DSLR makine almalı mıyım?

DSLR-vs-Compact

DSLR makine almalı mıyım?

Fotoğraf çekmeyi seviyorsunuz makinenizi elinizden düşürmüyorsunuz,artık daha “Profesyonel” görünümlü , büyük ve daha kaliteli bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorsunuz.

Bu arada lütfen D-SLR fotoğraf makinesi alır almaz, isim ve soyisiminizin yanına photography ekleyip facebook sayfaları, imzalar atmayın.Çünkü D-SLR fotoğraf makinesi almış olmanız size fotoğrafçı yapmaz.BKNZ: https://eksisozluk.com/ad-soyad-photography

Normal bir fotoğraf maknesinden D-SLR fotoğraf makinesine geçiş süreci biraz sancılı olabiliyor. Özellikle gün geçtikten çıkan ve segmentasyona uğrayan fotoğraf makineleri yüzünden fotoğrafa yeni başlayan dostlarımızın kafası bir hayli karışık oluyor.

D-SLR’a geçiş yapmadan once düşünmeniz gereken bir kaç konu:

Fotoğraf Kalitesi: Sensör büyüdükçe fotoğraf kalitesi artıyor. D-SLR fotoğraf makinesi, standart bir bak-çek fotoğraf makinesinin fotoğraf kalitesinden yaklaşık 4 kat daha yüksektir. Daha iyi sensor demek, daha iyi ISO performansı, daha iyi gece fotoğrafları demektir.

RAW Format: Bazı fotoğraf makineleri RAW format fotoğraf çekebiliyor fakat asla D-SLR fotoğraf makinlerindeki gibi bir RAW kalitesi bize sunamıyorlar. D-SLR fotoğraf makinesi alıp RAW fotoğrafın ham halidir. Bunu tamamen bizim kendi istek ve taleplerimiz doğrultusunda işlemeliyiz. RAW format çekilen fotoğrafların işlenmesi özellikle çıkılan uzun gezilerden sonra eziyete dönüşebiliyor fakat kaliteli fotoğraf istiyorsanız RAW çekmeniz ve bunları tek tek işlemeniz gerekiyor.

Lensler: Lens değiştirmek D-SLR fotoğraf makinelerinin bize sağladığı en büyük özgürlüktür. Tamamen nasıl bir çekim yapmak istiyorsak ona uygun bir lens alıp çekimlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Kimisi için özgürlük anlamına gelirken kimisi için de asla uğraşılmayacak bir iştir. Bugün bir D-SLR Like makine alırsanız, hem super zoom yapabiliyorsunuz hemde “0” cm makro çekebiliyoruz. Fakat D-SLR makinelerde hepsi için ayrı lens almamız gerekiyor ki, bu lenslerde kalitelierine göre gerçekten çok yüksek fiyatlara çıkabiliyor.

Flaşlar: Lenslerde olduğu gibi flaşlar da ayrı birdünya. Flaş ve harici tetikleyicilerle hiç tahmin edemeyeceğiniz yaratıcılıkta fotoğraflar çekebilirsiniz.

D-SLR almadan kendinize sormanız gerken bir kaç soru?

Gece çektiğim fotoğraflar çok gürültü(noise) var. Ne yapmam gerekiyor?

Evet , bu sorunun tek çözümü daha büyük sensor. Daha büyük sensörler sadece D-SLR fotoğraf makinelerinde bulunmaktadır.

Hızlı çekimlerde istediğim netliği tutturamıyorum çok fazla fotoğraf kaçırıyorum.

D-SLR olmayan fotoğraf makineleri günümüzde ne kadar hızlansa da, asla bir D-SLR fotoğraf makine seriliği ve tutarlığını sağlayamayacaktır.

Mert Gundogdu | Agustos 2014