Canon EOS RP İncelemesi – Mert Gündoğdu

Canon EOS RP İncelemesi

Türkiye’deki en detaylı ve birinci ağızdan hazırlanmış Canon EOS RP İncelemesi ile karşınızdayım.

Canon EOS RP, Canon’un ikinci Tam Kare Sensörlü (Full Frame) aynasız fotoğraf makinesi oldu. Geçtiğimiz Photokina’da Canon EOS R‘yi tanıtan Canon, şimdi Canon EOS R‘ye bir küçük kardeş duyurdu. Tam bir fiyat performans canavarı olarak konumlanacak olan EOS RP’yi beraber inceleyeceğiz. EOS RP şuana kadar Canon’un ürettiği en hafif Full Frame sensöre sahip fotoğraf makinesi olma ünvanını da taşıyor. 

Canon aynasız segmentinde artık ayrımı şu şekile yapıyor olacak; kompakt aynasızlar ve tam kare sensörlü aynasızlar.

Bu yüzden EOS M Serisi ve EOS R Serisi birbirinden tamamen farklı iki konsept ve lens ailesi olarak hayatlarına devam edecekler. Bununla beraber Canon’un D-SLR ailesi hem EOS M ailesi, hem de rakipsiz seçenekleriyle EF ve EF-S lens ailesi de yeni modellerle karşımıza çıkmaya devam ediyor olacak.

EOS RP Özellikleri:

 • 26.0 Megapiksel Çözünürlük
 • Tam Kare (Full Frame) Sensör
 • Digic 8 İşlemci
 • Dünya’nın en hızlı odaklaması 0.05 Saniye
 • Saniyede 5 Kare fotoğraf çekim hızı
 • 100 – 40.000 ISO aralığı (102.400’e yükseltilebilir)
 • 4799 Odaklama  Noktası
 • -5EV’de odaklama yapabilme
 • Dahili Vizör (2.36milyon noktalı, 60 fps yenileme hızına sahip)
 • 3.0” 1.040.000 Noktalı Hareketli ve Dokunmatik LCD Ekran
 • 14 Bit Raw Canon Raw 3 formatı
 • Dual Pixel CMOS AF Netleme Sistemi
 • 4K 24 fps, 1080p 60fps video Kaydı
 • 4K Timelapse
 • HDR Video
 • 5 Yönlü Titreşim Engelleyici (Video)
 • Dual Sensing IS Özelliği
 • Sürekli Bırak Odaklama
 • Focus Peaking
 • Mikrofon Girişi
 • Kulaklık Girişi
 • Wi-Fi & Bluetooth Bağlantı
 • Sessiz Fotoğraf Çekim Modu
 • SD Kart (UHS-II Desteği)
 • LP-E17 Pil Kullanımı
 • USB-C üzerinden şarj imkanı
 • 440 Gram
 • Toza ve Neme dayanıklı Gövde

Canon EOS RP Sistemi Kimler için?

 • D-SLR gibi ağır bir makine taşımak istemeyen ancak D-SLR kalitesinde fotoğraf çekmek isteyenler
 • Hafif, Full Frame aynasız EOS R serisi fotoğraf makinesi gövdesi isteyenler için
 • Alan derinliği üzerinde daha fazla kontrol, düşük ışık altında yüksek görüntü kalitesiyle Full Frame sensör kalitesine geçiş için ideal seçenek
 • Yeni RF lensleri kullanmak isteyenler için

Canon EOS RP Konumlandırması:

Canon EOS RP, EOS R sisteminin ikinci gövdesi olarak karşımıza çıkıyor demiştik. EOS RP, EOS R Gövdenin altında konumlandırılıyor.  EOS R için 5D Mark IV ve 6D Mark II arasında demiştik, EOS RP ise 6D Mark II’ye yakın bir gövde diyebiliriz. Bu yüzden de iki kart girişi olmaması vs gibi fiziksel ya da yazılımsal özelliklerin farklılık göstermesi ve aşağıda kalması makinenin konumlandırılmasıyla alakalı bir durum diyebiliriz.

Tamamen Yenilenmiş EOS RF Bayoneti:

İnternette herkes EF ve EF-S Lenslerin uyumlu olabileceği bir aynasız gövde bekliyordu ancak bu tabii ki imkansızdı. Çünkü aynasız makinelerde sensör direk karşınızda ancak D-SLR makinelerde bir ayna sistemi var ve arada ciddi bir mesafe farkı var. D-SLR fotoğraf makinelerinde flanş mesafesi 44 mm ilken EOS R’te flanş mesafesi 20mm olarak belirlenmiş.

Bu flanş mesafesi belirlenirken, ağır ve büyük lensler(400mm, 600mm gibi) kullanılırken bile herhangi bir şekilde gövdenin sağlamlığından ödün verilmemesi adına bu mesafe kullanılmış. Tabii yeni bir Bayonet yapılırken mümkün olan en son teknolojiler de yine bizlere sunulmuş. RF bayonet’te lenslerin bağlantı pinlerine baktığımız zaman 12 adet pin görüyoruz.

12 adet pin’in  4 tanesi lens ve gövde arasındaki ilk bilgi alışverişini yapan ve en çok kullanılanacak olan pinler olarak belirlenmiş ve daha büyük olarak konumlandırılmışlar. Böylelikle lens ve gövde arasındaki olası bağlantı sorunları da EF sistemine göre çok daha sağlam hale getirilmiş.

12 adet pin sayesinde artık gövde ve lens çok daha hızlı bir şekilde konuşabiliyorlar. bununla beraber artık her RF bayonetli lenste bir lens işlemcisi de bulunuyor. Böylelikle daha öncesinde gövde de saklanan lens düzeltme verileri ve Lens Optimizer veriler artık lenslerin içine konulmuş bir şekilde geliyor olacak.

Aynı zamanda lens artık sensöre çok daha iyi bir titreşim engelleyici verisi taşıyacağı için Dual Sensing IS teknolojisiyle beraber hem lens hem de sensör birbirleriyle konuşarak çok daha iyi bir titreşim engelleyici performansı sağlayacak.

RF bayonet gelecekte üretilecek olan üstün keskinlik ve çılgın diyafram değerlerine sahip lenslerin önünü açarken aynı zamanda güçlü ve hızlı veri aktarımı sayesinde de bizlere yeni teknolojilerin kapısını acacak gibi gözüküyor.

EOS RP Gövde ve Tasarımı:

EOS RP, abisi EOS R’in ciddi manada küçük bir ikizi olmuş desem yanlış olmaz. Gövde yapısı ve sağlamlık hissini gövdeyi elinize alır almaz hissediyorsunuz. Gövde kalitesi bakımından abisinden eksik kalır hiç bir yanı yok. Özellikle 440 gram gibi bir ağırlığa sahip bir fotoğraf makinesinde böyle kaliteli bir gövde hissiyatı olması beni çok şaşırttı ve çok sevindirdi. Makineyi tuttuğunuz zaman serçe parmağınız genellikle dışarıda kalıyor. Tabii burada hedef makinenin çok daha hafif ve taşınabilir olması olduğu için, ufak bir gövde tasarımına gidilmiş. 

EOS RP’ye önden baktığınız zaman EOS R ile ayırt edebileceğiniz tek alan Canon logosunun bulunduğu alanın daha aşağıda olması. EOS R logosuna kadar aynı bir tasarımla geliyor. Fotoğraf makinesinin ismini ise üst tarafta görüyoruz. 

EOS R’de göremediğimiz mod kadranı, EOS RP ile geri dönmüş. Sırasıyla bakıldığı zaman en solda ON-OFF tuşu, sonrasında mod kadranı, sağda bir kadran daha ve kilitleme mekanizması bulunuyor. Bunların üstünde ise Video Kayıt tuşu, tekerlek, M-Fn Tuşu ve deklanşör bulunuyor. 

Açık söylemek gerekirse EOS RP’deki mod tekerleğinin geri dönmesine çok sevindim. Yılların alışkanlığı mod tekerleğini bırakmaya henüz alışamayacağımı düşünüyorum. Tüm bunlara ek olarak ise EOS RP’yi kullanmak EOS R’dan daha kolay dersem yanlış olmaz. 

Deklanşörün olduğu çıkıntı ise yine gayet ergonomik. Makinenin dengesini ve elde duruşunu beğendim ancak opsiyonel grip olmaz ise serçe parmak dışarıda kalıyor. Opsiyonel grip ile ele harika oturuyor. 

EOS RP’nin arkasına baktığımız zaman ise, 6D ve 5D ailesine nazaran daha az tuş konumlandırıldığını görüyoruz. 3.0” 1.040.000 noktaya sahip dokunmatik ve hareketli bir LCD ekran mevcut. Bu ekran herkesin istediği gibi Canon 6D Mark II’deki gibi hareketli bir LCD. Böylelikle çekim sırasında ister kendimizi istersek de yukarı yada aşağıdaki kadrajları çok rahat bir şekilde çekebiliyor hale geliyoruz. EOS R’den farklı olarak EOS R’de bulunan Touch Bar bölümü EO RP’de çıkarılmış ve Elektronik vizörde ufalmış, detaylar aşağıda 🙂

Şimdi gelelim hafiflik kısmına. EOS RP 440 gram ağırlında geliyor. Bu ağırlığı ile EOS RP, Canon’un üretmiş olduğu en hafif Full Frame aynasız fotoğraf makinesi olmasını sağlıyor. EOS R’den 140 gram, 6D Mark II’den 245 gram hafif. Hatta Canon’un giriş segmenti makinesi olan 800D’den 35 gram hafif. Tüm bu detaylardan sonra bu fotoğraf makinesi için çok hafif ve ergonomik destek yanlış olmaz. EOS RP bu kadar hafif olmasına rağmen gövde yapısının tamamen magnezyumdan yapıldığını da unutmamak gerekiyor. 

Aynasız makinelerdeki en önemli noktalardan bir tanesini de kesinlikle Vizör diyebilirim.Dahili Vizör 0.5inç, 2.39milyon noktalı yüksek bir çözünürlüğe sahip. Aynı zamanda 60 fps yenileme hızı da bizlere sunulmuş. Vizörün hemen sol tarafında ise diopter ayarı bölümü bulunuyor. Vizör bizlere kadrajımızı %100 oranında gösteriyor, yani vizörde ne görüyorsak fotoğrafta aynı açıyı elde ediyor olacağız. Ayrıca vizörde 5 kademeli parlaklık ve 4 farklı da renk tonu ayarı bulunmakta.

Vizörde aspherical lensler kullandığından dolayı renkleri çok daha doğru ve parlak bir vizöre sahip oluyoruz. Bunlarla beraber görüntü bozulmalarını ve renk sapmalarını da yok etmiş oluyor. Vizörün büyütme oranı ise 0.70.

Tabii vizörü istediğimiz gibi kişileştirebiliyoruz bunu da unutmamak gerekiyor. İstediğimiz özellikleri açıp kapatabiliyoruz. Bununla beraber dikey çekimlerde vizörde, makineyi hangi tarafa çevirdiysek bilgileri o tarafa çeviriyor.

EOS RP’nin sol tarafına baktığımız zaman video çeken kullanıcılar için hem mikrofon hem de kulaklık girişleri bulunuyor. Bunlara ek olarak uzaktan kumanda, USB 3.1 ve HDMI girişleri bulunuyor.

USB-C üzerinden Şarj:

Bir diğer güzel konu ise Canon RP USB-C üzerinden şarj oluyor olması. Ancak burada Canon RP’ı şarj etmek ya Canon’un harici olarak satılan adaptörünü USB Power Adapter PD-E1 ya da yeni nesil Macbook’unuz var ise Macbook şarj aleti ile şarj edebiliyorsunuz. Herhangi bir powerbank ile Canon R’ı şarj etmek mümkün değil. Bunun da sebebi yavaş bir sarj olması yerine hiç sarj etmemesinin tercih edilmesi.  

Makinenin altına baktığımız zaman ise pil ve SD kart kısmını görüyoruz. Fotoğraf makinemiz pil olarak LP-E17 pilini kullanıyor. Yukarıda gördüğünüz görselde harici el gribini de görüyoruz.

Tabii her aynasız gibi pil performansında bir düşüklük söz konusu. Çekim sayıları yandaki gibi. CIPA Standartlarına göre 270 kare diyor ancak çok rahat bir şekilde 500 kareyi buluyor diyebilirim. CIPA standartları, biraz fazla pil tüketimi ortalamasıyla yapılan testler oluyor.

Canon EOS RP’de tek hafıza kart girişi bulunuyor. Fotoğraf makinemiz SD Kart ile çalışıyor. UHS-II hızını destekleyen Canon EOS RP, böylelikle çok daha hızlı kartlarla da uyumlu hale gelmiş oluyor. UHS-II hafıza kartları 312mb/s yazımı destekleyen kartlar olduğu için makinenin sınırlarını istediğiniz gibi zorlayabiliyorsunuz. Makinenin segmentasyonundan kaynaklı olarak bu makinede 2 adet hafıza kart girişi konumlandırılmamış.

 

EOS RP’nin ana şasesine baktığımız zaman magnezyum bir gövde ile karşı karşıya kalıyoruz. Canon EOS 1 Serisi dayalıklığına sahip olan EOS RP bu konuda en üstün malzeme kalitesine sahip diyebiliriz. 440 gram ağırlığında olmasına rağmen böylesine kaliteli bir gövde olması sizleri şaşırtacak.

EOS RP’nin gövdesi toza ve neme dayanıklı olarak bizlere sunuluyor. EOS RP’nin toza ve neme dayanıklılık oranı 6D Mark II ve 5D Mark III ile aynı seviyede iken 5D Mark IV’ten daha düşük olduğu söyleniyor.

6D Mark II vs EOS RP Boyutları:

Nispeten ufak ve hafif olan EOS 6D Mark II ile boyut kıyaslamasına gelecek olursak hacimsel olarak farkı yukarıdaki görselde görebilirsiniz. Fark gerçekten çok fazla. 

Tam Kare EOS Sensör:

Canonu bildiğiniz üzere fotoğraf makinelerindeki tüm parçalarını (sensör, işlemci vs) kendi üreten ve buna çılgınlar gibi AR-GE bütçeleri harcayan bir firma. Canon burada farklı firmalardan parçaları satın alıp maliyetleri düşürerekte ilerleyebilir ancak Canon’un felsefesine göre tüm makinenin aynı fabrika üzerinden çıkması o ürünün gücünü en optimize şekilde kullanılabilecek hale getireceğidir. O yüzden Canon, diğer firmalardan herhangi bir şekilde sensör ya da işlemci gibi parça satın almaz.

 • Gelişmiş Dinamik Aralık
 • Hızlı Okuma ve Yazma Performansı
 • Sensör tarafından oluşan baz gürültünün azalması
 • Gelişmiş video performansı

Şuan için bendeki makine demo makine olduğu için ne yazık ki örnek görsel paylaşmam yasak.

Digic 8 İşlemci:

Digic 8 işlemci Canon EOS R’da olduğu gibi EOS RP’de de karşımıza çıkıyor.

Yenilenmiş işlemci her zaman olduğu gibi bizlere hızın yanında güzel artılar da sağlıyor;

 • Çok daha iyi bir Odaklama Performansı
 • 4K Video Çekimi
 • Gelişmiş Buffer
 • Gelişmiş ISO Peformansı
 • Gövde içinde Digital Lens Optimizer

Saniyede 5 Kare Fotoğraf Çekim Hızı:

EOS RP, 26.0 megapiksellik yüksek çözünürlüklü fotoğraflardan Otomatik Odaklama ile birlikte Digic 8’in de desteği ile saniyede 5 kare fotoğraf çekebiliyor.  

Otomatik Odaklama Teknolojileri:

Her şeyden önce aynı abisi Canon R gibi,  Canon RP de 0.05 saniyedeki odaklama performansı ile “Dünyanın En Hızlı Aynasız Full Frame Fotoğraf Makinesi”  EOS RP’nin Kit lensi RF 24-105mm f/4L IS USM Lens, Canon’un en üstün odaklama motoru olan Nano USM motor ile bizlere sunuluyor. Böylelikle bu hızlara rahatlıkla ulaşabiliyor.

EOS RP bizlere Dual Pixel CMOS AF sistemi ile sunuluyor. Bu sistem hali hazırda 1D X Mark II ve 5D Mark IV’te de kullanılan bir odaklama teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde odaklama hem daha hızlı hem de çok tutarlı bir hale geliyor. Özellikle hareket eden objelerde netlik takibi konusunda çok başarılı olduğunu söylebilirim. Dual Pixel CMOS AF aynı zamanda LCD’de dokunduğumuz yere odaklamayı yaparken çok tutarlı ve odağı kaçırmadan akıcı bir şekilde 2 nokta arasında odaklama yapmamızı sağlıyor.  Aşağıdaki video sayesinde Dual Pixel CMOS AF Odaklama teknolojisini çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Burada 4K kullanıcıları için üzücü haber ise 4K’da Dual Pixel CMOS AF odaklama teknolojisini ne yazık ki kullanılmıyor oluşu. 4K video çekiminde Contrast AF modu aktif hale geliyor.

EOS RP’de 4799 adet odaklama noktası bulunuyor ve bu odaklama noktaları Liveview’da bakılan alanın %90’ini kapsıyor bu sayede rahat bir şekilde odaklama yapabiliyoruz. Eski sistemle kıyaslandığı zaman en ve boyda %80 oranında kapsama varken artık dikey olarak %100 yatay olarakta %80 oranında bir odaklama alanine sahibiz. 

EV-5’da Odaklama:

EOS RP’yi rakiplerinden ayıran bir diğer özellik ise EV-5’da odaklama yapabiliyor oluşu. Londra’daki eğitimde Canon RF 50mm f/1.2L USM lens ile birlikte neredeyse sıfır ışıkta yaptığımız tek çekimlerinde hızlı bir şekilde odaklama performansını görünce gerçekten çok şaşırdım. 5D Mark IV ile kıyaslamak gerekir ise Vizörden bakarken EV-3, Live View üzerinden de ise EV-4 üzerinden odaklama yapabilidğini düşünürsek arada gerçekten ciddi bir fark var diyebiliriz.

Peki EV-5 ne kadar karanlık? Gerçekten çok karanlık diyebilirim. 100 ISO ve f/1.2 diyaframda 60 saniye pozlama EV-5’ya eşit oluyor diyebiliriz. İnsan gözü ise EV-5 gibi bir ortamda objeleri seçebiliyor hale gelişi yaklaşık olarak 1 dakika sürüyor.

Göze Odaklama: (EYE AF)

Canon EOS M50

İlk olarak Canon EOS M50 ile birlikte bizlere tanıtılan bu teknoloji artık EOS RP’de de karşımıza çıkıyor. Bu teknoloji özellikle Dual Pixel CMOS AF ile birlikte çalıştığı zaman gerçekten tüm rakiplere fark atıyor diyebiliriz. Burada isterseniz manuel olarak istersenizde otomatik olarak hangi göze odaklayacağınızı seçebiliyorsunuz. 

LCD Üzerinden Dokunmatik Odaklama:

EOS M5 ile birlikte ilk defa tanıtılan Touch & Drag AF sistemi EOS RP’de de bizlere sunuluyor. Bu sistem gerçekten çok kullanışlı ve severek kullandığım bir özellik. Özetle bahsetmek gerekirse, fotoğrafı vizörden bakarak çekerken, LCD ekranda dokunduğunuz noktayı netlemeye sağlıyor. Yukarıdaki menüde gördüğünüz gibi bu alanı istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. İsterseniz sadece sol yada sağ tarafta kullanabiliyorsunuz ancak bence en kullanışlı olan kesinlikle Sağ Alt tercihi.

Aşağıdaki görsele baktığınız zaman Touch & Drag Odakalama sistemini daha iyi anlayabilirsiniz. İlk görselde arkadaki gitar netken, LCD üzerinden parmak hareketinizle önde bulunan gitara netliği alabiliyorsunuz.

Extender Kullanırken Odaklama Yapabilme f/11:

İlk olarak 1DX Mark II modeliyle ön plana çıkan f/8 diyafram’da netleme yapabilme özelliği sonraki modellerde görmüştük. Bu özelliği kısaca anlatmak gerekirse; 1.4x III ya da 2.0x III gibi extender’lar eski nesil gövdelerle kullanılırken odaklama yapmak mümkün olmuyordu ancak, 800D, 77D, 80D, 6D Mark II, 5D Mark IV ve 1D X Mark II gibi gövdelerde en açık diyafram f/4 olan lenslere 2.0x extender taktığımız zaman odaklama yapabiliyor hale gelmiştik. Burada kullanıcılar tarafından istenen bir özellik ise 5.6 diyafram açıklığına sahip olan lenslerle de bu özelliğin kullanabiliyor oluşuydu. Artık en açık diyaframı 5.6 olan lenslerle de 2.0x extender kullanımı mümkün olacak. Böylelikle Canon EF100-400 mm f/4-5.6 IS II lensi hem 1.4x III ile hem de 2.0x III Extender ile kullanabiliyor hale geleceğiz.

Croplama / En Boy Oranı:

İlk olarak Canon’un en yüksek çözünürlüklü fotoğraf makinesi olan 5DS ve 5DSR’de gördüğümüz ve sonrasında bir daha görmediğimiz croplama ve en boy oranını değiştirme gibi özellikle EOS RP’de de karşımız açıkıyor. Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere 5 farklı seçenek bizlere sunuluyor. Burada 1.6x çarpan, 1:1, 4:3 ve 16:9 gibi formatlarda fotoğraf çekimine olanak sağlıyor.  En Boy oranını değiştirdiğimiz zaman ise vizörden baktığınız zaman seçtiğiniz En Boy oranının dışında kalan yerleri size vizörde göstermiyor. 1.6x şekilde fotoğraf çektiğimizde ise fotoğraf makinemiz bize 11.6 megapiksel boyutunda bir fotoğraf veriyor.

Canon RP Video Özellikleri:

Canon EOS RP’nin video özelliklerine bakacak olursak, 4K UHD 3840 x 2160 piksel boyutlarında 25fps ve 1080p’de 60 fps oranlarında çekim yapabiliyor.  Bununla beraber ALL-I ve IPB modları da yine bulunuyor. Fotoğraf makinemizde harici mikrofon ve kulaklık girişleri bulunuyor.

4K Video çekerken, odaklama sistemi Contrast AF teknolojisini kullanabilirken, 4K’yı tam kare değil aynı 5D Mark IV’teki gibi 1.7x çarpan ile çekebiliyor ki bu cihazın en çok eleştirilecek noktası bu diye düşünüyorum. 4K Video çekimi yaparken ISO ayarımızı 100 ila 12.800 arasında değiştirebiliyoruz. 12.800 ISO düşük ışık koşulları için ideal bir ISO değeri olduğu tartışılmaz. Dual Pixel CMOS AF ile Full HD modunda aktif hale geliyor. 

HDMI üzerinden 4K çıkışı 4:2:2 8 bit olarak harici bir kayıtçı ile kayıt edilebiliyor. Bunlara ek 4K Frame Grap özelliği sayesinde video içinden 8.3megapiksellik fotoğraflar alabiliyorsunuz

EOS R – 5 Yönlü Titreşim Engelleyici:

Video çekimi sırasında 5 yönlü Digital IS’i aktif hale geliyor. Bu özelliği lensinizde IS bulunsun ya da bulunmasın kullanılabiliyorsunuz. Eğer lensiniz IS ise, ozaman Canon’un Combination IS olarak adlandırdığı teknoloji sayesinde hem lensteki IS hemde gövdedeki IS kullanılıyor ve daha da sabit bir görüntü elde etmiş oluyoruz.

Focus Peaking:

Video çekim yaparken, Focus Peaking özelliği sayesinde netlik yaptığınız alanı çok daha rahat bir şekilde anlayabiliyor ve bu sayede isteyenmeyen netsizlik durumlarının da önüne geçmiş oluyorsunuz. Canon EOS RP’de Focus Peaking üç farklı renkte Peaking gösterimi bizlere sağlıyor. Focus Peaking modunu aktif hale getirmek için fotoğraf makinesini Manuel Odaklama Moduna almanız gerektiğini unutmayın.

Timelapse Video:

Bunlarla beraber Timelapse video özellik de bulunuyor. Hem de 4K ! Aynı 6D Mark II ve EOS M50’de olduğu gibi EOS R’da da Timelapse video çekimini 4K Olarak gerçekleştirebiliyoruz.

EOS RP Menüler:

Bugün Canon’un 1300D modelinden tutunda 1DX Mark II’ye kadar menü sistemine baktığınız zaman aynı temel taşların üzerine kurulu olduğunu göreceksiniz. Tabii ki bu iki modelin menüleri arasında dağlar kadar fark var ama ikisinde kullandığınız zaman ne kadar kolay ve sezgisel bir kullanıma sahip olduğunu kendiniz de göreceksiniz. Canon EOS RP bizlere her şeyin başında bu kolay ve sezgisel kullanımı sağlıyor.

Kişileştirilebilme:

Tüm Canon fotoğraf makineleri kişileştirilebilme konusunda kullanıcılara eşsiz imkanlar sunuyor. Ancak EOS RP’ye geldiğimiz zaman artık bu işin neredeyse son noktasına ulaşılmış diyebiliriz. Fotoğraf makinemizin, hem vizörü, hem LCD ekranı, hem tuşları, hem de lenslerin üzerinde bulunan Kontrol Halkasına değişik özellikler atayarak kendi EOS R’inizi oluşturaibiliyorsunuz.

12 Operasyonel Kontrolu 32 farklı şekilde kombinasyon ile değiştirebiliyorsunuz.

EOS RP Wi-Fi & Bluetooth Bağlantı Özellikleri:

EOS RP ’de Wi-Fi ve Bluetooth bulunuyor. Ancak EOS M50’te karşımız çıkan ve çok beğenilen bir özellik olan otomatik aktarım özelliği EOS RP’de de karşımıza çıkıyor.  Eskiden çektiğiniz fotoğrafı bağlantıyı kurduktan sonra akıllı cihaz üzerinden seçerek aktarabiliyorduk. Artık deklanşöre bastığınız anda çektiğiniz fotoğraf akıllı cihazlarınıza otomatik olarak aktarılıyor olacak.

EOS RP aynı zamanda yeni uygulama olan Image Transfer Utility 2 ile de uyumlu olarak çalışıyor. Bu sayede çektiği fotoğrafları otomatik olarak bilgisayara da aktarmak mümkün hale geliyor. Bugüne kadar Image Transfer Utility’nin eski versiyonu otomatik data transferine izin vermiyordu ancak Image Transfer Utility 2 ile bunun üstesinden gelindi.

Çekim sonrasında eve geldiğiniz zaman, fotoğraf makinenizi açıp bıraktığınız sürece fotoğrafların otomatik olarak aktarılma işlemi başlayacaktır. Bunun için hem EOS RP hem de bilgisayarınız evinizdeki network ağına bağlı olmalı ve fotoğraf makinenizde ITU2 ile bağlantıyı kurmanız gerekiyor.  Desteklenen dosyalar ise RAW(CR3) ve Jpeg formatları. Video konusunda 4K videolarda dahil olmak üzere tüm videoları otomatik olarak aktarabileceksiniz.

EOS RP Kapalı dahi olsa, Bluetooth ile akıllı cihazlarınıza bağlı ise kameranın içindeki fotoğrafları görebilir, onları değerlendirebilir, fotoğrafları silebilir ya da başka biriyle paylaşabilirsiniz. Bu özellikle dışarıda kameranızı çantadan çıkarmak istemediğiniz zamanlarda da kullanabileceğiniz bir özellik olduğu için gerçekten harika diyebilirim.

Bunların yanı sıra Wi-Fi ile birlikte akıllı cihaz ve bilgisayarlar üzerinden fotoğraf makinemizi kontrol edebiliyor, çektiğimiz fotoğrafları akıllı cihazlarımıza aktarabiliyor ve Wi-Fi üzerinden kablosuz olarak baskı alma imkanımız oluyor.

Bluetooth bağlantısını bir kere kurduktan sonra telefon ya da makine uyku moduna girse bile sürekli birbirleriyle iletişim halinde oluyorlar. Aynı zamanda Bluetooth bağlantı Wi-Fi bağlantıya oranla çok daha az pil harcamakta olduğu için çok daha efektif diyebilirim. Bluetooth bağlantı ile birlikten fotoğraf çekimi ve çektiğiniz fotoğraflarınızı akıllı cihazlarınıza aktarabiliyorsunuz.

Yeni CR3 RAW Formatı:

Gelişen teknolojiler ve yükselen megapiksel değerleriyle beraber artık RAW format çekim yapanlar olarak hafıza kartı yetiştirememeye başladık. Ancak Canon bu konuda da bir yenilik yaparak, yeni CR3 formatındaki RAW seçeneğini bizlere tanıttı. Bu formata Canon RAW ismi veriliyor. Bu format daha öncesinde M-RAW ve S-RAW olarak adlandırılan RAW formatların yerini alıyor.  Tam çözünürlükte  %40 oranında daha az dosya boyutlarına sahip fotoğraflar elde etmiş oluyoruz.

Sessiz Çekim Modu:

Bugüne kadar bildiğiniz sessiz çekim modlarını unutun. Çünkü EOS RP gerçekten sessiz çekiyor. Gerçekten! Sıfır ses 🙂

Bu özellikle; Konserlerde, Derslerde, Sanat aktivitelerinde, uyuyan bir çoçuğu uyandırmadan fotoğraflamada, müze ya da sergi salonlarında kullanabilirler.

EF & EF-S Lenslerle Uyumluluk ve Adaptörler:

EOS RP, dahili olarak EOS RF bayonetine sahip. Ancak, hatırlayacağınız üzere EOS R ile birlikte 3 adet adaptör bizlere tanıtıldı. Yukarıda fotoğraflarını da görebileceğiniz bu adaptörlere sırasıyla baktığımız zaman;

 1. Standart Adaptör
 2. Kontrol Halkasına sahip Adaptör
 3. Filtre takılabilen bir Adaptör görüyoruz.

Yukarıdaki tüm adaptörlerle beraber Canon’un bugüne kadar üretmiş olduğu tüm EF ve EF-S lenslerini EOS RP gövde ile herhangi bir keskinlik kaybı ya da odaklama performansında yavaşlama olmadan kullanabiliyoruz bu önemli bir konu. Ancak buradaki 3 adet adaptörden kısaca bahsetmek istiyorum.

Birincisi standart bir adaptör bu adaptör aynı zamanda EOS RP gövdesini satın aldığınız zaman kutu içerisinden ücretsiz olarak bize sunulacak.

İkinci adaptöre geldiğimiz zaman ise bir Kontrol Halkasını göreceğiz. Bu kontrol Halkası artık Canon’un RF Bayonetli lenslerinde bizlere sunduğu bir halka, bu halka ile ister ISO ister diyafram istersekte enstantane’yi bu halka yardımı ile değiştirebileceğiz. Böylelikle Kontrol Halkası olmayan EF ve EF-S Lenslerine de bu özelliği eklemiş olacağız.

Üçüncü ve beni en çok heyecanlandıran Adaptör ise kesinlikle harici olarak filtre takabileceğimiz adaptör oldu. Bu adaptör ile birlikte tüm lenslerimize dairesel polarize ve kademeli ND filtre takabileceğiz.  Bu bize çok büyük artılar sağlıyor.

 1. Tüm EF ve EF-S Lenslerimize bayonet boyutu ne olursa olsun Dairesel Polarize ya da Kademeli ND sahibi olacağız.
 2. 11-24mm yada 8-15mm gibi önüne filtre takılması çok zor olan lensler de artık bu sayede astronomik ücretler ödemeden filtre kullanabiliyor hale geleceğiz.

ND filtre aynı zamanda sabit bir ND Değerine sahip değil tekerleği çevirdikçe ND değeri yükselen bir sistem de bizlere sunuluyor ki bu da hem video hem de fotoğraf çekimlerin de bizlere eşsiz bir deneyim sunacak diyebiliriz. Tabii burada filtrelerin ayrı ayrı satılacağını da belirtmek isterim.

EOS RP Sistem Aksesuarları:

 • Grip 
 • ACK-E18 AC Adaptörü
 • Kablosuz Bluetooth Kumanda BR-E1
 • DM-E1 Harici Mikrofon
 • Uzaktan Kumanda Düğmesi RS-60E3
 • Zamanlayıcılı Uzaktan Kumanda TC-80N3
 • HDMI Kablo: HTC-100
 • Arabirim Kablosu: IFC100U – 400U
 • Wireless File Transmitter WFT-E7 (Ver. 2
 • GPS Receiver GP-E2
 • USB Power Adapter PD-E1

EOS RF Lensler:

Canon RF Bayonetli lenslerden de kısaca bahsetmek istiyorum. 5 Eylül’de bizlere tanıtılan RF lenslere kısaca bakacak olursak;

 • Canon RF 35mm f/1.8 USM Makro lens
 • Canon RF 24-105mm f/4L IS Nano USM
 • Canon RF 50mm f/1.2L USM
 • Canon RF 28-70mm f/2L USM

Canon lens konusunda her zaman sektöre yön veren bir firma oldu. 30 Senelik EF ailesiyle beraber piyasayı domine ediyor ve çoğu firma EF bayonetli makine çıkarırken bayoneti farklı olanlar ise adaptörlerle EF lensleri kullanıyordu. EOS R Sisteminin esas vurucu noktası tamamen yenilenmiş lensler ve bayonetle beraber artık aynasız sistemine yepyeni bir soluk getiriyor olacak olması.

Yenilenmiş RF sistemi sayesinde Canon Mühendisleri artık daha önce EF sistemiyle mümkün olmayacak diyafram açıklıkları, inanılmaz keskin fotoğraflar yaratacak optikler üretebilecek hale geliyorlar. EOS RP ile birlikte Canon 85mm f/1.2L USM veCanon 85mm f/1.2L USM DO’yu duyurdu ve bunlara ek olarak Canon 2019 sonuna kadar aşağıdaki canavarların satışa çıkacağını söyledi;

 • 15-35mm f/2.8L IS USM
 • 24-70mm f/2.8L IS USM
 • 70-200mm f/2.8L IS USM
 • 24-240mm f/4-6.3 IS USM

Yukarıda gördüğünüz lensler şaka değil gerçek 🙂 Bugüne kadar hep 16-35mm ve 24-70mm serilerinde IS olsun derdik artık EOS R sistemiyle beraber tüm lensler IS’lendi. Bu gerçekten büyük bir gelişme. Bunlara ek olarak ise tak gez 24-240mm harika bir açı tam bir gezi lensi diyebilirim. 

EOS RP Sonuç:

EOS R ile aynasız full frame sensör dünyasına giriş yapan Canon, EOS RP ile bütçesi EOS R’ye yetmeyen ve Full Frame sensöre geçiş yapmak isteyen herkesin rahatlıkla satın alabileceği bir gövde olmuş. Hafif ve taşınabilir gövdesiyle beraber piyasada gerçekten çok ses getirecek bir cihaz olduğunu söyleyebilirim. Ağırlıklı olarak fotoğraf çeken, hafif ve full frame bir gövde taşımak isteyen fotoğraf sever dostlar için harika bir seçenek olduğunu söyleyebilirim 🙂

 

Şubat 2019 / Mert Gündoğdu