İtalya Güney Kıyıları – Sorrento, Capri, Positano, Amalfi Turu

İtalya Güney Kıyıları ‘na doğru gerçekleştirdiğim olduğum gezi hakkında sizlerle gerçek deneyimlerimi paylaşmayı seven biri olarak, deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle belirtmek isterim ki, gezi yazılarım da her zaman olduğu gibi sizlere bol fotoğraflı, uzun uzun gereksiz detaylar vermektense hap gibi bilgiler vermeyi seviyorum.

Bu yazımda sizlere İtalya Güney Kıyıları ‘nın olmazsa olmazları; Sorrento, Capri, Positano, Amalfi’den ağırlıklı olmak üzere bonus olarakta Atrani ve Ravello’dan bahsedeceğim. Bunun sebebi ise bu rotayı birebir bu şekilde gerçekleştirdiğimizden dolayıdır.

Yazımın birinci kısmında bu gezi hakkında dikkat etmeniz gereken ufak detaylardan bahseceğim. Sonrasında ise yukarıda söylediğim yerler için özel olarak hazırladığım sayfalara yönlendireceğim.


Rota Oluşturma:

Yukarıda da gördüğünüz gibi gezeceğim yerleri mutlaka Google Maps üzerinde işaretliyorum. Sonrasında en mantıklı rotayı çıkarmak için internetteki tüm yazıları okuyorum. Biz bu geziye gitmeden önce uçak biletlerine baktığımız zaman THY Napoli direk uçuşlarının fiyatları gerçekten çok yüksekti. Seyahat ettiğimiz zaman Ağustos Sonu ve Bayram’a denk geldiği için kişi başı fiyatı 2.000 – 2.500 TL civarında bir ücre sahipti. Bu yüzden Pegasus’a ve direk Roma’ya uçmayı tercih ettik çünkü Pegasus’un uçak bilet fiyatı kişibaşı 750TL idi. Böylelikle Sorrento’ya nasıl ulaşırız diye araştırmalara başladım.

Roma Havaalanı Fiumicino’dan Sorrento’ya gitmenin en uygun fiyatlı yöntemi, Roma Havaalanın’dan Termini’ye 6 Euro’ya kalkan otobüslerle gidip, sonrasında da Napoli’ye bir trenle geçip, ordan da Sorrento otobüsüne binmeniz oluyor. Napoliye tren bileti 20 Euro civarında, Sorrento’ya otobüs ise 2 Euro civarında. Tren ile gidecekseniz, Trenitalia ‘nın web sitesinden tren biletinizi alabilirsiniz, Sorrento’ya giden otobüsünün firması da SITA. Bunu online almanıza gerek yok direk orada alabilirsiniz.

Dönüş için ise Amalfi’de otomobil kiralama noktası bulamadığımız için Salerno’dan alınıp, Roma Termini’ye bırakmak üzere bir otomobil kiraladık ve yine yola koyulduk. Dönüşte de bir gece Roma’da konaklayıp ertesi günü Termini’den otobüs ile Havalimanının yolunu tuttuk.


İtalya’da Otomobil Kiralamak:

Roma Havaalanı Fiumicino’dan Sorrento‘ya gitmenin en rahat yöntemi ise otomobil kiralayarak gitmek. Burada ise yine dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle Rentalcars.com gibi bir siteden tüm fiyat tekliflerini görebilirsiniz. Bu açıdan bu siteyi öneriyorum. Ortalama olarak 100 Euro’ya dizel otomatik otomobil bulabilirsiniz.

Tabii buradaki en önemli nokta, MUTLAKA ama MUTLAKA bilindik firmalardan otomobil kiralayın arkadaşlar. 20-30 Euro daha uygun diye bilmediğiniz yerel firmalardan otomobil kiralamayın. 20 Euro az ödüyor gibi gözükebilir ancak yüksek deposito ya da sigorta gibi kalemlerden canınızı sıkabilirler. Bu yüzden Avis, Budget, Hertz gibi kurumsal firmalar kesinlikle çok daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Biz Avis’ten yaklaşık olarak 100 Euro’ya tek günlük otomobil kiraladık. Bu fiyata tam kapsamlı sigorta da dahildi. Otomobille yola çıktık ve yaklaşık olarak 3 saat sonra Sorrento‘ya ulaştık. Tabii otobandan gittiğimiz için yaklaşık olarak 17-20 Euro gibi bir otoban ücreti ve tam dolu olarak aldığımızı benzini de doldurmak için 25 Euro’luk benzin aldık. Böylelikle kabaca bu yolculuk 140 Euro ‘ya mal oldu. Sorrento‘nun hemen girişinde bulunan Avis firmasına da otomobili teslim ettiğimiz nokta gerçekten görülmeye değerdi. 🙂

Çok daha detaylı olarak hazırladığım İtalya’da Otomobil Kiralamak hakkındaki yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

Yazımın bu kısmından sonra soru cevap şeklinde ilerleyeceğim. Böylelikle bu gezide merak ettiğim ancak gitmeden cevap bulamadığım soruları burada sizlerle paylaşacağım.

İtalya Güney Kıyıları’nı Otomobil ile Gezmek Mantıklı mı?

Daha önce okuduğum yazılar ve giden dostlarımın yorumlarına güvenerek tüm tur boyunca otomobille dolaşmama kararı almıştık ve çok doğru bir karar olduğunu gördük. Özellikle bizim gibi gerçekten yüksek sezonda giderseniz, KESİNLİKLE otomobil kiralamayın arkadaşlar. Yollar gerçekten inanılmaz dar ve otopark en büyük problem. Otomobilinizi koyduğunuz yerlerde vereceğiniz yüksek otopark fiyatları da yine canınızı sıkabilir. Yollar konusunda ise şunu söyleyebilirim, bazı yollarda iki otomobilin yan yana geçmenisine imkan yok. Bu yüzden sürekli olarak yolda birilerine yol veriyor ya da onların size yol vermesini beklemeniz gerekiyor. Ancak mevsimi olmayan tarihlerde giderseniz otomobille gezilebileceğini yazan dostlarımız var ancak ben yine de emin olamıyorum.

İtalya Güney Kıyıları’nı SITA Otobüsleri ile Gezmek Mantıklı mı?

Bu rota bildiğiniz gibi Sorrento, Capri, Positano ve Amalfi’den oluşuyor. Biz bu rotada sadece Positano‘dan Amalfi‘ye SITA otobüslerini kullanarak seyahat ettik. Onun dışındaki tüm ulaşımı deniz otobüsleri ile gerçekleştirdik. SITA otobüsleri bu rotadaki en uygun fiyatlı ulaşımı bizlere sağlıyor.Kişi Başı (1.30 – 2.00 Euro) Ancak yine yüksek sezonda yani yazın bu rotayı yapıyorsanız, bu otobüslerde yer kapmak gerçekten zorlayıcı oluyor. Sıcakta yeterli olmayan klima, İtalya’nın kıvrımlı yollarıyla birleştiği zaman ciddi manada bir eziyete dönüşüyor. Positano ve Amalfi arası tam 17 kilometre ve biz bu yolu otobüsle ayakta ve sıcakta 1.30 saatte bitirdik. Benim midem kolay kolay bulanmamasına rağmen dur kalklardan dolayı midem kötü oldu. Gerçekten kötü bir deneyimdi.  Ancak Nisan Mayıs aylarında buraları gezmeye gelen dostlarımla görüştüğüm zaman otobüslerde böyle bir yoğunluk olmadığını söylediler. Bu durum yine yüksek sezon için geçerli diye düşünebilirsiniz. Aynı zamanda yaz aylarında otobüs saatleri fazlasıyla şaşıyor. Bunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

İtalya Güney Kıyılarını Deniz Otobüsleri ile Gezmek Mantıklı mı?

Biz Sorrento‘ya otomobille geldikten sonra, deniz otobüsüyle Capri‘ye gittik, Capri‘den de Positano‘ya deniz yolu ile gittik. Her şey Positano‘ya gidine kadar çok iyiydi. Taa ki, Positano‘da deniz kenarından tepelere tırmanacağımızı öğrenene kadar. 🙂 Deniz otobüsleri yolunuzu hızlandırıyor ve rahat bir ulaşım sağlıyor ancak otobüse oranlar bir hayli pahalı diyebiliriz. Sorrento‘dan Capri‘ye gidiş tek kişi 20 Euro gibi bir ücreti bulunuyor, ancak dönüşte Amalfi’den Salerno’ya bindiğimiz gemi de ise kişi başı ücret 10 Euro idi. Bu yöntemi, hızlı ancak pahalı bir çözüm olarak düşünebilirsiniz.

İtalya Güney Kıyılarını en rahat nasıl dolaşırım?

Arkadaşlar bu sorunun cevabı ne yazık ki bence yok. Şöyle diyebiliriz; yaz aylarında gitmez iseniz, otobüs ile rahat bir şekilde dolaşabilirsiniz. Ancak yüksek sezonda bunun çözümü gerçekten bulunmuyor.

İtalya Güney Kıyıları nı gezerken bir yerde konaklayıp günü birlik gitmek mi, yoksa her bölgede konaklamak mı mantıklı?

Bu konu da yine tamamen sizlere kalmış. Biz, Sorrento, Capri, Positano ve Amalfi’de birer gece konakladık. Böylelikle bu harika yerlerin aynı zamanda günü birlik turistlerden kurtulmuş hallerini de akşam vakti görmüş olduk. Her yerde konaklamanın bir artısı ise, akşam yemeğini yedikten sonra efendi gibi otelinize gidip dinlenmeniz, diğer türlü tüm gün dolaştıktan sonra tekrardan otobüs bekleyip, 1-1.30 saat otobüs yolculuğu yapıp, tekrardan otele yürümek yorucu olabilir.

Bizim yaptığımız turdaki yoruculuk ise, uyandıp kahvaltı yaptıktan sonra, hemen bavullarımızı kapatıp tekrar o gün kalacağımız yere doğru yola koyulmak oluyordu. Özellikle Positano ve Amalfi’nin gerçekten çok fazla merdivene sahip olduğu oteller olduğu için bu konu gerçekten çok ciddi arkadaşlar.


Otel seçerken dikkat etmem gereken noktalar hangileridir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi kesinlikle lokasyonuna çok iyi bakın arkadaşlar. Booking.com’dan araştırırken zaten sizleri merdiven konusunda uyarıyorlar ancak bizim otelimizde 40 merdiven denilen otelde tam 170 merdiven çıktı. Böyle bir durumda eğer yanınızda ağır bavullar var ise gerçekten bu yol işkenceye dönüyor.

Yanımıza nasıl bir bavul alalım?

Kesinlikle minimum t-shirt ve şort kombinasyonuyla gidin arkadaşlar. Çünkü eğer bizim gibi her gün lokasyon değiştireceksiniz, yanınızda taşıyacağınız fazladan bir çorabı bile çok göreceksiniz. Yukarıda bahsettiğim 170 merdiven olayını şöyle düşünün, bir gün önce 170 merdiven çıktığınız yerden, ertesi gün tekrardan 170 merdiveni inerek bavulunuzla ayrılıyorsunuz ve sonrasında gittiğiniz otelde yine 170 merdiven yukarıda çıkıyor. Bu gerçekten çıldırtıcı bir durum. Bu yüzden kabin boyu kesinlikle geçmeyin ve içini mümkün oldukça boş bırakın 🙂


Yanımıza kıyafet ne alalım?

Ben genellikle Polo Yaka T-shirt giyen biriyim, bisiklet yaka t-shirtleri fazla sevmiyorum ancak bu gezide yanıma bisiklet yaka t-shirt’te almıştım. İyiki de almışım. Çünkü özellikle Ağustos ayında tahmin edeceğiniz gibi İtalya Güney Kıyıları gerçekten çok sıcak oluyor. Hele ki her gün bavul harala gürelesi ve gezerken polo yaka t-shirt bile giyesiniz gelmiyor. Bu yüzden her güne 2 t-shirt olacak şekilde kendinizi ayarlayın. Akşamları şık olalım gömlek giyelim derseniz bile gerçekten çok sıcak oluyor. Tabii bu kıyafet önerileri yaz ayları için geçerli 🙂

İtalya Güney Kıyıları nda deniz nasıl, nereden denize girmek mantıklı?

Biz İtalya Güney Kıyıları turu boyunca, 2 yerde denize girdik. Bunlardan biri Positano diğer ise Amalfi idi. Bu iki yerden beğendiğim kesinlikle Amalfi’ydi. Amalfi’nin merkeziden kalkan otobüsle bir durak ile Atrani durağına gidip oradan denize girmenizi öneririm. Plajı sessiz sakın ve kum bir plaj. 2 şezlong ve 1 Şemsiye toplama 20 Euro giriş ücreti bulunuyor. Positano‘da denize girdiğimiz yerin denizini beğenmedim.  Positano’nun merkezindeki plajlarda fiyatlandırma deniz sırası kişi başı 20 Euro ve arka sıraya doğru 15 Euro’ya kadar düşen bir fiyatlandırma bulunuyor. Biz Positano meydandaki yerden ziyade, genellikle önerilen Fornillo kısmındaki plajların oraya gitmiştik. Burası nispeten daha sessiz ve sakin. Ancak denize girdiğiniz bölge kumluk olmadığı için denize giriş ve özellikle çıkışta gerçekten ayaklarımız inanılmaz acıdı diyebilirim. Biz Fornillo tarafındaki bu plaja para vermeden giriş yaptık. Bu bölgede yan yana yaklaşık 4-5 adet farklı plaj bulunuyor ama dediğim gibi Positano’daki denizi beğenmedim.  Sizlere önerim turunuzu Sorrento ya da Capri’de de denize girecek şekilde ayarlamanız. Çünkü Sorrento‘nun ve Capri‘nin denizi her ne kadar giremesekte dışarıdan çok beğendik.

 


İtalya Güney Kıyıları hakkında şu an için aklıma gelen sorular ve cevapları bu şekilde, eğer sizinde aklınıza takılan sorular var ise, aşağıdaki yorumları kısmına bunları belirtin, ben de buraya onları cevaplarıyla beraber ekleyeyim.

Bu gezideki ilk durağımız olan Sorrento’da Ne Yapılır? isimli yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gezideki ikinci durağımız olan Capri’de Ne Yapılır? isimli yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gezideki üçüncü durağımız olan Positano’da Ne Yapılır? isimli yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gezideki dördüncü durağımız olan Amalfi’de Ne Yapılır? isimli yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

 


 

Beğendiyseniz ve sizlere faydalı bilgiler verebildiysem aşağıdaki yorumları kısmına yorum bırakabilir ve bu gönderiyi beğenebilirsiniz. 🙂

Mert Gündoğdu

Eylül 2017