İtalya Güney Kıyıları – Capri’de Ne Yapılır?

İtalya Güney Kıyıları yazı serimin ikinci yazısı olan Capri’de Ne Yapılır bölümüne hoşgeldiniz.

Capri’ye Nasıl Gidilir?

Capri Adasına ulaşım için İtalya Güney Kıyıları’nın hepsinden deniz otobüsleriyle ulaşım imkanınız var.

Eğer Napoli Havalimanına indiyseniz, Naples Alibus Airport Shuttle ile Napoli merkeze gelebilirsiniz sonrasında da Napoli limanından  Capri’ye ulaşmak için deniz otobüsüne binebilirsiniz. Bu yolculuk 50 dakika sürüyor ve 19 Euro bilet ücreti bulunuyor.

Biz, Capri’ye Sorrento’da bir gece konakladıktan sonra geçtiğimiz için, Sorrento limanından kalkan deniz otobüsü ile Capri’ye ulaştık. Bu biletleri internetten almanıza gerek yok, direk olarak orada binmeden önce satın almanız en doğru olanı. Fiyatlar ise Sorrento‘dan Capri’ye kişi başı 20 Euro olarak düşünülebilir. Zamanlama olarak ise 30-40 dakikada Sorrento’dan ulaşım sağlayabiliyorsunuz


Capri’de Nerelere gidilir?

Her zaman yaptığım gibi, Capri Haritası üzerinden numaralandırdığım yerlere gelin tek tek bakalım.

1.Marina Grande: Deniz Otobüsünden indiğiniz nokta. Burası gündüzleri gerçekten tam bir karmaşa oluyor çünkü tüm yolcu gemileri buraya yanaşıyor ve gün boyu turist ekipleri Capri’ye buradan giriş yapıyor. Marina Grande biraz daha akşam saatlerinde rahatça gezilebilecek bir yer gibi düşünülebilir.

2.Marina Grande’de deniz otobüsünden indikten sonra hemen sağ tarafa doğru yürüyünce Anacapri ve Capri’ye giden Minibüsleri ve Capri Meydan’a çıkabileceğiniz Finikulerin durağını bulabilirsiniz.

3.Capri Bölümü:  Capri’nin lüks ve daha güzel kısmı. Burada bulamayacağız üst segment marka yok diyebiliriz. Aklınıza ne gelirse burada var. Alışveriş için değil ancak gezmek görmek için harika bir yer. Aynı zamanda otelinizi de Capri kısmında almanızı öneririm.

4.Via Kurp: Manzarası görülmeye değer harika bir yer. Capri bölümündeyseniz buraya 5 dakika uzaklıkta, girişi kişi başı 1 Euro olan ve fotoğrafçılar için mutlaka akşam üzeri gidilmesi gereken bir yer olduğunu hatırlatmak isterim.

5. Faraglioni: Capri’nin klasikleşmiş kayalık manzarası. Capri bölümünden 20 dakikalık bir yürüyüş ile buraya ulaşabilirsiniz. Ancak yolun sonunda geldiğiniz zaman ulaştığınız yerden Faraglioni’yi izlemek yeterli olacaktır. Biz aşağı doğru indik ancak özellikle yukarı çıkarken gerçekten büyük bir eziyet olduğunu söyleyebilirim. Aşağıda 2 adet plaj bulunuyor. Bunlardan birinin girişi kişi başı 25 Euro’idi.

6. Deniz Feneri: Biz buraya ne yazık ki gidemedik. Ancak fotoğrafçılar için gün batımı için gidilmesi gereken bir yer olduğunu söyleyebilirim.

7. Anacapri: Eğer adada tek gününüz var ise Ana Capri’de vakit kaybetmemenizi öneririm. Açıkcası biz gündüz vakti burayı gezdik ancak hem bomboş hem de hiç bir esprisi yoktu diyebilirim. Alaçatı tasarımında bir yer gibi düşünebilirsiniz. Şık, şirin, beyazlar içerisinde dükkanlar ve evlerin arasında giden bir yolda yürüyorsunuz. Ulaşım için dolmuş kullanılabilir. 

8.Villa Sen Michele: Ana Capri minibüs durağının hemen yanında bulunan Villa Sen MicheleGrande Marina’yı harika bir şekilde görüyor. Gün batımında buradan fotoğraf çekilebilir.

9. Grotta Azzura: Burası gizli bir mağara 🙂  Grotta Azzura’ya Mutlaka minibüs ile gitmenizi öneririm. Bu mağaranın içine giriş aynı aşağıdaki fotoğraftaki gibi sandallara biniyorsunuz ve sandalın içine yatarak buraya girebiliyorsunuz. Sandallarla kayalıkların arasından geçmeniz gerekiyor. Kişi başı ücreti 15 Euro. Ancak girişi inanılmaz dar. Klostrofobisi olanlar buraya gelerek vakit kaybetmemeli. Ancak içeri girersenizde bir o kadar harika bir manzara ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Ben giremedim ancak google’dan fotoğraflarına bakabildim 🙂

10.Monte Solaro: Teleferik ile çıkılan Capri Adasının en yüksek lokasyonu. Biz buraya gitmedik o yüzden yorum yapamayacağım.


Capri’de Nerede Kalınır?

Biz Capri gezimizde Regina Cristina’yı tercih ettik. Bu otel Capri bölümünde bulunuyor. Otele ulaşmak için deniz otobüsünden iner inmez taksi arayışına geçtik çünkü diğer ulaşım seçeneklerinden biraz habersizdik. Taksi bizim Capri’nin tepelerine çıkardı ve meydanda bıraktı. Sonrasında otele ulaşmak için ise baya bir yol yürüdük ve otele ulaştık. Otele ulaşım için mutlaka yürümeniz gerekiyor. Eğer bavulunuz ağır ise bu bir handikap diyebilirim. Capri bölümüne Marina Grande’den ulaşmanın en mantıklı yolu ise kesinlikle Finiküler diyebilirim. Hem 2 euro hem de sizi Capri Meydanı’ndaki saat kulesinin hemen altına kadar tam 4 dakikada çıkarıyor. Minibüstende de çok mantıklı bir fikir olduğu aşikar. Otelimizin odası gayet güzel, temiz ve otelin kahvaltısı harikaydı.

Capri bildiğiniz gibi 2 farklı bölümden oluşuyor, Anacapri ve Capri. Capri bu adanın daha lüks kısmı diyebilirim. Eğer uygun bir otel bulabilirseniz mutlaka bu bölümde kalmanızı öneririm. Akşam Anacapri tarafını görmedim ancak gündüz gözüyle gördüğüm halini fazla beğenmedim. Anlayacağınız Capri Adası’nın kalbi Capri’de atıyor 🙂


Capri’de Ulaşım:

Yukarıda fotoğraflarını gördüğünüz gibi Capri adasında 3 farklı ulaşım yöntemi bulunuyor.

Finiküler: Grande Marina yani gemiyle indiğiniz noktadan Capri’de bulunan Saat Kulesinin hemen altına yani Capri’nin kalbinin attığı noktaya götürüyor. Fiyat 2 Euro. Bavul serbest.

Taksi: Daha önce görmediğim şekilde değişik tasarımlı üstünde tente olan uzun otomobillerden taksiler gerçekten çok şirin ancak bir o kadarda pahalı. Biz Marina Grande’den Capri Merkez’e 23 Euro karşılığında gittik ki bu bir hayli yüksek bir ücret.

Dolmuş: Dolmuş durakları çok net, Capri, Ana Capri, Grande Marina, Grotta Azzura gibi nereye gideceği yazıyor. Fiyatları ise ortalama kişi başına 2 Euro civarında. Biz Anacapri’den Grande Marina’ya dolmuş ile gittik, gerçekten İstanbul mavi minibüsleri gibi düşünebilirsiniz ağzına kadar doluyor bu minibüsler. Beni yol tutmaz ya da etkilemez ancak Anacapri’den Grande Marina’ya giderken gerçekten çok kötü oldum ve indiğimde midem bulanıyordu. Yol aslında kısa gibi gözükse de yukarıdan aşağıya ine ine gidildiği için yol bitmek bilmemişti.


Capri’de Ne Yenilir?

Buonocore Gelateria, Capri’nin en meşhur dondurmacısı. Bu dondurmacı Capri bölümünde yer alıyor. Zaten görmemenize imkan yok, önünde sürekli en az 20 kişi sıra bekliyor. Biz de tabii bu sıraya girdik ve yaklaşık 20-25 dakika sonra sıra bize geldi. Mekanın en güzel özelliği dondurma külahını krep makinesinde taze taze yapıp hemen külah haline getirmesi. Ben şahsen dondurma severim burada da 3 top dondurma aldım ancak bunlardan bir tanesinden 1 lokma aldıktan sonra hemen ilk gördüğüm çöpe bütün bir dondurma topunu döktüm. Geri kalanları da ayılıp bayılmadan standart bir dondurma gibi yedim. Açıkcası bir daha gidersem yemem, kimseye de önermem. Boşuna vakit kaybı olarak değerlendirilebilir.

Akşam yemeği için Grande Marina’ya geldiğimizde gerçekten hiç bir şey yapacak halimiz yoktu. Tripadvisor’u açtım ve yakınlarımdaki restoranlara bakarken bir restorana gözüm takıldı. Sonrasında da bu restoranın tam 60 metre ilerimizde olduğunun farkına vardım ve hemen resotrana girdik. İsmi Lo Zodiaco. Yukarıda da fotoğrafını görüyorsunuz. Sahil kenarındaki tüm masaların rezervasyonlu olduğunu söylediler ve bize deniz kenarı olmayan bir yer verdiler. Oturduk, servis ve yemekler gayet güzeldi. Deniz Mahsüllü Makarna yedik. Aşağıdaki fotoğraftan yemeğimizi görebilirsiniz. Bu tabağın fiyatı yaklaşık 22 Euro idi. Çok lezzetli ancak sosu biraz tuzluydu. Ancak yine olsa yerim 🙂

Yukarıdaki iki öneri dışında bir yerde yemek yemediğimiz için sizleri bilmediğim ve denemediğim yerlere yönlendirmekte istemiyorum. O yüzden burada önerilerim biraz daha az.


Capri’de Alışveriş:

Perfume Di Capri isim dükkanda harika parfümler var ve bunlar Capri’ye özgü. Başka yerde bulamıyorsunuz arkadaşlar. Varsa da ben Güney İtalya Kıyıları rotamda görmedim. Aynı şekilde freeshop’ta da bulunmuyor. Fiyatlar içinde, 100ml’lik bir parfüm 80 Euro civarında.

Bunların dışında, Capri’de gerçekten sizi çıldırtacak güzellikte porselen tabaklar var. Hele bazı dükkanlar var ki, bütün dükkanı alıp gidesiniz geliyor. Gerçekten harika ürünler mevcut. Euro’nun bu denli yüksek oluşu ne yazık ki bizim için üzücü ancak Euro kazananlar için fiyatlar gerçekten mantıklı diyebilirim.


Fotografik Açıdan Capri:

Capri Fotoğrafik açıdan bizlere güzel manzaralar sunuyor. Gündüzleri çok kalabalık olduğu için meydan ya da manzara fotoğraflarınızda mutlaka insanlar olacaktır.

Gün Batımı için önerilerim:

  1. Anacapri tarafındaysanız, Villa Sen Michele’den Marina Grande Manzarası çekebilirsiniz.
  2. İkinci olarak Via Krupp’a çıkıp, Faraglino tarafını çekebilirsiniz. Bana sorarsanız mutlaka İkinci’yi deneyin.
  3. Üçüncü olarak gitmeye fırsatım olmayan Deniz Feneri tarafı da yine gün batımında çok güzel oluyor.
  4. Gündüz ya da sabah vakti Faraglino tarafına gitmenizi önermem. Güneş çok sert ve tam kayalıkların arkasında kalıyor. İstediğiniz gibi bir açı elde edemezsiniz.
  5. Marina Grande’ de yine gün batımı için 1-2 kare yakalanabilecek noktalardan biri diyerek önerilerimi sonlandırabilirim.

Capri’den sonra rotamız da Positano var. Peki Positano‘da Neler Yapılır? Tüm detayları sizler için yazdım. Buraya tıklayarak Positano yazıma ulaşabilirsiniz.


 

Bu yazımla sizlere faydalı bilgiler verebildiysem aşağıdaki yorumları kısmına yorum bırakabilir veya bu gönderiyi beğenebilirsiniz. 🙂

Mert Gündoğdu

Eylül 2017