İtalya’da Otomobil Kiralamak

İtalya’da Otomobil Kiralamak mantıklı mı, kolay mı, nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Sizler için dikkat etmemiz gereken noktaları tek bir yazı altında toplamaya çalıştım. Beğenmeniz dileğiyle.

Dikkat Edilecek Hususlar:

Önceden Rezervasyon:  Önceden rezervasyon yaparak daha uygun fiyatlı olarak otomobillerinizi kiralayabiliyorsunuz. Bu bir gerçek ancak bizim İtalya Havalimanından günlüğü 100 Euro’dan sigorta dahil olarak Avis’ten araba kiralamışlığımız var. Yani 5 ay önceden rezervasyonda yaptırsanız 100 Euro’dan yapıyorlardı. Tabii bizimkisi şans mı bilinmez ama siz yine de işinizi şansa bırakmayın ve sürpriz fiyatlarla karşılaşmayın.


Sigorta:

Eğer kiralama işlemini firmanın kendi sitesinden yapıyorsanız, sigortanızı o aşamada alabilirsiniz. Ancak Rentalcars.com gibi siteler üzerinden kiralama işlemini yapıyorsanız, buradaki sigortayı satın almayın. Aşağıda gördüğünüz gibi bu bölümü Koruma Yok bölüme getirerek devam etmenizi öneririm.

Biz Almanya turumuzda Rentalcars.com üzerinden otomobili kiraladık ve sigortayı da Rentalcars.com üzerinden aldık. Almanya’ya indiğimizde Kiralama Şirketinin söylediği ise arabamızda Sigorta bulunmadığı ve eğer arabaya bir şey olursa otomobilin ücretini onlara ödememiz gerektiği oldu. Kendilerine Rentalcars.com’tan yaptığımız sigortayı gösterince ise, “Siz yine bize otomobilin ücretini ödeyeceksiniz, Rentalcars.com sonra size bu ödemeyi yapacak” dediler. Bunun üzerine hali hazırda aldığımız sigorta üzerine bir de firmanın sattığı sigortayı da almak durumunda kalmıştık. Bu yüzden sigorta işlemini rezervasyon sırasında değil, otomobili teslim aldığınız noktada yaptırın.


Sınırsız Kilometre: 

Bazı firmalar sözleşme de küçük harflerle kilometre sınırı olduğunu belirtiyor. Eğer dikkat etmezseniz bu konu sonrasında canınızı sıkabilir. Bu yüzden sözleşmenizde mutlaka Sınırsız Kilometre ibaresine dikkat edin.


Farklı Lokasyonda Bırakma Ücreti:

Yine Rentalcars.com üzerinden aldığım 2 örneği de yukarıdaki görselde görebilirsiniz. Otomobil fiyatları sizleri yanıltmasın. Sol tarafta bulunan otomobil daha üst segment olduğu için fiyatı yüksek.

Özellikle bir lokasyondan alıp, farklı bir yerde otomobilinizi bırakacaksanız genellikle ekstra bir ücret talep ediliyor. Ancak İtalya’da Avis, Hertz gibi firmalardan kiralarsanız ekstradan Tek Yön Ücreti alınmıyor. Yukarıdaki örneğe bakacak olursak otomobil 114 TL iken başka yere bırakmak için istenen ücret 360 TL ‘ye tekabül ediyor.


Lokal Kiralama Firmaları:

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kesinlikle burası. Rentalcars.com’da baktığımız zaman lokal kiralama firmalarının fiyatı kurumsal firmalara göre çok daha uygun oluyor. Satın alma aşamasında her şey güzelken, otomobili almaya gittiğiniz zaman turistlere sigorta konusunda astronomik fiyatlar çekiliyor ve otomobillerdeki hasarlar konusunda üç kağıt yapıldığı gibi yorumları internette bulmanız çok kolay olacak. Bu yüzden mutlaka ama mutlaka Avis, Budget, Hertz gibi firmalardan otomobilinizi kiralamanızı öneririm. Kiralama aşamasında belki daha fazla ödeyeceksiniz ama en azından aklınızda her hangi bir soru işareti kalmayacak. Lokal firmalara örnek vermek gerekirse;  Maggiore, Locauto, Goldcar, Firefly, Sicily By Car, Target Rent gibi daha önce ismini duymadığımız firmalar diyebiliriz.


Pazar Günlerine Dikkat:

İtalya’da Pazar günü çoğu yer olduğu gibi kiralama firmaları da kapalı. Bu yüzden ancak havalimanından otomobil alıp buraya bırakabilirsiniz. Tabii yine bazı ofisler pazar günü de çalışıyor ama bu konu da yine dikkat edilmesi gereken bir nokta.


Ehliyet:

Bu yazıyı yazdığım tarihte ( Eylül 2017) klasik Türk ehliyetimle otomobili İtalya’dan kiralayabildim. Henüz yenilenmiş ehliyet zorunluluğu İtalya’da bulunmuyor. Tabii evden çıkarken ehliyetinizi de yanınıza almayı unutmayın.


Yol Ücretleri:

Otomobil kiraladıktan sonra unutulmaması gereken bir diğer masraf kalemi de yol ücretleri diyebiliriz. Şehirler arası yollara çıktığınız zaman bizdeki gibi yol ücretleri ödemeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse biz Roma’dan Sorrento’ya giderken toplamda 18 Euro dönüşte de Salerno’dan Roma’ya 22 Euro yol parası ödedik.


Deposito:

İtalya için otomobil kiraladığımız zaman, deposito olarak 1600 Euro gibi bir miktarın kredi kartından bloke edileceğini yazıyordu ancak bizden böyle bir meblağ çekilmedi. Ortalama olarak 100 Euro gibi bir miktarı deposito olarak alıyorlar. Tabii arabanızın segmentine göre bu deposito miktarı yükselebilir. Kredi kartınızdan çekilen bu provizyon, bankanızla bağlı olarak otomobil teslim ettikten 4-5 gün içerisinde sizlere iade ediliyor.


Otomobili nereden kiralamak mantıklı?

İnternetten otomobil kiralamak için 2 yöntem var. Birincisi Rentalcars.com üzerinden genel olarak tüm teklifleri görmek. İkincisi ise hertz.com, avis.com gibi websitelerine direk olarak girerek bu fiyatları karşılaştırmak olacaktır. Aşağıda iki farklı senaryo çalıştım şimdi onlara bakalım.

Öncelikle Rentalcars.com’a girdim ve İtalya’da Otomobil Kiralamak için 2 rota seçtim. Roma’dan alınıp, Sorrento’da bırakılmak üzere bir otomobil baktım;

Dikakt edilmesi gereken noktalarımız belli ve açık, otomobili nerden alacağız, nereye bıracakacağız, tam depo alınıp tam depo iade edileceği ve Tek Yön Ücretinin olmadığını görüyoruz.

Aynı şekilde Hertz.com’a girdiğiniz zaman ise en uygun otomobilin Fiat 500 olduğunu ve fiyatın 676TL olduğunu görüyoruz.


Şimdi aynı durumu Avis firması için deneyelim;

Rentalcars üzerinden baktığımız zaman en uygun fiyatlı otomobilin 650TL’ye Fiat 500 olduğunu görürken, Avis’in kendi sitesinde en uygun otomobilin 228 TL ile Opel Adam olduğunu görüyoruz.

Bu durumda otomobil kiralamadan önce mutlaka hem firmaların kendi sitelerine hem de rentalcars.com’a bakmak mantıklı olabilir.  Ancak bu 4 farklı fotoğrafı birbiriyle kıyasladığımız zaman en uygun seçimin 228 TL ile Avis firmasının kendi sitesinde olduğunu görüyoruz.

Aynı zamanda rentalcars.com üzerinden kiralama yaptığınız zaman otomobil kiralama firmaları en ufak sıkıntı da sorunu çözmek yerine rentalcars’u arayın ve kendileri bizlere bu isteğinizi iletsin diyorlar. Bu yüzden otomobilleri firmaların kendi web sitelerinden kiralamak çok daha mantıklı oluyor diyebiliriz.


Güney İtalya’ya gidecekler için uyarı:

Otomobille Güney İtalya Kıyılarını ziyaret edecekseniz ve yazın gidecekseniz otomobille gezmenizi önermem. Çünkü yollar çok dar ve kalabalık. Aynı zamanda otopark ciddi manada pahalı ve yer bulmak inanılmaz zor. Nisan Mayıs ayları belki olabilir ancak onun dışında yaz ayları Eylül’de dahil olmak üzere mantıksız olacaktır.


Bu yazımla sizlere faydalı bilgiler verebildiysem aşağıdaki yorumları kısmına yorum bırakabilir veya bu gönderiyi beğenebilirsiniz. 🙂

Mert Gündoğdu

Eylül 2017