iPhone 15 Pro Kamera Ayarları – Yeni Özellikler

iPhone 15 Pro kamera ayarları nasıl yapılır? iPhone 15 Pro kameralara gelen yeni özellikler neler? iPhone 15 Pro kamera menülerine dair tüm detaylar.


Konu ile ilgili tüm detaylar için aşağıdaki videoya göz atmayı unutmayın.


iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinin kameralarına gelen yeni özellikleri, kamera ayarlarını ve bu ayarların nasıl yapıldığını anlatıyorum.

  • Beyaz Ayarı Değiştirme

Bu ayar için öncelikle Ayarlar menüsüne, ardından ise Kamera menüsüne giriyoruz. Bu menüde en aşağıya iniyor ve “Beyaz Ayarını Kilitle” özelliğini aktif ediyoruz.

  • 24 MP Fotoğraf

Daha öncesinde 48 MP seçeneği olmasına rağmen 12 MP fotoğraflar çekmek zorunda kalıyorduk çünkü fotoğraflar RAW formatında yani işlenmemiş şekildeydi ve büyük yer kaplıyordu. Ancak 15 Pro ile birlikte artık 12 MP yerine 24 MP fotoğraflar çekebiliyoruz. Bu ayar için öncelikle Ayarlar menüsüne, ardından ise Kamera menüsüne giriyoruz. Bu menüde sırasıyla Biçimler ve Fotoğraf yolunu takip ediyoruz. Karşımıza gelen ekrandan 12 MP veya 24 MP seçimini yapıyoruz.

  • LOG Video Çekimi

Daha fazla dinamik aralık için Log çekim yapabilirsiniz. Bu ayar için öncelikle Ayarlar menüsüne, ardından ise Kamera menüsüne giriyoruz. Bu menüde Biçimler seçeneğine dokunuyoruz ve menüde en aşağıya iniyoruz. Ardından Apple Pro Res seçeneğini aktif ettikten sonra HDR – SDR – Log seçeneğini seçiyoruz.

  • Kamera Ayarlarını Kaydetme

Kamera uygulamasında bazı ayarlar yapıp uygulamadan çıktığımız zaman, yaptığımız ayarlar değişebiliyor, eğer kamerayı her açtığımızda yaptığımız bu ayarların gelmesini istiyorsak bunu ayarlayabiliyoruz. Bu ayar için öncelikle Ayarlar menüsüne, ardından ise Kamera menüsüne giriyoruz. Bu menüde Ayarları Koru seçeneğini aktif ediyoruz.

  • Fotoğrafı Portre’ye Çevirme

Potre modu ile çekilmeyen bir fotoğrafı portre modunda çekilmiş gibi tekrar düzenleyebiliyoruz. Bu ayar için öncelikle düzenlemek istediğimiz fotoğrafı açıyoruz. Ardından sağ üst tarafta bulunan Düzenle seçeneğine dokunuyoruz. Alt tarafta açılan derinlik ayarını değiştirerek fotoğrafı portre modunda çekilmiş gibi düzenleyebiliyoruz.