İtalya Güney Kıyıları – Sorrento’da Ne Yapılır?

İtalya Güney Kıyıları’ndan kısa kısa bahsettiğim yazımdan sonra Sorrento’da Ne Yapılır bölümüne hoşgeldiniz. Her zaman olduğu gibi gereksiz süslü cümleler yerine sizlere ihtiyacınız olan bilgiyi hap olarak vermeye çalışacağım. Öncelikle belirtmek isterim ki, bu geziler aslında diğer yurtdışı turları gibi değil, bu turlarda zorunlu olarak görmeniz gereken yerler çok az. Tüm yerler çok ufak olduğu için zaten neredeyse yarım gün içerisinde tüm bölgeleri rahatlıkla geziyorsunuz. O yüzden kaybola kaybola dolaşmak en güzeli, ancak tabii ki gitmeyi unutmamanız gereken yerler var.

Sorrento’ya Nasıl Gidilir?

Sorrento’ya Napoli’den geliyorsanız iki yolunuz var, birincisi otobüs diğeri ise tren diyebiliriz. Tren için, Circumvesuviana isimli trene Napoli’den binerek sahil yolunu izleye izleye gelebilirsiniz. Tren bileti kişi başı 4 Euro, Otobüsle gitmek isterseniz ise Otobüsün fiyatı ise 2 Euro olarak belirlenmiş. Eğer Capri tarafından geliyorsanız da deniz otobüsü ile kişi başı 20 Euro fiyat ile Capri’den gelebilirsiniz.


Sorrento Haritası:

Sizlere aşağıda güzel bir Sorrento Haritası hazırladım, bu haritada önemli yerleri işaretledim. Şimdi gelin beraber bu sayılarına bakalım.

  1. Sorrento Tren Durağı
  2. Sorrento SITA Otobüs Durağı, Aynı zamanda Otomobil Kiralama Firmalarının bulunduğu yerler (Avis ve Budget firması Sorrento merkezin biraz dışında kalıyor)
  3. Casa Sorrentina, Bizim Konakladığımız Otelin lokasyonu, hemen Piazza Tasso’da olduğu için harika bir lokasyonu var.
  4. Sorrento Limanı, Capri‘ye ulaşım için bu nokta önemli
  5. Asansörün bulunduğu alan, bu sayede limana ulaşmanız gerçekten çok kolaylaşıyor
  6. Marina Grande, Google’a Sorrento yazınca çıkan görsellerin bulunduğu alan
  7. Harika bir akşam yemeği restoranı olan Parrucchiano‘nun lokasyonu
  8. Sorrento’nun en meşhur Pizza’cısı olan Pizzeria da Franco’nun lokasyonu

Sorrento’da Nereler Gezilir?

Yukarıdaki haritada gösterdiğim gibi, ana durağımızın 3 numaralı otel olduğunu düşünürsek, hemen sağ tarafa doğru gidildiğinde Piazza Tasso Meydanı’na geliyoruz. Diğer tarafa doğru yürürsekte Sorrento’nun ana caddesine ulaşıyoruz. Burada size tavsiyem tüm sokakları paralel olarak dolaşmanız. Gerçekten ufak bir yer olduğu için çok rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz. Harita’da işaretlemiş olduğum 5 Numaralı yerden dümdüz devam ettiğimizde ise Marina Grande alanına geliyoruz ki, bence Sorrento’nun en güzel bölümü burası diyebilirim. Renkli renkli evleriyle kartpostal gibi duruyor. Bunların dışında  Sant’Antonino Abate Basilicası ve Sorrento Catterdale’i de bulunuyor. Eğer buraları da görmek isterseniz onlarda sürekli karşınıza çıkıyorlar. Aşağıda Sorrento’nun belli başlı yerlerinin fotoğraflarını sizler için ekliyorum.

Piazza Tasso
Marina Grande

Sorrento’da Nerede Konaklanır?

Açıkcası biz Booking.com’dan ufak bir araştırma sonrasında Casa Sorrentina otelini seçtik ve gayet memnun kaldık. Otel odası temiz, büyük, klimalı, ışık geçirmez perdeleri bulunuyor. Lokasyon olarak yukarıdaki haritada 3 numara olarak bakabilirsiniz. Aslında tam Sorrento merkezde diyebilirim. Otelden çıkar çıkmaz, kendinizi Sorrento meydanda buluyorsunuz. Aynı zamanda otelin kahvaltısını da beğendim ancak otelin kahvaltı salonu bulunmuyor. Odamız büyük olduğu için bir problem değil çünkü kahvaltıyı alıp odamızda ettik.


Sorrento’da Ne Yenir?

Sorrento’da olmazsa olmaz pizzacı Pizzeria da Franco’ya gitmenizi öneririm. Sorrento’nun en meşhur pizzacısı. Saat 11.30’da açılıyor. Gittiğimizde ilk müşterileri bizdik. Ortalama olarak pizzalar 30cm’likler 8 Euro, 50cm’likler 15 Euro civarında. Aşağıdaki fotoğraflarda mekan hakkında fotoğrafları, pizzayı ve hesabı görebilirsiniz. Genel olarak yorumlarım ise, ince hamur pizza seven biri olarak hamurunu kalın, malzeme konusunda ise peyniri bol ancak diğer malzemelerini az buldum. Son olarakta Plastik çatal, bıçak, tabak ve bardak verdiği için bir de burdan puan kırdığımı söyleyebilirim.

İkinci olarak şahsen denemedim ama Marina Grande taraflarında keyifli restoranlar olduğunu gördüm, menü fiyatlarını çektim. Deniz kenarı keyfi için denenebilirler.

Güzel bir akşam yemeği için ise kesinlikle Parrucchiano‘nu öneririm. Mekan dışarıdan bakıldığında pek bir espirisi yokmuş gibi duruyor ancak içerisi ve bahçe kısmı gerçekten keyifli. Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yapın ki, limon bahçesinde tatlı bir şekilde aydınlatılmış bu harika ambiyansta güzel bir akşam yemeği yiyin. Aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz yemeklerin sonunda iki kişiye 76 Euro hesap ödediğimizi de belirtmek isterim.


Sorrento’da Alışveriş:

Tüm ara sokaklarda aklınıza gelebilecek tüm aksesuarların limonlu tasarımlarını, limon aromalarını ve limon hakkında aklımıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz. Gerçekten çok renkli ve çok fazla seçeneğin bulunduğunu gittiğiniz zaman göreceksiniz. 🙂


Sorrento’da Denize Nereden Girilir?

Kesinlikle girilir arkadaşlar; yukarıdan aşağıya 1 Euro’ya asansör ile indikten sonra, karşımıza 4-5 adet farklı plaj çıkıyor. Açıkcası bu tur boyunca aklımın kaldığı denizlerden biri oldu diyebilirim. Positano ve Amalfi’de de denize girdik ancak sanki en güzeli Sorrento da olandı. Plaj girişleri ortalama olarak 2 şezlong 1 şemsiye 20 euro olarak belirlenmiş. Bu fiyata herhangi bir içecek dahil değil sadece giriş ücreti olduğunu hatırlatmakta fayda var.


Fotografik Açıdan Sorrento:

Bir fotoğrafçı olarak yurtdışı gezilerimde en çok sıkıntı yaşadığım nokta ise kesinlikle kimsenin bu konuya değinmiyor oluşu. Bu yüzden özellikle Capri‘de çok kötü ters köşe olduk :(.  Neyse ben size Sorrento’dan bahsediyim. Sorrento’daki en önemli fotoğraf noktası kesinlikle Marina Grande. Buranın fotoğraflanması için en uygun saatler sabah saatleri diyebiliriz. saat 10.00 civarında güneş burayı tatlı tatlı aydınlatıyor. Eğer akşam üstü buraya gelirseniz fotoğrafik açıdan istediğiniz o güzel renkler yerine aşağıdaki binaların soluk hallerini görebilirsiniz.

Bunun dışında Sorrento’da dikkat etmeniz gereken bir şey bulunmuyor. Geri kalanı bir şekilde güneşi güzel şekilde alıyor ve artık iş sizde bitiyor.


Güney İtalya Kıyılarındaki bir sonraki durağımız Capri’ydi. Eğer siz de bu adaya gidecekseniz, buraya tıklayarak Capri hakkındaki detaylı yazıma ulaşabilirsiniz.


Bu yazımla sizlere faydalı bilgiler verebildiysem aşağıdaki yorumları kısmına yorum bırakabilir ve ya bu gönderiyi beğenebilirsiniz. 🙂

Mert Gündoğdu

Eylül 2017