LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt İncelemesi

LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt, her fotoğrafçının mutlaka sahip olması gereken bir harici disk diye özetleyip bu incelemeyi aslında bir cümlede bitirebilirim, ancak bitirmeyeceğim. Çünkü bu hard diske neden sahip olmanız gerektiğini ve bize sunduğu artılardan bahsedeceğim 🙂 Daha öncesinde LaCie Porsche Design Harici Disk‘i incelemiştim. Bu sefer ise sırada piyasada bulunan en sağlam harici diski incelemeye sıra geldi, kendisi LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt olarak adlandırılmış. Şimdi gelin detaylara beraber bakalım..

LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt

LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt Kutu İçeriği:

  • LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt Hard Disk
  • USB 3.0 Kablo
  • Kullanım Kılavuzu
  • Üst Koruyucu Kapak

LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt

Tasarım:

LaCie firması bizlere hard disklerin ne kadar güzel tasarımlarla üretilebileceğini kanıtlayan firma diyebilirim.LaCie Porsche Design Harici Disk incelememi hatırlayan dostlar zaten bu konuda nirnavaya ulaşmış modeli mutlaka biliyorlardır. LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt modelinin esas amacı; bir harici diskin başına gelebilecek en kötü koşullara rağmen çalışabilmesi. Bunu duyunca tasarım konusunda kaba, kalın tasarımlar gelebilir. Ancak LaCie her konuyu ciddiye aldığı gibi tasarım konusunu da çok ciddiye alıyor ve bu yüzden Neil Poulton ile çalışıyor. Kendisi İskoçya asıllı şuanda Fransa yaşayan, özellikle teknoloji ve aydınlatma sektörlerinde tasarım yapan ödüllü bir tasarımcı. Kendisi, LaCie Rugged modeline de imzasını atmış. Ürünün Thunderbolt ve USB 3.0 girişinin bulunduğu bölümün kapağında da ismi bulunuyor.

LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt

LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt’un dış kılıfı isterseniz çıkıyor ancak esas amacı sağlamlık ve dayanıklık olan bu harici diskin bu kılıfını çıkarmanızı önermiyorum ki bu şekilde harika bir tasarıma sahip. Yukarıdaki bölümü çıkardığınız zaman ise Thunderbolt uçlu bir bağlantı kablosu karşımıza çıkıyor. Bu kablo harika bir şekilde ürünün yanında bulunan kablo boşluklarına gizlenmiş. Böylelikle ürünü kullanmadığınız zaman etraftan sarkan herhangi bir kablo karmaşası da bulunmuyor. Aynı zamanda bu sayede kabloda oluşabilecek herhangi bir temassızlık problemi bulunmuyor. Macbook kullanıcısı biri olarak Thunderbolt çıkışına sahip olması bu ürünü benim ve tüm macbook kullanıcıları için kolaylaştırıyor çünkü yukarıda bahsettiğim gibi herhangi bir ekstra kablo taşımak durumunda kalmıyorsunuz ve USB 3.0’dan tam 2 kat daha hızlı veri alışverişi yapabiliyorum. Özellikle yüksek GB’larda verilerin su gibi akıyor 🙂

LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt’un boyutlarına bakacak olursa, 260 gram ağırlığında ve 89 x 140 x 24mm boyutlarına sahip.  Etrafındaki kauçuk kılıf ve ürünün kendisinin üretildiği malzeme sayesinde ürünü tuttuğunuz zaman gerçekten kaliteli bir ürün olduğunu anlayabiliyoruz. Kauçuk yüzey sayesinde her hangi bir yerden kayıp yere düşme durumunu da nerdeyse sıfıra indirgenmiş.

LaCie Porsche Design Harici Disk ile boyut kıyaslaması için aşağıdaki fotoğraflara göz atabilirsiniz;

Hız:

LaCie Mobile Drive üstünde bulunan Thunderbolt ara yüzü ile birlikte, 700mb’lık bir dosyayı 3.5 saniyenin altında aktarabiliyor ki, bu gerçekten harika bir hız diyebiliriz. USB 2.0 ile kıyaslandığı zaman ise bu  yaklaşık olarak 25-30 saniyeye tekabül ediyor. Thunderbolt çıkışlı olması, özellikle fotoğrafçılar ve videographerlar için çok önemli bir detay. Artık günümüzde makinelerimizin megapikselleri yükseldiği için bir çekime gidip geldiğimiz zaman GB’larca yer kaplayan fotoğraflarla ve videolarla geliyoruz. Canon C200 ile birlikte RAW Video çektiğiniz zaman, 64 GB’lık bir karta sadece 8 dakikalık görüntü aldığınızı düşündüğünüz zaman bu tarz bir ürün sizlere inanılmaz bir şekilde zaman kazandıracaktır. Malum; Vakit, Nakittir. Thunderbolt sayesinde 10GB/s gibi çılgın değerlere ulaşıldığı düşünülürse özellikle mac kullanıcıları için harika bir çözüm diyebilirim.

Dayanıklılık:

Ve işte LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt’un ön plana gururla çıktığı en önemli bölüme geldik. Bu ürün en zor ve en kötü koşullar için üretilmiş diyebilirim. En önemli özelliklerini sıralamak gerekirse;

  • 1 Tonluk Baskıya dayabilen gövde ( Üstünden 500T ile geçen arkadaşım Volkan Yetilmezer bunun testini gerçekleştirdi 🙂 )
  • IP-54 Sertifikasına sahip, Suya ve toza karşı dayanıklı
  • 2  Metreden yere düşmelere karşı dayanıklı

Evet yukarıda  gördükleriniz hayal ya da abartılmış durumlar değil, hepsi birebir test edilmiş senaryolar diyebiliriz. Şahsen zamanında 500 GB’lık bir harici diskimi masamın üzerinden düşürdüğüm için tüm verilerimi kaybetmiş biri olarak bu tarz bir riski bir daha almaya niyetim yok. Benim başıma gelen bu durum, henüz başınıza gelmedi ise ne demek istediğimi bilemezsiniz ancak bu durumu yaşayan dostlar acımı paylaşacaktır. Çok şükür her zaman iki farklı yere yedek alırım ki, dosyalarımı kaybetmedim. Ancak o an yaşadığım panik ile iki farklı yere aldığımı unutup başımdan kaynar suların dökülüş anını dün gibi hatırlıyorum.  İşte tüm bu kötü tecrübeler ışığında özellikle biz fotoğrafçıların yedekleri her şeyi.. Bu yüzden bu tarz bir ürünle kafanız rahat olacaktır.

Ürün Yelpazesi:

LaCie Rugged ailesinin toplamda altı ana farklı modeli bulunuyor. Ürünler 1TB’dan başlıyor ve 5TB’ye kadar yükselebiliyor.

Benim kullandığım modelin ise iki farklı modeli bulunuyor;

  •  LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt 1TB
  • LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt 2TB

Kurulum:

LaCie Harici diski bilgisayarına bağladığınız zaman kullanıcı dostu bir arayüzle kuruluma başlıyor. Burada hoşuma giden nokta ise tüm arayüzün Türkçe dil seçeneğine sahip olması diyebilirim.. Kurulumu yaparken aşağıdaki gibi açıklama kısmı geliyor ve ister Mac uyumlu istersenizde Mac / Windows uyumlu olarak harici diskinizi bölebiliyorsunuz.

Sonuç;

Sonuç aslında çok belli diyebilirim. Fotoğrafçı ve videographerlar olarak içerik üretiyoruz. Profesyonel ya da amatör olabilirsiniz ancak yıllar sonra aradığınız bir fotoğrafı ya da bir yazınızı bulabilmeniz sizin için gerçekten çok önemli bir durumdur. Özellikle bu işi Profesyonel olarak yapıyorsanız (para kazanıyorsanız), bu konuda kesinlikle ve kesinlikle riske atılabilecek bir unsur değildir. Ekipmanlarımız kadar ürettiğimiz içerikten para kazandığımızı kesinlikle unutmamız gerekiyor. Kurumsallık gereği 2 sene önce yaptığınız bir çekimi bile arşivinizde tutuyor olmanız gerekiyor. Çünkü 2 sene önce yaptığınız bir çekimi bile müşteriniz sizden talep edebilir ve bu çekimi kendisine ulaştırdığınız zaman müşterinizde oluşacak güven duygusu sayesinde bu müşterinin bir daha başka kimseyle çalışmayacağını da artık garanti altına almış olursunuz. Güven duygusu satın alınabilecek bir şey değil ancak oluşturulabilecek bir şey. LaCie Rugged size bu güveni oluşturabilmeniz için en önemli adımlardan birinde en büyük yardımcınız oluyor. Tüm bu bileşenlerin sonucunda harici olarak disk alacak dostların LaCie Rugged tercih etmemesi için hiç bir sebep göremiyorum.

LaCie Rugged USB 3.0 Thunderbolt ve diğer tüm LaCie marka harici diskleri en uygun fiyatla Zoom İthalat’dan satın alabilirsiniz. Benim selamımı iletirseniz de ufak bir indirim olacaktır 😉

Bu ürün hakkında tüm sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısımından bana sorabilirsiniz.

Mert Gündoğdu – Haziran 2017