınız zaman, fotoğraf makinesinin standart pil tüketimini %12 oranında arttırıyor. Böyle bir özellik için gayet başarılı bir güç tüketimine sahip.

Aynı zamanda eğer Canon’un Makro Twin Flaşlarına sahipseniz(Macro Ring Lite MR-14EX II, Macro Twin Lite Flash MT-24EX) bu lensle de uyumlu olduğunu hatırlamakta fayda var.

Bu ışıklar aynı zamanda video çekiminde ve live view çekim sırasında da çalışıyor.

Makro fotoğraf çekebilmek için objeye yaklaşmamız gerekiyor. Peki saat gibi yansıma yapan objelere yaklaştığınız zaman bu led ışıklar orada yansıma yapmayacak mı diyecek olursanız, Canon bunu da düşünmüş ve kutunun içinden çıkan ES-27 Parasoyel yardımıyla lens standart bir lense dönüşüyor ve bu yansıma da ortadan kalkmış oluyor.

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM

Bu Lens ile Ne Tarz Fotoğraflar Çekilir?

Yukarıda bahsettiğim üzere bu lens 35mm ancak APS-C format olduğu için bizlere 56mm bir açı verecek. Bu açıyla bir çok çekimi gerçekleştirebilirsiniz. Düğün, Portre, Moda, Manzara, Bebek aklınıza ne geliyorsa uygun diyebilirim. Ancak bu lens adından da anlaşılacağı üzere makro çekimler yapılmak üzere tasarlanmış. Bence fotoğrafçılığa başlamış herkesin çantasında bulunması gereken bir lens. Özellikle uygun fiyatı ile bu kadar özelliği bizlere sağlayan başka bir makro lens olmadığını da hatırlatmak isterim.

Ben bu lense sahip olsam nerede kullanırım;

 • Makro
 • Detay
 • Portre
 • Bebek
 • Yemek

Aynı şekilde video çekimi sırasında da öndeki ışıkların yanabilmesi sayesinden makro çekimler sırasında gerçekten çok güzel içerikler yaratılabilir. Özellikle blogger’ların kendi web sitelerine eklemek üzere çektiği video ve fotoğraflar sırasında gerçekten farklı açılar ve detaylar yakalayabilecekleri bir lens diyebilirim.

Netleme Performansı:

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM

Yukarıda bahsettiğim gibi Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM’de bulunan STM netleme motoru sayesinde gerçekten çok sessiz ve pürüzsüz bir netleme elde ediyoruz. Aşağıdaki videoda görebileceğiniz bazı senaryolar çektim.

Bu senaryolardan birincisinde Canon 80D‘yi Canlı İzleme modunda LCD Ekrana dokunarak bir çiçeğe, bir de 5D Mark IV’ü seçerek gerçekleştirdim. Netleme yaparken en ufak bir tutarsızlık ve ortamdaki sessizliğe dikkatinizi çekmek istiyorum.

İkinci senaryoda bir slider üzerinde 80D‘yi hareket ettirirken netlemeyi bu sefer lense bıraktım. Burada da sırasıyla iki çiçek ve sonrasında 5D Mark IV‘e geçiş yaparken ki tutarlık gerçekten başarılı.

Son senaryoda ise yine slider üzerinde farklı netleme mesafelerine geçişini test ettim ve burada da gayet güzel bir performans sergiledi. Şimdi gelin videomuzu izleyelim;

https://www.youtube.com/watch?v=HxSPP13Xd6g

Örnek Fotoğraflar:

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM

LED Işıkların fotoğrafa etkisine bakacak olursak;

Sonuç:

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM lens özellikle APS-C Sensörlü fotoğraf makinesi sahiplerinin çantasında mutlaka olması gereken lenslerden biri olmuş diyebilirim. Fiyat performans, boyut, ağırlık ve geniş açı ve bulunan led ışıkları sayesinde piyasada rakibi de bulunmuyor desem yanlış olmaz. Eğer makro ve detay çekimleri yapmayı seviyorsanız, bu lensi sizlere gözüm kapalı öneririm.

Canon EF-S 35mm f/2.8 Makro IS STM lens hakkında aklınıza takılan tüm soruları ve görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmıdan yapabilirsiniz.

Eğer incelemeyi beğendiyseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı veya beğenmenizi rica edeceğim 🙂

Keyifli Çekimler.

Mayıs 2017 – Mert Gündoğdu