Plasti Dip ile Bisiklet Boyama

trek 3700

 Plasti Dip ile Bisiklet Boyama

Bahar ayları geldiği zaman yapmaktan hoşlandığım 2 şey var. Birincisi kulaklığımı takıp fotoğrafa çıkmak, ikincisi ise Caddebostan sahilde bisiklete binmek. Açıkcası bisiklete binmeyi sevdiğim kadar da korkuyorum çünkü yaşadığımız ülkede ne yazık ki bisiklete saygı diye bir şey yok. Özellikle sarı dolmuş ve taksiler Bağdat Caddesi’nde bisiklet avlamaca oynuyor. Bu yüzden bisiklete sadece Bostancı- Fenerbahçe rotasında biniyorum. Geçen sene 1 kere Bostancı Kartal yaptım fakat yaptığıma pişman oldum. Bostancıyı çok az geçince bütün sahil şeridinde yoğun bir “kanat” kokusu ve insan seli oluyor ve Kartal
tarafına doğru gidildikçe bisiklet yolu olarak ayrılan şeridin hiçbir anlamı kalmıyor ve eliniz devam zilde oluyor. Kafa dinlemek için bisiklete binen biri için o taraflara gitmek sadece sinir harbi oluyor. Benim gibi bisiklet yolundan yürüyen insanların üstüne bisiklet süren biriyseniz, baya heyecanlı anlar sizi bekliyor demektir.

Sahip olduğum Trek 3700 bisikletime, uzun zamandır ufak değişiklikler yapmak istiyordum. Bunlardan en çok istediğim ise rengini komple değiştirip mat siyah yapmaktı. Fakat bu tarz bir işlem için komple zımpara atıp, boyanması gibi zor işlemler gerekiyordu ki, aklıma plasti dip çözümü geldi. Günümüzde plasti dip’le rengi değiştirilen otomobiller bile varken ben bisikletimin rengini mi değiştiremeyecektim?

İlk iş olarak Mat Siyah plasti dip arayışına koyuldum. Bütün interneti alt üst ettim fakat nereye sorsam mat siyah kalmadığını söylüyorlardı. En sonunda http://www.ilgincbirsey.com ‘u buldum ve buradan önce bir kutu ve sonrasında bir kutu daha mat siyah plasti dip sipariş ettim. Ürünler siparişin hemen ertesi günü geldi. Eğer plasti dip alacaksanız tereddüt etmeden bu siteyi kullanın. Bisikletinizi güzelce kaplamak için mutlaka 2 kutu almanızı öneririm. Ben önce 1 adet sipariş etmiştim fakat ikinci katı atabilmek için kesinlikle 2. sprey gerekiyor.

Plasti dip bisiklet boyama

Eveeeet gelelim işin en acı kısmına, daha önce bisikletin herhangi bir vidasıyla oynamamış olan ben, bütün bisikleti sökmeye başladım. Sökerken ufak tefek yaralanmalar atlattım. Pedalın uclarının koluma girmesi vs gibi. 🙂 Siz siz olun pedalları sökmeye çalışırken ekstra özen gösterin. Uzun çabalarım sonunda bisikleti tamamen söktüm. Sökerken aklıma takılan 2 soru vardı. Birincisi zinciri nasıl sökecektim, ikincisi ise vites tellerini nasıl takacağımdı. Gördüğünüz üzere beni yaralayan pedalları sökemedim ve bantladım 🙂 Zinciri sökmek için ise özel bir anahtar gerekiyor. Bu anahtardan alınca rahat bir şekilde sökebiliyorsunuz.

Plasti dip bisiklet boyama

En sonunda mutlu sona ulaştım ama sökmek için denemediğim yol kalmadığı halde ısrar eden parçaları gazete ve bantlarla kapattım ve Plasti-dip’le boyamaya başladım.

Boyamaya başlamadan önce;

  • Spreyi 2-3 dakika boyunca sağlam bir şekilde sallamanızı,
  • Boyayacağınız yüzeyin daha önceden temizlemiş ve kuru olmasına
  • herhangi bir eczane de bulunabilen basit bir maske almanızı öneririm. Çünkü biraz yoğun bir kokusu var ve rahatsız ediyor.
  • Aşağıdaki fotoğraflarda da görebileceğiniz üzere artık bisikletim mat siyah oldu ama yaptıklarım bununla kalmadı. Hazır sökmüşken biraz daha değişiklikler yapmak istedim, karbon bir gidon aldım, elcikleri değiştirdim, ayaklık aldım. Sırada ise karbon sele borusu ve vites sistemini değiştirmek var.

Plasti dip trek 3700

Bisikleti sökmesi bile bir dertken, vites ve fren ayarlarıyla hiç uğraşmadan direk bisikletçiye verdim ve eskiyen tellerimi de değiştirdim. Şuanda sıfır bir bisiklet almış gibiyim =)

trek3700mattablacktrek3700

22 Haziran 2014 Düzenlemesi:

veee sonunda Ingiltere’den sipariş ettiğim sticker’larım gecikmeli de olsa geldi.  Onlarında uygulamasını yaptıktan sonra bisiklet gerçekten tam istediğim gibi oldu  bu sırada, viteslerin sistemlerinin ve gri kalan diğer bütün yerleri siyaha boyadım..

green matte black bicycle

29 Haziran 2014 Düzenlemesi:

Bugün de yeşil vites kablolarımın montajı yapıldı, bisiklet kilidi alındı ve pedallar siyah metalleriyle değiştirildi birde ufak zil geldi. Eski olan pedallarım griydi, plasti diple boyadım fakat üstüne devamlı basa basa plasti dip bazı bölgelerde soyulmuştu ve çirkin bir görüntü oluşturuyordu.

Sonrasında ise normalde otomobilimin lastiklerini parlatmak için kullandığım Meguiars Endurance Lastik parlatıcım ile bisikletimini lastiklerini parlattım. Bunun dışında bu malzemeyi deneme amaçlı Plasti Dip’li yüzeye de sürdüm ve çok güzel bir sonuç aldım.  Aşağıdaki fotoğrafları lastikleri parlatmadan çekmiştim. Artık onlar da bir sonra ki güncellemede =)

 

biycle green gear biycle green gear

05 Temmuz 2014 Düzenlemesi:,

Sipariş ettiğim çamurluk ve mataralığın da montajını yaptım. An itibariyle şöyle bir şey oldu 🙂

trek-polisport-x-fighter

Mert Gündoğdu | Haziran 2014