Manfrotto 055XPROB İncelemesi

manfrotto 055xprob incelemesi

Arkadaşlar Merhaba,

Bu yazımda piyasada genellikle çok tutulan bir model olan Manfrotto 055XPROB modelinden bahsedeceğim. Bu tripodu yaklaşık olarak 3.5 seneden beri kullanıyorum. Bugüne kadar bir sürü çekime götürdüğüm ve bir sürü değişik şekle soktuğum bu tripod, beni 3.5 senelik maceramda hiçbir zaman yarı yolda bırakmadı.

[dt_gap height=”10″ /]

Gelelim detaylara;

[dt_gap height=”10″ /]

  • Tamamen alüminyum gövdesi sayesinde inanılmaz sağlam bir yapısı var. Fakat alüminyum olduğu için özellikle kışın çekim yaparken gerçekten bir buz parçası tutuyormuşsunuz hissiyatı veriyor.
  • Tripodun 3 ayağını tam boy açtığımı zaman : 142cm
  • Ortasındaki barı en yukarı çıkardığımızda ise 178 CM ye ulaşıyor.
  • Herhangi bir kafa takılmadan ağırlığı 2.4kg
  • Taşımak için en ufak boyutu: 65.5 cm
  • Herhangi bir bacağı ayrılıp monopod olamıyor.
  • 3 bacağı da açısal olarak oynatılabiliyor.
  • Rahatlıkla 7 kg’luk bir ekipmanı taşıyabiliyor.
  • Özel sistemi sayesinde yukarı çıkıp inen bar sistemi aynı zamanda yatay hale de gelebiliyor.

[dt_gap height=”10″ /]

Tripod genel olarak ağır bir tripod olarak biliniyor ve en çok 190XPROB’la arada kalınıyor. 190X versiyonu 1.8kg. Yani aralarında 600gram fark var. 055XPROB 190’a oranla kesinlikle çok daha sağlam ve yanlışlıkla değmeniz halinde yerinden oynamıyor fakat 190’u tam boyutlarında açtığınızda kolunuz değdiği zaman bu stabiliteyi vermiyor. Rüzgarlı zamanlarda uzun pozlama yapmak ya da ND Filtrelerle uzun pozlayacağınız zaman ufak bir rüzgar estiğinde fotoğrafınızda netsizlikle oluşabilir. 190X alınmaz mı ? tabi ki alınır ama 055X kesinlikle alınması gereken versiyon.

[dt_gap height=”10″ /]

Yukarda bahsetmiş olduğum ağırlık konusuna gelecek olursak ben genellikle çekimlere otomobille gittiğim için açıkçası fazla taşımıyorum. Evden arabaya , arabadan çekim alanına taşıyorum. Bu yüzden fazla bir ağırlığını hissetmiyorum. Fakat uzun ya da günlük yapılan fotoğraf gezilerinde kesinlikle taşınması çok zor. Gerçekten omuz ağrıtıyor. Eğer çok gezen ve tripodunuzu yanınızdan ayırmayan biriyseniz 190XPROB sadece gerekli çekimlerde yanınıza alıyorsanız ve taşıma probleminiz yok ise kesinlikle 055XPROB öneririm.

[dt_gap height=”10″ /]

Bu tripodla şu ana kadar 2 adet kafa kullandım. Bir tanesi 3 kollu olan 804RC2 modeli diğeri ise 324RC2 joystick modeli. Bu modelleri diğer yazım da tanıtacağım.

[dt_gap height=”10″ /]

Ne yazık ki bu manfrotto bu tripodu çantasız ve askısız satıyor ve bunları ayrıca satıyor. Ben taşıma problemini MBAG80N ile çözdüm. Size de bu çantayı öneririm.

[dt_gap height=”10″ /]

Çekimlerimdeyken bu tripodu ne hallere soktuğumu göstereceğim. Onun dışında dünya karması da yaptım. 🙂

manfroto 055xprob incelemesi manfroto 055xprob incelemesi manfroto 055xprob incelemesi  BMW-E90-Backstage manfroto 055xprob incelemesi manfroto 055xprob incelemesi manfroto 055xprob incelemesi manfroto 055xprob incelemesi